Moskva 28. júna 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)
Americký New York Times uverejnili článok, v ktorom Ruskú federáciu obviňuje z ponúknutia odmien bojovníkom Talibanu za úspešné útoky na koaličné sily v Afganistane. Ruská diplomacia na článok zareagovala
“Americkí spravodajskí funkcionári došli k záveru, že vojenská spravodajská jednotka Ruska tajne ponúkla odmeny militantom spojeným s Talibanom za zabitie vojakov koaličných síl v Afganistane,“ uvádza sa v článku NYT.
Vo svojich tvrdeniach sa autori opierajú o slová nemenovaných spravodajských zdrojov. Ale žiadne ďalšie dôkazy neposkytujú.
Na článok zareagovala ruská diplomacia. Veľvyslanectvo Ruska vo Washingtone označilo správy za fake a upozornilo na to, že po zverejnení článku začali ruskí diplomati dostávať vyhrážky.
“Prestaňte vytvárať falošné správy, ktoré vyvolávajú hrozby pre životy,“ obrátilo sa ruské veľvyslanectvo na redakciu NYT.
Stop producing #fakenews that provoke life threats, @nytimes.
We demand the relevant #US authorities take effective measures to ensure the fulfillment of their international obligations under the Vienna Convention on Diplomatic Relations of 1961. @StateDept @FBI @DHSgov ⬇️ https://t.co/Ows7srg3IH
— Russia in USA 🇷🇺 (@RusEmbUSA) June 27, 2020
Ruskí diplomati tiež požiadali americké úrady, aby podnikli potrebné kroky v rámci Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch. Podľa dokumentov sú štáty zaviazané zabezpečovať na svojom území bezpečnosť cudzích diplomatov a diplomatických zastupiteľstiev.
Článok potom komentovali aj na ruskom ministerstve zahraničia. Uvedené informácie boli znovu označené za nepravdivé.
“Táto jednoduchá dezinformácia jasne ilustruje nízke intelektuálne schopnosti propagandistov z americkej rozviedky. Namiesto toho, aby vymýšľali niečo hodnovernejšie, prichádzajú s takými nezmyslami. (…) Čo iné však možno očakávať od rozviedky, ktorá úplne prepadla v dvadsaťročnej vojne v Afganistane.”
V ruskom diplomatickom rezorte tiež pripomenuli fakty podieľania sa spravodajcov Spojených štátov na obchodovaní s drogami, platby bojovníkom za priechod karavan či nelegálne splátky z kontraktov na rôzne projekty platené americkými daňovými poplatníkmi.
“Možno nemá americká spravodajská komunita rada skutočnosť, že naši a ich diplomati spoločne prispievajú k začatiu mierových rokovaní medzi Kábulom a Talibanom?! Ich pocity sú pochopiteľné – nechcú prísť o spomínané zdroje nekalých príjmov!” uzavreli na ruskom diplomatickom rezorte.
Začiatkom júna vydala republikánska frakcia Kongresu USA správu, v ktorej obvinila Rusko zo sponzorovania Talibanu a vyzvala na sprísnenie sankcií proti Moskve.
Rusko podobné obvinenia opakovane odmietalo. Hovorkyňa ruskej diplomacie Maria Zacharovová označila novú iniciatívu amerických republikánov za “absolútnu hrubosť“. Podľa nej Moskva už vážne nevníma takéto vyhlásenia amerických politikov a považuje to za PR odkazujúce na rusofóbne nálady.
USA v Afghanistane
Spojené štáty začali vojenskú operáciu proti Talibanu v roku 2001. Dôvodom sa stálo poskytovanie útočísk pre bojovníkov al-Kájdy, ktorí vykonali teroristické útoky 11. septembra. Vláda Talibanu bola zvrhnutá a v Afganistane sa k moci dostali Washingtonu lojálni politici, s ktorými Taliban vstúpil do ozbrojenej konfrontácie.
Vo februári podpísali Spojené štáty a Taliban za viac ako 18 rokov prvú mierovú dohodu. Tá predovšetkým predpokladá stiahnutie zahraničných jednotiek z Afganistanu a začatie dialógu miestnych strán po dohode o výmene väzňov.