Po zdanlivej stabilizácii počtu týchto veľrýb začal znova ich pokles okolo roku 2010. Minulý rok bol pre nich kritický, keď sa rodilo málo mláďat a zahynulo mnoho plodných jedincov. Podľa údajov existuje len 450 kusov týchto veľrýb a lovenie neprestáva, pretože 17 ich uhynulo v tomto roku. Práve samice sú na tom horšie. Odhaduje sa posledných 100 plodných samíc, takže už strata každého jedinca znižuje pravdepodobnosť na prežitie celého druhu. Medzi najčastejšie príčiny úhynu veľrýb čiernych patrí okrem lovenia aj zrážka s loďami.
John Bullard z NOAA preto nemilo konštatuje: “Musíme začať používat slovo vyhynutie. To je totiž trend, ktorý nám údaje ukazujú. Je to niečo, čo sa môže stať.” Podľa neho by sa USA a Kanada, ako krajiny spomedzi najvýraznejších lovcov, mali spojiť a snažiť sa znižovať počet úmrtí veľrýb ľudským pričinením.
Veľryby čierne sa presúvajú rodiť mláďatá do teplejších južných vôd, kde k tomu majú ideálne podmienky, a potom prechádzajú za lepšou obživou počas jari a leta na sever do vôd Nového Anglicka a Kanady. A tu práve došlo ku všetkým ich tohtoročným úmrtiam.
Niektoré výskumy našli príčinu aj v klimatických zmenách. Alebo podľa štúdie v odbornom časopise “Nature Scientific Reports” sa veľryby v posledných rokoch stále viac pohybujú, čo ich vyčerpáva a dostanú sa tak aj mimo chránených území. Podľa iného odborného časopisu “Endangered Species Research” výkaly veľrýb dokazujú, že trpia dlhodobým stresom, čo im znižuje schopnosť rozmnožovať sa.
Vedci spolu s ochranármi sú za urýchlené nastavenie nových metód k účinnejšej ochrane týchto obrovských a inteligentných zvierat.