Jednoduché miniobličky, tiež známe ako obličkové organoidy, sa pestujú z kmeňových buniek, ktoré sú povzbudzované, aby sa vyvinuli do zhlukov špecifických obličkových buniek. Tento proces môže jedného dňa pomôcť liečiť ľudí s ochorením obličiek. Ale nedávno zverejnené nálezy zistili, že táto nová metóda má nejaké neznáme dôsledky, pretože v skutočnosti vytvára iné bunky, ktoré nie sú spojené s obličkami.
Live Science píše, že vedci sa v laboratóriu chystali pestovať obličky v laboratóriu a potom ich analyzovali, aby zistili, aké procesy sa dejú v týchto bunkách. Za týmto účelom zozbierali údaje z tisícov génov organoidov, čo bolo viac ako 83-tisíc buniek v 65 miniobličkách. Očakávali, že uvidia rôznorodé odrody obličkových buniek porovnateľné s tými, ktoré by bolo možné vidieť v normálnej, plne rozvinutej ľudskej obličke. No 10 až 20 percent buniek organoidov nakoniec neboli obličkové bunky, ale mozgové a svalové bunky.
Pestovanie miniobličiek trvá asi štyri týždne, vraví vedúci oddelenia nefrológie na Washingtonskej univerzite v St. Louis Benjamin Humphreys, pričom kmeňové bunky plávajú v chemickom kokteili, ktorý živí ich rast.
Na identifikáciu bunkového zloženia použili vedci techniku známu ako sekvenovanie jednotlivých buniek RNA, ktorá skúma aktivitu v jednotlivých bunkách skôr ako v bunkových populáciách, čo poskytuje podrobnejší pohľad na identitu a funkciu jednotlivých buniek. A to práve v niektorých prípadoch odhalilo, že niektoré z buniek malých obličiek boli v skutočnosti mozgové a svalové bunky.
Podľa Humphreysa tieto bunky nazvali “mimoplánové” a pre organizmus sú “nebezpečné”. Ich výskyt môže spôsobiť problémy výskumníkom, ktorí používajú obličkové organoidy na modelovanie ochorení, “pretože keď sa v organizme neobjavia cielené bunky, znamená to, že neverne modelujú ľudskú obličku”.
Genetické údaje z miniatúrnych obličiek dodali ešte ďalšie prekvapenie: bunky obličiek v organoidoch boli nezrelé a predstavovali ďalšiu potenciálnu nevýhodu pri používaní organoidov na modelovanie ochorení. Výskumníci totiž očakávali, že bunky budú po štyroch týždňoch zrelé. Naproti tomu proces podnietil skôr rast “nebezpečných” buniek.
Krvotvorné mozgové bunky v miniobličkách sa objavili na začiatku vývoja organoidov. Science Daily však dodáva nádej z Humphreysovho vyjadrenia, že rekonštrukciou postupného procesu, ako sa vlastne kmeňové bunky vyvinuli do mozgových buniek, bude možné presne zistiť, kde veci vybočili z koľajníc a zablokovali tvorbu mimoriadnych buniek.
Po takejto analýze bunkových receptorov v rastúcich organoidoch by bolo možné inhibovať signalizačné dráhy “nebezpečných” buniek, čím môžu znížiť ich počet približne aj o 90%. Táto technika by sa mohla ľahko aplikovať na akýkoľvek typ organoidného výskumu, uviedli autori štúdie publikovanej v časopise Cell Stem Cell.