Ako informuje South China Morning Post (SCMP), projekt bol tento mesiac spustený v Čínskej akadémii vied v Pekingu a jedna z výziev prišla aj od čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý v apríli pri návšteve hlbokomorského výskumného inštitútu v Sanya v provincii Hainan vyzval vedcov a inžinierov, aby sa odvážili uskutočniť niečo, čo ešte nikdy nebolo realizované.
“Je to rovnako náročné ako budovanie kolónie na inej planéte pre robotických obyvateľov s umelou inteligenciou,” povedal vedec, ktorý sa zúčastnil projektu. “Technológia môže zmeniť svet,” podotkol.
Robotické ponorky budú zasielané na prieskum morského dna, na zaznamenávanie možných živých organizmov a na zbieranie vzoriek minerálov, pričom podmorská stanica ich vo svojom laboratóriu zanalyzuje a pošle správu na zem.
Ambiciózne plány však do istej miery obmedzuje skutočnosť, že Juhočínske more je dosť frekventovanou vodnou cestou a výraznou konfliktnou zónou. Navyše hlbokomorské prostredie je extrémne, čo sa týka tlaku, erózie, či rôznych geologických dejov v blízkosti morského dna, ktoré prakticky z 99% nie je ani vôbec preskúmané.
Základňa by sa mala nachádzať v tzv. Hadalskej zóne, čo je najhlbšia časť oceánu tvorená typickou priepasťou v tvare písmena V v hĺbke od 6 do 11 kilometrov. Celý projekt by mal stáť 1,1 miliárd juanov (cca 160 miliónov dolárov), no náklady budú iste vyššie. Projektoví inžinieri budú musieť vyvinúť materiály, ktoré odolávajú tlaku vody v takých veľkých hĺbkach.
Podľa Du Qinghaia, vedúceho na technologickom výskumnom pracovisku na oceánskej univerzite v Šanghaji, by sa veľká časť rozpočtu použila na vývoj technológií a materiálov. Podľa profesora Yan Pina by miestom pre základňu mohol byť aj Manilský záliv, čo je “jediné miesto v Juhočínskom mori s hĺbkou presahujúcou 5000 metrov”, ale je tu veľké riziko podmorskej sopečnej činnosti.
Okrem tohto projektu Čína prišla s návrhom hlbokomorskej základne aj s personálom ľudí v hĺbke asi 3 kilometre, tiež s plánom vybudovať 20 plávajúcich jadrových elektrární, pričom prvá by už mala byť v Juhočínskom mori do roku 2020.