Krátko potom Donald Trump uviedol, že také efektívne systémy protiraketovej obrany sa vyrábajú iba v Spojených štátoch. Toto vyhlásenie bolo urobené na ceste do Japonska, ktorého návšteva sa stala pre Trumpa časťou jeho služobnej cesty do Ázie.
Spojené štáty sa opakovane vyhrážali KĽDR preventívnymi útokmi. V prípade útoku vo východnej Ázii vypukne vojenský konflikt, ktorý prekoná podľa merítka vojnu v Tichomorí z doby 2. svetovej vojny. Najväčšie mestá a priemyselné centrá Južnej Kórei a Japonska budú vystavené útokom moderných balistických rakiet, ktoré prekonajú všetky vzorky z jemenského arzenálu. USA žiadajú tieto krajiny, aby verili v účinnosť svojich systémov Patriot, ktoré sú tiež nasadené v Saudskej Arábii. Je to jediná bezpečnostná záruka, ktorú môžu Spojené štáty poskytnúť svojim partnerom. Správa o úspešnom zachytení rakety v Saudskej Arábii preto prišla v najlepší čas pre Trumpa a jeho delegáciu.
Medzitým a to nieje prvýkrát, kedy sa zlyhanie systému Patriot snažia vydať za veľký úspech. Najproduktívnejší bojový test Patriotu, po ktorom sa komplex začal nazývať zázračnou zbraňou, bola vojna v Zálive v roku 1991. Hlavnou úlohou komplexov bolo zničenie zastaralých rakiet Scud-B. Americká vláda uviedla, že Patriot zachytil 80 % rakiet, zatiaľčo výrobná spoločnosť komplexov Raytheon operovala s ešte vyšším číslom — 97 %. Fakty však svedčia o nadmernom optimizme týchto hodnotení. A to navzdory obmedzenému potenciálu irackých rakiet.
Rakety Scud-B boli predstavené v roku 1964. Keď boli vytvorené, nemali žiadne protiopatrenie proti moderným protiraketovým systémom. Tieto rakety sa mali stať ľahkým cieľom pre systém Patriot, ktorý je určený predovšetkým k boju proti sofistikovanejším raketám, aké sú kórejský Rodong-1 a sovietska Točka. No podľa správy podvýboru pre právo a národnú bezpečnosť USA počas vojny v Zálive Patriot nepreukázal významný úspech: „Existujú dôkazy o zničení niekoľkých raket, ale aj pokiaľ ide o tieto prípady, existujú určité pochybnosti. Verejnosť a Kongres sú popletené vyhlásením o úspechu, ktorý bol zverejnený po vojne.”
V správe z roku 1992 Účinnosť raketového systému Patriot počas operácie Desert Storm sa uvádza, že zo 158 rakiet Patriot, ktoré použila americká armáda počas vojny, bolo 45 % odpálených proti falošným cieľom.
Profesor Massachusettského technologického inštitútu (MIT) Theodore Postol, jeden z popredných amerických odborníkov v oblasti protiraketovej obrany, veľmi skepticky hodnotil tvrdenie o úspechu Patriotov. Starostlivo analyzoval údaje získané počas vojny a potom povedal, že v skutočnosti bolo percento zachytených rakiet Patriot oveľa menšie — maximálne 10 percent. Vedec tiež poznamenal, že i tie najjednoduchšie rakety, ako je Scud-B, sa môžu vyhnúť systému. Štúdia profesora bola podporená údajmi, ktoré boli získané okrem iného zamestnancami dodávateľa zodpovedného za výrobu Patriotov. Všetci uznali, že výroky o úspešnom bojovom overení komplexov boli bezpredmetné.
K podobnej situácii došlo i s raketou, ktorá bola odpálená do Rijádu. Podľa vojenského pozorovateľa existujú presvedčivé dôkazy o tom, že raketa vypustená Hútíami, tiež dosť primitívna, nebola zachytená. To znamená, že Spojené štáty znovu oznámili úspech svojich zbraní pre politické účely, pretože je stále dôležité, aby sa ich spojenci cítili v bezpečí pred raketovou hrozbou.
Cieľom jemenskej rakety bolo medzinárodné letisko saudskej metropoli král Khalid. Podľa satelitných snímkov nebola raketa zachytená, ale spadla neďaleko letiska. Bojová hlavica explodovala 12 kilometrov od terminálu a vydesila cestujúcich.
Bojová hlavica navzdory batéeriám Patriot preletela bez prekážok nad územím Saudskej Arábie. Saudské letisko zostalo nepoškodené nie kvôli úspechu Patriotu, ale kvôli zlyhaniu rakety vypustenej Hútítmi. Pokiaľ by mal Jemen prístup k modernejším technológiám, výsledok by mohol byť úplne iný. V boji s modernými raketami, aké sú ruský Iskander, kórejsky Musudan a iránsky Khorramshahr, bude mať Patriot ešte menšiu šancu na úspech. Niektoré z nich majú niekoľko hlavíc, čo ešte viac komplikuje zachytenie. Až donedávna mnohí dúfali, že sa po vojne v Perzskom zálive Patriot stal spoľahlivejší. Nedávne udalosti však ukázali, že tomu tak nie je.
Spojené štáty a Saudská Arábia nie sú jediné krajiny, ktoré vyskúšali Patriot v bojových podmienkach. Vo februári 2018 použil Izrael rovnaké systémy, aby zostrelil drony, ktoré pravdepodobne patrili Iránu. Samozrejme, že Irán nie je jedným z popredných výrobcov vojenských lietadiel, takže drony mali byť pre Patriot ľahkou korisťou… Boli urobené dva neúspešné pokusy o zničenie cieľa, potom boli zostrelené vrtuľníkom. V prípade balistickej rakety alebo bojového lietadla by helikoptéra bola k ničomu.
Je preto nesmierne dôležité, aby USA poskytli svojim spojencom a partnerom pocit bezpečia, hoci klamlivý. Víťazné správy o úspechoch Patriotov urobili Saudskú Arábiu, Južnú Kóreu a Japonsko viac tolerantnými k vojenským dobrodružstvám Spojených štátov. Pokiaľ sa tieto krajiny dozvedia, že v prípade vojny dosiahne cieľ viac než 90 percent severokórejských alebo iránskych striel, zatiaľčo systémy Patriot budú demonštrovať svoju neúčinnosť, môžu sa stať menej ústupnými.