Ako sa prejavia čínske zákazy gália a germánia?

Ako sa prejavia čínske zákazy gália a germánia?

Peking 13. júla 2023 (HSP/Asia Times/Foto: Pixabay)

 

Pekingské zákazy týkajúce sa kovov na výrobu čipov by mohli prerásť do obmedzení týkajúcich sa prvkov vzácnych zemín, ktoré by bolo oveľa ťažšie nahradiť, informuje Asia Times

Ilustračné foto

Od augusta Čína obmedzí vývoz gália a germánia, dvoch prvkov, ktoré sú dôležité na výrobu polovodičových čipov.

Reklama

Keďže Čína má dominantné postavenie v dodávkach oboch prvkov, vývozcovia budú teraz potrebovať špeciálne licencie, aby ich mohli vyviezť z krajiny. Tento krok môže poškodiť celý rad západných výrobcov technológií, ktorí tieto prvky používajú na výrobu svojich produktov.

Tento krok je údajne reakciou na západné obmedzenia týkajúce sa zariadení nevyhnutných na výrobu polovodičových zariadení.

Reklama

Predovšetkým americký zákon o čipoch a vede z roku 2022 obmedzil vývoz špičkových mikročipov a technológií do Číny, čo by mohlo mať vplyv na kapacitu Pekingu pre vysoko výkonné výpočty v oblastiach, ako je obrana. Obmedzenia zaviedli aj ďalšie krajiny, ako napríklad Japonsko a Holandsko.

Aké dôležité sú teda nové čínske obmedzenia a aké budú mať pravdepodobne dôsledky?

Kremík je najpoužívanejším materiálom v polovodičoch a je ho veľmi veľa. Germánium a gálium však majú špecifické vlastnosti, ktoré sa ťažko replikujú a hodia sa na určité špecifické aplikácie. Tie sa používajú v nespočetných zariadeniach, ako sú smartfóny, notebooky, solárne panely a zdravotnícke zariadenia, ako aj v obranných aplikáciách.

Oba prvky sú tiež kľúčové pre technologický pokrok v nasledujúcich rokoch. Germánium je obzvlášť užitočné v kozmických technológiách, ako sú solárne články, pretože je odolnejšie voči kozmickému žiareniu ako kremík.

Vzhľadom na to, že v niektorých technológiách sa blížia fyzikálne limity kremíka, uvažuje sa o väčšom využívaní germánia ako o spôsobe prekonania týchto limitov. V malých množstvách sa už používa v niektorých polovodičoch na zlepšenie napríklad toku elektrónov a tepelnej vodivosti.

Reklama

Pokiaľ ide o gálium, 95 % z neho sa používa v materiáli nazývanom arzenid gália, ktorý sa používa v polovodičoch s vyšším výkonom a nižšou spotrebou energie ako kremík. Používajú sa napríklad v modrých a fialových LED diódach a mikrovlnných zariadeniach.

Nitrid gália sa medzitým používa v polovodičoch v súčiastkach, ako sú elektrické vozidlá, senzory, špičková rádiová komunikácia, LED diódy a Blu-Ray prehrávače. Očakáva sa, že jeho využitie výrazne porastie.

Gálium aj germánium sú na zozname kritických prvkov Európskej únie a USA. Spojené kráľovstvo považuje gálium za kritické pre svoje výrobné záujmy, hoci germánium považuje za menej dôležité.

Čína kontroluje približne 60 % všetkých dodávok germánia. Tento prvok sa získava dvoma hlavnými spôsobmi, ako vedľajší produkt pri výrobe zinku a z uhlia. Tieto zdroje predstavujú približne 75 %, resp. 25 % celkových dodávok.

Čína má dominantné postavenie v oblasti germánia, ktoré pochádza z výroby zinku. USA sú jedným z alternatívnych dodávateľov s ložiskami na Aljaške a v Tennessee a s ďalšími rafinačnými kapacitami v Kanade. V súčasnosti sú však USA stále z viac ako 50 % závislé od dovozu germánia.

Reklama

Germánium z uhlia má niekoľko nevýhod. Dvaja hlavní producenti sú Rusko a Ukrajina a vojna ovplyvnila dodávky z oboch krajín na západ. Napríklad v rokoch 2017 – 20 Rusko dodávalo 9 % potreby germánia v USA, ale teraz sa to pravdepodobne zastavilo.

V reakcii na čínske obmedzenia Rusko plánuje zvýšiť výrobu germánia pre svoj domáci trh. To môže aspoň zmierniť globálny dopyt, aj keď to Západu priamo nepomôže.

Germánium z uhlia je tiež v područí energetického priemyslu, pretože niektoré uhlia bohaté na tento prvok sa spaľujú ako zdroj energie. Okrem toho bude ťažšie získať germánium z uhlia, keďže veľká časť sveta sa snaží postupne zrušiť uhoľnú energetiku, čo by mohlo opäť obmedziť dodávky.

Pokiaľ ide o gálium, Čína pokrýva približne 80 % svetových dodávok, pričom ho získava najmä z výroby hliníka. V skutočnosti neexistuje nedostatok gália, ale aj pred novými kontrolami bola ponuka obmedzená nedostatkom výrobných kapacít.

Gálium sa získava aj recykláciou polovodičových doštičiek, čo sú tenké plátky polovodiča používané v elektronických obvodoch. Keď sa však obvody integrujú do výrobkov, množstvo gália v každom z nich je také malé, že je náročné ho recyklovať.

V článku v časopise Nature Communications z roku 2022 sa uvádza, že gálium sa “takmer nikdy funkčne nerecykluje”, keď sa dostane do finálnych výrobkov.

Plný vplyv nového čínskeho vývozného režimu závisí od viacerých faktorov vrátane prísnosti kontrol v praxi a reakcie západných vlád a spoločností. V súčasnosti sa zdá, že kontroly pravdepodobne povedú k vyšším cenám gália a germánia, ako aj k dlhším dodacím lehotám.

To by mohlo západným spoločnostiam predražiť a sťažiť výrobu elektronických zariadení, čo by následne mohlo viesť k vyšším cenám pre spotrebiteľov. Západným spoločnostiam by to tiež mohlo sťažiť konkurovanie čínskym spoločnostiam.

Podobne ako celosvetový nedostatok mikročipov počas pandémie Covid to výrazne ovplyvnilo výrobu technológií, čo poukazuje na významný vplyv na svetové hospodárstvo.

Dlhodobé účinky kontrol je ťažké predpovedať, pretože do nich vstupuje veľmi veľa faktorov. Zásoby prvkov by mali do určitej miery pomôcť: USA uviedli, že majú zásoby germánia, nie však gália.

Reklama

Západní výrobcovia môžu byť nútení diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce získavaním komponentov obsahujúcich tieto prvky z krajín, do ktorých je Čína ochotná vyvážať. To by mohlo viesť k zvýšeniu nákladov a zložitosti.

Ďalšou možnosťou je zvýšiť produkciu z alternatívnych zdrojov. V minulosti sa germánium získavalo z nerastov ťažených v Nemecku, Latinskej Amerike a Afrike, takže tieto možnosti sa môžu vrátiť na stôl. Existuje aj možnosť investovať do výskumu zariadení, ktoré sú menej závislé od týchto kritických materiálov, ale to by si vyžiadalo čas, kým by priniesli ovocie.

Je zrejmé, že tento krok predstavuje významnú eskaláciu technologickej vojny medzi Čínou a Západom. Obávame sa, že by to mohlo zájsť ešte ďalej: Čína má dominantné postavenie v dodávkach celého radu dôležitých materiálov známych ako kovy vzácnych zemín, ako aj iných materiálov, ktoré sú potrebné pre prechod na čistú energiu. Ešte pred vystupňovaním nepriateľstva v posledných rokoch Čína využívala svoju dominanciu nad niektorými materiálmi ako páku v obchodných sporoch.

Preto je tento najnovší vývoj prinajmenšom znepokojujúci. V čase, keď sú medzinárodné výzvy, ktorým ľudstvo čelí, väčšie ako kedykoľvek predtým, je vznik nového surovinového nacionalizmu to posledné, čo ktokoľvek potrebuje.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Novým predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) má byť Ladislav Kizak. Rozhodlo o tom vo štvrtok bratislavské mestské zastupiteľstvo (MsZ), ktoré jeho menovanie schválilo.

Včera 20:15

Futbalový tréner Dragan Stojkovič predĺžil zmluvu so Srbským futbalovým zväzom (FSS) do roku 2026. Päťdesiatdeväťročný kormidelník postúpil s národným tímom na dva veľké turnaje za sebou. Na tohtoročných ME v Nemecku sa predstavia Srbi prvýkrát v ére samostatnosti.

Včera 20:07

Početná partia dobrovoľníkov povysádzala vo štvrtok v Nízkych Tatrách neďaleko Malužinej 10.000 kusov nových stromčekov. Ide o nový slovenský rekord v počte stromčekov zasadených za jeden deň. Pre TASR to potvrdil rekordológ Igor Svítok. Akcia sa uskutočnila v rámci iniciatívy Voda pre stromy.

Včera 19:52

Americká tenistka Peyton Stearnsová sa prebojovala do semifinále dvojhry na turnaji WTA v marockom Rabate. Vo štvrťfinále zdolala štvrtú nasadenú Luciu Bronzettiovú 6:4, 4:6 a 7:5.

Včera 19:43

Protipirátske jednotky Európskej únie v Indickom oceáne a Červenom mori, ktoré sú súčasťou operácie ATALANTA, vo štvrtok potvrdili informácie o možnom útoku pirátov na obchodnú loď pri pobreží Somálska. Informovala agentúra Reuters.

K útoku údajne došlo na obchodnú loď BASILISK, ktorá sa plavila pod libérijskou vlajkou. Informovala o tom vo štvrtok Agentúra Spojeného kráľovstva pre námorné obchodné operácie, keď dostala hlásenie o prepadnutí obchodného plavidla.

Včera 19:41

Maďarské tajné služby sú v neustálom kontakte so slovenskými tajnými službami, ako aj so službami iných krajín, napríklad v rámci siete európskych krajín či členských krajín NATO. Maďarsko tak má informácie o tom, čo sa stalo pri atentáte na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica. Konštatoval to vo štvrtok v rozhovore pre denník Blikk maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:33

Nasledujúca sezóna hurikánov v severnom Atlantiku bude podľa predpovedí mimoriadna. Očakávajú štyri až sedem hurikánov kategórie 3 alebo vyššej. Podľa agentúry AFP o tom vo štvrtok informovala americká meteorologická agentúra NOAA.

Búrky kategórie 3 dosahujú rýchlosť vetra viac ako 178 kilometrov za hodinu a spôsobujú ničivé škody na domoch, vyvracajú stromy a často na niekoľko dní či dokonca týždňov prerušia dodávku elektriny a vody.

Včera 19:33

V piatok (24. 5.) sa môžu na celom Slovensku vyskytnúť búrky. Meteorológovia preto vydali výstrahu prvého stupňa pre všetky okresy. Platí v piatok od rána do 21.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

Včera 18:54

Iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul v nedeľu pri havárii vrtuľníka, vo štvrtok pochovali v jeho rodnom meste Mašhad na severovýchode Iránu. Informovali agentúry AP a Reuters.

Raísího pozostatky uložili do hrobu v svätyni imáma Rézu. Toto miesto posledného odpočinku imáma Rézu z 9. storočia je najposvätnejším miestom islamu v Iráne, dodáva Reuters.

S iránskym prezidentom Ebráhímom Raísím sa v jeho rodnom meste lúčia desaťtisíce ľudí
Na snímke ľudia obklopujú nákladné auto vezúce rakvu s telesnými pozostatkami zosnulého iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a jeho spolupracovníkov, ktorí v nedeľu zahynuli pri havárii vrtuľníka na severozápade Iránu, v jeho rodnom meste Mašhad
Včera 18:14

Úspech júlového summitu Severoatlantickej aliancie vo Washingtone bude závisieť aj od priebehu neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín NATO, ktoré sa budúci týždeň uskutoční v Prahe. Hlavnou témou bude Ukrajina. Novinárom to vo štvrtok povedal vrchný riaditeľ sekcie bezpečnostnej a multilaterálnej politiky na Ministerstve zahraničných vecí (MZV) ČR David Konecký.

Včera 18:14

Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok schválilo rezolúciu o vyhlásení 11. júla ako medzinárodného dňa na pamiatku genocídy v Srebrenici v roku 1995. Návrh vyvolal kritiku Srbska a v radoch bosnianskych Srbov. Informujú agentúry AP a AFP.

Rezolúcia OSN k Srebrenici
Na snímke členky združenia žien, ktoré v roku 1995 stratili rodinných príslušníkov pri masakre v bosnianskej Srebrenici, sledujú zasadnutie Valného zhromaždenia OSN v meste Potočari v Bosne
Včera 18:05

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal vo štvrtok výnos, ktorý umožní v Rusku zhabanie majetku patriaceho Spojeným štátom, ich občanom a firmám. Cieľom je kompenzácia pre subjekty, ktoré zasiahnu západné sankcie voči Moskve. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruský dekrét stanovuje, že ruské firmy, organizácie a jednotlivci, ktorých sa dotknú sankcie, budú mať právo požiadať o odškodnenie ruskú vládu.

Včera 17:56

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upozorňuje na dopravné obmedzenia na rýchlostnej ceste R4 medzi Kechnecom a Košicami, ktoré začali platiť od štvrtka. Čiastočná uzávera sa týka úseku mosta nad širokorozchodnou železničnou traťou v smere na Košice. Dôvodom je výmena mostného záveru, práce sa týkajú obdobia do 23. júna.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Muž beží na vlnolame pozdĺž jazera Michigan proti panoráme centra mesta

Autor: TASR/AP-Kiichiro Sato

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

René Pavlík

Marek Brna

Peter Haršáni

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali