1. Nadbytok estrogénu
Pri zvýšenej hladine estrogénu priberáme na váhe nezávisle od našej stravy. Nadbytočné kilogramy sa pritom ukladajú predovšetkým v oblasti bokov. Menštruačný cyklus začína byť nepravidelný, k tomu sa pridáva bolesť hlavy a prílišná citlivosť. Občas padajú vlasy, zhoršuje sa pamäť a kvalita spánku.
Akumulácii estrogénu napomáha konzumácia mäsa, ktoré je vyrobené v priemyselných podmienkach s použitím rastových hormónov. Látky podobné estrogénu sú tiež používané pri výrobe plastového riadu a chemikálií pre domácnosť.
• Aby sme dostali z tela nadbytočný estrogén, treba jesť menej mäsa, nahradiť ho zeleninou. Hrubé vlákna a vláknina omotávajú hormón a odvádzajú ho z tela. Ľanové semienka, ovos, jablká a hrušky znižujú negatívny účinok nadbytočného estrogénu na organizmus.
2. Deficit serotonínu
Akútny nedostatok serotonínu znamená takmer vždy depresiu a zlú náladu. Okrem toho sa chute ľudí s nedostatkom tohto hormónu menia. Ak sa vám chce zjesť tonu čokolády na posedenie a vo sne vidíte horu vyprážaných hranolčekov, váš organizmus jednoducho volá o pomoc kvôli nedostatku “hormónu šťastia”.
• Prírodným zdrojom serotonínu sú vajcia, orechy a ananás. V ananáse je mimochodom obsiahnutý aj bromelain – enzým, ktorý okrem iného bojuje proti opuchom. Ľahká fyzická námaha a pobyt na slnku tiež zvyšujú hladinu serotonínu.
3. Nadbytok ghrelínu
Ghrelín je hormón, ktorý rozhoduje, že máme hlad. Veľmi dobre si pamätá zlú skúsenosť: dokonca aj rok po ukončení nízkokalorickej diéty bude jeho hladina zvýšená (organizmus bude ukladať tuk “do zásoby”). Vďaka ghrelínu je pre nás oveľa jednoduchšie zhodiť nadbytočné kilogramy, než si váhu udržať.
• Tento hormón nie je ťažké oklamať. Treba jesť potraviny, ktoré rozťahujú žalúdočnej steny – zeleninu, ovocie, celé zrná a semená. Po konzumácii takejto potravy vzniká hormonálna reakcia a vy sa cítite nasýtení. Vyraďte z jedálnička cukor a spracované potraviny, sú vysoko kalorické, ale pri ich konzumácii zostane hladina ghrelinu nezmenená a po zjedení žemle máte za chvíľku zase hlad.
• Spánok a absencia stresu sú najlepšími pomocníkmi v boji proti vysokej hladine ghrelinu. Po 6-8 hodinách spánku sa koncentrácia tohto hormónu v krvi znižuje. Upozorňujeme: prílišné znižovanie hladiny ghrelinu je škodlivé, pretože tento hormón je dôležitý pre kognitívnu aktivitu a ovplyvňuje intelektuálne schopnosti.
4. Nadbytok prolaktínu
Nadbytok prolaktínu vyvoláva prudké priberanie na váhe. U žien sa môžu objaviť chĺpky po celom tele, môžu vyrásť fúziky, dochádza k výkyvom v menštruačnom cykle. U mužov nadbytok prolaktínu vyvoláva rast mliečnych žliaz. Ak sa objavia takéto príznaky, treba okamžite navštíviť lekára, pretože zvýšená hladina prolaktínu môže svedčiť o nádoru hypofýzy – prolaktinóme.
• Rovnako ako každá iná hormonálna nerovnováha vyžaduje samozrejme aj zvýšená hladina prolaktínu lekársku starostlivosť. Existujú však potraviny, ktoré znižujú produkciu prolaktínu. Venujte pozornosť ženšenu a gingko bilobe, tieto prírodné prostriedky normalizujú hormonálnu základňu.
5. Nedostatok adrenalínu
Adrenalín (epinerfin) urýchľuje látkovú výmenu a spaľuje tuky. V prvom rade znamená epinerfin výrazné emócie, ktoré vznikajú v extrémnych podmienkach. Ak vám už dávno nebehal mráz po chrbte, možno by ste mali do svojho života zaradiť vzrušujúce zážitky. A súčasne schudnúť.
• Mali by ste vedieť, že pri obvyklom stravovaní adrenalín v žiadnom prípade nebude spaľovať tuky. Ale ak znížite prísun sacharidov (biely chlieb, kukurica, ryža, varená mrkva), adrenalín spoločne s ďalším hormónom – somatotropním (rastovým) hormónom – začne štiepiť podkožný tuk. Vyprovokovať produkciu adrenalínu môžu počítačové hry, extrémne atrakcie a dokonca aj vystupovanie pred publikom. Pridajte k tomu diétu s obmedzením rýchlych cukrov a sami sa stanete výrazne štíhlejšia.
Všetky informácie v tomto článku majú iba informačný charakter a rady treba brať ako pomocné. Ak pri sebe pozorujete príznaky hormonálnej poruchy, vyhľadajte lekársku pomoc, len kvalifikovaný odborník môže stanoviť presnú diagnózu.