Ako Matovič zastavil Milanovú alebo keď je ministerka kultúry najväčšou hrozbou pre kultúru

Ako Matovič zastavil Milanovú alebo keď je ministerka kultúry najväčšou hrozbou pre kultúru

Bratislava 22. októbra 2021 (HSP/napalete/Foto:archív napalete.sk, TASR-Jakub Kotian, Pavel Neubauer, Martin Baumann, SITA-Martin Medňanský)

 

Zrejme najslabšia persóna na čele rezortu kultúry v slovenskej histórii opäť dokázala, aké personálne vyprahnuté je OĽaNO. Nominácie neschopných, ale všetkého schopných ľudí sú pri tomto vládnom hnutí pravidlom

Milanová
Na snímke ministerka kultúry Natália Milanová

Po tom, ako Natália Milanová začala primitívne finančne likvidovať Maticu slovenskú a jej Slovenské národné noviny, ktoré podľa nej “vulgarizujú spoločenský diskurz”, ako sa vykašľala na pomoc domácim umelcom zasiahnutých koronakrízou a ako hanebne pomáha ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi ukradnúť Múzeum SNP pod jeho rusofóbnu ideologickú správu, sa vo svojom bizarnom ministerskom šapitó zaskvela ďalším číslom.

Reklama

Iniciatívou, čo vojde do dejín ako odstrašujúci príklad nekompetentnosti, opäť dokázala, že je nastrčenou bábkou záujmových skupín a v tomto prípade aj prostitútkou hájacou zahraničné biznis záujmy na úkor slovenskej kultúry, ktorú by mala podporovať a riadiť.

 

Reklama
V dielni ministerstva kultúry vznikol návrh zákona o mediálnych službách

V dielni ministerstva kultúry vznikol návrh zákona o mediálnych službách, ktorý mal zrušiť povinný 25-percentný podiel slovenských pesničiek vo vysielaní komerčných rádií u nás. Milanová pri zdôvodňovaní tohto kroku na rokovaní vlády bľabotala čosi o nespravodlivosti voči rádiám, že na Slovensku musia celú štvrtinu zo svojho denného vysielacieho času vyčleniť (predstavte si!) slovenskej hudbe…

O zákon, prikazujúci rádiám hrať stanovený percentuálny podiel domácej hudby, prijatý pred štyrmi rokmi, si koledovali samotné rádiá tým, že slovenských interpretov a ich tvorbu diskriminovali. Návrh právnej normy vznikol na základe iniciatívy umelcov a autorských ochranných zväzov, pretože privátne rozhlasové stanice pôvodnú slovenskú tvorbu vysielali len okrajovo.

matovic-milanova
Na snímke Igor Matovič a Natália Milanová

Nie je predsa normálne, aby v krajine svojho vzniku bola slovenská populárna hudba Popoluškou. Nemožno očakávať, že slovenské piesne budú prezentovať franúzske, nemecké alebo maďarské rádiá… Kde inde má znieť slovenská hudba, ak nie v slovenskom éteri?

Povinný podiel domácej muziky v rozhlasovom éteri je zákonom stanovený aj v iných krajinách Európy a sveta. Myšlienka pripraviť zákon, ktorý by zrušil povinné hranie domácich skladieb, s najväčšou pravdepodobnosťou nevznikla na ministerstve kultúry, ale bola importovaná z prostredia majiteľov rádií rovno do kancelárie ministerky. A tá, keď ide o protislovenské kroky, je vždy ochotná poslúžiť.

Proti návrhu zmeny, ktorá prišla bez predchádzajúcej diskusie, sa ozvali umelci i Slovenský ochranný zväz autorský. Poukazovali na to, že zmena bude jednoznačne znamenať  nižšiu hranosť domácej tvorby v rádiách. Ozvala sa i Milanovej predchodkyňa Ľubica Laššáková, ktorá to nazvala „barbarským rozhodnutím“.

Reklama
Ľubica Laššáková
Na snímke poslankyňa NR SR Ľubica Laššáková
Štát nemá prečo diktovať komerčným rádiám, čo majú hrať

Milanová reagovala tvrdením, že štát nemá prečo diktovať komerčným rádiám, čo majú hrať. Ministerka kultúry zjavne nechápe, že takzvané zasahovanie štátu do súkromného podnikania rádií (tvrdenie, ktorým sa často oháňajú) je absolútny nezmysel.

Eéter predsa nie je vlastníctvom majiteľov rádií – je to vlastníctvo Slovenskej republiky, štátu, čiže nás všetkých. Oni si ho len prenajímajú prostredníctvom vysielacích frekvencií, a štát, keďže je prenajímateľom, má právo si určovať podmienky, za ktorých môžu v éteri podnikať.

Jednou z úplne prirodzených podmienok je šírenie slovenskej kultúry, v tomto prípade najmä domáceho popu a rocku. Ak chcú teda vlastníci rádií podnikať na prenajatých frekvenciách, musia dodržiavať podmienky štátu. Uvedomme si, že aj pri v súčasnosti platnom zákone stále môžu vysielať až 75 percent zahraničnej hudobnej produkcie. Im sa to však zjavne máli.

Nečudo: prevažne zahraniční majitelia súkromných rozhlasových staníc potrebujú tlačiť do Slovákov anglosaskú produkciu, respektíve globálnu hudobnú tvorbu, ktoré je pre nich komerčne výhodná. Na nejakej slovenskej kultúre im vôbec nezáleží – nič z nej totiž nemajú.

Odhodlanosť ministerky však bola napriek týmto argumentom veľká a už to vyzeralo, že súčasné vedenie štátu opäť trestuhodne zlyhá, ako sa to stalo už mnohokrát, a že nasledujúca vládna garnitúra to bude musieť opäť naprávať.

Reklama

 

Nakoniec sa však stalo niečo, čo nik nečakal – zasiahol stranícky šéf ministerky kultúry Igor Matovič

Nakoniec sa však stalo niečo, čo nik nečakal – zasiahol stranícky šéf ministerky kultúry Igor Matovič a požiadal ju, aby v rámci pripravovanej mediálnej legislatívy návrh zrušiť hudobné kvóty pre rádiá stiahla. Tá, naučená na slovo poslúchať, okamžite zaradila spiatočku.

Matovič pochopil, že zrušením kvót by si proti sebe vláda poštvala veľkú časť kultúrnej obce, a je možné, že mu dohovoril aj jeho stranícky kolega a súčasný trnavský župan Jozef Viskupič, ktorý v minulosti ako poslanec NR SR za presadenie hudobných kvót bojoval.

Jozef Viskupič
Na snímke predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič

Hoci to uňho nebýva zvykom, tentoraz boli Matovičove argumenty racionálne.

“Rádiá podnikajú na štátnych licenciách, preto ako štát máme úplne legitímne právo od nich žiadať pomoc našim umelcom pred valcom anglofónnej hudby. To nie je nacionalizmus, to je zdravý rozum a ochrana verejného záujmu,“ napísal na sociálnej sieti.

Je tragické, že ministerka, ktorá má riadiť a chrániť slovenskú kultúru, predstavuje pre ňu najväčšiu hrozbu. Dúfajme preto, že tento Milanovej výstrelok bol počas jej fukčného obdobia posledný. Najlepšie by bolo, keby celú nekompetentnú politickú garnitúru čím skôr odstrihli od moci predčasné voľby.

 

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali