Aké sú základné piliere života miest na Slovensku? Majú byť otvorené občanom a návštevníkom, ekonomicky prosperujúce, zdravé a bezpečné

Nitra 17. októbra 2018 (HSP/Foto:Facebook)

 

Aká je v súčasnosti situácia v slovenských mestách? Aké problémy ich trápia najviac? Ako sa dá zlepšiť podmienky života v našich mestách a priblížiť ich k európskemu štandardu? Na tieto otázky by mali mať odpoveď kompetentní: architekti, experti v dopreve, cestári, sociológovia, ekológovia, ale predovšetkým predstavitelia samosprávy, vedenie mestských úradov a samotní občania, ktorým nie je všetko jedno

Na snímke Ľubomír Martinka

Iba zopár odborných informácií. Mesto je právnickou osobou, ktorá za podmienok ustanovených zákonom samostatne hospodári s vlastným majetkom a vlastnými príjmami. Základnou úlohou mesta pri výkone samosprávy je starostlivosť o všestranný rozvoj jej územia a potreby jej obyvateľov. Kompetencie mesta (t. j. právomoc a pôsobnosť) sú dané predovšetkým: Ústavou SR (najmä čl. 64 – 71), zákonom č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, zákonom č. 416/2001 Z. z. o prechode niektorých pôsobností z orgánov štátnej správy a obce a samosprávne kraje, platnou právnou úpravou SR, štatútom konkrétneho mesta, VZN-kou toho alebo iného mesta na úseku samosprávnych činností.

Blížia sa komunálne voľby a kandidáti na funkcie primátora a poslancov vo svojich programoch ponúkajú riešenia. V meste pod Zoborom jedným z kandidátov je Ľubomír Martinka, ktorý má bohaté skúsenosti, pretože dlhé roky pôsobil v samosprávnych orgánoch a chcel by urobiť konkrétne zmeny, aby sa život v Pribinovom meste zmenil nie na slovách, ale v skutočnosti. Ten stavia na vytvorenie silnej občianskej spoločnosti, na to, že sa mnohí obyvatelia mesta zapoja do práce a spoločne zlepšia život v meste. Čo konkrétne ponúka?

„Pri správe vecí verejných skutočnosti ako služba občanovi, transparentnosť, otvorenosť,  efektívne hospodárenie by mali byť samozrejmé a viditeľné. Všetkým nám ide hlavne o  zdravie, zlepšenie podmienok životného prostredia, spokojnejší život. Som presvedčený, že vytvorením silnej Občianskej spoločnosti môžeme realizovať odvážne kroky v činnosti samosprávy mesta, ktoré skutočne pomôžu Nitru urobiť lepšiu pre život a vrátiť jej význam. Občianska spoločnosť by mala presadzovať riešenia pre zlepšenie života v meste v rámci troch základných pilierov: Otvorené mesto občanom a návštevníkom, Ekonomicky prosperujúce mesto, Zdravé a bezpečné mesto,“ je presvedčený Ľubomír Martinka.

 

Mnohí kandidáti používajú také slová, ako „zlepšíť“, „zmodernizovať“, „zefektivniť“ a pod. Slová, slova, slova… Pripomínajú mi jedného nášho známeho politika, ktorý sa po návrate z Bruselu chrlil práve tieto všeobecné slová a frázy, ale nedokázal uviesť ani jedno konkrétne riešenie. Ak chcete urobiť zmeny, viete konkrétne, ako to urobiť?

Vo svojom programe „ZMENIŤ NITRU K LEPŠIEMU JE MOŽNÉ“ ponúkam riešenia, ktoré vyplývajú z troch pilierov a zameriavajú sa na oblasti: Systémové zmeny v Nitre pre ľudí, Filozofia modernej štvrti mesta a sídliska a Nový štýl práce a vedenia mesta. Chcem úplne zmeniť systém verejného obstarávania v Nitre.

 

Ozaj? A čím vám nevyhovuje súčasný systém? Vyižíva sa v Nitre dlhé roky a iným kandidátom, zdá sa, neprekáža? Prečo chcete zmeniť existujúci systém?

Verejné obstarávanie je na meste robené neprofesionálne a netransparentne. Poviem príklad. Minulý rok radnica tak „šikovne“ rozdelila rekonštrukčné práce na jednej základnej škole za takmer dvesto tisíc eur na sedem častí (ani Horná Dolná si to nedovolí…), že sa vyhla verejnej súťaži a všetky práce zadala jednoduchým postupom s oslovením nimi vybraných firiem. Strecha šla osobitne, takisto podlaha, elektroinštaláciu, a podobne. ÚVO vysolilo Nitre pokutu 9 632,58 eur.

 

Nuž, niektorí obyvatelia mesta povedia: „Čo je to nejakých 9 tisíc eur, veď Nitra má mnohomiliónový rozpočet. Nie to až také strašné…“

Ale ÚVO, okrem spomínanej pokuty na opravu školy, zrušilo Nitre aj mega-tender za viac ako 12 miliónov eur! Tentokrát šlo paradoxne nie o nezákonné rozdeľovanie zákazky, ale naopak o spájanie nesúvisiacich obstarávacích vecí. V jednom-jedinom tendri sa súťažilo o 8 (!) rozličných predmetov: modernizácia futbalového štadióna, rekonštrukcia kina, sanácia statiky jednej a zateplenie dvoch ďalších materských škôl, výstavba nového cintorína plus rekonštrukcia základnej školy. Nitra pritom nútila firmy dať ponuku na všetky stavby, alebo na žiadnu. Umelo tak znižovala možnú konkurenciu medzi firmami.

 

Podľa vás, bol to zlý postup?

Aj podľa mňa, aj podľa kompetentných organizácií. Do kritérií súťaže popri cene dokonca vsunuli aj také absurdné kritérium ako účasť na oficiálnej obhliadke (s váhou 14% na celkovom hodnotení). Na základe námietok dvoch uchádzačov ÚVO potvrdil, že takto postavený tender bol nezákonný, netransparentný a diskriminačný. Kontrolóri nachytali pri porušení zákona aj mestom vlastnenú developerskú firmu Nitriansku investičnú. Pri zákazke na nový umelý trávnik za 720 tisíc eur šachovala firma s kvalifikačnými kritériami pre účasť, ako aj s technickými vlastnosťami trávnika bez akéhokoľvek zdôvodnenia. Úrad prikázal mestskej firme súťaž minulé leto zrušiť.

 

Možno to bol ojedinelý prípad? Každý robí chyby…

Nebol ojedinelý. Pred nedávnom sa objavila kauza Športová hala, ktorá tiež v určitých veciach má súvis s verejným obstarávaním. Výsledok neprofesionality a to nielen vo verejnom obstarávaní si vybral zbytočnú daň a rukojemníkov – deti, mládež, športovcov, ktorí už dávno mali sa v tejto hale venovať športovej činnosti. Nad týmto všetkým sa zdravý rozum pozastavuje.

 

Podľa vás teda, vedenie mesto nekonalo správne a odborne. Myslíte si, že by ste to urobil lepšie? Považujete seba za osobu odborne spôsobilú vo verejnom obstarávaní?

Áno, mám preukaz osoby odborne spôsobilej vo verejnom obstarávaní. Som autorom publikácii „Škola a verejné obstarávanie“ a  „Podprahové obstarávanie od A po Z“.  Cez to všetko som sa ako prednosta mestského úradu v Nitre nedal nominovať do komisie pre vyhodnotenie zákazok vo verejnom obstarávaní, okrem dvoch prípadov, keď som na základe prijatej metódy bol v komisii ako expert na verejné obstarávanie. Všetky ostatné veci v rámci obstarávania išli mimo mňa. Primátor so svojimi straníckymi kolegami si vyhodnocovacie komisie zostavili vždy tak, aby sa ustrážil výsledok, želateľný výsledok, kde mnohokrát zákazky mali  ísť vopred dohodnutým realizátorom.

 

No dobre. Mnohí predstavitelia samosprávy sa kamarátia s politickými stranami, ba niekedy sú od nich závislí a dokonca fakticky nimi aj „novinované“ na svoje funkcie. Ale podobné metódy sa využívajú nielen v meste pod Zoborom. Kritizovať je ľahké. Ale viete, ako to zmeniť, máte konkrétne riešenia a nielen bla-bla-bla?

Mám konkrétne riešenia. Občania by si mali uvedomiť, že význam občianskej spoločnosti je cennejší ako stranícke diktáty. Doteraz o výbere dodávateľov na rôzne práce, služby rozhodovali len členovia komisií, ktoré boli zložené z poslancov, úradníkov alebo poprípade členov komisií pri Mestskom zastupiteľstve. Navrhujem vytvoriť OBČIANSKU KOMISIU pre výber dodávateľov prác, služieb.

 

Fajn, ale čo to znamená konkrétne – do detailov? Vytvoriť komisie – a čo je za tým?

Vytvoriť databázu občanov (stačí  uviesť len vzdelanie, prax, zamestnanie), ktorí prejavia záujem  byť v takejto komisii v zmysle však ustanovení zákona o verejnom obstarávaní: člen komisie má príslušné vzdelanie alebo prax na daný predmet obstarávania. Členom príslušnej komisie na výber dodávateľa sa stane takýto občan náhodným verejným vylosovaním z celej databázy. Občianska komisia je zárukou, že výber bude objektívny a transparentný a že nebudú sa stále v komisiách striedať vyvolení a častokrát stranícky poslanci.

 

A čo bude s našimi milovanými poslancami, zamestnancami úradu a ostatnými kompetentnými? Určite nesúhlasi, že sa všetko bude robiť bez ich účasti. 

Poslanci a úradníci sa na týchto komisiach zúčastnia len s hlasom poradným a koordinujúcim technické veci obstarávanej práce, služby. Budeme sa spoločne čudovať koľko financií sa dá takouto Občianskou kontrolou /komisiou/ ušetriť. Takisto treba vytvoriť občianske komisie aj na verejné obchodné súťaže, ktoré realizuje mesto.

 

A to je všetko? To postačí? A už všetko bude dobre? Pochybujem.

Jasné, že nepostačí, na to nadväzujú aj ďalšie záležitosti. S týmito návrhmi by mala úzko súvisieť realizácia a vytvorenie Štatútu pre zavedenie participatívneho rozpočtu mesta, ako nástroja rozpočtovej zodpovednosti a informovanosti verejnosti pri nakladaní s verejnými financiami, nakoľko ich nositeľmi do rozpočtu sú občania mesta. Poďme diskutovať o tom, ako si to predstavujeme a ako to má fungovať – či podľa priorít mesta, či podľa mestských častí, oblastí života mesta alebo aj možno i podľa vekových osobitostí – určite však zapojiť už do toho aj mládež od 15 rokov. Musíme urobiť konkrétne, premýslené zmeny v prospech mesta a života jeho občanov – to je moja filozofia.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Rybníček: Samosprávy sa ďalej pripravujú na testovanie

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Zástupcovia samospráv si uvedomujú vážnosť situácie a deklarujú ochotu maximálne pomôcť pri brzdení šírenia pandémie ochorenia COVID-19. Po zasadnutí ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to uviedli prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček a zástupca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Lukáš Baňacký Informovali,…

Senátny výbor odsúhlasil nomináciu Barrettovej na najvyšší súd

0 icon

Washington 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Greg Nash)   Justičný výbor Senátu amerického Kongresu vo štvrtok jednomyseľne schválil nomináciu Amy Coneyovej Barrettovej na post sudkyne Najvyššieho súdu USA Na hlasovaní sa však nezúčastnil ani jeden demokratický senátor a výbor tak porušil zásadu, podľa ktorej by mali hlasovať aspoň dvaja členovia menšinovej strany,…

Sulík po niekoľkohodinovom rokovaní: Tie čísla sú desivé. Neviem, prečo ich minister zdravotníctva nezverejní. Takto by mali vyzerať prvé opatrenia čiastočného lockdownu: Netestovaní nech sa pripravia na 2-týždňový zákaz vychádzania

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video) AKTUALIZOVANÉ   Dohoda, ktorá sa práve črtá na ústrednom krízovom štábe, nemusí byť až tak veľmi boľavá. Počas hodiny otázok v parlamente to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý v pléne zastupoval premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Treba podľa neho dbať na to, aby…

Španielsky parlament odmietol návrh strany Vox na vyslovenie nedôvery premiérovi

0 icon

Madrid 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manu Fernandez)   Španielsky parlament odmietol vo štvrtok návrh krajne pravicovej strany Vox na vyslovenie nedôvery premiérovi Pedrovi Sánchezovi. Po dvoch dňoch rokovaní tento návrh podporilo len 52 poslancov strany Vox a všetkých zvyšných 298 poslancov parlamentu zahlasovalo proti, pričom hlasovania sa nikto nezdržal. Informovala o…

Matovič zverejnil prosbu adresovanú „mudrlantom“ a ľuďom vytvárajúcim dusnú atmosféru

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TSITA-Branislav Bibel)   Predseda vlády Igor Matovič vo štvrtok tradične prostredníctvom sociálnej siete adresoval verejnosti prosbu, v ktorej volá po tom, aby sa ľudia dobrej vôle na Slovensku zjednotili "PROSBA... V týchto dňoch Pandemická komisia, Ústredný krízový štáb ako aj vláda prijímame najťažšie rozhodnutia v dejinách…

Podľa arménskeho premiéra sa konflikt momentálne nedá vyriešiť diplomaticky

0 icon

Jerevan 22. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Armenian Prime Minister Press Service)   Arménsky predseda vlády Nikol Pašinjan vyhlásil, že agresívny postoj Azerbajdžanu s požiadavkou, aby sa región Náhorný Karabach vzdal, nedáva priestor pre vyriešenie desaťročia trvajúceho konfliktu diplomatickou cestou "V súčasnosti neexistuje spôsob, ako vyriešiť otázku Náhorného Karabachu diplomaticky," povedal Pašinjan a…

Sedem rád k modlitbe svätého ruženca od kňaza Floriana Kolfhausa

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)   Počas októbra, mesiaca venovaného modlitbe posvätného ruženca, mnoho katolíkov znovu objavuje duchovnú silu tejto obľúbenej mariánskej modlitby Dokonca aj pápež František vyzval veriacich celého sveta, aby sa modlili ruženec každý deň, a na príhovor Panny Márie a svätého Michala archanjela vyprosovali ochranu…

Slovensko by malo mať miernejší lockdown aj celoplošné testovanie, zhodla sa pandemická komisia. Prezidentka: Venujme konečne potrebnú energiu predovšetkým tomu, čomu sa už zrejme nedá vyhnúť – príprave našich nemocníc na enormný nárast pacientov

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Milo Fabian)   Pandemická komisia, ktorá zasadala v stredu 21. októbra, sa zhodla na tom, že Slovensko by malo mať kombináciu oboch opatrení, a to miernejší lockdown aj celoplošné testovanie. Uviedol to dnes pred rokovaním krízového štábu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Prezidentka SR Zuzana…

Do celoplošného testovania zapojí rezort vnútra päťtisíc policajtov

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Ministerstvo vnútra sa aktívne podieľa na príprave a organizácii logisticky najrozsiahlejšej operácie „Spoločná zodpovednosť“. Zažívame náročné obdobie a to si vyžaduje neštandardné riešenia Policajný zbor je pripravený poskytnúť na operáciu „Spoločná zodpovednosť“ až 5000 policajtov. Závisí to však od počtu odberných miest. Do…

Dnes ideálny prípad, prax už zajtra: Rezort obrany zverejnil inštruktážne video k celonárodnému testovaniu

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo obrany Slovenskej republiky na sieti YouTube a na novej vládnej stránke somzodpovedny.sk publikovalo video s tým, ako bude prebiehať testovanie obyvateľstva na koronavírus antigénovými testami Z videa je zrejmé, že občania budú pred odberom čakať v dvojmetrových rozostupoch, zatiaľ čo vstup do…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Koronavírus! Problém oveľa zásadnejší, než sme predpokladali!

0icon

Tento článok by nevznikol, keby som náhodou nezachytil názor na súčasnú koronavírusou krízu, ktorý sa začína čoraz viacej rozširovať medzi obyčajnými ľuďmi. A prostí ľudia hovoria, že je to trest Boží. Že nás to Boh trestá.

Kristian Keller

Ján Pavol II. učil doktrínu antikrista

0icon

Mnohí si to neuvedomujú alebo si vedome chcú zatvárať oči pred faktami a pravdou, no Ján Pavol II. vôbec nebol svätý muž. Ján Pavol II. nebol žiarivý príklad kresťana, ba naopak, hoci bol človek oslavovaný v médiach ako celebrita, bol to modlár, zvádzač, bohorúhač a v prvom rade bol to nekresťan…

Ladislav Kováčik

Proces s Kotlebom: ako sa vytvoril "kontext"

0icon

Včera sme boli svedkami mimoriadne zaujímavého vydania relácie Do kríža vysielanej na RTVS (Čarnogurský ml. vs. Szabó a Šeliga). Čarnogurský veľmi inteligentne a triezvo argumentoval. Ale v jednom

Peter Lipták

Ako prežiť Matoviča

0icon

Tým že Matovič ide ľudí nahnať na testovanie, kde budú na jednom mieste donútení byť zdraví aj chorí, tesne vedľa seba a všetc

Ľubomír Lipták

Zostaňte doma!

0icon

Len zopár dní po vypuknutí korona šialenstva, tohto spektakulárneho celosvetového divadla, som sa pomerne rýchlo otriasol, zorientoval v súvislostiach a publikoval som článok, kde som opísal, o čo v podstate ide, aké sú môžné ďalšie scenáre vývoja a aké môžu byť dôsledky tohto bezprecedentného spôsobu ako zbaviť ľudí ich osobných slobôd a vytvoriť tak plne kontrolovanú totalitnú…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Príroda lieči: Ako posilniť imunitu v týchto časoch?

0 icon

Jeseň a zima je obdobie, kedy je zvlášť potrebné dbať na dostatok vitamínov, minerálov a zdravú vyváženú stravu, aby sme sa čo najviac udržali fit a v zdravej kondícii. Nezabúdajte na pestrú stravu, najlepšie na stredomorskej báze. Pokial vás už nejaká ta nepríjemnosť skolí, skôr než pobežíte do lékarne, môžete…

Pamätáš si ešte hru Tetris? 7 faktov o ktorých si netušil

0 icon

Bola to hra, na ktorej boli niektorí tak závislí, až sa im o nej snívalo. Tetris patrí do detstva každého z nás, teda aspoň tých narodených pred rokom 2000. To, čo začalo v 80. rokoch ako výzva programovania a zdroj zábavy pre sovietskeho softvérového dizajnéra, sa nakoniec rýchlo rozšírilo z krajiny na…

Kresťanská viera ako terč konšpiračných teórií (1. časť)

0 icon

Kresťanská viera bola terčom záujmu zástancov konšpiračných teórií tak ako celá katolícka cirkev naprieč celou svojou existenciou. V dobách minulých by títo teoretici boli označení za kacírov a upálení na hranici. V dnešnej trochu osvietenejšej dobe títo ľudia svoje myšlienky zverejňujú na internete alebo ich spisujú do potenciálnych bestsellerov. Dve…

Takto by vyzerali moderné technológie v 80. rokoch

0 icon

Svet by už zrejme bez internetu nedokázal existovať. Internet je jednoducho našou každodennou súčasťou. Rovnako sú súčasťou nášho života aj moderné technológie - počítače, mobily a rôzne ďalšie výdobytky doby. Napadlo ti niekedy, ako by to asi vyzeralo v 80. rokoch minulého storočia, ak by už vtedy boli dostupné moderné…

Vo svete IT

NASA zverejnila video, ktoré zachytáva pristátie sondy OSIRIS-REx na vzdialenom asteroide Bennu

0 icon

Včera, 21.10., sa podarilo vedcom z americkej vesmírnej agentúry, NASA, úspešne navigovať sondu OSIRIS-REx na povrch asteroidu Bennu. Pristátie zvládli úspešne a to zo vzdialenosti viac ako 320-miliónov km. Úlohou sondy bolo hladko dosadnúť na povrch asteroidu a zozbierať vzorky, ktoré následne prinesie späť na Zem. OSIRIS-REx mala pristáť na…

Huawei odsúva v rebríčku DxOMARK Xiaomi na 2. priečku. Mate 40 Pro je najlepším fotomobilom

0 icon

Len pred niekoľkými chvíľami spoločnosť Huawei predstavila novú produktovú radu smartfónov Mate 40, na ktorej čele stojí zariadenie Mate 40 Pro+. V tesnej nadväznosti na predstavenie nových zariadení, spoločnosť DxOMARK, ktorá dlhodobo monitoruje kvalitu fotoaparátov, zverejnila výsledky z testovania modelu smartfónu Mate 40 Pro. Mate 40 Pro sa dostal na…

Huawei práve predstavil produktovú radu smartfónov Mate 40. Pozrite sa, čo prinášajú

0 icon

To, na čo technologický svet dlho čakal, tak sa práve stalo. Spoločnosť Huawei predstavila novú produktovú radu smartfónov Mate 40, ktorá má tie najväčšie ambície. Smartfóny Huawei Mate 40 sú realitou Huawei pri predstavovaní nových produktov začal netradične funkciami spojenými so zvukom, namiesto špecifikáciami displeja zariadení . Prvou novinkou je,…

Zapnite si v aplikácii Telefón od Google identifikáciu neznámych čísiel pri telefonátoch

0 icon

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí neznáme telefonáty z neznámych čísiel pravidelne ignorujú? Nuž, môže sa vám to na konci dňa vypomstiť, obzvlášť keď ide o dôležité hovory, v ktorých vám ich adresát chce zdeliť dôležitú informáciu. Zapnite si identifikáciu neznámych čísiel Zapnutie identifikácie volajúceho je vcelku šikovná funkcia. V…

Mobilná a desktopová verzia prehliadača Chrome dostáva jednu z funkcií, po ktorej mnohí z nás už dlhšiu dobu túžili

0 icon

Google posledné mesiace intenzívne pracoval na tom, aby v spojitosti s obťažujúcimi notifikáciami spríjemnil používateľom zážitok z používania internetového prehliadača. Tvrdá práca v najnovšej verzii prehliadača Chrome 86.0.4240.111 prináša vytúžené ovocie. Podvodné upozornenia zo majú zrátané Posledná verzia prehliadača prináša dlho žiadanú funkciu. Google totiž začína prostredníctvom prehliadača Chrome blokovať…

Armádny Magazín

Francúzska pýcha : Jadrová ponorka Suffren odpálila svoju prvú riadenú strelu

0 icon

Francúzsko, 22. október 2020 (AM) - Koncom júla začala Suffren, prvá zo šiestich útočných jadrových ponoriek triedy Barracuda, začala testovať svoje bojové systémy a výzbroj v Stredozemnom mori. Bola to ďalšia fáza testovania tejto novej perly francúzského námorníctva po tom, ako úspešne preb

Samovražedný dron izraelskej výroby spadol na území Iránu. Video

0 icon

Irán, 22. október 2020 (AM) – Na severozápade Iránu sa 20. októbra zrútilo cudzie bezpilotné lietadlo (dron). Ako sa uvádza v správe portálu Al Masdar News, do vzdušného priestoru Iránu vstúpil dron z územia susedného Azerbajdžanu.  

Pentagon nepoľavuje v tlaku, chce vytvoriť stálu mechanizovanú brigádu pri hraniciach Ruska

0 icon

USA,  22. októbra (AM) - Washington skúma možnosť prítomnosti mechanizovanej brigády pri hraniciach Ruska nie na rotačnom, ale na stálom základe, vyhlásil minister obrany USA Mark Esper. Východiskovým bodom sa stalo podpísanie dohody o obrannej spolupráci s Poľskom a tiež nedávne stretnutia s

Ministerstvo obrany v boji proti dezinformáciám chce založiť skupinu pre podporu zahraničných vojakov na území SR

0 icon

Slovensko, 22. októbra (AM) - Dve muchy jednou ranou, alebo dve zdanlivo nesúvisiace otázky sa pokúša skĺbiť v najnovšom návrhu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Rezort obrany navrhuje vytvoriť riadiacu skupinu pre poskytovanie podpory zahraničným ozbrojeným silám, ktorá bu

Ak nepočúvate Lavrova budete musieť počúvať Šojgua. Ruská koncepcia bezpečnosti nielen v Perzskom zálive

0 icon

Rusko, 22. október 2020 (AM)  - Ktorého Sergeja si vyberiete? Ak Vám nevyhovuje Sergej Viktorovič Lavrov, máte vyhliadky na dialóg so Sergejom Kužugetovičom Šojgum. Asi takýto je odkaz, alebo ponaučenie pre lokálnych aj globálnych partnerov Ruska v posl

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

icon FOTO DŇA