Vyhlásením, že iba prítomnosť vo vesmíre nestačí a že americká vojenská dominancia v tomto priestore je nevyhnutná Trump v júni poveril armádnych veliteľov, aby začali s prípravami na to, že v dohľadnej budúcnosti sa má vytvoriť vesmírna armáda “oddelená, ale rovnaká” paralela americkej armády, ktorá má obsahovať pechotu, vzdušné sily, námorníctvo a pobrežnú stráž.
V zákone o autorizácii a financovaní národnej obrany pre rok 2019 však neexistuje žiadna finančné krytie tohto návrhu. “Zatiaľ sme nezačali,” uviedol nedávno minister obrany James Mattis, keď ho médiá požiadali o vysvetlenie, v akej fáze sa nachádza zakladanie novej armádnej zložky. Pripomenul novinárom, že takýto krok si bude vyžadovať súhlas Kongresu.
Odchod zo Sýrie “čoskoro”… alebo nie
Trump zvýšil úroveň finančných prostriedkov pre armádu vo fiškálnom roku 2019 rekordným oprávnením vo výške 716 miliárd dolárov. Zdá sa však, že prostriedky neplánuje minúť na zahraničné vojny, odmieta výzvy na prítomnosť USA v Líbyi a dokonca oznamuje odchod zo Sýrie, z čoho boli zhrození niektorí generáli ako aj médiá.
“Naozaj čoskoro odídeme zo Sýrie. Nech sa o to postarajú iní,” povedal Trump počas prejavu v Ohiu 29. marca. Dodal, že jediným dôvodom, prečo boli americké jednotky v Sýrii, bolo začať bojovať proti islamskému štátu (IS, predtým ISIS), povedal Trump na tlačovej konferencii s predsedom vlády Austrálie vo februári. “Sme tu z jedného dôvodu: bojovať s ISIS, zničiť ISIS a ísť domov,” povedal Trump. “Nie sme tam z nijakého iného dôvodu a už sme do veľkej miery splnili svoj cieľ.”
Pentagon na tieto vyhlásenia reagoval rozpačito. Hovorkyňa Dana Whiteová povedala, že “počula, že ľudia hovoria o odchode.” Povedala, že v Sýrii je ešte veľa práce.
V polovici apríla francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že presvedčil Trumpa, že je “potrebné v Sýrii dlhodobo zostať.”
Stena z vojakov na mexickej hranici
5. apríla Trump oznámil, že posiela armádu na hranicu s Mexikom, pričom sa odvoláva na kriminalitu drogových kartelov, pašerákov a masy migrantov smerujúcich zo Strednej Ameriky na sever. “Kým nebudeme mať múr a ustanovenú bezpečnosť, budeme strážiť hranice armádou.” Povedal počas tlačovej konferencie s predstaviteľmi pobaltských štátov.
Oznámenie privítali guvernéri niektorých hraničných štátov, ale odmietol ho demokratický guvernér Kalifornie, ktorý požadoval, aby jednotky nevymáhali imigračné zákony. Niekoľko Ďalších demokratických guvernérov tiež odmietlo poslať svoje jednotky národnej gardy na hranice s Mexikom.
Pentagón ale nikdy neoznámil, koľko vojakov nakoniec nahradilo zatiaľ nepostavenú hraničnú stenu. A tiež nie je jasné, ako dlho bude armáda strážiť južnú hranicu USA.
Transgender vojsko: Áno, nie, možno?
V júli 2017 sa Trump na Twitteri uviedol, že zruší politiku Obamovej administratívy, ktorá umožňovala transsexuálom slúžiť v armáde. Pentagon uviedol, že nová politika ešte nie je oficiálna, čo vedie médiá k špekuláciám, že Mattis “odporuje” Trumpovi. V októbri federálny súd zablokoval zmenu tejto politiky.
Do marca tohto roku však Mattis vydal politickú správu obhajujúcu transgenderov v armáde a Trump ju schválil. Problém bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyriešený až po rozhodnutí súdu.
Vyriešenie tejto otázky zaujíma mnohých. Konzervatívna Trumpova politika naznačuje, že nakoniec by mohol zakázať transsexuálom slúžiť v armáde. “Trumpov štýl riadenia sa líši od ostatných prezidentov,” povedal bývalý predstaviteľ Pentagonu Michael Maloof pre RT. Trump síce počúva rady členov kabinetu, konečné rozhodnutie je však vždy jeho vlastné. “Robí konečné rozhodnutia,” povedal Maloof. “To nemusí nutne znamenať, že rozhodnutia s nikým nekonzultuje.”