Bratislava 23. júla (TASR/Foto:TASR)
Slovensko musí prijať dve základné významné opatrenia, v opačnom prípade krajine hrozí, že sa jej zrúti celý sociálny systém. Tvrdí to poslanec hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Alojz Hlina. Navrhuje, aby štát nanovo zadefinoval, koľko detí dokáže podporiť v rodinách a zmenil aj systém príspevkov pri narodení dieťaťa.
“Nehovorím, že nikto nemôže mať desať detí, to je slobodná voľba rodičov, ale podpora štátu musí končiť pri dvoch alebo troch deťoch… Druhým základným opatrením je zrušenie takzvaného pôrodného a kočíkového,” priblížil na dnešnom brífingu Hlina. V prípade “pôrodných dávok” je ochotný pristúpiť aj na ústupok. Ich preplácanie by sa podľa neho mohlo transformovať napríklad tak, aby neboli vyplácané v hotovosti.
Ak neuspeje, obráti sa Hlina na medzinárodné inštitúcie
V prípade, že vládna strana Smer-SD nebude ochotná pristúpiť na jeho požiadavky, opozičný poslanec avizuje radikálnejšie kroky. “Ak nepríde k návrhom, ktoré budú riešiť tieto kľúčové veci, v septembri oboznámim premiéra s pripravovaným právnym podaním na medzinárodný trestný súd. Čo bude predmetom podania, oznámim v septembri, teraz však môžem povedať, že si ho nikto nedá zarámovať,” avizoval Hlina.
Riešenia rómskej otázky rozdelili aj samotných poslancov hnutia OĽaNO. Igor Matovič a Peter Pollák dnes doobeda na tlačovej besede avizovali, že síce Hlinov návrh rešpektujú, nestotožňujú sa s ním. Plánujú preto pripraviť vlastný komplexný balíček opatrení. Hlina si však myslí, že táto problematika si vyžaduje razantnejšie, hoci aj nepopulárne riešenia. “Potrebujem vidieť svetielko na konci tunela. Ja nemôžem vidieť to, že niekde v Jarovniciach je viac detí, ako keď je deň otvorených dverí v Zoologickej záhrade v Bratislave,” komentoval Hlina.
O podpore svojho návrhu, rovnako ako ďalší poslanci hnutia, plánuje Matovič rokovať s vládnymi sociálnymi demokratmi. Ako sa bude o podporu Smeru-SD uchádzať Hlina, keď nemá ani hlasy vlastného hnutia, nechcel konkretizovať. Pripomenul však v tomto kontexte hrozbu právneho podania.
Čo jednou rukou vezme, to druhou bude musieť dať na políciu
Problémom, ktorý Hlina možno nie veľmi doceňuje, sú právne dopady jeho návrhu. Podpora prvých troch detí vytvára diskrimináciu voči štvrtému dieťaťu, ktoré predsa nie je o nič horšie. Bolo by nutné zmeniť “prídavky na dieťa” na prídavky na “rodinu” a tým pádom by sme sa vyhli súdnym konaniam na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasbourgu, ale zároveň obrali deti o “minimálnu istotu” finančného zabezpečenia, ktorú im štát poskytoval (rodič by takéto “prídavky na rodinu” mohol bez výčitiek svedomia prepiť, čo sa zavše deje aj dnes).
Hlinov návrh je v súlade s väčšinovým rozhorčením nad zneužívaním sociálneho systému neprispôsobovými občanmi, ale samotný problém nerieši. Hlina s Matovičom sa mohli presvedčiť, že Rómovia nemajú veľa detí kvôli rodinným prídavkom, ale predovšetkým preto, že inak nevedia – že zväčša nie sú schopní plánovať rodinu, budúcnosť, život ako taký. Sociálny problém sa nevyrieši a zneužívanie dávok tiež. To, čo dnes chce Hlina zobrať jednou rukou na prídavkoch, to bude musieť druhou rukou štát vrátiť viacdetným rodinám cez dávky hmotnej núdze.
Zdá sa – ako ukazujú príklady iných rómskych rodín, ktoré si po rokoch práce v cudzine postavili pekné dvojgeneračné domy – že zamestnanie je jediné východisko z problému. Práca dostatočne platená, aby sa oplatilo opustiť “život na sociálnych dávkach”. V oblastiach, kde sa nachádzajú najvypuklejšie ohniská týchto problémov, je však práce málo aj pre “gadžov”. Ak sa Hlinovi podarí presadiť svoje návrhy, bude musieť Slovenská republika investovať niekoľko násobne viac do policajtov.