KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

99. časť Neznáme slovenské dejiny: Je slovenským údelom „politika s ľudskou tvárou“?

Bratislava 5. júla 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)

 

Akýsi slovenský fenomén, „politiku s ľudskou tvárou“, zakaždým prekazili mocní tohto sveta. V štyridsiatych rokoch to boli sily „západné“ a v šesťdesiatych rokoch 20. storočia sily „východné“. V oboch prípadoch ide o ich geografické a nie ideologické označenie

Kresba:Marián Tkáč

Pokiaľ ide o tie druhé sily, Eduard Chmelár v Slove z 9. januára 2008 uvádza, že na území Slovenska bolo počas invázie v roku 1968 usmrtených 20 ľudí, 38 ťažko ranených a materiálne škody dosiahli pol miliardy korún. A čo dôsledky „dejinné“, zmarený pokus o pokrok človečenstva? Po 21. auguste 1968 nasledovalo zatknutie Dubčeka a spol. a podpis Moskovského protokolu, ku ktorému „hnal“ našich generál Svoboda, muž so záhadnou minulosťou. To bol začiatok procesu, ktorý dostal názov „normalizácia“ a jeho súčasťou boli kádrové čistky (dnes sa pravidelne robia „po demokratických voľbách“). Z vládnucej KSČ vylúčili pätinu členov, v úradoch, vedeckých a kultúrnych inštitúciách boli preverovaní aj nestraníci a nesúhlas s „bratskou pomocou“ mal za následok rovnaký postih ako u komunistov. Normalizačná perzekúcia však nebola taká brutálna ako po februári 1948 zrejme preto, že ju riadil Husák, sám postihnutý komunistami.

Tento proces sa začal po apríli 1969, keď vo funkcii prvého tajomníka KSČ vymenil Alexandra Dubčeka Gustáv Husák, ktorý tesne po invázii tvrdil, že s Dubčekom stojí i padá. Nuž, úspešná politika nie je o dodržiavaní sľubov. Zatiaľ čo Dubček po krátkom pôsobení vo funkcii predsedu Federálneho zhromaždenia a veľvyslanca v Turecku bol až do roku 1989 pod dohľadom, Husák sa stal v roku 1975 – ako prvý (a posledný) Slovák – prezidentom Česko-Slovenska. Šancu byť prezidentom po Husákovi mal práve Dubček, toho však odsunuli z kandidatúry v decembri 1990 „havlovci“, a keďže po záhadnej havárii na ceste do Prahy 1. septembra 1992, v deň prijímania slovenskej ústavy, umrel, nestal sa ani „nástupcom Tisa“ v Bratislave.

Husákovo meno je spájané s normalizáciou, nastolenou podľa dokumentu Poučenie z krízového vývoja v strane a spoločnosti po XIII. zjazde KSČ. Nie po prvý raz v slovenských dejinách vyhralo „menšie zlo“ a Husák doviedol štát Slovákov a Čechov nielen k zániku socializmu v novembri 1989, ale napokon aj k jeho rozdeleniu, čo uľahčili ním formulované princípy federácie. V decembri 1987 ho vo funkcii šéfa KSČ vystriedal intelektuálne nie príliš disponovaný Čech Miloš Jakeš. Dubček a najmä Husák „vládli“ v Prahe dovedna dvadsaťdva rokov, prakticky až do rozdelenia štátu. Mohli si priať Slováci niečo viac? Mohli – obsah vládnutia. Niet pochýb, že obaja boli uvedomelými Slovákmi, Dubček sa v súvislosti s podpisom zákona o federácii 30. októbra 1968 vyjadril takto: „Som ako komunista hrdý na svoj slovenský národ,“ čo nebolo v oných časoch také bežné. Husák dvakrát hľadal východiská zo situácií pre Slovensko nevýhodných, do ktorých však aj on Slovensko posunul: v auguste 1944 a v auguste 1968. Môžeme o jeho koncepte a o postupoch diskutovať, ale lepšie riešenia v oboch prípadoch nikto nepresadil a politika je umením možného.

Federalizácia štátu, keď na českej strane chceli pred federáciou uprednostniť „demokraciu“, bola veľkým krokom k samostatnosti. Popri Husákovi vštepil do stromčeka federácie možnosť jej zániku profesor práva Karol Laco. Bolo ním zriadenie paritnej Snemovne národov Federálneho zhromaždenia (po 75 občanov Slovenska a Česka) vybavenej zákazom majorizácie. Možno tento faktor považovať za jednu z príčin pokojného rozdelenia Česko-Slovenska koncom roka 1992? Možno.

História kráčala dopredu aj v prítomnosti okupačných vojsk a na 50. výročie vzniku štátu prijali a symbolicky na Bratislavskom hrade podpísali ústavný zákon o československej federácii č. 143 s platnosťou od začiatku roku 1969. Vznikli ústredné orgány Slovenskej socialistickej republiky (ako aj Českej socialistickej republiky) a prevzali zodpovednosť za tie úseky riadenia štátu, ktoré neboli zverené federácii.

Pravda, všetky zámery sa zďaleka nedotiahli do konca. Federalizácia štátu sa neprejavila ani v jeho názve (Československo ostalo bez spojovníka), ani v jeho symboloch, neboli prijaté ústavy národných republík, a postupne sa okliešťovali ich právomoci v prospech Prahy. Základný problém bol v tom, že ústavne zakotvená vedúca sila v štáte KSČ ostala mimo federácie (česká KSČM vznikla až keď už bolo neskoro, na konci osemdesiatych rokov). Konali sa slovenské a česko-slovenské zjazdy KSČ. České zjazdy a ani česká komunistická strana neboli potrebné, keďže, ako to KSČ oficiálne hlásala, „to speciélní a zvláštní“ pre Česko bolo zahrnuté už do zámerov „československých“, ale to „osobitné“ pre Slovensko nie – tým je povedané všetko. (Namiesto prijatia republikových ústav s odstupom 20 rokov organizovali pražskí centralisti pod vedením Slováka Mariána Čalfu prijatie tzv. trojústavy, čo pobúrilo niekoľkých poslancov SNR na čele s Vladimírom Mináčom, vtedajším predsedom Matice slovenskej. SNR najprv s týmto paškvilom v októbri 1989 súhlasila, ale svoje rozhodnutie zmenila hneď po novembri 1989.)

Federalizácia štátu sa tým stala formálnou, rovnako aj zákonný princíp rýchlejšieho hospodárskeho rozvoja Slovenska. V osemdesiatych rokoch sa slovenský predstih v raste značne zmenšoval a absolútne rozdiely medzi Českom a Slovenskom sa zväčšovali. Skutočná federalizácia štátu mohla poskytnúť šancu na dlhodobé pokojné spolunažívanie Slovákov a Čechov, ale táto možnosť sa rozplynula, pretože chýbala dôležitá podmienka: spriehľadnenie vzájomných finančných vzťahov medzi  Slovenskom a Českom podľa princípu „clara pacta, boni amici“. Ale dôvodom bol aj akýsi neuveriteľný strach z decentralizácie na českej strane. Podľa Petra Pitharta „vôľu po akomkoľvek inom než unitárnom usporiadaní majú Česi, predovšetkým potom Pražania, sklon chápať iba ako dôsledok osobných ambícií lokálnych politikov alebo ako výron čírej iracionality“.

Husák bol politikom, pre ktorého moc bola silnou drogou, a často konal radikálne. Napríklad vo februári 1948 a rovnako pri prenasledovaní cirkví. Na druhej strane má osobnú zásluhu na vyhlásení Slovenska za cirkevnú provinciu, čo sa stalo bulou pápeža Pavla VI. v decembri 1977 bez väčších osláv. A pritom to bol významný historický akt. Zásluhu na uznaní samobytnosti Slovákov Vatikánom, a vystlaní cesty k štátnej samostatnosti, nesporne má aj vtedajší minister zahraničných vecí Slovák Bohuslav Chňoupek, slovenský kardinál Jozef Tomko, ako aj mnohí ďalší, ktorí sa tohto „zázračného“ procesu zúčastnili. Sídelným mestom novej provincie sa vtedy stala Trnava. Do obdobia Husákovho šéfovania spadá aj uzavretie medzištátnej zmluvy medzi ČSSR a Maďarskom o výstavbe vodného diela Gabčíkovo – Nagymaros, z ktorého sa napokon dokončila len slovenská časť (v roku 1992). Maďarsko zastavilo práce v roku 1989 odvolávajúc sa na ekológiu, ale nešlo o nič iné, ako o politiku. Rozhodnutie Maďarska nezmenil ani rozsudok Medzinárodného súdneho dvora v Haagu z roku 1995, ktorý dal za pravdu Slovensku, a tak sa časť slovensko-maďarských hraníc doslova „zabetónovala“.

Husákovo konanie na konci jeho kariéry možno podľa Chmelára porovnať s konaním Tisa po vypuknutí SNP. Ani jeden, ani druhý neodstúpili z funkcií napriek tomu, že stratili reálnu moc. Gustáv Husák sa – podľa Chmelára – s vývojom po roku 1968 vnútorne nestotožňoval, privítal helsinský mierový proces, sympatizoval s perestrojkou a začiatkom osemdesiatych rokov údajne ostro vystúpil proti úvahám Kremľa podniknúť intervenciu proti poľskej Solidarite. Nič z toho nepreniklo na verejnosť. Napriek tomu zostal vo funkcii prezidenta ako bábka až do 10. decembra 1989. A Jozef Tiso sa zachoval podobne. Zostal prezidentom až do posledných dní druhej svetovej vojny bez väčšieho vplyvu na vývoj udalostí. V oboch prípadoch to však zrejme bolo „menšie zlo“ pre národ, ktorý… má osobitné poslanie? Je ním „politika s ľudskou tvárou?“

Marián Tkáč

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

V japonskom meste Nagasaki si pripomenuli 75. výročie zhodenia atómovej bomby

Nagasaki 9. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Koji Sasahara)   Japonsko si v nedeľu pripomenulo 75. výročie zhodenia atómovej bomby na mesto Nagasaki Na spomienkovom zhromaždení, ktoré sa konalo v tamojšom Parku mieru, starosta Tomihisa Taue a preživší jadrového útoku spoločne vyzvali svetových lídrov vrátane japonského premiéra Šinzóa Abeho, aby urobili viac pre…

V Jeruzaleme pokračovali protesty proti premiérovi Netanjahuovi

Jeruzalem 9. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Menahem Kahana)   Tisíce demonštrantov sa v sobotu večer zhromaždili v Jeruzaleme pred rezidenciou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby požadovali jeho odstúpenie, píše agentúra AP Protesty proti Netanjahuovi trvajú už niekoľko týždňov, pričom podľa AP naberajú na sile aj napriek Netanjahuovým snahám ich zľahčovať. Izraelský premiér…

Demonštranti v Bejrúte usmrtili policajta, obsadili ministerstvá

Bejrút 9. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bilal Hussein)   Najmenej 230 ľudí utrpelo v sobotu zranenia počas zrážok medzi políciou a demonštrantmi v libanonskom Bejrúte. Skupiny protestujúcich vtrhli do viacerých ministerstiev a do sídla libanonskej bankovej asociácie Počas násilností v centre Bejrútu prišiel o život jeden policajt, na ktorého pri výkone služby…

Priehrada superlatívov: Najväčšia na svete a najvýkonnejšia – Tri rokliny

Bratislava 9. augusta 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-GeoEye Satellite Image)   Táto čínska priehrada patrí k najgigantickejším stavbám na svete. Priehradný múr je vysoký 185 metrov a 2310 metrov dlhý Cez tri rokliny – 76, 44 a 8 kilometrov dlhé - vteká voda do priehradného jazera, ktoré má dĺžku 600 kilometrov. Pred…

Francúzsko žiada od Británie 30 miliónov libier na posilnenie pobrežných hliadok

Londýn 9. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hannah Wallace Bowman/MSF/Sos Mediterranee)   Francúzsko žiada od Veľkej Británie sumu 30 miliónov libier (približne 33 miliónov eur), ktoré chce krajina použiť na zastavenie toku migrantov cez Lamanšský prieliv. Iba za posledných 24 hodín ich v Británii pristálo 151. Informoval o tom v sobotu britský denník…

„Pro-choice“ si presadili svoje: Taliansko schválilo ambulantné použitie potratových tabletiek

Bratislava 9. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Peter Morrison)   Ženy v Taliansku môžu odteraz dobrovoľne potratiť doma. Na ukončenie tehotenstva, štát povolil používať potratovú pilulku ambulantne, namiesto toho, aby boli hospitalizované Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza v sobotu na sieti Twitter oznámil zmenu usmernení.  Napísal, že zmena je založená na vedeckých dôkazoch…

V Bielorusku sa začali prezidentské voľby

Minsk 9. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sergei Grits)   V Bieloruska sa v nedeľu konajú v poradí šieste voľby hlavy štátu od roku 1991, keď táto bývalá sovietska republika získala nezávislosť Vo voľbách kandidujú súčasný prezident Alexandr Lukašenko, jeho najväčšia rivalka Svitlana Cichanovská, predseda Bieloruskej sociálnodemokratickej strany (BSDH) Siarhej Čeračeň, bývalá poslankyňa…

Zatajovaná nepríjemná pravda: Do Nemecka prichádza denne takmer 400 migrantov

Bratislava 9. augusta 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Eldar Emric)   Žiadne nemecké noviny a samozrejme ani televízia o tom neinformovali. Jedine periodikum Rheinische Post informovalo v sobotu nemeckú verejnosť o tom, že počet utečencov, ktorí každý deň prekročia hranice Nemecka, opäť narastá V súčasnosti je to okolo 400 na deň. To znamená,…

Venezuela: Za pokus o zvrhnutie Madura odsúdili amerických žoldnierov

Bratislava 9. augusta 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Fernando Llano)   Venezuelský súd odsúdil dvoch bývalých amerických vojakov na 20 rokov väzenia za pokus o zvrhnutie prezidenta Nicolása Madura Luke Denman a Airan Berry boli uznaní vinnými zo sprisahania, nezákonného obchodovania so zbraňami a terorizmu. Američania bol medzi 13 ľuďmi zatknutými v máji, keď…

103. časť Neznáme slovenské dejiny: Všetko pre národ

Bratislava 9. augusta 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Dejepis ma naučil milovať profesor vranovského gymnázia Ján Dráč, ktorý si zvykol obuť jednu hnedú a druhú zelenú ponožku; po ďalšie nedokázal vysloviť Kroměříž; ale predovšetkým nabádal študentov pátrať cez starých rodičov a rodičov po miestnej histórii a zaznačiť to všetko na papier…

Nemecko pošle Libanonu núdzovú pomoc v hodnote 10 miliónov eur

Berlín 9. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Sohn)   Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas oznámil, že Nemecko pošle Libanonu núdzovú pomoc v hodnote 10 miliónov eur. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA "Ľudia v Bejrúte potrebujú našu pomoc a nádej," uviedol Maas pre nedeľník Bild am Sonntag. Obrovská explózia v…

Nedeľa bude veľmi teplá, výnimočne so zrážkami

Bratislava 9. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Slnečno, prechodne aj zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Naďalej veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 29 až 34 stupňov Celzia, na Orave, pod Tatrami a na Spiši väčšinou okolo 27 stupňov Teplota na horách vo výške 1 500 metrov okolo 20 stupňov.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ďalší geniálny ťah Putina: zlato pokorilo hranicu 2000 dolárov za trojskú uncu

Západ zúri a besní, americkí a európski generáli a stratégovia šalejú: keď na Rusko zaútočili v roku 2014 ekonomicky, guvernérka Nabiullinovej (RCB) totálne devalvovala rubeľ podľa ceny ropy a Rusko si vytvorilo naopak zásoby peňazí na horšie časy, zatiaľ čo americké bridlice sa zrútili. Ďalší strategický ťah bol obrat z…

chamtivost

jedna je dosť dva je príliš málo

Nakradnuté majetky v privatizácii po 89 bude možné získať počas krátkeho okna príležitosti v nasledujúcich rokoch krízy aspoň čiastočne. Využijeme to?

V súčasnej spoločnosti náboženstva Zlatého teľaťa o presadení získania nakradnutého majetku v privatizácii sa nedá ani rozmýšľať. Riadenie je ešte príliš zošnorované liberálmi a vo vláde máme najväčšieho ekonomického diletanta a demagóga, Dzurindovho pohrobka zodpovedného za ekonomiku – Sulíka, ktorý zastupuje iba záujmy zahraničného finančného kapitálu a sleduje svojimi aktivitami rozvrat všetkých sociálnych princípov, ktoré máme.…

Čo vyjadruje hodnosť? Formovanie dôstojníkov 6. časť

Predtým, ako budeme pokračovať v ďalších konštatovaniach treba aj menej zorientovaným čitateľom poskytnúť zopár informácií. Na rozdiel od našej zdedenej tradície, vo väčšine štátov je podplukovník veliteľská aj štábna hodnosť. Plukovník je najmä v menších ozbrojených silách skôr štábna a vysoká manažérska hodnosť, ale s predpokladom predchádzajúceho absolvovania veliteľskej praxe. Výnimku tvoria vzdušné…

Macronovo "ultimátum"

Zahranično-politická udalosť.   Po nešťastnej udalosti v Bejrúte sa objavilo toľko spasiteľov, že tento svet už bude naveky žiť v šťastnej blaženosti. Okrem hmatateľnej pomoci konkrétnych štátov, ktoré posielajú pátracie,  lekárske tímy a materiálnu humanitárnu pomoc sa objavili skutočné perly hodné spomenutia. Je zarážajúce, že také nešťastie môže byť zneužité na presadzovanie…

Korupčno-podvodno-plagiátorsko-spravodajská banda reprezentovaná Čaputovou, Matovičom, Kollárom a Kolíkovou dosadila Hrubalu, ako super alkoholika, dokladovaného v dvoch štátnych spisoch, za predsedu „elitného“ Špecializovaného súdu.

Po 15 rokoch, čo Hrubala už druhýkrát jazdil pod vplyvom omamných látok a spôsobil dopravnú nehodu, odmietol skúšku na alkohol, ale aj odber krvi u lekára, sa dočkal vytúženej odmeny za svoje konanie vo forme vymenovania za predsedu Špecializovaného trestného súdu (ďalej len ŠTS)   Prečo? Lebo je ľahko vydierateľný korupčno-podvodn

TopDesat

Tieto historické fotografie zrejme uvidíš po prvýkrát

0

Mnoho z nás fascinujú staré historické fotografie. Snažíme sa tak vidieť a pochopiť, že život ktorý žijeme bol niekedy úplne iný a to čo je dnes samozrejmosťou v minulosti ani neexistovalo. Historické fotografie z predchádzajúcich desaťročí nás spájajú s minulosťou a dávajú nám tak príležitosť vidieť veci, ktoré pre nás…

Kaspar Hauser: Zaujímavosti o mužovi bez totožnosti

0

Kaspar Hauser – alebo ak chcete, muž bez totožnosti. Práve na túto záhadnú osobnosť sa pozrieme v rámci nášho trojdielneho článku trochu bližšie. Osoba Kaspara Hausera je rozporuplná z viacerých dôvodov. Známym v Nemecku sa v roku 1828 stal nielen preto, akým bol, ale aj pre jeho vraždu a jej údajné príčiny. Nikdy sa nepríde…

Umývanie vlasov: 8 chýb, ktoré nemáš robiť

0

Na prvý pohľad sa zdá, že umývanie vlasov je dosť jednoduché. Existujú však niektoré chyby, ktoré si si možno nikdy neuvedomila a ktoré môžu viesť k dehydratácii vlasov, lámaniu alebo dokonca infekcii pokožky hlavy. A sú tu aj niektoré triky, ktoré môžu všetko zmeniť hraa dodajú ti vzhľad ako zo salónu.  

Miniatúrne bývanie v Južnej Kórei - prečo tu ľudia žijú?

0

Kórea je všeobecne známa svojou rozmanitou kultúrou, veľkolepými mrakodrapmi, chutným jedlom a vysoko rozvinutou technológiou. Ale juhokórejský fotograf Sim Kyu-Dong nám ukazuje druhú stranu mince - „Goshiwon“ - malé, stiesnené a lacné bytové jednotky, v ktorých žijú najchudobnejší obyvatelia Južnej Kórey. Ukázalo sa, že slúžia aj ako domov pre ľudí, ktorí žili na ulici…

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj – 2. časť

0

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

TOP10: Prekvapivé miesta, kde si spokojne žijú baktérie

0

Baktérie nájdeš všade. V skutočnosti je na Zemi viac baktérií ako hviezd vo vesmíre. Rozdelenie baktérií na dve (ak sú priaznivé podmienky) trvá 20 minút. To znamená, že za približne osem hodín sa môže jedna baktéria rozmnožiť na 16 777 216 baktérií. Nachádzajú sa na skalách, v oceánoch, v pôde a dokonca aj v arktickom…

Vo svete IT

Hypotéza „zimného spánku“ je ďalším vysvetlením, prečo sme ešte neobjavili mimozemšťanov

0

Teória „zimného spánku“ je teóriou, ktorá poskytuje teoretické riešenia na fermiho paradox. Ten vznikol v roku 1950, keď sa intenzívne skúmal mimozemský život. Americko-taliansky fyzik, Enrico Fermi, sa pozastavil nad tým, že sa nám nepodarilo objaviť žiadnu mimozemskú civilizáciu aj napriek vysokej pravdepodobnosti jej existencie. Píše o tom portál Universe…

Vedci zachytili signál, 6-násobne väčší než predpokladali a dodnes nevedia jeho pôvod

0

V roku 2006 sa vedcom podarilo počas hľadania vzdialených vesmírnych signálov naraziť na neuveriteľne hlasný „hukot.“ Zvuky vesmíru sa vedci pokúšali zaznamenať špeciálnym nástrojom, ktorý bol pripevnený o veľký balón. Vo výške 37 km zariadenie načúvalo zvukom vesmíru. Podarilo sa mu zachytiť niečo, čo bolo až 6-krát hlasnejšie, než kozmológovia očakávali.…

Ako vyriešiť 100 percent vyťaženie disku vo Windows 10 a tým zvýšiť rýchlosť a výkon vášho PC?

0

Vlastníte staršie zariadenie s operačným systémom Windows 10 a častokrát vás trápi pomalé načítavanie aplikácií, systému, či dlhé zapínanie vášho zariadenia? Pri starších a menej výkonných zariadeniach je častým javom 100% vyťaženie disku, na ktoré väčšina používateľov narazí pri otvorení Správcu úloh. Takýto stav však rozhodne nie je žiadúci a…

Novú generáciu vlajkových procesorov Kirin už v budúcom roku neuvidíme, potvrdzuje Huawei

0

Obchodná vojna medzi Čínou a USA, ktorá trvá už niekoľko mesiacov, si už čoskoro vyžiada obrovskú daň, ktorá určite ovplyvní trh so smartfónmi v budúcom roku. Reč je o zákaze akýchkoľvek dodávok spoločnosti Huawei zo strany amerických spoločností poprípade od spoločností, ktoré využívajú americké technológie. Pomerne nedávno podpísaný zákaz nadobudne…

Huawei Mate X2 – dozvedáme sa prvé zásadné informácie o treťom skladacom smartfóne od Huawei

0

Čínska technologická spoločnosť Huawei je jednou z mála spoločností, ktorým sa podarilo vytvoriť a uviesť do predaja naozaj funkčný a použiteľný skladací smartfón. Ešte začiatkom minulého roka spoločnosť predstavila svoj prvý skladací smartfón Huawei Mate X, ktorý však mal niekoľko nedostatkov. O rok neskôr sa teda čínsky výrobca rozhodol rozšíriť…

Microsoft odstraňuje možnosť vymazania prehliadača Microsoft Edge z Windows 10

0

Nový a od základov prekopaný internetový prehliadač Microsoft Edge bol oficiálne spustený iba v januári tohto roka, pričom v priebehu iba niekoľkých mesiacov sa dostal na milióny Windows 10 zariadení po celom svete. Keďže je prehliadač postavený na jadre Chromium, ktoré využíva ja prehliadač ako Google Chrome, jeho používanie by…

Svetlo sveta

Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

0

Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

0

Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

0

Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

0

Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Armádny Magazín

Americké letectvo poverilo Hermeus štúdiom koncepcie nadzvukových lietadiel

0

USA, 9.august 2020 ( AM ) - Zjavne v oneskorení v porovnaní s Ruskom a Čínou čo sa týka vývoja nadzvukových zbraní sa aj Američania dočkajú tých svojich. Spojené štáty začali v tejto oblasti niekoľko projektov a v marci minulého roku Pentagon oznámil úspešnú skúšku "Comment Hypersonic Glide Body"[C-HGB] (nadzvukový klzák),…

Lukašenkovi na Kryme vysvetlili, prečo Kyjev nebojoval o polostrov

0

Krym, 9. august 2020 (AM) - Kyjevské úrady nebojovali o Krym, pretože polostrov nebol nikdy ukrajinským územím a ani jeho obyvatelia neboli Ukrajinci. V rozhovore pre Sputnik to povedal vedúci pracovnej skupiny pre medzinárodne právne otázky pri stálom zastupiteľstve Krymu pri prezidentovi Ruskej Federácie, Alexan

Ruský zbrojársky gigant sa pripravuje na predstavenie svojich systémov budúcnosti

0

Rusko, 9.august 2020 ( AM ) - Tlačová služba zbrojárskeho konzorcia Almaz-Anteï oznámila, že predstaví na Medzinárodnom vojensko-technickom fóre Armáda-2020 niekoľko nových vojenských výrobkov.   Podujatie sa uskutoční od 23. do 29. augusta vo Vlasteneckom výstavisku v Kubinke (oblasť Moskvy). Fóra sa zúčast

Druhé odchytenie amerického vojenského lietadla za 24 hodín neďaleko ruského územia

0

Rusko, 8.august 2020 ( AM ) – Ruská obrana oznámila druhý prípad zachytenia amerického vojenského lietadla neďaleko ruských hraníc za jeden deň. Tentoraz to bol strategický bombardér, ktorý sa priblížil k ruskému územiu, keď lietal nad Ochotským morom.   [caption id="attachment_22440" align="alignnone

Na obzore sa črtá konkurent pre stíhač tankov 2S25 Sprut-SD – v Indii sa zamýšľajú nad vývojom vlastného ľahkého tanku

0

India, 8. august 2020 (AM) – Indická Organizácia pre výskum a vývoj obrany ponúkla podľa portálu IADN (Indian Aerospace Defence News) Ministerstvu obrany Indie dve verzie ľahkého tanku. Uvedená správa je aktuálnym odrazom reakcie domáceho zbrojného priemyslu na informác

Grécko-turecké námorné spory: Bude Stredozemné more ako sud s pušným prachom?

0

Grécko, 8.august 2020 ( AM ) - Turecko oznámilo, že pozastavuje prieskum morskej oblasti, na ktorú si nárokuje Grécko. Ide o oblasť bohatú na uhľovodíky. Podľa Christiana Fleury, experta na námorné záležitosti, by sa Stredozemie mohlo stať miestom mnohých konfliktov.   Blíži sa 100. výročie konca grécko-turec