66 percent ľudí uviedlo, že po troch mesiacoch pandémie sa ich duševný stav nezhoršil

66 percent ľudí uviedlo, že po troch mesiacoch pandémie sa ich duševný stav nezhoršil

Bratislava 19. júna 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

 

Pri hodnotení duševného stavu po troch mesiacoch pandémie uviedla väčšina respondentov – 66,5 percenta, že ich duševný stav zostal rovnaký. Zhoršenie duševného stavu však uviedla viac než štvrtina respondentov, teda 27,7 percenta, uviedla na dnešnej tlačovej konferencii Výsledky výskumu dopadov koronavírus na duševné zdravie Kamila Urban z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied (SAV)

Ilustračné foto

Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť Mnforce, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Zber dát sa uskutočnil v dňoch 27. – 28. mája 2020 na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov.

Reklama

Zo zistení ďalej vyplýva, že najmenšie zmeny duševného stavu vplyvom koronakrízy pociťujú respondenti vo veku 60 a viac rokov. Zároveň takmer 30 percent žien vníma mierne alebo výrazné zhoršenie duševného stavu, v prípade mužov je to 26,5 percenta mužov.

Na vnímanie duševného stavu mali vplyv aj vzťahy v domácnosti. Respondenti, ktorí uviedli, že sa vzťahy v ich domácnosti počas pandémie zhoršili, uviedli, že sa zhoršil aj ich duševný stav. Svoju rolu hralo aj celkové vnímanie rizika. Respondenti, ktorí sa cítili pandémiou ohrození, posudzovali v 15 percentách prípadov svoj duševný stav ako horší. Tridsať percent prípadov zažívalo depresívne pocity.

Reklama

Opýtaní, ktorí sa pandémiou necítili ohrození, posudzovali svoj duševný stav ako horší iba v 12,6 percenta prípadov a 3,5 percenta dokonca tvrdilo, že sa ich stav zlepšil. Depresívne pocity sa objavovali iba u 15 percent respondentov. Výskum tiež ukázal, že respondenti, ktorí sa cítili ohrození pandémiou, tiež častejšie pociťovali nervozitu a hnev.

„Výskumy z iných krajín poukazujú na to, že čím sú ľudia mladší, tým horšie zvládajú pandémiu. Podobný jav sme zaznamenali aj na Slovensku,“ vysvetlila Urban. „Najmä študenti vykazujú vysokú hladinu úzkosti, depresie a stresu. Naopak, starší ľudia majú množstvo rôznych preventívnych stratégií, ktoré dokážu v danej situácii efektívne využívať,“ dodala.

Výskum ďalej ukazuje, že prežívané pocity ovplyvňovali aj subjektívne vnímanie celkového duševného zdravia. Čím viac respondenti zažívali depresívne pocity, úzkosť, nervozitu, osamelosť alebo hnev, tým viac vnímali zhoršenie svojho duševného stavu. Neustále alebo často mali pocity depresie najmä mladí ľudia a ľudia v strednom veku. Takmer desatina respondentov vo vekovej skupine 18 až 29 rokov uviedla, že mala pocity depresie neustále.

V súvislosti s mladými ľuďmi sa vyjadril aj psychológ Marek Madro, programový riaditeľ a zakladateľ projektu internetovej poradne pre mladých IPčko.sk. „Od začiatku pandémie sme zaznamenali až päťnásobný dopyt po službách prvej psychologickej pomoci. Denne nás kontaktuje približne 280 ľudí. Preto sme na situáciu okamžite reagovali a zdvojnásobili sme počet našich psychológov,“ vysvetlil Madro. IPčko rozšírilo psychologickú pomoc na 24-hodinovú linku pre všetkých, ktorých pandémia zasiahla. Z prieskumu tiež vyplýva, že neustále alebo často mali pocity osamelosti predovšetkým respondenti vo dvoch najmladších vekových skupinách – 18 až 29 rokov a 30 až 39 rokov a mierne viac ženy – 24,2 percenta ako muži 21,3 percenta.

Takmer polovica respondentov – 48,2 percenta v prieskume uviedla, že počas pandémie zažívala často alebo občas depresívne pocity. „Ak depresívne pocity pretrvávajú, môže ísť o vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje odbornú pomoc a adekvátnu liečbu a je dôležité, aby sa ochorenie zachytilo čím najskôr,“ vysvetlila prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíra Izáková. Upozornila tiež, že neliečená depresia znižuje kvalitu života chorého, neumožní mu normálne fungovať a v tých najťažších prípadoch ho môže priamo ohroziť na živote.

Reklama

Výsledky prieskumu tiež upozorňujú, že sociálna izolácia a obmedzenie sociálnych kontaktov malo negatívny vplyv najmä u mladých dospelých do 30 rokov na prežívanie viacerých emócií. Respondenti vo veku 30 rokov uvádzali neustále alebo často zažívanú nervozitu, ktorú uvádzalo 44,4 percenta respondentov, úzkosť pociťovalo 25 percent respondentov, hnev 39,4 percenta, depresívne pocity 27,2 percenta a osamelosť 28,3 percenta respondentov.

Izáková tiež vysvetlila, že významnú úlohu počas pandémie zohrávali aj vzťahy v domácnosti či situácia v práci. Respondenti, ktorí uviedli, že sa vzťahy v ich domácnosti počas pandémie zhoršili, uviedli, že sa zhoršil aj ich duševný stav.

Slováci, ktorým sa zmenila pracovná situácia alebo je ich pracovná pozícia v súvislosti s koronavírusom ohrozená, vnímali celkové zhoršenie svojho duševného stavu častejšie. „Aj keď sa situácia na Slovensku začína postupne upokojovať, následky tejto krízy na duševné zdravie budeme cítiť dlhodobo. O to dôležitejšie je zaoberať sa duševným zdravím na Slovensku hlbšie a komplexnejšie,” dodala Izáková.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:12

Štáty Vyšehradskej štvorky (V4) sa v Európskej únii v minulosti správali nedospelo, zmeny v pripravovaných zákonoch si niekedy chceli “vytrucovať”. Česko sa v tom zmenilo, stáva sa sebavedomým členom EÚ. Spravodajkyni TASR to povedal predseda českého Senátu Miloš Vystrčil, podľa ktorého je pre ČR prínos zo vstupu do Únie nepomerne väčší ako to, čo sa Čechom možno nepáči.

15:11

Ruské sily zasiahli pri štvrtkovom útoku západné zbrane a vojenské vybavenie prepravované po železnici v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo obrany s tým, že jeho sily sa zamerali aj na železničné objekty v Charkovskej oblasti.

14:57

Predseda vietnamského parlamentu Vuong Dinh Hue odstúpil z funkcie.

14:56

Opoziční poslanci Veronika Remišová a Michal Šipoš vyzývajú prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala tento týždeň v parlamente schválený zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zákon podľa nich hrubým spôsobom porušuje práva občanov.

14:56

Ukrajinského ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského prepustili v piatok na kauciu z väzby, v ktorej sa ocitol pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále. Oznámil to jeho rezort.

14:55

Nemecká centrálna banka (Bundesbank) by mala viac zdôrazňovať výhody digitálneho eura pre spotrebiteľov. Vyhlásil to v piatok spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Do popredia by sa mala dostať “pridaná hodnota súkromia” v porovnaní s inými digitálnymi platobnými systémami, povedal v rámci návštevy Bundesbanky.

14:54

Ruská centrálna banka ponechala v piatok kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni, už tretíkrát v rade, zhoršila však inflačné vyhliadky na tento rok. Nové údaje tak vzďaľujú infláciu v Rusku od inflačného cieľa centrálnej banky. Na druhej strane, výrazne zlepšila odhad vývoja ekonomiky, ktorá by tento rok mohla vzrásť až o 3,5 %.

14:53

Nemecká polícia zakázala v piatok protestný tábor propalestínskeho hnutia vo vládnej štvrti v metropole Berlín.

14:53

Dolná komora nemeckého parlamentu – Bundestag – prijala v piatok kontroverznú reformu zákona o ochrane klímy, ktorou sa výrazne mení implementácia cieľov na zníženie emisií skleníkových plynov.

14:43

V centre Varšavy brutálne zbili Ukrajinca, ktorému zárovň ukradli 400 000 eur, informoval denník In Poland.

Skupina maskovaných mužov zaútočila na muža, keď vošiel do vchodu viacposchodovej budovy na Koszykowej ulici.

Ukradli mu takmer 2 milióny zlotých, ktoré dostal v zmenárni, pričom vymenil 400-tisíc eur.

Muža vo vážnom stave previezli do nemocnice.

Prípadom sa zaoberá prokuratúra.

14:12

Grécki armádni pyrotechnici zneškodnili dovedna 314 bômb z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré našli v podzemnom sklade na starom aténskom letisku zatvorenom už od roku 2001.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali