39. časť Neznámych slovenských dejín: Bude Rákoci v košickej katedrále večne?

Bratislava 5. mája 2019 (HSP/Foto:Marián Tkáč)

 

„Niet národa, ktorý by nefalšoval dejiny,“ napísal francúzsky historik Renan a Paul Lendvai s maďarsko-židovskými koreňmi tieto slová doplnil takto: „V každom prípade je však možné bez preháňania vyhlásiť, že okrem Maďarov je len málo národov, na ktoré by sa lepšie hodili slová Renana.“

Rákoci

Budeme hovoriť o Františkovi II. Rákocim a Košiciach, ktoré odpradávna boli – a sú – slovenským mestom. Vo svojich dejinách zažívali vzostupy i pády. Dlho boli druhým najväčším mestom Uhorska, teraz sú druhým najväčším slovenským mestom. Boli aj časy, keď ich držali „povstalci“ a ony boli hlavným mestom rebelov. Tu sa začali protihabsburské vojny, tu vykonal hrdelný trest Tököli na poslednom Drugetovi.

Prvým „košickým pánom“ spomedzi odbojníkov bol Bočkaj (1604), sto rokov po ňom, 20. októbra 1704 obsadil mesto František II. Rákoci. Z dovtedy pokojných Košíc odišla cisárska posádka na čele s veliteľom mesta Montecuccolim, ktorý odovzdal kľúče od mesta Šimonovi Forgáčovi. Po ďakovnej bohoslužbe v Dóme počas bohatého hodovania a hojného popíjania skvelých vín skladali Rákocimu prísahu vernosti predstavitelia Košíc. Obsadenie mesta znamenalo pre kurucké povstanie vítanú posilu, po cisárskej armáde ostalo tu 150 kanónov a 20-tisíc delových gúľ a množstvo iných zbraní. Okrem toho v Košiciach bola jedna z najväčších delolejární, vyrábali sa tu pušky a šable, spracúvalo súkno na uniformy a odlievali cínové gombíky.

Na Košice uvalil Rákoci povinné služby – zabezpečenie ubytovania kurucom, vykurovanie, posteľnú bielizeň, sviečky na osvetlenie. Dane, poplatky a služby nariadil Rákoci vyberať nemilosrdne, mestu prikázal zabezpečovať záprahy a povozy, ťažné zvieratá pre delostrelectvo, kontingenty hovädzieho dobytka, službu voziarov a bírešov aj s náradím a potrebným krmivom. Na vlastné náklady muselo mesto vystrojiť a vyzbrojiť sto hajdúchov. Košičania museli tri roky po sebe skladať prísahu vernosti Rákociho konfederácii. Text prísahy skladanej oficiálne „dobrovoľne a z vnútorného presvedčenia“ zaväzoval mešťanov k donášačstvu.

Rákoci sa nezdržiaval vo svojom „sídelnom meste“ stále. Keď pri útoku cisárskej armády 29. septembra až 11. októbra 1706. prišla mestská posádka o 16 osôb a škody odhadli na 300-tisíc zlatých, o tri dni slávnostne vstúpil do mesta Rákoci na trojdňovú návštevu. Vyznamenal niektorých obrancov, no na finančné odškodnenie mesta za utrpené škody „knieža nemalo práve pri sebe dostatočnú finančnú hotovosť“. Rozhodol však dobudovať košické opevnenie a spracovaním projektov poveril Francúza Le Mairea.

Rákoci strávil v Košiciach vianočné sviatky roku 1707, a potom sa ponáhľal na snem do Rožňavy. Košičania ho prosili „padajúc pred ním na kolená, aby jeho srdce posúdilo hrozné utrpenie, škody a trpké muky a mesto ráčil milostivo oslobodiť“ od osobitnej daňovej povinnosti pre jednotlivé mestá.

Najdlhšie pobudol – a hodoval (čo robil rád) – Rákoci v Košiciach v zime od 5. decembra 1707 do 17. apríla 1708. Na Silvestra bol na poľovačke, čo bola jeho najobľúbenejšia zábava. V auguste a septembri 1709 kulminovala morová epidémia (išlo o pravé kiahne), ktorá zdecimovala obyvateľstvo Košíc, zomrelo aj sedem (z dvanástich) senátorov.

Rákociho pôsobenie sa zapísalo do dejín Košíc obzvlášť neblaho. Mesto stratilo viac ako polovicu obyvateľstva. Do jeho „povstania“ boli Košice druhým najvýznamnejším mestom Uhorska (teda vlastne Slovenska, neokupovaného Turkami a Chorvátska), potom sa stali provinčným mestom. Sto rokov pred Rákocim (1604) mali Košice 480 obývaných domov, po Rákociho povstaní (1713) už len 236 obývaných domov. Nehovoriac už o tom, že spoluprácu Františka Rákociho II. s Turkami odsudzovala celá Európa.

Rákociho aktivity podrobne a veľmi negatívne opísal košický kronikár Ján Nepomuk Plath: „Viacerí vodcovia zakryli sebalásku láskou k vlasti, zabezpečiac si pritom súkromné zisky a ukojac svoju ctižiadosť za cenu nevinne preliatej krvi mešťanov. František II. Rákoci pripravil a vykonal Košičanom veľmi zlé veci.“ V tom čase začali pociťovať hospodárske ťažkostí nielen Košice, ale aj celé Rákocim ovládané Uhorsko, ktoré jeho hospodárska politika zruinovala. František II. Rákoci neštítil sa dokonca zrekvirovať medenú strechu košického Dómu sv. Alžbety a raziť z nej takmer bezcenné mince z mede, medzi ľuďmi posmešne nazývanými „libertáše“.

No napriek tomu sa Rákoci – ktorý umrel v ďalekom Turecku vo vyhnanstve – vrátil do Košíc ako hrdina. Čoskoro sa na Rákociho zabudlo, už menej na jeho „psie kúsky“. Už sme uviedli, čo o ňom napísal košický kronikár Plath. Negatívne, ale pravde zodpovedajúce náhľady na výčiny Františka II. Rákociho a jeho kurucov prevládali do rakúsko-maďarského vyrovnania r. 1867. Potom prepukla maďarská „sloboda“ pri vymýšľaní si vlastných dejín a začalo sa s mýtizovaním rákociovskej tradície. Koncom 19. storočia našli „vlasti oddaní“ maďarskí historici (akýsi Koloman Thaly) v Turecku pozostatky Rákociho a jeho druhov, jeho matky a jeho otčima. Pozostatky ôsmich osôb potom v roku 1906 s veľkou pompou previezli do Uhorska, siedmich pochovali v košickom Dóme a Imricha Tököliho v Kežmarku. Rozhodla tak uhorská vláda.

vtedy ani starí Košičania nechápali, prečo, akým právom vybúrali časť múru na katedrále sv. Alžbety, aby tak uctili Rákociho pamiatku. veď práve z tohto chrámu vzal medenú strechu na výrobu mincí, nazývaných „libertáše.“ Pod severnou bočnou loďou postavili novú katedrálnu kryptu podľa projektu Frigyesa Schuleka, určenú na uloženie ostatkov Františka II. Rákociho a jeho spoločníkov, prevezených z Turecka.

Košický pohreb Rákociho spôsobil napätie, ale „nadšenie“ prevládalo. 29. októbra 1906 po omši, odslúženej košickým biskupom Fischerom-Colbriem, za asistencie ďalších biskupov, vrátane prešovského biskupa Jána Vályiho, ktorý odslúžil gréckokatolícke obrady, vložili do mramorových sarkofágov v krypte pod Dómom ostatky Františka II. Rákociho a jeho syna Jozefa, generála Antona Esterháziho, Mikuláša Berčéniho a jeho druhej manželky Kristíny Čákiovej, Heleny Zrínskej a dvormajstra Mikuláša Šibrika.

Len si pripomeňme, že stalo sa tak v roku, keď v ružomberskom procese bol Andrej Hlinka odsúdený za trestný čin poburovania proti maďarskej národnosti, pričom išlo len o agitáciu za slovenského poslanca v uhorských parlamentných voľbách, plných násilia zo strany vládnej moci. A keď vo Vieske pri Banskej Bystrici vyzval učiteľ svojich 8 až 10-ročných žiakov, deti slovenských rodičov, aby s pravicou na srdci po maďarsky prisahali: „Prisaháme, že sa po slovensky zhovárať nebudeme, a keď zbadáme, že sa voľaktorý spolužiak po slovensky rozpráva, oznámime to pánu učiteľovi. Tak nám Pánboh pomáhaj!“

Na severnej strane lode tejto katolíckej(!) katedrály je od rokov 1914–1916 obrovská secesná freska koňa, na ktorom sedí Rákoci a vedno s koňom sa klaňajú tureckému sultánovi(!) od autora Ándora Duditsa. Od roku 1938 je na severnej stene Dómu Rákociho busta od Vojtecha Löfflera, a od 21. júna 1991 majú Košice Pamätný dom Františka II. Rákociho – repliku jeho exilového domu z tureckého Rodostu / Tekir Dagu.

Ešte raz sa vrátil Fraňo ako „vitéz“ – hádam ešte pompéznejšie – v roku 2006, totiž maďarská vláda vtedy darovala Košiciam „ako dar maďarského ľudu“ sochu Rákociho. Jazdilo sa v ten deň na bielych koňoch (žeby ako „ozvena“ príchodu Hortyho na bielom koni roku 1938?) a prezident od našich južných susedov sa nadchýnal tým, akí sú naši Košičania tolerantní. Na uvítaní sochy sa zúčastnila aj vtedajšia štátna tajomníčka Ministerstva kultúry SR Agneša Biró, a pri tej príležitosti informovala, že celá Európa si povšimne Košice, lebo „František II. Rákoci je významná postava európskych dejín“.

Nuž je to tak, aj „u nás“ prežíva maďarská mýtizovaná história, vďaka ktorej zažíva košická katedrála pravidelné nájazdy maďarských turistov. Už niekoľko rokov existuje skupina Košičanov, ktorá chce katedrálu od týchto artefaktov očistiť. Podarí sa jej to? Na začiatok by možno stačilo takúto turistiku primerane spoplatniť.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poľsko chce predĺžiť výnimočný stav na hranici s Bieloruskom

0 icon

Poľsko 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Vadim Ghirda,TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poľsko chce predĺžiť výnimočný stav na svojich hraniciach s Bieloruskom, pretože podľa Varšavy tam robí Bielorusko nebezpečné provokačné akcie a niektorí migranti zadržaní na hranici sú napojení na teroristickú skupiny. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AP Poľský minister vnútra Mariusz…

Väčšina Nemcov nechce, aby Laschet zostavoval vládu

0 icon

Berlín 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/dpa-Michael Kappeler,TASR/AP/dpa-Peter Kneffel,SITA/AP-Martin Meissner)   Veľká väčšina Nemcov je proti tomu, aby sa predseda Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet pokúsil zostaviť vládu napriek tomu, že jeho strana utrpela v nedeľňajších voľbách výraznú stratu a skončila druhá za sociálnymi demokratmi (SPD). Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho on-line…

Združenie V7 vyzýva k zmene slovenského vysokého školstva

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Združenie výskumne a technicky orientovaných univerzít (V7) vyzýva k zmene slovenského vysokého školstva. To, čo vysoké školstvo potrebuje, je akceptovanie toho, že nie všetky vysoké školy plnia a majú plniť rovnaké úlohy. Združenie V7 tvrdí, že bez legislatívne ukotvenej diverzifikácie vysokých škôl podľa…

Ingrid Brocková: Juhovýchodná Ázia je pre nás perspektívny trh najmä v oblastiach digitálnych technológií a obranného priemyslu

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa dnes (27. septembra 2021) stretla s veľvyslankyňou Indonézskej republiky v SR Adiyatwidi Adiwoso Štátna tajomníčka počas rozlúčkového stretnutia ocenila dobrú úroveň bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Indonéziou a poďakovala sa veľvyslankyni za…

Minister Jaroslav Naď rokoval s maďarským pridelencom obrany pplk. Lászlóm Tamásom Leskóom

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes spolu so štátnym tajomníkom Marianom Majerom prijali na pôde rezortu obrany pridelenca obrany Maďarska pplk. Lászlóa Tamása Leskóa, ktorý sa im pri tejto príležitosti predstavil vo svojej funkcii. V rozhovore sa venovali témam bilaterálnej obrannej spolupráce, ako…

Na ostrov Lampedusa dorazilo na lodiach vyše 600 migrantov

0 icon

Rím 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Santi Palacios)   Viac ako 500 migrantov dorazilo v pondelok večer na starej rybárskej lodi k talianskemu ostrovu Lampedusa. Informovala o tom agentúra ANSA. Pätnásť metrov dlhé plavidlo zastavila loď talianskej finančnej polície približne sedem kilometrov od ostrova a eskortovala ho do tamojšieho prístavu Medzi migrantmi,…

USA sú pripravené stretnúť sa so Severnou Kóreou bez akýchkoľvek podmienok

0 icon

Washington 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Korean Central News Agency/Korea News Service)   Spojené štáty sú bez akýchkoľvek podmienok pripravené stretnúť sa s predstaviteľmi Severnej Kórey. Uviedla to v pondelok hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jalina Porterová Hovorkyňa takto podľa juhokórejskej agentúry Jonhap odpovedala na otázku, či sú USA ochotné uvažovať o…

Odňatie kontrolných mechanizmov Generálnej prokuratúry SR a posilnenie Úradu špeciálnej prokuratúry SR bude zádušnou omšou za zdeštruovaný demokratický a právny štát

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:Foto:TASR-Jaroslav Novák,Pavel Neubauer)   Formalisticky omieľaný boj za spravodlivosť a právny štát sa pod rúškom „obnovenia dôvery “ dostal do sféry špeciálnej pracovnej skupiny, ktorej jedinou úlohou je rýchle splnenie na mieru šitej politickej objednávky Jej členovia sa zároveň budú musieť vysporiadať so svojím svedomím, právnym vedomím…

Prezidentka Čaputová požiadala Fica o rešpekt k deľbe moci a primeranosť v jeho vyjadreniach

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR- Jaroslav Novák, Pavol Zachar)   Prezidentka Zuzana Čaputová dnes predsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica, s ktorým sa rozprávala o dianí v bezpečnostných zložkách a celkovej situácii na Slovensku, požiadala o rešpekt k deľbe moci, primeranosť v jeho vyjadreniach a nepodnecovanie k…

Bukovský po zablokovaní videokanálu: „YouTube cenzuruje bez udania dôvodu a v rozpore s Ústavou SR“

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Včera sme napísali o tom, že doktorovi Igorovi Bukovskému, ktorý sa pravidelne vyjadroval ku pandémii koronavírusu a ktorého videá sledovali desaťtisíce ľudí, služba YouTube zrušila kanál (viac v článku). Pozrite si reakciu samotného odborníka na výživu Bukovského. Bukovský v pondelok popoludní zverejnil oficiálnu…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Genocída Slovanov v globálnej eugenike

0icon

Začalo to už dávno, keď slovanské národy začali masívne potlačovať a zotročovať anglosasi, ale nebolo to až tak dávno, čo to vyvrcholilo v masívnu genocídu Slovanov zvanú aj holokaust. Paradoxne dnes sa však od genocídy Slovanov neustále odvádza pozornosť len na holokaust židov. Ktorých však bolo zabitých cca 5 miliónov…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 6. časť: Odpoveď Petrovi Weissovi a podobným

0icon

Františkova návšteva nás mala zjednocovať, takto nám to sľúbili natešení arcipastieri a ich hovorca a najmä Grasalkovičov palác. Nemám taký pocit. A ak zjednotila, tak predovšetkým liberálov a neznabohov vo vynášaní Františka priam do neba. Oslavný text na jezuitu Františka napísal ateista Samuel Marec, aj Magda Vášaryová: „Na niektorých z…

Boris Mesár

Jeden smutný očkovací príbeh z jednej krajiny .

0icon

Anna Shafran sľúbila, že keď začne s programom, porozpráva smutný príbeh o jednej krajine. V tejto krajine bol vytvorený vysokokvalitný systém lekárskej starostlivosti - systém Semashko, podľa ktorého majú všetci občania právo na univerzálnu, rovnakú a bezplatnú pomoc. Plus hygiena . Vďaka systému Semashko občania tejto krajiny napriek ťažkej epidemiologickej…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť II.

0icon

V dokumente GPMB – Globálnej rady pre sledovanie pripravenosti „Svet v ohrození“ vo väčšine zo siedmich bodov, čo je potrebné urobiť, je otázka financií na prvom mieste. Je priam neuveriteľné, že tí, čo v tejto svojej Rade reprezentujú bohatých a mocných, určujú národným predstaviteľom, čo všetko musia urobiť a na…

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 5 najhorších vlakových nešťastí na svete

0 icon

Môžeme si myslieť, že cestovanie vlakom je bezpečnejšie ako cestovanie lietadlom. Takýto názor je však nesprávny. Podľa štúdie z roku 2013 je cestovanie vlakom druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania ihneď po leteckej doprave, kde je nižší index úmrtnosti. To však neznamená, že cestovanie vlakom je nebezpečné. Naopak, ako už bolo spomenuté, cestovanie…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o ruských protitankových psoch. O tom, ako boli vyzbrojené, koľko kilogramov mín dokázali uniesť aj to, akým spôsobom boli cvičené, sme si povedali v prvej časti článku. Z pôvodných 30 psov dokázali splniť svoju úlohu, teda spôsobiť výbuch pod nemeckým tankom, iba 4 z nich. Efektivita…

10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier

0 icon

Poznáš ich. Sú to mená, pri ktorých sa ti v pamäti hneď vynorí známa tvár. Čo však možno nevieš, je to, že získali jedno z najprestížnejších ocenení sveta. Preto ti prinášame 10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier. Alfred Nobel bol švédsky inžinier, chemik a…

10 najväčších dizajnových prešľapov v histórii ľudstva

0 icon

Od dvoch homosexuálnych levov na Noemovej arche až po neriešiteľnú detskú hádanku: tieto veselé zlyhania ukazujú, že aj dizajnéri sú len ľudia. Tieto fotky boli zhromaždené z threadu na portáli reddit s názvom "Crappy Design", ktorý obsahuje niektoré z najzábavnejších príkladov práce dizajnérov. Fotografie nižšie dokazujú, že aj každá maličkosť, ako napríklad čiarka, má…

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Armádny Magazín

Luhanská republika informovala že ukrajinský ostreľovač zabil obrancu Donbasu

0 icon

Donbas, 28.september 2021 (AM) – Ukrajina a Luhanská republika informovali o smrti svojich vojakov pri ostreľovaní Donbasu.   Ukrajinské ozbrojené sily naďalej udržiavajú napätie na kontaktnej línii v Donbase. Dnes bolo niekoľko obetí. Zástupcovia Luhanskej ľudovej republiky informovali o ostreľovaní ukrajinskou armádou a smrti príslušníka jej Ľudových

Boeing začal práce na vylepšení gondoly konvertoplánu CV-22

0 icon

Amarillo, Texas (28. september 2021) - Do montážneho strediska spoločnosti Bell v Amarille dorazil 21. septembra prvý konvertoplán CV-22 Osprey amerického letectva, ktorému sa budú upravovať gondoly. Stroj je súčasťou prebiehajúceho spoločného projektu spoločnosti Bell Textron Inc., dcérskej firmy Textron Inc. (NYSE: TXT) a Boeing (NYSE: BA) – „Bell B

Taliban poslal tisíce samovražedných bojovníkov Mansuriho bataliónu do pohraničnej provincie Tadžikistan

0 icon

Afganistan, 28.september 2021 (AM) – Taliban, ktorý po uchopení moci v Afganistane oznámil vytvorenie islamského emirátu Afganistan, poslal vojakov k provincii Takhar \"na odstránenie bezpečnostných hrozieb a pre ďalšie potenciálne hrozby, uviedlo Radio Azattyk. Tadžické úrady sa domnievajú, že táto správa je „trochu prehnaná“, uvád

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Šéf ruskej rozviedky Naryškin vysvetlil údajné akustické útoky na americkú ambasádu na Kube

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v komentári k informáciám o záhadnom „kubánskom syndróme“ odhalil podrobnosti o niektorých tajných experimentoch USA, ktoré sa uskutočnili v sovietskych časoch. Americkí experti podľa Naryškina skúmali spôsoby, akými elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudský mozog, aby sa

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali