30. časť Neznámych slovenských dejín: Po vymretí Arpádovcov vládli Slovensku Anjouovci

Bratislava 3. marca 2019 (HSP/Foto:Marián Tkáč)

 

Keď pokračujeme v predstavovaní činov uhorských kráľov s dopadom na našich predkov, zároveň ich aj súdime: dejiny sú totiž súdom. A slovenské dejiny sú slovenským súdom

Ľudovít Veľký

Po Svätoplukovcoch tu 300 rokov vládli Arpádovci, významne pomiešaní slovenskou krvou. V ich ére bola Nitra údelným kniežatstvom a viedla pomerne nezávislú politiku. Budúci kráľ Belo I. tu razil vlastné mince a nitrianskych vládcov dokonca korunovali Monomachovou korunou. Posledným bol Almoš (†1129), ktorého dal jeho brat, kráľ Koloman (1070–1116) vedno s jeho maloletým synom Belom, oslepiť. Hrôza našich dejín: už tretie a štvrté oslepenie po Rastislavovi a Vazulovi. Belo sa napriek slepote stal sa kráľom ako Belo II. (1110–1141).

Jedným z neschopnejších Arpádovcov bol už spomenutý Ondej II. Štrnásťkrát prepadol Halič, ale haličskí bojari vždy jeho nadvládu zvrhli, takže toto zakarpatské územie sa nestalo súčasťou Uhorska. Ani piata križiacka výprava, ktorú viedol Ondrej, sa neskončila úspešne. Po mesiacoch sa bez slávy vrátil domov. Vojenské výpravy, jeho prepychový život, rozdávanie úradov a majetkov cudzincom („hosťom“), to boli príčiny, prečo ho domáca šľachta nenávidela. Bohatí magnáti zašli až tak ďaleko, že v roku 1213  počas jednej z jeho výprav do Haliče zavraždili kráľovnú Gertrúdu. Ondreja prinútili vyhlásiť „Zlatú bulu“ (1222), v ktorej prisľúbil, že nebude rozdávať majetky cudzincom, dodrží výsady šľachty, ktorá dokonca môže vystúpiť proti kráľovi so zbraňou v ruke, pokiaľ by nedodržiaval prijaté záväzky. To viedlo už čoskoro k chaosu v štáte. Tento dokument nepriniesol pokoj, ale ďalšie spory. Ondrej dal najavo, že sa ním vôbec nemieni riadiť. Na konci života sa po rodinných tragédiách po tretíkrát oženil s talianskou šľachtičnou Beatrix a keď v septembri 1235 umrel, Beatrix s malým synom Štefanom vyhnali z Uhorska. Napriek tomu sa s odstupom času Ondrejova rodová línia predsa len vrátila na uhorský trón: Štefanov syn sa v roku 1290 stal kráľom ako Ondrej III. A práve jeho záhadnou smrťou bez mužského potomka, sa v roku 1301 skončila éra Arpádovcov.

Za Arpádovca Bela IV. (1235–1270) vpadli do Uhorska Tatári. V krvavej bitke pri rieke Slaná padlo 11. apríla 1241 na uhorskej strane viac ako 45-tisíc bojovníkov. Templári, ktorí pod vedením Jakuba de Mont Royal kryli kráľov ústup, padli do posledného muža. Belo IV. sa zachránil iba útekom cez Bratislavu (tu ho nakŕmili domáci Židia husami) na ostrovy v Jadranskom mori – do Trogiru.

Po náhlom odchode Tatárov začalo sa s výstavbou kamenných hradov, kráľ začal udeľovať výsady šľachte a pozýval „hostí“: prišli Nemci, ale aj Valasi, ktorým domáci vládcovia a aj cirkev poskytli osobitné práva, vrátane využívania vlastných právnych i hospodárskych inštitúcií.

Výmena dynastií po roku 1301 nebola „zamatová“. Spomedzi uchádzačov o trón – českého Václava, bavorského Otta a Karola Róberta (Charobert či Caroberto) z Anjou (Francúzsko) – po dlhom boji napokon v roku 1307 zvíťazil Karol Róbert (1301–1342), pravnuk kráľa Štefana V. (ten vládol v rokoch 1270–1272). Korunovali ho až trikrát, no o upevnenie svojej moci musel naďalej bojovať s oligarchami, ktorí aj vďaka „Zlatej bule“ z roku 1222 ovládali Slovensko.

Najvýznamnejším z nich bol „pán Váhu a Tatier“ Matúš Čák Trenčiansky (1260–1321). Ten od roku 1299 mal v Trenčíne vlastný dvor s hodnostármi ako kráľ. Dvakrát ho pápež, nadŕžajúci Karolovi, exkomunikoval, ale Karol Róbert ho vojensky nikdy neporazil. Keď Čákovho spojenca Abu Omodeja v septembri 1311 zabili košickí mešťania, šiesti Abovi synovia ich zažalovali v nádeji, že kráľ rozhodne v ich prospech, lebo otec ako jeden z prvých prešiel už v roku 1304 do kráľovho tábora. Kráľ sa však postavil na stranu mesta – politika už vtedy bola pánskym huncútstvom. Vtedy sa Omodejovi synovia spojili s Matúšom Čákom a chystali odplatu.

Keď kráľ pritiahol v apríli 1312 na východné Slovensko a narazil na ich spojenectvo, stiahol sa z Veľkého Šariša do Levoče. Omodejovci s vojskami Matúša Čáka (bez jeho prítomnosti) na to obkľúčili Košice. Posilnené kráľovo vojsko sa však už pohlo pozdĺž horného toku Hornádu ku Košiciam. Vojská Omodejovcov a Čáka tvorili vcelku jednoliaty celok a spočiatku mali prevahu. Karolova armáda bola rôznorodá, boli v nej oddiely vernej šľachty, spišských Sasov i košických mešťanov. V poslednej chvíli však dorazili na pomoc kráľovi križiaci – johaniti, ktorých tesne predtým na základe buly pápeža Klementa (2. mája 1312) posilnili práve zakázaní templári. Tí v podstate rozhodli 15. júna 1312 bitku, označovanú za „bitku pri Rozhanovciach“, aj keď sa udiala pri Košiciach, v Hradovej. Od čias Tatárov to bola najkrvavejšia bitka s desaťtisícami ozbrojencov. V nej zradil a prešiel od Matúša Čáka na stranu Karola Róberta zvolenský župan Donč, najväčší podporovateľ budovania gotických stavieb na Slovensku. Čoskoro – aj keď nie pričinením magistra Donča – sa začalo s výstavbou najväčšej gotickej stavby nielen Slovenska, ale celého Uhorska, košického Dómu sv. Alžbety.

Počas bitky zanikli mnohé staré slovensko-uhorské rody a tradície. Išlo najmä o rod podporujúci Matúša Čáka, Omodejovcov. Kardinál Ján Chryzostom Korec si v tejto súvislosti všimol, že „po víťazstve Karola Róberta nad domácou šľachtou, na čele ktorej stál Matúš Čák, sa v Uhorsku začala prísnejšia latinizácia, pod čím sa myslí vytláčanie staroslovenčiny ako bohoslužobného jazyka latinčinou. Vo Viedenskom kódexe je symbolika nových pomerov ako na dlani: dvojitý kríž, pod ktorým vystupovala odbojná šľachta, leží potupený na zemi.“ Ide o známy výjav, kde veje víťazná vlajka štyroch pruhov a ľalií kráľa z Anjou. Mnohí z víťazov vtedy verili, že vlajka s dvojkrížom sa na tomto území už nikdy neobjaví. „Pod ľaliami“ vládol Karol Róbert v Uhorsku 35 rokov, ľalia zdobí aj najstarší kremnický dukát a dodnes sú ľalie a pruhy v erbe Košíc. Ten dostali Košice v r. 1369 ako prvé mesto. Francúzi teda neostali nič dlžní Slovensku: dali mu erb s ľaliami 440 rokov po tom, ako Lotrinčania začali užívať slovenský dvojkríž, ktorý im priniesol Svätopluk.

Na strane kráľa proti dvojkrížu udatne bojovali aj rytieri Drugetovci. Za odmenu im Karol Róbert daroval celú Zemplínsku a Šarišskú stolicu, dedičstvo po Omodejovcoch. Títo rytieri násilne krstili už pokrstených Slovákov, rušili byzantské chrámy a kláštory (monastiery). História je však plná paradoxov, ale má zmysel pre rovnováhu: ide o ten istý rod, ktorý o 350 rokov neskoršie intenzívne napomáhal oživiť reformáciou oslabenú katolícku cirkev. Drugetovci – Ján a Juraj – napomáhali v roku 1646 vyhláseniu Užhorodskej únie, ktorá viedla k etablovaniu sa gréckokatolíckej cirkvi u nás. A tej symbolom nie je dvojitý, ale dokonca trojitý kríž.

Obdobie vlády Karola Róberta a jeho syna Ľudovíta I. (1326–1382), ktorý ako jediný z uhorských panovníkov si k menu vyslúžil prívlastok „Veľký“, patrilo medzi obdobia najväčšieho rozmachu Slovenska v uhorských časoch. Uhorsko sa stalo jednou z európskych mocností. Zapísali sa do slovenských dejín baníctva a mincovníctva, ale aj do národných dejín.

Kráľ Ľudovít Veľký pri návšteve Žiliny 7. mája 1381 na základe sťažností žilinských slovenských mešťanov podpísal privilégium, známe ako „Privilegium pro Slavis“ (Privilégium pre Slovákov). Píše sa v ňom o „starej obyčaji“ v meste Žilina, že medzi Slovákmi „z jednej a Nemcami, obyvateľmi a hosťami našimi“ zo strany druhej, pokiaľ ide o „osoby prísažných mešťanov a radu menovaného mesta, boli vždy v rovnakom počte volené a ustanovené.“ A keďže – ako zistil kráľ – Nemci odmietli tieto „staré obyčaje“ a voľbu Slovákov za prísažných a členov rady mesta odmietli prijať napriek tomu, že Slováci všetky dávky, dane, či akékoľvek služby kráľovi a jeho županom plnia a okrem toho sú tu početnejší ako Nemci, kráľ Ľudovít rozhodol, že „majú sa osoby prísažných mešťanov v rovnakom počte voliť a do rady prijímať,“ čo im umožní „tešiť sa z pokoja večného mieru.“

Toto je po dlhšom čase prvé pozdvihnutie Slovenov, vlastne už Slovákov, ktoré svedčí o pretrvaní pôvodných obyvateľov Uhorska/Slovenska. Slováci sú jedným z dvoch slovanských národov (popri Slovincoch), ktorý si ponechal pomenovanie „Sloven/Slavus“, pričom Slávovia pod Tatrami sú Slováci. Podoba „Slovák“ je po prvý raz doložená v Krakove, po roku 1291 tu žil mešťan Matúš Slovák, významný činiteľ tej strany, ktorá v čase rozbrojov v Poľsku podporovala bohatého a mocného českého kráľa Václava II. (1278–1305).

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SNS: Ak nebudeme mať právo veta, prídeme o posledné zvyšky suverenity. Lepšie sa je potom vybrať cestou Veľkej Británie

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová na konferencii Globsec 2021 v stredu súhlasila s iniciatívou Nemecka, podľa ktorej by na prijatie rozhodnutia v Európskej únii nebola potrebná zhoda všetkých štátov. Týmto vyhlásením vlastne odovzdala moc rozhodovať o Slovensku veľkým krajinám. S týmto jej vyjadrením rozhodne nesúhlasí mimoparlamentná strana SNS, podľa…

Lengvarský: Ministerstvo spravodlivosti sa má pozrieť na možnosť povinného očkovania určitých skupín. Uvažujeme o vekovej kategórii 60+

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister zdravotníctva generál Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) vo štvrtok v diskusii Denníka N hovoril o tom, či sa niektoré skupiny obyvateľstva nebudú očkovať proti koronavírusu povinne Pri očkovaní sa od začiatku pripomína princíp dobrovoľnosti a slobody rozhodnutia. Po novom by už ani táto garancia…

Exprezident Pobrežia Slonoviny Gbagbo sa vrátil do vlasti

0 icon

Abidjan 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Jerry Lampen, Pool)   Exprezident Pobrežia Slonoviny Laurent Gbagbo, ktorého Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu nedávno oslobodili spod obvinení zo zločinov proti ľudskosti, sa po desaťročnom exile vo štvrtok (17. júna) vrátil do vlasti. Informovala o tom agentúra AFP Gbagbo (76)…

Slovenská lekárska komora ani Zväz ambulantných poskytovateľov nesúhlasia so zmenou legislatívy pri obhliadkach mŕtvych

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher, TASR-Jakub Kotian)   Slovenská lekárska komora (SLK) ani Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) nesúhlasia s úpravou legislatívy týkajúcej sa výkonu obhliadok tiel mŕtvych. Ako vo štvrtok uviedli na spoločnej tlačovej konferencii, lekári sú z pretrvávajúcej pandémie nového koronavírusu vyčerpaní, a takýto krok prinesie ďalšie obmedzenie…

Gyimesi kritizuje delenie financií z Kultminoru Mostom-Híd, ten sa ohradil

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Poslanec Národnej rady (NR) SR György Gyimesi (OĽANO) hovorí o závažných podozreniach zneužívania peňazí z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín (Kultminor). Na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol, že v jednotlivých hodnotiacich komisiách fondu sedeli nominanti strany Most-Híd a prideľovali financie združeniam, ktoré boli na…

Parlament Čiernej hory odvolal ministra spravodlivosti za výroky o Srebrenici

0 icon

Podgorica 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Vladimier Leposavič)   Poslanci čiernohorského parlamentu hlasovali vo štvrtok za odvolanie ministra spravodlivosti Vladimira Leposaviča v súvislosti s jeho vyjadreniami o masakre v Srebrenici z roku 1995, ktoré v krajine vyvolali politickú krízu. Informuje o tom agentúra AFP Leposavič, ktorý je blízky srbskej pravoslávnej cirkvi a…

Liečba novej Delta vlny v ponímaní vojaka Lengvarského je politickým zločinom

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Politické nálepkovanie časti národa nálepkou "Múdrosráč" a druhej časti národa nálepkou "Zaočkovaný" nie je správne. Naopak, je to spoločensky zhubnejšie, ako rakovina Národ môžem hodnotiť hocako, napr. podľa stupňa vzdelania alebo spoločenských zásluh, ale rozdeliť národ na "nezaočkovaných a zaočkovanejších", ako to naznačil…

Pri zrážke dvoch plavidiel v Bospore zahynula jedna osoba

0 icon

Istanbul 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot Youtube/Nevzat Yerlikaya)   Zrážka rybárskeho člna s kontajnerovou loďou v istanbulskom prielive Bospor si vo štvrtok vyžiadala jeden ľudský život. Turecké generálne riaditeľstvo pobrežnej bezpečnosti uviedlo, že loď AS ROSAILA narazila pod Mostom sultána Selima I. Hrozného do 7-metrového rybárskeho člna, ktorý sa následne potopil…

Rokovanie krízového štábu prerušili do pondelka, rezorty dostali úlohy

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Ústredný krízový štáb bude zasadať znovu v pondelok 21. júna. Dovtedy majú jednotlivé rezorty pripraviť konkrétnejšie návrhy, aby sa následne mohli prijať jednotlivé opatrenia. Informoval o tom minister vnútra Roman Mikulec Ako uviedol, na zasadnutí krízového štábu si vypočuli informáciu ministerstva zdravotníctva o…

V Stredozemnom mori neďaleko Líbye zachránili viac ako 270 migrantov

0 icon

Káhira 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - IOM via AP)   Komerčná loď tento týždeň zachránila pri pobreží Líbye viac ako 270 migrantov smerujúcich do Európy. Následne ich odovzdala ich tamojšej pobrežnej stráži, ktorá ich poslala do detenčných centier. V spoločnom vyhlásení o tom informovali Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

Boris Mesár

Chazarská mafia už takmer zničila Ukrajinu .

0icon

Pád až na samé dno ! Ucro-stad vydal štatistiku za rok 2020 , z ktorej stávajú vlasy dupkom ! Keď som to videl prvý krát , nemohol som veriť ,že sa odvážili toto zverejniť. Demografia, priemysel, medicína, poľnohospodárstvo ... Tu sú len tie najpôsobivejšie body: V porovnaní s rokom 2013.…

Ivan Holek

Testovaním zlomené posledné zbytky hrdosti

0icon

Na Slovensku existuje rádio, ktoré o sebe tvrdí, že ako jediné má guráž. Je to hlavne preto, lebo hrá iba rockovú muziku. O rockových interpretoch je známe, že sú značne nekonvenční, alebo až rebeli. A to isté platí aj o ich fanúšikoch. Nektorí z nich sú otvorení rebeli, či už…

Pavel Jacz

Minister zdravia Lengvarský chce kupčiť so zdravím. Za očkovanie chce ponúkať peniaze na ruku, alebo lotériu.

0icon

Zostal som ako prikovaný, keď sa minister zdravotníctva Lengvarský vyjadril, že chcú zvýšiť percentá zaočkovania Slovákov štátnym úplatkom - finančnou odmenou, alebo lotériou. Aj týmto spôsobom sa chceme opičiť po Američanoch (max 100 USD) a Srboch (25 €)? Lenže všeobecná vzdelanostná úroveň Slovákov je o mnoho percent vyššia, ako našich…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Záhada nacistických pokladov: Presťahovanie rezerv. 3. časť

0 icon

Správa, že Američania uchmatli nacistické rezervy ríšskej banky v Merkerse, nacistickými pohlavármi riadne otriasla. Prezident banky Walther Frank naliehavo požiadal Hitlera, aby dal zvyšné rezervy previezť z Berlína niekam inam. Ruské vojsko neustále postupovalo, a tak Nemci nemali na záchranu ostávajúcich prostriedkov čas nazvyš. Pokračujeme treťou časťou série článkov s podtitulom Záhada nacistických pokladov.…

Ak chceš byť šťastný, nechaj si svoj život pre seba

0 icon

Mať nablízku svojich priateľov a rodinu je dôležité, no tí skutoční a oddaní priatelia sú vzácni. Mnohí z nás však zabúdajú, že svet nie je úplne ideálnym miestom, a tak by sme si mali nechávať svoj osobný život pre seba. Každý z nás je obklopený negatívnymi vibráciami a nie každý,…

Prečo je také ťažké prestať si chytať tvár?

0 icon

Niekedy chceme ovládať naše gestá a pohyby, ale keďže mnohé z nich sú neúmyselné, napríklad pomocou rúk vyjadrujeme svoje pocity, môže to byť zložitejšie, ako by sa očakávalo. Zamysli sa napríklad nad tým, že sa dotýkaš svojej tváre, čo je jednou z najbežnejších reakcií ľudského tela. Mohlo by ťa prekvapiť, koľkokrát…

Umelec strávil 3000 hodín úpravou historických fotografií

0 icon

Každého zaujíma, aké by to bolo, žiť v rôznych historických obdobiach a prežiť na vlastnej koži historické udalosti.  Možno by sa ti páčila príležitosť spoznať niektorých známych ľudí minulosti, ktorí už bohužiaľ medzi nami nie sú, a tak si ich nemohol stretnúť osobne. Napríklad, nás by potešilo zoznámiť sa s osobnosťami,…

Môže cvičenie pred spaním ovplyvniť tvoj spánok?

0 icon

Pravidelné cvičenie má mnoho výhod, vrátane lepšieho spánku. Môže podporovať relaxáciu, znižovať úzkosť a normalizovať tvoje vnútorné hodnoty. Cvičenie tiež zvyšuje teplotu tela a keď začne klesať, cítiš sa ospalo. Dlho sa verilo, že cvičenie pred spaním sťažuje zaspávanie. Podľa nedávneho výskumu to však nemusí byť pravda. Štúdie zistili, že…

Vo svete IT

„Ak nás navštívia mimozemšťania, nebudú pravdepodobne živí,“ vyjadril sa člen inštitútu SETI

0 icon

Existuje tam vonku inteligentný mimozemský život? Ak áno, ako vyzerá? Ako komunikuje? Predstava prvého kontaktu s mimozemskou civilizáciou sa postupom času vyvíjala. V Sci-fi filmoch ide zvyčajne o stále rovnaký scenár. Zo dňa na deň sa na oblohe objaví vesmírna loď a návštevníci komunikujú s ľuďmi pomocou matematiky, alebo iného, univerzálneho jazyka, píše portál IFL…

Prečo ľudia nedokážu liezť po stenách, ako to dokážu niektoré živočíchy?

0 icon

Keď sme boli malí, chceli sme byť ako Spider-Man a liezť po stenách budov, či lietať pomedzi budovy na vlákne pavučiny. Samozrejme že sme v kútiku duše vedeli, že je to len fantázia a to, čo sme vídavali na obrazovkách televízie každé ráno nemôže byť skutočné. Vedia to aj vedci, no v nedávnej štúdii…

Windows 11 zrejme príde ako bezplatný upgrade Windowsu 10. Tešiť sa môžu aj používatelia starších verzií

0 icon

Oficiálne predstavenie len nedávno predčasne odhaleného operačného systému Windows 11 od spoločnosti Microsoft sa už nezadržateľne blíži. I keď do samotného predstavenia zostáva už iba týždeň, stále nepoznáme úplne všetky detaily a informácie o nadchádzajúcom operačnom systéme od Microsoftu. V priebehu dnešného dňa však začali internetom kolovať ďalšie dôležité detaily…

Pomocou tejto aplikácie môžete dostať do svojho smartfónu widget hodín z Androidu 12. Idete skúsiť?

0 icon

Spoločnosť Google ešte začiatkom mája predstavila nový Android 12 v BETA zostavení pre širokú verejnosť. V súčasnosti si ho môžu potenciálni záujemcovia vyskúšať naprieč viacerými modelmi smartfónov. Treba však dodať, že stále ide len o testovú verziu pripravovaného Androidu. Predstavenie novej verzie Androidu, odhliadnuc od nových funkcií, sa nieslo aj…

Pre ktoré Xiaomi zariadenia je už dostupná MIUI 12.5 nadstavba a ako ju môžete čo najrýchlejšie dostať do smartfónu?

0 icon

Diskusia o MIUI nadstavbe je v Xiaomi svete aktuálne horúcou témou. Dôvodom je, že Xiaomi v uplynulých dňoch uvoľnilo nadstavbu pre radu smartfónov. Išlo napríklad o Poco F2 Pro, Mi 10T Pro, Mi 10T, Redmi Note 9T a ďalšie. Rovnako spoločnosť rozpútala debatu aj okolo dostupnosti nadstavby aj pre staršie…

Armádny Magazín

Agent Navaľnyj ešte môže poslúžiť svojej Ruskej vlasti

0 icon

Rusko, 17. júna 2021 (AM) – Niekoľko dní pred summitom s Josephom Bidenom Vladimir Putin naznačil ďalšiu tému nadchádzajúcich rozhovorov. Kladne odpovedal na novinársku otázku o pripravenosti Ruska uvažovať o výmene väzňov s USA. Otázkou je, koho sa to konkrétne môže týkať — presnejšie o koho výmene sa bude diskutovať.   Pripomeňme,…

Podľa Putina predstavuje Ženevský samit skôr úspech. Červené čiary sa nebudú prekračovať

0 icon

Rusko, 17. júna 2021 (AM) – Niekoľkohodinový rusko-americký samit v ženevskom sídle „Villa La Grange“ sa skončil. Natiahlo sa to takmer na štyri hodiny — čo je mimochodom dvakrát dlhšie ako stretnutie Trumpa a Putina v Helsinkách v roku 2018.   Aktuálny samit bol charakteristický nedostatkom formátu „tete-a-tete“ – súkromnou komunikáciou medzi…

Prieskum: Rebríček krajín nepriateľských voči Rusku

0 icon

Rusko, 17. júna 2021 (AM) – Tri najpriateľskejšie krajiny, podľa názoru Rusov, sú v súčasnosti Bielorusko, Čína a Kazachstan, vyplýva z výsledkov prieskumu, ktorý uskutočnili sociológovia Centra Levada.   Bielorusko zároveň vedie tento zoznam s veľkým náskokom: 58% respondentov ho označilo za priateľskú

Ďalší úspech zbrojovky FN - získala americký kontrakt na guľomety M240 vo výške 92 miliónov dolárov

0 icon

USA, 17. júna 2021 (AM) – FN America získala zákazku na dodávku variantov guľometov M240 a príslušenstva pre americkú armádu za 92 miliónov dolárov. Toto je tretia významná dohoda spoločnosti s americkou armádou za posledné dva roky. Medzi ďalšie patrí jeden kontrakt na pušky M4 podpísaný začiatkom roku 2020 v hodnote viac…

Ako budú vyzerať raketomety v budúcnosti

0 icon

Rusko, 17. júna 2021 (AM) – Protitankové granátomety budúcnosti budú fungovať podľa neštandardnej schémy, prioritou nebude preraziť pancier, ale zneškodniť obrnené vozidlá inými spôsobmi, povedal novinárom Nikolaj Sereda, riaditeľ konštrukčnej kancelárie NPO Bazalt, ktorá je súčasťou ruského koncernu Techmaš Štátnej spoločnosti Rostech.   "Možno sa nem

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali