KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

102. Časť Neznáme slovenské dejiny: Budú peniaze navždy a večne?

Bratislava 2. augusta 2020 (HSP/Foto:Kresba:Marián Tkáč)

 

Bez peňazí by zrejme padla obloha na zem. Boli, sú a budú – navždy a večne? V roku 2010 uviedla Slovenská televízia (vtedy ešte aj s veľkým „S“, aj s malým „s“) sedemdielny dokumentárny seriál (ktorý nikdy nereprízovala) podľa môjho scenára pod názvom Navždy a večne. (Týmto textom boli označené najstaršie čínske papierové peniaze.)

Kresba:Marián Tkáč

Každá časť sa začínala povzdychom: „Zlato, bohatstvo, majetky, moc, sláva, to všetko súvisí s peniazmi. Existuje tisíc názorov na peniaze. Ľudia ich zvelebujú i zatracujú. Bez peňazí sa však žiť nedá“. A seriál sa končil konštatovaním, že peniaze prinášajú šťastie iba v dvoch prípadoch: ak ich darujete, alebo ak obdarujú vás.

Takže môj vzťah k peniazom: bez peňazí sa žiť nedá, ale šťastie prinášajú len ak ich darujete (alebo obdarujú vás). A usilujem sa aj pamätať si, že raz aj mne nad hrobom budú spievať: „Kam sa podela túžba po márnostiach? Kdeže je zhon za časným majetkom? Kde je zlato, kde je striebro?“ Aj tu, ako pri všetkom inom, platí zásadný princíp: všetko s mierou.

A ako tento vzťah vznikal? Podľa vyjadrenia rodičov už v ranom detstve „zberal som peniaze“, nenechal som na zemi žiaden päták, poctivo som zdvihol zo zeme aj desaťhaliernik, v časoch môjho detstva mali cenu aj päťhalierniky, ale aj jednohalierniky. Obyčajný linajkový zošit stál 36 halierov. Už vtedy boli otec a dedo hrdí na šetrnosť svojho syna a vnuka a predpovedali mi „peňažnícku“ budúcnosť. Kňaz Koromház, rodák z Udavského, ktorý v Čičave vyučoval náboženstvo, ma pohladil po vlasoch: „Marianus, bude raz z teba minister financií“. Nemal pravdu, nebol som ministrom financií, iba jeho námestníkom.

Pochádzam z východu Slovenska, možno inde na Slovensku to bolo inak, no u nás ešte aj v druhej polovici 20. storočia (kedy Slováci už oficiálne dobudovali socializmus) plnili funkciu peňazí napríklad aj vajcia. Veľmi som chcel ísť do cirkusu, keď ten našiel na mape aj neveľkú Čičavu – v Česku mali cirkusanti zrejme podrobné mapy Slovenska – ale nemal som na to peniaze. Ani doma na to nemali, moji rodičia práve stavali dom. A tak mama vzala tri či štyri vajcia a dostala za ne u cirkusantov dva lístky (aj pre sestru). Obyčajný „naturálny výmenný obchod“. Písal sa rok 1958.

Vzťah k peniazom som zdedil po otcovi. Ten ako stotník Slovenskej armády 28. augusta 1944 vykonával funkciu účtovníka náhradnej roty v Prešove. V ten deň poobede okolo tretej popoludní, keď v Štefánikových kasárňach pri štadióne Tatrana sám v kancelárii pripravoval žold, teda výplatu pre rotu, a na stole mal rozložených asi desaťtisíc korún, ktosi vošiel do kancelárie bez klopania a bez pozdravu. Keď vstal a otočil sa ku dverám, zbadal dvoch po uši ozbrojených nemeckých vojakov, ktorí ho vyzvali, aby ich nasledoval. Otec sa zdráhal: „Prečo, veď som nič neurobil, na stole je veľa štátnych peňazí, ktoré musím rozdeliť vojakom!“ Vytlačili ho von, nedovolili mu vziať z vešiaka čapicu, ani opasok s pištoľou. Keď prekročil prah budovy, bolo mu všetko jasné: na dvore kasární videl nahromadené zbrane a vedľa nich sedia so sklonenými hlavami vojaci, rozdelení podľa hodností. Nemci práve odzbrojovali dve východoslovenské divízie a vojakov zajali. Otcovi sa na druhý deň, 29. augusta 1944, podarilo utiecť z nákladného dobytčieho vagóna, nevyčisteného od výkalov po ošípaných v hrúbke 10 – 15 centimetrov, v ktorom mal putovať na neznáme miesto. Vyšiel z vagóna v košeli akože na toaletu a železničiar – Novák z Nižnej Šebastovej – ho zachránil, previezol ho v debničke o rozmeroch asi 70 x 70 cm na železničiarskej dvojkolke do skladu. Za civilné oblečenie zaplatil náramkovými hodinkami, inak nemal pri sebe ani korunu…

Po vojne strávil otec veľkú časť života na vedúcich pozíciách v štátnej poisťovni, a to na odľahlých miestach východného Slovenska: v Starej Ľubovni, Medzilaborciach, Humennom. Bez rodiny, často som ho nevídal, vedel som však, že to tak musí byť, lebo veď – peniaze.

A tak som trávil viacej času v rokoch môjho formovania so starým otcom Michalom Tkáčom, „dzedom Miľom“ a mamou. Bolo to tak do roku 1963, keď sa otec Ján Tkáč stal predsedom Jednotného roľníckeho družstva v Čičave. Na tomto družstve dokázal malý zázrak: za dva roky zmenil hodnotu pracovnej jednotky (vtedy sa odmeňovalo na družstvách takýmto spôsobom) z mínus 60 halierov na plus šesť korún. Otec doma „účtoval“, počítal, kalkuloval, a tým ma vovádzal do sveta čísiel a peňazí. Presne si pamätám, ako v auguste 1968 poskytol vodu sovietskym okupačným vojskám, začo bol ostro kritizovaný. Otcov argument: „Títo dobrí ľudia, ktorých poznám ešte z čias vojny (začas bol členom slovenského kontingentu v druhej svetovej vojne na východnom fronte) nemôžu za to, že ich sem poslali. A len preto majú zomrieť od smädu?“

Základy národovectva a logiky mi vštepovala mama. Moja dobrá mama Mária, narodená v roku 1927 v Breznici pri Stropkove ako Vargová. Tá si do konca života pamätala básničky z národnej (základnej) školy…

A… mal som aj dobrých učiteľov. Na národnej škole (tak sa vtedy volala základná škola) v Čičave ma naučila Mária Leščíková písať čiarky: vtĺkala nám, východniarom, do hláv, že čiarka vo vete „Na Sibír nie smrť“ rozhoduje o živote a smrti; veď, aký zásadný rozdielny význam má veta „Na Sibír, nie smrť“ a veta „Na Sibír nie, smrť“! Pani Leščíková, pôvodom zo Solivaru ako Mária Dóciová, prežila ako učiteľka celý svoj život v neveľkej a spočiatku zablatenej Čičave. Keď do nej vstúpila prvý raz, topánky jej uviazli v blate. Ako prváčik k nej nastúpil otec Ján Tkáč v roku 1926 a ja, jeho syn, v roku 1955. Počas štúdia na ekonómii v Bratislave som vedno s pani učiteľkou Leščíkovou písal obecnú kroniku a – fajčili sme pritom v jedálni jej domu. Napísal som o tom jednu zo svojich prvých poviedok Cigareta s pani učiteľkou, ktorú uverejnili v Novom slove mladých v roku 1978. Dialo sa tak na mieste čičavského kaštieľa, kde v roku 1831 zamordovali cholerou vyľakaní roľníci správcu Edmunda Jánffyho. Ak by sa raz v Čičave pomenúvali ulice, stred dediny by mal byť „Námestím Márie Leščíkovej“.

V susedných Komáranoch – kde som absolvoval šiesty až deviaty ročník základnej školy – učil ma matematiku Štefan Piatnica, učiteľ z Prešova, ktorý mi na konci ôsmeho ročníka v júni 1963 venoval knihu Dobrodružstvá kapitána Korkorána. Tú knihu si rád prečítal aj dzedo Miľo. Ten dopodrobna prečítal aj štyri diely Svätého písma, ktoré som si predplatil v roku 1968. A zakaždým, keď som prišiel z bratislavských štúdií, nachystal „prepraženú pálenku“ (teda „hriatô“) a citoval mi z Písma o peňazomencoch, o uchu ihly, ktorým skôr prejde ťava ako boháč do kráľovstva nebeského, a poúčal ma aj takto: „Ak sa už raz Pánboh nebude môcť pozerať na činy politikov, odoberie im rozum!“ Odvtedy, keď sa ráno zobudím, akosi automaticky zisťujem, kto všetko z politikov práve prišiel o rozum.

Vo Vranove na gymnáziu, vtedy nazývanom strednou všeobecnou vzdelávacou školou, ma naučila slohovať Viktória Kožíková. Na začiatku hodiny slovenčiny položila na katedru prázdny odpadový kôš, potom si „zahrala“ rolu Hviezdoslava: „Pozdravujem vás, lesy, hory, z tej duše pozdravujem vás! Téma dnešného slohu je… ehm… moje pocity pri pohľade do prázdneho odpadového koša!“ Inokedy gymnazisti opisovali svoje pocity pri pohľade na plnú misu halušiek.

(Kapitola z knihy „Príbeh slovenskej koruny“, ktorá vyšla vo vydavateľstve „PostScriptum“ v roku 2019)

Marián Tkáč

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Ozbrojené sily plánujú budúci rok vycvičiť 330 vojakov do aktívnych záloh

Bratislava 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ozbrojené sily (OS) SR plánujú v roku 2021 vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh. Záujemcovia, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky, sa môžu prihlásiť do 25. septembra prostredníctvom regrutačnej skupiny v krajskom meste podľa miesta svojho trvalého bydliska. TASR o tom informovala…

V belgickom meste Aalst našli zavraždenú bývalú primátorku

Brusel 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:HLN.BE Twitter)   Bývalú primátorku belgického mesta Aalst Ilse Uyttersprotovú našli v utorok mŕtvu. Televízii RTBF to potvrdil súčasný primátor Christoph D'Haese. Podľa prvých zistení prokuratúry bola 53-ročná Uyttersprotová zrejme zavraždená Telo bývalej primátorky (2007 - 2012), ktorá aj naďalej pôsobila v samospráve, objavili v jej…

Na pozíciu šéfa NASES sa prihlásilo 18 kandidátov

Bratislava 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Na pozíciu generálneho riaditeľa Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) sa prihlásilo 18 kandidátov. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová s tým, že výberové konanie na túto pozíciu začína v utorok Všetci kandidáti museli vopred súhlasiť s tým, že ich…

Deň otvorených dverí v parlamente tento rok 1. 9. pre koronavírus nebude

Bratislava 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann )   Deň otvorených dverí (DOD) v Národnej rade (NR) SR pri príležitosti Dňa Ústavy SR tento rok 1. septembra nebude. Rozhodlo o tom poslanecké grémium TASR o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR. Dôvodom je situácia v súvislosti…

Kuriozita: Cestujúcej na mníchovskom letisku našli v batožine kosti zosnulého manžela

Mníchov 4. augusta 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Abdeljalil Bounhar)   Polícia na letisku v nemeckom Mníchove sa nestačila čudovať, keď pri prehliadke drevenej škatule u 74-ročnej pasažierky našla kosti jej mŕtveho manžela. Privolaní colní úradníci, lekár a prokurátori však dospeli k záveru, že cestujúca nespáchala žiadny trest čin Žena cestovala spoločne s 52-ročnou…

Čína označila výroky USA o špehovaní pomocou aplikácie TikTok za šikanovanie

Peking 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Čína obvinila v utorok Spojené štáty, že ju v súvislosti s mobilnou aplikáciou TikTok "otvorene šikanujú" po tom, čo americký prezident Donald Trump vyhlásil, že jej prevádzku v USA musí spravovať americká firma. Informovala o tom agentúra AFP "Je to proti zásadám trhového hospodárstva…

Lučanský ku Kyselicovi: Jeho prínosu pre políciu neverím, ako ani jeho odborným danostiam

Bratislava 4. augusta 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Lukáš Kyselica, ktorý odišiel z postu štátneho tajomníka ministerstva vnútra po tom, čo o ňom Denník N napísal, že v čase predvolebnej kampane začal pracovať pre vojenskú tajnú službu, začiatkom týždňa na sociálnej sieti uviedol, že ako poslanec za OĽaNO chce naďalej presadzovať…

Na Slovensku funguje 57 odberových miest na testovanie COVID-19

Bratislava 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Na Slovensku k utorku funguje aktuálne 57 odberových miest, na ktorých pracovníci zisťujú prítomnosť nového koronavírusu. Tie reflektujú aktuálne potreby a epidemiologickú situáciu. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe korona.gov.sk "Komplexný prehľad mobilných odberových miest v jednotlivých krajoch Slovenska je v pravidelných…

Pri prestrelke medzi gangmi vo Švédsku zahynulo 12-ročné dievča

Kodaň 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Pri nedeľňajšej prestrelke vo švédskom mestečku Botkyrka južne od Štokholmu zahynulo iba 12-ročné dievča. Incident pravdepodobne súvisí s mocenským bojom zločineckých skupín usilujúcich sa o kontrolu nad miestnym teritóriom. Tamojšia vláda uviedla, že vinníkov vypátra a potrestá Dievčina bola na mieste nešťastia náhodou. Web…

Ak bude 79 poslancov na prelomenie veta, Kollár zvolá schôdzu budúci týždeň

Bratislava 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/NR SR)   Ak bude k dispozícii 79 koaličných poslancov, predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolá schôdzu k vetovaným zákonom v priebehu ďalšieho týždňa. Pre TASR to uviedla Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová. "Ak nebude potvrdená účasť stanoveného počtu poslancov, predseda zvolá schôdzu v pôvodne stanovenom…

Pompeo: „Potrat nie je žiadne ľudské právo! Berie život. Amerika v tomto ohľade nastavuje tón pre zvyšok sveta“

Bratislava 3. augusta (HSP/Foto:SITA/AP-Ashley Landis)   Mike Pompeo vystúpil počas summitu Family Leadership Summit v Iowe, kde zdieľal rovnaký postoj, ako má Trump a jeho administratíva, a to nesúhlas s pretláčaním myšlienky, že by sa potrat mal stať jedným z ľudských práv  „Potrat jednoducho nie je ľudské právo,“ vyhlásil Pompeo.…

Podľa čínskej virologičky, ktorá imigrovala do USA, COVID-19 pochádza z laboratórií čínskej armády

Bratislava 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Xinhua,Wang Jianmin)   Čínska virologička Li-Meng Jen vyhlásila, že nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 nepochádza z čínskeho mesta Wu-chan, ale vytvorili ho v laboratóriách pod dohľadom tamojšej armády. Okrem toho podľa Taiwan News uviedla, že pre vlastnú výskumnú činnosť musela utiecť do USA Li-Meng Jen tvrdí,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

AK ZRUŠÍME DOPLATKY ZA LIEKY, POMÔŽEME TÝM NAJZRANITEĽNEJŠÍM

Keď sme zdraví, vôbec nás táto téma nezaujíma. Možno ju dokonca pokladáme za prehnane medializovanú. Ak máme nejaké ochorenie, ale nie je to nič závažné, a sme zároveň ekonomicky aktívni a dobre zarábame, tiež sa doplatkami za lieky príliš nezaoberáme. Potom sú tu ale takí, pre ktorých je to otázka života a smrti.…

Kde hľadať skutočných vinníkov každoročného znečisťovania vodnej nádrže Ružín naplaveným domovým odpadom?

Tak ako aj po iné roky, tak aj v tomto sa z tlače dozvedáme (denník Korzár, piatok 24.7.2020, str. 8), že vodná nádrž Ružín, v dôsledku zvýšenia hladiny riek Hnilec a Hornád je opäť ohrozená plávajúcim komunálnym odpadom, ktorý sa vodohospodárom podarilo zachytiť použitím nornej steny ešte nad samotnou nádržou. Autorka príspevku Norné…

Názor na éru socializmu

V našej spoločnosti je neustále prítomná diskusia o socializme. Mnohé bojovné srdcia sú stále pripravené obhajovať bývalý režim. Vraj sa mu krivdí, účelovo sú vyťahované nafúknuté čísla obetí prednovembrového systému, režim je až nespravodlivo diskreditovaný, sú mu upierané nesporné zásluhy atď, atď. Chcel by som preto aj ja vyjadriť svoj…

Cenzúra na denníku PRAVDA .

Je vysoko pravdepodobné , že súdruhovia ,,admini" z Pravdy si ešte nestihli všimnúť ,že už nie sú denník ÚV KSČ. Zrejme ani nepostrehli prevrat v 1989 ! Blog na danom denníku som si založil niekedy v apríli 2020 pod prezývkou -,,staroslovan".  Doteraz som tam mal 30 blogov s priemernou čítanosťou…

Viac argumentov na podporu nepodmieneného základného prjmu

Minulý blog v ktorom som sa venoval NZP (nepodmienenému základnému príjmu) som až príliš zjednodušil čo spôsobilo pomerne veľa nejasností. Preto sa pokúsim viacero vecí lepšie vysvetliť. Zmeny, ktoré sa v ekonomike za posledné desiatky rokov udiali spôsobili, že časť ekonomiky najmä IT sektor, plus všetko čo funguje online/digitálne má príliš veľa…

Požiadavky na akademický a výcvikový personál. Formovanie dôstojníkov 4. časť

Pokračujem v seriáli o reforme vzdelávania a výcviku dôstojníkov. Na úvod tejto časti si prejdeme požiadavky na akademický personál. Akademické kvality istej časti uniformovaného vedecko-pedagogického zboru vojenských akadémií boli nesporné a v určitých prípadoch prinajmenšom porovnateľné s ich partnermi v civilných vysokoškolských inštitúciách. Tento typ ľudí mal všetky predpoklady na poskytovanie vysokoškolského vzdelávania.…

TopDesat

Prečo je potrebné, aby si si pravidelne čistil tvár?

0

Tvár sa poškodzuje viac ako ktorákoľvek iná časť tela. Preto je potrebné, aby si sa o ňu staral dodržiavaním dvoch jednoduchých krokov. Ak chceš, aby aj tvoja pleť bola žiarivá a mala všetky prvky dokonalosti, je potrebné ju pravidelne čistiť. Ale pozor! Očista tváre neznamená, že si teraz budeš drhnúť pokožku mydlom…

Ako telo trávi živiny?

0

Prinášame vám ďalší článok o pokrmoch a fungovaní ľudského organizmu vo vzťahu ku živinám. Aby telo mohlo vstrebať živiny, potravu treba najskôr v procese trávenia rozložiť. Väčšina skonzumovanej potravy sa dostane do čriev do niekoľkých hodín, no to, ako dlho sa v nich zdrží, je individuálne. Sacharidy, bielkoviny a tuky sa v rozličných fázach procesu trávenia…

Toto by si mal vedieť skôr, ako si dáš biele tetovanie

0

Biele tetovanie sa stalo novým trendom. Ale táto forma body-art je oveľa jemnejšia v porovnaní s tetovaním čierneho atramentu. Predtým, ako si ho necháš spraviť, je lepšie poznať niektoré fakty a byť si istí, že v budúcnosti bude úplne zodpovedať tvojim očakávaniam.   1. Choď iba k skúseným umelcom

Aké prínosy má na tvoje zdravie špargľa - najzdravšie jedlo sveta?

0

Špargľa by mala byť v našom jedálničku tak často, ako sa len dá, lebo podľa mnohých odborníkov na zdravú výživu je to najzdravšie jedlo sveta. V niektorých krajinách ju ľudia varia, pečú a pripravujú na množstvo spôsobov - u nás však máme pred "kráľovnou zeleniny" stále rešpekt. Špargľa je bohatá…

Bežné chyby, ktoré robíme pri nanášaní suchého šampónu

0

Keď sú naše vlasy naozaj mastné a nemáme čas na ich umývanie, jedinou rýchlou voľbou býva použitie suchého šampónu. Mnoho z nás ho ale používa nesprávne. Mastné a spadnuté vlasy ešte nikomu na kráse nepridali, no niekedy je málo času na ich umytie. Práve šetrenie času je asi najväčšia výhoda suchého šampónu.…

Sloní muž: Znetvorenie ako nočná mora - 1. časť

0

Už od čias staroveku sa v ľudských dejinách objavujú tvory, ktorých výzor akoby popieral ich ľudskú podstatu. Nazývajú ich monštrami, a hoci im v minulosti pripisovali božský pôvod, v súčasnosti sa už vie, že sú len dôsledkom vážnych genetických a chorobných mutácií. V rámci dvojdielneho článku sa spoločne pozrieme na znetvorenie Josepha Merricka, ktorého príbeh…

Vo svete IT

Základy fotografie: Módy fotoaparátu. Čo znamenajú jednotlivé skratky?

0

V minulom článku sme si spomenuli expozičný trojuholník, spolu so základnými hodnotami, ktoré sú základom správnej fotografie. Teraz sa pozrieme na jednotlivé módy fotoaparátu a čo znamenajú. Na každej serióznej zrkadlovke nájdete štyri základné módy, M, A, S a P. Ďalším krokom k pochopeniu funkcie fotoaparátu je naučiť sa, čo…

Xiaomi Mi 10 Pro Plus ponúkne zadný fotoaparát, ktorý pokryje 1/3 zadného panelu

0

Smartfóny prešli za posledných pár rokov naozaj ohromnými technickými i dizajnovými zmenami, ktoré úplne zmenili priemysel a zameranie sa na vybrané technické aspekty. Väčšina výrobcov si v posledných mesiacoch zakladá najmä na stále bohatšej fotografickej výbave, čo sa mnohokrát odzrkadľuje na nezmyselných pretekoch o to, ktorý výrobca ponúkne viac megapixelov.…

V Amerike prešiel zákon, ktorý umožňuje lietajúcim autám prechádzať po verejných cestách

0

Lietajúce autá sú už desaťročia víziou budúcnosti a objavujú sa v mnohých vedecko-fantastických dielach. Momentálne existuje niekoľko konceptov, no ani jeden sa nechystá v dohľadnej dobe prejsť do produkcie. To však nezabránilo štátu v USA, New Hampshire, aby im dalo dopredu zelenú. V stredu prešiel do platnosti nový zákon, ktorý umožňuje lietajúcim autám prechádzať po…

Cestovanie v čase: Realita alebo vedecko-fantastický výmysel?

0

Dilatácia času, alebo inak nazývaná aj spomaľovanie času, je overený poznatok špeciálnej teórie relativity. Píše sa v nej, že časová dilatácia je vlastnosťou samého času, preto sa so vzrastajúcou rýchlosťou spomaľujú všetky fyzikálne procesy. Čo presne to však znamená? Téme sa venuje aj YouTube kanál Second Thought. Cesta do budúcnosti…

Elektrická kolobežka KUGOO ES2 – skvelý dopravný prostriedok do mesta s neodolateľnou cenou

0

Elektrické kolobežky sú neustále narastajúcim trendom v oblasti osobnej dopravy a to najmä vo väčších mestách. Kúpa poriadneho modelu však už roky nie je taká finančne náročná, ako si väčšina z nás myslí. Kvalitnú elektrickú kolobežku s dojazdom 25 km a slušnou maximálkou aktuálne zoženieš už za zhruba 300 eur,…

O koľko zlacneli minuloročné vlajkové smartfóny? Niektoré čísla vás určite prekvapia

0

Smartfóny sa pomaly, ale isto stávajú spotrebnou elektronikou, ktorú veľká časť z nás obmieňa raz za dva roky, v niektorých prípadoch dokonca raz za rok. Kúpa najnovšieho modelu, najmä v cenovej relácii vlajkových lodí je však mnohokrát naozaj drahou záležitosťou. Cena vlajkových modelov však klesá doslova každý mesiac, pričom v…

Svetlo sveta

Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

0

Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

0

Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

0

Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

0

Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Armádny Magazín

Ozbrojené sily SR plánujú v budúcom roku vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh

0

Slovensko, 4. august 2020 (AM) - Ozbrojené sily SR plánujú v budúcom roku vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh. Záujemcovia, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky, sa môžu prihlásiť do 25. septembra 2020 prostredníctvom regrutačnej skupiny v krajskom meste podľa miesta svojho trvalého bydliska. Bližšie informácie o spôsobe prihlasovani

Obrí Antonov Mrija dopravil americké bojové vozidlá Oshkosh do Izraela. Video

0

Izrael, 4. august 2020 (AM) - An-225 "Mrija" prepravné lietadlo ukrajinskej leteckej spoločnosti "Antonov" dodalo dnes do Izraela americké vozidlá Oshkosh pre systémy protivzdušnej obrany Iron Dome.    

Podpora pechoty: návrat k ťažkým kalibrom?

0

Slovensko, 4. august 2020 (AM) - Na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia tvorcovia zbraní predpokladali vývoj podporných zbraní ťažších ako tie 20, 25 alebo 30 mm, ktoré väčšinou získali podporu armád. Je pravda, že niekoľko z nich prevzalo kaliber 35 mm, alebo dokonca 40 mm, ale žiad

Najnovšia francúzska jadrová útočná ponoka SUFFREN dorazila do Toulon-u na záverečné testy

0

Francúzsko, 4. august 2020 (AM) - SUFFREN je prvá so šiestich jadrových útočných ponoriek triedy SNA (Sous-marin nucléaire d'attaque) z programu BARRACUDA, ktorá dorazila na námornú základňu v Toulon (južné Francúzsko). Tento príchod do jej domovského prístavu predstavuje

„Záslužní nástupcovia tradícií“: Putin ocenil „okrídlenú pechotu“ za dokonalý výcvik

0

Rusko, 3. august 2020 (AM) - Ruský vodca Vladimir Putin ocenil „okrídlenú pechotu“ za dokonalý výcvik v jeho blahoželaní ruským výsadkárom pri príležitosti osláv Dňa ruských vzdušných výsadkových síl 2. augusta. „Ste hodní nástupcov tradícií,“ poznamenal prezident Ruskej federácie.

Srbsko upevňuje vojenské vzťahy aj s Pekingom - kupuje nový protilietadlový raketový systém - čínsky S-300

0

Srbsko, 3. august 2020 (AM) - Srbská armáda dostane protilietadlový raketový systém FK-3 (RS PVO) vyrobený v Číne. Obstarávanie bolo zazmluvnené a zaplatené podľa výročnej obchodnej správy verejnej spoločnosti Jugoimport-SDPR za posledný rok. Jeden odsek uvádza, že boli uzavreté dovozné zmluvy v hodnote 620,3 milióna ame