KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

102. Časť Neznáme slovenské dejiny: Budú peniaze navždy a večne?

Bratislava 2. augusta 2020 (HSP/Foto:Kresba:Marián Tkáč)

 

Bez peňazí by zrejme padla obloha na zem. Boli, sú a budú – navždy a večne? V roku 2010 uviedla Slovenská televízia (vtedy ešte aj s veľkým „S“, aj s malým „s“) sedemdielny dokumentárny seriál (ktorý nikdy nereprízovala) podľa môjho scenára pod názvom Navždy a večne. (Týmto textom boli označené najstaršie čínske papierové peniaze.)

Kresba:Marián Tkáč

Každá časť sa začínala povzdychom: „Zlato, bohatstvo, majetky, moc, sláva, to všetko súvisí s peniazmi. Existuje tisíc názorov na peniaze. Ľudia ich zvelebujú i zatracujú. Bez peňazí sa však žiť nedá“. A seriál sa končil konštatovaním, že peniaze prinášajú šťastie iba v dvoch prípadoch: ak ich darujete, alebo ak obdarujú vás.

Takže môj vzťah k peniazom: bez peňazí sa žiť nedá, ale šťastie prinášajú len ak ich darujete (alebo obdarujú vás). A usilujem sa aj pamätať si, že raz aj mne nad hrobom budú spievať: „Kam sa podela túžba po márnostiach? Kdeže je zhon za časným majetkom? Kde je zlato, kde je striebro?“ Aj tu, ako pri všetkom inom, platí zásadný princíp: všetko s mierou.

A ako tento vzťah vznikal? Podľa vyjadrenia rodičov už v ranom detstve „zberal som peniaze“, nenechal som na zemi žiaden päták, poctivo som zdvihol zo zeme aj desaťhaliernik, v časoch môjho detstva mali cenu aj päťhalierniky, ale aj jednohalierniky. Obyčajný linajkový zošit stál 36 halierov. Už vtedy boli otec a dedo hrdí na šetrnosť svojho syna a vnuka a predpovedali mi „peňažnícku“ budúcnosť. Kňaz Koromház, rodák z Udavského, ktorý v Čičave vyučoval náboženstvo, ma pohladil po vlasoch: „Marianus, bude raz z teba minister financií“. Nemal pravdu, nebol som ministrom financií, iba jeho námestníkom.

Pochádzam z východu Slovenska, možno inde na Slovensku to bolo inak, no u nás ešte aj v druhej polovici 20. storočia (kedy Slováci už oficiálne dobudovali socializmus) plnili funkciu peňazí napríklad aj vajcia. Veľmi som chcel ísť do cirkusu, keď ten našiel na mape aj neveľkú Čičavu – v Česku mali cirkusanti zrejme podrobné mapy Slovenska – ale nemal som na to peniaze. Ani doma na to nemali, moji rodičia práve stavali dom. A tak mama vzala tri či štyri vajcia a dostala za ne u cirkusantov dva lístky (aj pre sestru). Obyčajný „naturálny výmenný obchod“. Písal sa rok 1958.

Vzťah k peniazom som zdedil po otcovi. Ten ako stotník Slovenskej armády 28. augusta 1944 vykonával funkciu účtovníka náhradnej roty v Prešove. V ten deň poobede okolo tretej popoludní, keď v Štefánikových kasárňach pri štadióne Tatrana sám v kancelárii pripravoval žold, teda výplatu pre rotu, a na stole mal rozložených asi desaťtisíc korún, ktosi vošiel do kancelárie bez klopania a bez pozdravu. Keď vstal a otočil sa ku dverám, zbadal dvoch po uši ozbrojených nemeckých vojakov, ktorí ho vyzvali, aby ich nasledoval. Otec sa zdráhal: „Prečo, veď som nič neurobil, na stole je veľa štátnych peňazí, ktoré musím rozdeliť vojakom!“ Vytlačili ho von, nedovolili mu vziať z vešiaka čapicu, ani opasok s pištoľou. Keď prekročil prah budovy, bolo mu všetko jasné: na dvore kasární videl nahromadené zbrane a vedľa nich sedia so sklonenými hlavami vojaci, rozdelení podľa hodností. Nemci práve odzbrojovali dve východoslovenské divízie a vojakov zajali. Otcovi sa na druhý deň, 29. augusta 1944, podarilo utiecť z nákladného dobytčieho vagóna, nevyčisteného od výkalov po ošípaných v hrúbke 10 – 15 centimetrov, v ktorom mal putovať na neznáme miesto. Vyšiel z vagóna v košeli akože na toaletu a železničiar – Novák z Nižnej Šebastovej – ho zachránil, previezol ho v debničke o rozmeroch asi 70 x 70 cm na železničiarskej dvojkolke do skladu. Za civilné oblečenie zaplatil náramkovými hodinkami, inak nemal pri sebe ani korunu…

Po vojne strávil otec veľkú časť života na vedúcich pozíciách v štátnej poisťovni, a to na odľahlých miestach východného Slovenska: v Starej Ľubovni, Medzilaborciach, Humennom. Bez rodiny, často som ho nevídal, vedel som však, že to tak musí byť, lebo veď – peniaze.

A tak som trávil viacej času v rokoch môjho formovania so starým otcom Michalom Tkáčom, „dzedom Miľom“ a mamou. Bolo to tak do roku 1963, keď sa otec Ján Tkáč stal predsedom Jednotného roľníckeho družstva v Čičave. Na tomto družstve dokázal malý zázrak: za dva roky zmenil hodnotu pracovnej jednotky (vtedy sa odmeňovalo na družstvách takýmto spôsobom) z mínus 60 halierov na plus šesť korún. Otec doma „účtoval“, počítal, kalkuloval, a tým ma vovádzal do sveta čísiel a peňazí. Presne si pamätám, ako v auguste 1968 poskytol vodu sovietskym okupačným vojskám, začo bol ostro kritizovaný. Otcov argument: „Títo dobrí ľudia, ktorých poznám ešte z čias vojny (začas bol členom slovenského kontingentu v druhej svetovej vojne na východnom fronte) nemôžu za to, že ich sem poslali. A len preto majú zomrieť od smädu?“

Základy národovectva a logiky mi vštepovala mama. Moja dobrá mama Mária, narodená v roku 1927 v Breznici pri Stropkove ako Vargová. Tá si do konca života pamätala básničky z národnej (základnej) školy…

A… mal som aj dobrých učiteľov. Na národnej škole (tak sa vtedy volala základná škola) v Čičave ma naučila Mária Leščíková písať čiarky: vtĺkala nám, východniarom, do hláv, že čiarka vo vete „Na Sibír nie smrť“ rozhoduje o živote a smrti; veď, aký zásadný rozdielny význam má veta „Na Sibír, nie smrť“ a veta „Na Sibír nie, smrť“! Pani Leščíková, pôvodom zo Solivaru ako Mária Dóciová, prežila ako učiteľka celý svoj život v neveľkej a spočiatku zablatenej Čičave. Keď do nej vstúpila prvý raz, topánky jej uviazli v blate. Ako prváčik k nej nastúpil otec Ján Tkáč v roku 1926 a ja, jeho syn, v roku 1955. Počas štúdia na ekonómii v Bratislave som vedno s pani učiteľkou Leščíkovou písal obecnú kroniku a – fajčili sme pritom v jedálni jej domu. Napísal som o tom jednu zo svojich prvých poviedok Cigareta s pani učiteľkou, ktorú uverejnili v Novom slove mladých v roku 1978. Dialo sa tak na mieste čičavského kaštieľa, kde v roku 1831 zamordovali cholerou vyľakaní roľníci správcu Edmunda Jánffyho. Ak by sa raz v Čičave pomenúvali ulice, stred dediny by mal byť „Námestím Márie Leščíkovej“.

V susedných Komáranoch – kde som absolvoval šiesty až deviaty ročník základnej školy – učil ma matematiku Štefan Piatnica, učiteľ z Prešova, ktorý mi na konci ôsmeho ročníka v júni 1963 venoval knihu Dobrodružstvá kapitána Korkorána. Tú knihu si rád prečítal aj dzedo Miľo. Ten dopodrobna prečítal aj štyri diely Svätého písma, ktoré som si predplatil v roku 1968. A zakaždým, keď som prišiel z bratislavských štúdií, nachystal „prepraženú pálenku“ (teda „hriatô“) a citoval mi z Písma o peňazomencoch, o uchu ihly, ktorým skôr prejde ťava ako boháč do kráľovstva nebeského, a poúčal ma aj takto: „Ak sa už raz Pánboh nebude môcť pozerať na činy politikov, odoberie im rozum!“ Odvtedy, keď sa ráno zobudím, akosi automaticky zisťujem, kto všetko z politikov práve prišiel o rozum.

Vo Vranove na gymnáziu, vtedy nazývanom strednou všeobecnou vzdelávacou školou, ma naučila slohovať Viktória Kožíková. Na začiatku hodiny slovenčiny položila na katedru prázdny odpadový kôš, potom si „zahrala“ rolu Hviezdoslava: „Pozdravujem vás, lesy, hory, z tej duše pozdravujem vás! Téma dnešného slohu je… ehm… moje pocity pri pohľade do prázdneho odpadového koša!“ Inokedy gymnazisti opisovali svoje pocity pri pohľade na plnú misu halušiek.

(Kapitola z knihy „Príbeh slovenskej koruny“, ktorá vyšla vo vydavateľstve „PostScriptum“ v roku 2019)

Marián Tkáč

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Reštauráciu na Hrebienku, kde pozitívne testovali kuchára opäť otvorili

Poprad 8. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Všetkých 14 kolegov kuchára pozitívne testovaného na COVID-19 má negatívne výsledky PCR testov. Testovaní zamestnanci ostávajú naďalej v karanténe do budúceho týždňa, kedy budú testovaní opakovane Reštauráciu Hrebienok vo Vysokých Tatrách bola uzavretá v stredu popoludní ihneď po tom, ako bol prevádzkovateľ informovaný o…

Dvaja zamestnanci organizačného výboru OH v Tokiu majú koronavírus

Tokio 8. augusta 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Organizačný výbor olympijských a paralympijských hier v japonskom Tokiu potvrdil pozitívny test na ochorenie COVID-19 u dvoch svojich zamestnancov. Ide o jedného muža a jednu ženu, Japonci o ich totožnosti zverejnili len veľmi málo informácií Muž je podľa organizátorov OH dvadsiatnik, žena tridsiatnička.…

V Minsku zadržali účastníkov cyklojazdy organizovanej bieloruskou opozíciou

Minsk 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)   Bieloruská polícia v piatok večer v Minsku zadržala niekoľkých účastníkov tradičných cyklojázd ulicami mesta, ktoré organizujú aktivisti bieloruskej opozície Informovala o tom v sobotu agentúra Interfax, podľa ktorej proti účastníkom "cyklojazdy solidarity" zasahovala poriadková polícia, príslušníci policajných jednotiek osobitného určenia a vojaci jednotiek…

Protivládni demonštranti v Bulharsku opäť postavili stanové tábory a blokády

Sofia 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/BTA-Minko Černev)   Protivládni demonštranti v Bulharsku sa v piatok večer zišli na ďalšom protestnom zhromaždení a v noci na sobotu opäť postavili vo viacerých mestách nové zátarasy na križovatkách i stanové tábory Stalo sa tak iba deň po tom, ako ich polícia odstránila s vysvetlením,…

Volební pozorovatelia v Bielorusku odhalili vyše 5000 prípadov porušenia zákona

Minsk 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)   Volební pozorovatelia z bieloruského občianskeho združenia Čestní ľudia v sobotu informovali, že počas troch dní tzv. predčasného hlasovania v prezidentských voľbách v Bielorusku zaznamenali viac ako 5000 prípadov porušenia zákona o voľbách Aktivisti spresnili, že najčastejšie sa stretávajú s tým, že im volebná…

FotoPrekvapujúci nález archeológov na Bratislavskom hrade – aké nečakané správy nám tento kopec ešte prinesie?

Bratislava 8. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Bratislavský hradný kopec, ešte nedávno miesto, od ktorého si iba málokto sľuboval, že by mohlo niečím prekvapiť, neprestáva prinášať stále nové dôležité objavy. Najnovší nález zvyškov drevozemného valu má mimoriadnu hodnotu Čím nás bratislavský hradný kopec ešte prekvapí? Archeologický výskum, ktorý tam prebieha…

Šichtařová a black-owned podniky: V podstate nie je veľký rozdiel medzi tým, či Židia museli nosiť hviezdu, alebo či belosi si na rozdiel od černochov nesmú označiť svoj obchod ako biely

Praha 8. augusta 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook-Markéta Šichtařová)   Známa česká ekonómka a blogerka Markéta Šichtařová zverejnila na blogu iDnes.cz článok s názvom Rasizmus je späť a silnie. V ňom sa venuje tomu, že spoločnosť Google prišla s novinkou, a síce, že vo svojom vyhľadávači začala označovať podniky či obchody vlastnené Afroameričanmi…

Tipos podpísal s Fun rádiom zmluvu za 240-tisíc. Dobrá voľba túto zmluvu považuje za podozrivú

Bratislava 8. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Štátna lotériová spoločnosť Tipos podpísala s Fun rádiom zmluvu o reklamnej spolupráci na sumu 240-tisíc eur. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Martina Šoltésová Zmluva o reklamnej spolupráci garantuje, že Fun rádio dostane uvedenú sumu do konca roka,…

Snem hnutia OĽANO by sa mal konať v novembri

Bratislava 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Snem vládneho hnutia OĽANO by sa mal konať v novembri tohto roka. TASR to potvrdil Martin Kalužák z mediálneho tímu hnutia. Ešte nie je jasné, či sa bude na sneme voliť predseda, záleží to od programu, ktorý sa podľa Kalužáka definitívne dotvorí v…

Rušenie polície v USA? Zopakujeme to aj v EÚ. Hampl straší americkým scenárom a odhaľuje, kto vo vláde ČR ho môže vykonať

Praha 8. augusta 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook-Petr Hampl)   Sociológ Petr Hampl si vo svojom zamyslení pre web Prvé správy kladie otázku, či Európa zopakuje scenár amerického Minneapolisu, kde sa vláda rozhodla zrušiť políciu a uvoľnené peniaze zveriť "expertom na rasizmus" "Minneapolis (a podľa všetkého aj ďalšie americké mestá) sa naozaj rozhodol…

Trump vyhlásil, že Rusko nechce jeho znovuzvolenie

Washington 8. augusta 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Mikhail Klimentyev)   Prezident USA Donald Trump vyhlásil, že Moskva nechce, aby bol zvolený do svojho druhého funkčného obdobia, pretože "nikto nebol voči Rusku tak tvrdý", ako bol on "Posledný človek, ktorého by chcelo Rusko vidieť v úrade (amerického prezidenta, pozn. red.) Je Donald Trump," vyhlásil…

Šesťdesiatročná žena vyzerajúca na 30 prezradila tajomstvo „večnej mladosti“

Florida 8. augusta 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot:Istagram)   Obyvateľka Floridy Dawn Hubsherová prezradila, ako sa jej v 60 rokoch podarilo vyzerať o niekoľko desiatok rokov mladšia V rozhovore pre Daily Mail Američanka uviedla, že cvičenie, správna výživa, starostlivosť o pleť, dobrý spánok a pitie veľkého množstva vody jej pomáhajú zostať v dobrej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Nakradnuté majetky v privatizácii po 89 bude možné získať počas krátkeho okna príležitosti v nasledujúcich rokoch krízy aspoň čiastočne. Využijeme to?

V súčasnej spoločnosti náboženstva Zlatého teľaťa o presadení získania nakradnutého majetku v privatizácii sa nedá ani rozmýšľať. Riadenie je ešte príliš zošnorované liberálmi a vo vláde máme najväčšieho ekonomického diletanta a demagóga, Dzurindovho pohrobka zodpovedného za ekonomiku – Sulíka, ktorý zastupuje iba záujmy zahraničného finančného kapitálu a sleduje svojimi aktivitami rozvrat všetkých sociálnych princípov, ktoré máme.…

Čo vyjadruje hodnosť? Formovanie dôstojníkov 6. časť

Predtým, ako budeme pokračovať v ďalších konštatovaniach treba aj menej zorientovaným čitateľom poskytnúť zopár informácií. Na rozdiel od našej zdedenej tradície, vo väčšine štátov je podplukovník veliteľská aj štábna hodnosť. Plukovník je najmä v menších ozbrojených silách skôr štábna a vysoká manažérska hodnosť, ale s predpokladom predchádzajúceho absolvovania veliteľskej praxe. Výnimku tvoria vzdušné…

Macronovo "ultimátum"

Zahranično-politická udalosť.   Po nešťastnej udalosti v Bejrúte sa objavilo toľko spasiteľov, že tento svet už bude naveky žiť v šťastnej blaženosti. Okrem hmatateľnej pomoci konkrétnych štátov, ktoré posielajú pátracie,  lekárske tímy a materiálnu humanitárnu pomoc sa objavili skutočné perly hodné spomenutia. Je zarážajúce, že také nešťastie môže byť zneužité na presadzovanie…

Korupčno-podvodno-plagiátorsko-spravodajská banda reprezentovaná Čaputovou, Matovičom, Kollárom a Kolíkovou dosadila Hrubalu, ako super alkoholika, dokladovaného v dvoch štátnych spisoch, za predsedu „elitného“ Špecializovaného súdu.

Po 15 rokoch, čo Hrubala už druhýkrát jazdil pod vplyvom omamných látok a spôsobil dopravnú nehodu, odmietol skúšku na alkohol, ale aj odber krvi u lekára, sa dočkal vytúženej odmeny za svoje konanie vo forme vymenovania za predsedu Špecializovaného trestného súdu (ďalej len ŠTS)   Prečo? Lebo je ľahko vydierateľný korupčno-podvodn

Vietor! Stojí za ním neznáma inteligencia, zabezpečujúca fungovanie sveta!

Žijeme vo svete, ktorý je oveľa fascinujúcejší, než sa nazdávame. Za jeho normálnym, prostým a nenápadným chodom sa pre nás doposiaľ skrývajú neuveriteľné a nepoznané záhady. Skrývajú sa za tým, čo nazývame prírodou a prirodzenosťou. Ale pretože ľudia čoraz viacej strácajú spojenie s prírodou a prirodzenosťou, a orientujú sa iba…

Uhorková sezóna ...

Je čas dovoleniek, čas oddychu, ale aj čas pre rozmýšľanie o bytí či nebytí, či aj bití ?! Oddychuje spoločnosť, oddychujú aj politici, no je čas na to, aby oddychovali aj doteraz neriešené či nevyriešené problémy obyčajných, slušných a dobrých ľudí ? Určite nie je čas na odsúvanie nazhromaždených a…

TopDesat

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj – 2. časť

0

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

TOP10: Prekvapivé miesta, kde si spokojne žijú baktérie

0

Baktérie nájdeš všade. V skutočnosti je na Zemi viac baktérií ako hviezd vo vesmíre. Rozdelenie baktérií na dve (ak sú priaznivé podmienky) trvá 20 minút. To znamená, že za približne osem hodín sa môže jedna baktéria rozmnožiť na 16 777 216 baktérií. Nachádzajú sa na skalách, v oceánoch, v pôde a dokonca aj v arktickom…

Čo má spoločné vŕbová kôra a aspirín? (3. časť)

0

Ak by ste sa niekedy rozhodli aj vy ochutnať kôru vŕby ako svojho času Edward Stone, pocítili by ste jej výraznú intenzívnu horko-trpkú chuť. Okrem tej chuti by sa však do vášho organizmu dostalo aj malé množstvo salicínu. Jeho názov bol odvodený z latinského názvu vŕby – salix. Salicín sa v tele…

Máš zlý deň? Nezúfaj, títo ľudia ťa určite tromfli

0

Máš dnes zlý deň? Nezúfaj! Títo ľudia ťa s určitosťou dokázali tromfnúť. A to v tak veľkom štýle, že pri týchto fotografiách zabudneš na svoje vlastné problémy. "Mám zlý deň." Fráza, ktorú mnoho z nás používa tak 5 - 6 krát do týždňa. Je pondelok, musím do práce, mám zlý deň.…

Vedel si, že pitie horúcej vody má tiež svoje výhody?

0

Keď vypiješ každé ráno pohár horúcej vody, detoxikuješ svoje telo a zlepšuješ si trávenie. Aký je ale rozdiel medzi normálnou vodou z kohútika a tou prevarenou? Voda je síce pre našu existenciu nevyhnutná, ale pohár horúcej vody je mimoriadne prospešný pre naše zdravie. Teplá, horúca alebo aj vlažná voda preukázali skvelé výsledky, pokiaľ…

Pravda o vplyve klimatizácie na našu pokožku

0

Existujú určité veci, za ktoré si môžeme sami – zlá strava, nepravidelný spánok či nie príliš aktívny životný štýl. Na našu pokožku majú ale väčší vplyv vonkajšie faktory. Jedným zo škodcov pleti je aj klimatizácia. V kancelárii sedíš doslova ako kus zeleniny v chladničke celé hodiny bez toho, aby si si uvedomil,…

Vo svete IT

Microsoft odstraňuje možnosť vymazania prehliadača Microsoft Edge z Windows 10

0

Nový a od základov prekopaný internetový prehliadač Microsoft Edge bol oficiálne spustený iba v januári tohto roka, pričom v priebehu iba niekoľkých mesiacov sa dostal na milióny Windows 10 zariadení po celom svete. Keďže je prehliadač postavený na jadre Chromium, ktoré využíva ja prehliadač ako Google Chrome, jeho používanie by…

Xiaomi Mi 10 Ultra sa objavuje v ďalších leakoch – odhalený dizajn ako aj neskutočne veľká RAMka

0

S informáciami ohľadom nadchádzajúceho vlajkového smartfónu od spoločnosti Xiaomi sa v posledných dňoch akoby roztrhalo vrece. Po nedávnych informáciách o tom, aký názov nakoniec nový smartfón od Xiaomi ponesie, sa tentokrát dozvedáme nie len čiastočné špecifikácie jednotlivých verzií, ale odhalený bol konečne aj dizajn tohto zariadenia. Niektoré zdroje uvádzajú aj…

Supernovy, bohaté na vápnik, začínali ako kompaktné hviezdy

0

Takmer polovica vápnika vo vesmíre, vrátane toho, čo sa nachádza v našich kostiach, či zuboch, vznikla počas explózií hviezd. To, ako tento proces prebieha sa podarilo vedcom nedávno zistiť, štúdiom jednej zo supernov, bohatej na vápnik.  Výskum bol vykonaný pomocou infračervených a röntgenových nástrojov a prišiel na to, že supernovy, bohaté na…

Hviezda staršia ako celý vesmír? Vedci si doteraz nedokážu vysvetliť jej vek

0

Hviezda HD 140283, alebo inak aj Matuzalém, je najstaršou hviezdou v našom vesmíre. Jej vek vedci určili na 14.5 miliárd rokov. Je to zvláštne najmä preto, lebo náš vesmír je starý len 13.8 miliárd rokov. Je vôbec možné, aby vznikol vesmírny objekt skôr než priestor, čas a úplne celý vesmír, ktorý…

Elektrický holiaci strojček Xiaomi Enchen BlackStone 3 je opäť dostupný! Tentokrát za cenu, aká tu ešte nebola

0

Spoločnosť Xiaomi ešte koncom apríla tohto roka predstavila úplne novú generáciu svojho populárneho elektrického strojčeka s označením Enchen BlackStone 3, ktorý už pri jeho predstavení prišiel s cenovkou, ktorej sa ťažko odolávalo. Po niekoľkých mesiacoch sa však stále nový holiaci strojček opäť ocitol v predaji, pričom tentokrát jeho cena padla…

Milióny Android smartfónov sú v ohrození kvôli chybe v čipe od spoločnosti Qualcomm

0

Smartfóny sú už v dnešnej dobe našou neustálou výbavou, ktorú nosíme pri sebe celé dni, či dokonca aj noci. Viete si ale predstaviť, že by sa do vášho smartfónu vedela nabúrať cudzia osoba, ktorá by mohla sledovať takmer všetky činnosti, ktoré vykonávate? Na veľkej časti Android smartfónov je takýto spôsob…

Svetlo sveta

Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

0

Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

0

Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

0

Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

0

Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Armádny Magazín

Druhé odchytenie amerického vojenského lietadla za 24 hodín neďaleko ruského územia

0

Rusko, 8.august 2020 ( AM ) – Ruská obrana oznámila druhý prípad zachytenia amerického vojenského lietadla neďaleko ruských hraníc za jeden deň. Tentoraz to bol strategický bombardér, ktorý sa priblížil k ruskému územiu, keď lietal nad Ochotským morom.   [caption id="attachment_22440" align="alignnone

Na obzore sa črtá konkurent pre stíhač tankov 2S25 Sprut-SD – v Indii sa zamýšľajú nad vývojom vlastného ľahkého tanku

0

India, 8. august 2020 (AM) – Indická Organizácia pre výskum a vývoj obrany ponúkla podľa portálu IADN (Indian Aerospace Defence News) Ministerstvu obrany Indie dve verzie ľahkého tanku. Uvedená správa je aktuálnym odrazom reakcie domáceho zbrojného priemyslu na informác

Grécko-turecké námorné spory: Bude Stredozemné more ako sud s pušným prachom?

0

Grécko, 8.august 2020 ( AM ) - Turecko oznámilo, že pozastavuje prieskum morskej oblasti, na ktorú si nárokuje Grécko. Ide o oblasť bohatú na uhľovodíky. Podľa Christiana Fleury, experta na námorné záležitosti, by sa Stredozemie mohlo stať miestom mnohých konfliktov.   Blíži sa 100. výročie konca grécko-turec

Ďalší útok na legálnych držiteľov zbraní v USA: Tentoraz žaloba za údajné zlé hospodárenie s financiami

0

USA, 8.august 2020 ( AM ) - Generálna prokurátorka štátu New York podala žalobu s cieľom rozpustiť americkú Národnú asociáciu vlastníkov zbraní (NRA) za údajné zlé hospodárenie s financiami. Podľa Letitie James organizácia odviedla milióny dolárov jej lídrom, vrátane výkonného riaditeľa Waynea LaPierra, pre i

Ruský kontra-admirál: Ruská armáda si vyhradzuje právo reagovať na militantné útoky v Sýrii

0

Rusko, 7.august 2020 ( AM ) - Centrum pre zmierenie bojujúcich strán berie na vedomie zhoršenie situácie v niektorých regiónoch Deir ez-Zor kvôli Spojeným štátom.  Velenie ruskej skupiny v Sýrii si vyhradzuje právo reagovať na útoky milit

Video: Ruský minister obrany Sergej Šojgu skontroloval Tejkovský raketový pluk

0

Rusko, 7.august 2020 ( AM )  - Ruský minister obrany Sergej Šojgu skontroloval Tejkovské strategické raketové sily, ktoré sú vyzbrojené mobilnými pozemnými raketovými systémami s ICBM Topoľ-M a Jars. Minister skontroloval organizáciu bojovej povinnosti na mobilných veliteľských stanovištiach raketovej divízie a raketovom pluku a organizáciu p