Yannis Varufakis prehlásil, že vôbec nemal v úmysle spolupracovať s misiou “trojky” medzinárodných veriteľov. A Medzinárodný menový fond, Európska centrálna banka a Európska komisia ho vlastne obvinili zo vzbury. To, čo mu úradník trojky povedal vieme iba od ľudí, ktorí to počuli, lebo jeho slová zazneli mimo mikrofónu. “Práve si zabil trojku”. Grék na to reagoval nepublikovateľnými ľudovými výrazmi, po čom bol šéf Euroskupiny nútený opustiť miestnosť. Neskôr neústupný minister novinárom povedal – Atény majú v úmysle dožadovať sa prehodnotenia podmienok úverových programov.
“Na jednej strane som rád, že vidím odhodlanie vlády, demonštrujú silu brániť sa pred tlakom severnej Európy. Pri všetkej úcte, samozrejme, ma teší, že sa tak správajú” – hovorí obyvateľ Atén Thodoris Tsokas, “ale na druhej strane, ma to desí. Nechápem ako sa vláda môže postaviť proti “trojke”, severnej Európe a nemeckej politike.”
Teraz je dlh Grécka cez 150 percent HDP. A to komplikuje splácanie dlhu a súčasný hospodársky rast. Reštrukturalizovať dlhy sa nikto nechystá. Zástupca Rady guvernérov Európskej centrálnej banky nedávno stroho uviedol – že Grécko buď do konca februára spamätá, alebo viac peňazí nedostane.
Taktiež plán, podľa ktorého Grécko teraz nebude platiť dlhy, ale urobí tak jedného dňa, keď začne grécka ekonomika rásť, sa nepáči lídrovi eurozóny – Nemecku.
“Došlo už k odpusteniu dlhov zo strany súkromných veriteľov a banky aj bez toho už Grécku odpustili miliardy. Európa bude aj naďalej prejavovať solidaritu s Gréckom, rovnako ako s ďalšími krajinami, ktoré sú najviac postihnuté krízou, ak tieto krajiny budú presadzovať reformy a zachovávať úsporné opatrenia,” povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová.
jf