Navyše, iba veľmi málo prípadov zneužitia právomoci zo strany policajtov bolo sankcionovaných. Iba jeden dôstojník bol obvinený z účasti v prestrelke v roku 2010, avšak sudca neskôr zrušil svoje rozhodnutie.
Podľa názoru mnohých ľudí sa tak deje kvôli politike “kmotríčkovania”, čiže úzkych vzťahov medzi vedením polície, prokurátori a sudcami štátu.
Je pravidlom, že tieto prípady sú riešené za zatvorenými dverami a nedostatok informácií poskytovaných verejnosti a novinárom vedie k rastu nevraživosti a nedôvere zo strany občanov.
“Nechcel by som hodnotiť kvalitu vyšetrenia týchto prípadoch”, povedal Robert Vadman, profesor kriminológie a bývalý šéf policajného oddelenia v Nebraske. “Ale v tomto procese je zjavne medzera v informovanosti verejnosti, čo zvyšuje nedôveru k policajného zboru.”
Minulý týždeň sa FBI podelila so správou, podľa ktorej je kategória, ktorá zaznamenáva úmrtia civilistov rukami policajtov, jedinou, ktorá v hodnotení v národnom meradle neustále rastie.
Rok 2013 sa odlišoval od posledných dvadsiatich rokov nízkymi ukazovateľmi násilia a úmrtnosti, keď bolo zaznamenaných iba 1,16 milióna prípadov na 317 miliónov obyvateľov.
Pokiaľ však ide o zabitia civilistov zo strany polície, tieto údaje boli najvyššie za posledné dve desaťročia – 461 prípadov len v roku 2013. Pritom, podľa správ z médií, táto informácia nie je zďaleka úplná, pretože v štatistike FBI sú zahrnuté iba kriminálne prípady. Nezávislí odborníci sa domnievajú, že policajtmi bolo v roku 2013 zabitých najmenej 1700 ľudí.
jf