Izraelskí politici sú znepokojení rastom vplyvu Iránu a Hizballáhu v regióne Blízkeho východu. Hizballáh a Irán má s Izraelom množstvo nevybavených účtov a zo sýrskeho konfliktu vyšiel Hizballáh vojensky nesmierne posilnený. Vznikol koridor z Iránu až do Libanonu, Irán a Hizballáh sa čoraz častejšie objavuje v blízkosti izraelských hraníc, najmä v oblasti Golanských výšin, čo vyvoláva obligátnu hystériu v Tel Avive.
Momentálne sa darí ešte držať Irán a Hizballáh Rusom na uzde, pretože sa Iránci a Hizballáh sústreďujú na likvidáciu ISIS a likvidáciu proamerických bánd umiernenej opozície, ktorých predstavitelia sa odmietli zúčastniť mierových rozhovorov. Tak ako sa však blíži vyčistenie sýrskeho územia od týchto bánd, približuje sa aj možnosť konfrontácie medzi Izraelom na jednej strane a Sýriou, Iránom či Hizballáhom na druhej strane. Pripomíname, že posledná vojna Izraelu v Libanone, pri ktorej Izrael zaútočil v roku 2006 proti Hizballáhu (za výdatnej nepriamej podpory USA a EÚ) sa skončila pre Izrael neslávne. Izraelčania síce počas mesačnej kampane zabili približne 1200 Libanončanov, veľkú časť mŕtvych však tvorili civilisti.
Izrael stratil 160 vojakov, pričom Hizballáh v tom čase s nedostatkom vhodnej výzbroje vyradil Izraelu z prevádzky 5 tankov a 6 vrtuľníkov. Izraelčania nedokázali splniť väčšinu strategických cieľov a po mesiaci sa vojna skončila. Dnes má Hizballáh k dispozícii modernú výzbroj, vrátane iránskych protivzdušných rakiet a Hizballáh získal množstvo bohatých skúsenosti. Navyše mladí Izraelčania sú ochotní bojovať za svoju krajinu, no k možným aktivitám mimo hraníc Izraela sa stavajú odmietavo. Pre Tel Aviv je rovnako alarmujúce, že sa zvyšuje počet mladých Izraelčanov, ktorí opúšťajú krajinu a žijú v cudzine, len aby nemuseli slúžiť v izraelských ozbrojených silách.
Tel Aviv tradične obviňuje Hizballáh a Irán z podpory teroristov, čo vyznieva veľmi zaujímavo, pretože sýrska armáda získala u teroristov bojujúcich na území juhozápadných provincií Sýrie v blízkosti libanonských hraníc (Deraa, Kuneitra…) dostatok dôkazov o vojenskej a medicínskej pomoci izraelskej armády teroristickým bandám, sýrska armáda dokonca získala trofejné izraelské zbrane a muníciu aj pri mŕtvych teroristoch ISIS vo východnej provincii Deir ez Zor v meste Abu Kemal. Irán a Hizballáh s prehľadom neakceptujú izraelské predstavy a nemienia sa s nimi ani riadiť. Sýria takisto obvinila Izrael, že obchoduje s kradnutou sýrskou ropou.
Momentálne už izraelské lietadlá prestali narúšať sýrsky vzdušný priestor (incident s izraelskou F-35, ktorú údajne poškodila kolízia s operencom a nie s črepinami sýrskej protivzdušnej rakety systému S-200) a útočia na sýrske, iránske či libanonské ciele zo vzdušného územia Libanonu, pretože Libanon nemá protivzdušnú obranu a takisto časť politikov v Libanone je orientovaných na USA a Izrael (ich počet a vplyv sa však postupne zmenšuje).
Podľa viacerých odborníkov, pravdepodobnosť nového konfliktu sa v Sýrii zvyšuje, no pre Izrael určite nový konflikt nebude prechádzkou “ružovým sadom”, ale konfliktom, pri ktorom Izraečanom hrozia vysoké straty. Sýrska armáda, Hizballáh a Irán sa síce momentálne riadia ruskými odporúčaniami, no určite sa končí doba ich benevolentného prístupu k izraelským provokáciám. Postavenie Izraela sa sťaží, keď Irán vstúpi medzi jadrové veľmoci a získa prvé atómové hlavice. Podľa viacerých odborníkov už otázka neznie, či získa Irán jadrové zbrane, ale kedy získa jadrové zbrane. (Predpokladá sa, že Irán bude mať k dispozícii prvé jadrové hlavice do 10 rokov).
Izrael je husto zaľudnená krajina, malá krajina, ktorá je pomerne ľahko ohroziteľná raketami a delostrelectvom. Skúsenosti zo Sýrie ukázali, že malé mobilné skupiny dokážu infiltrovať územie cudzieho štátu pomerne rýchlo, zasahovať letectvom voči takýmto skupinám na vlastnom území je pomerne náročné. Prípadná vojna na izraelskom území by mohla mať pre Izrael ničivé dôsledky.