Moskva 15. októbra 2016 (HSP)
Jevgenij Satanovskij, ruský analytik odborník na Blízky východ vysvetlil všetky príčiny ostreľovania americkej bojovej lode v blízkosti jemenského pobrežia
Podľa jeho slov sa USA pokúsia v OSN veľmi rýchlo zablokovať všetky pokusy odsúdiť ich odvetný úder na Jemen po ostreľovaní americkej bojovej lode. Jemenskí povstalci odmietajú svoju vinu a tvrdia, že americkú bojovú loď neostreľovali. Washington ich však bez dôkazov obvinil z ostreľovania. Podľa Jevgenija Satanovského sa USA nepáči fakt, že šiítski Chusiti v bojoch proti Saudskej Arábii získavajú cenné víťazstvá a vojna sa už preliala na územie Saudskej Arábie.
Podľa Jevgenija Satanovského existujú tri základné možnosti. Prvou je že naozaj Chussiti americkú loď neostreľovali a išlo o útok pod falošnou vlajkou, napríklad zo strany Saudskej Arábie. Druhou možnosťou je, že prišlo k omylu a loď povstalci považovali za loď Spojených arabských emirátov, alebo Saudskej Arábie. Treťou možnosťou je že jemenskí povstalci sa len snažia upriamiť pozornosť svetového spoločenstva na svoj dlhotrvajúci konflikt so Saudskou Arábiou, pretože svetová verejnosť sa zaoberá viac Sýriou, ako Jemenom.
Podľa americkej verzie za dva dni 10 a 12. októbra torpédoborec USA “Maison” (trieda Arleigh Burke) ostreľovali raketami 2x v medzinárodných vodách v blízkosti jemenského pobrežia. USA sú presvedčené, že útočili chusitskí povstalci v Jemene. Raketový útok americkú bojovú loď nepoškodil, po druhom útoku však paľbu Američania opätovali, píše v ďalšom článku Jevgenij Prosvirin.
Takúto provokáciu samozrejme USA, rozdráždené neúspechom v Sýrii nemohli nechať bez odozvy, pretože to už by ich prestali vážne na Blízkom východe brať úplne všetci. Preto 13. 10. 2016 zaútočili USA na tri jemenské rádiolokačné stanice a zničili ich. Takmer okamžite sa v sieti objavilo aj video z akcie, ktoré ukazovalo zničené stanice.
Problém je však v tom, že to čo sa na videu nachádzalo neboli zničené rádiolokačné stanice, ale stanice navádzania protilietadlových rakiet bojového raketového systému S-75 Dvina. Tento protilietadlový raketový systém pochádza z 50 rokov. Prečo USA zničili protilietadlový systém, ktorý neohrozuje ich loďstvo a určite nestrieľal po amerických lodiach?
Odpovedať na túto otázku možno rôznymi spôsobmi. Je naozaj pravdou, že ruský systém S-75 Dvina je určený na boj s nepriateľskym letectvom. Keďže ruskí konštruktéri boli a sú pragmatickí, tento systém môže vycvičená osádka používať aj pri útokoch na pozemné ciele. Vzdialený bratranec staručkého no funkčného systému S-75 Dvina s názvom S-125 Pečora bežne v Líbyii ostreľuje raketami pozemné ciele ISIL.
Podľa ruského vojenského analytika Antona Mardasova na zverejnenom videu vidieť trosky systému S-75 Dvina, ďalšie zničené ciele sa na videu nenachádzajú. Podľa Mardasova možno USA chceli operatívne zlikvidovať potencionálnu hrozbu a symbolicky demonštrovať svoju silu. Ruské rakety na Blízkom východe majú ozaj veľké využitie a dajú sa používať aj na ostreľovanie námorných cieľov.
Podľa Mardasova likvidácia jednej Dviny nezníži prípadný potenciál Chusitov a stále existuje možnosť ostreľovať americké lode, takže pravdepodobne išlo len o hrozbu voči Jemencom. Či sa to Američanom podarí je otázne, pretože Saudská Arábia bombarduje Jemen už viac ako tri roky, nič nedosiahla a akurát sa vojna preliala už aj do ich južných provincií.
Pokus o “comeback” Američanov do Jemenu z vojenského hľadiska nepovažuje Anton Mardasov za reálny. Vhodná základňa al And v provincii Lachdz, kde môže pôsobiť letka stíhačov, bitevníkov, vrtuľníkov a príslušníkov námornej pechoty sa totiž nachádza v dostrele jemenských hôr, ktoré kontrolujú protiamerickí a protisaudovskí povstalci.
Americkí vojací na tejto základni by boli ohrozovaní ostreľovaním, do akcie s cieľom vyčistiť pohoria od Chusitov sa Američanom pochopiteľne veľmi nechce. Už v minulosti utŕžili niekoľko tvrdých rán v Afganistane a v Iraku v boji v horskom teréne, momentálne pred voľbami by mŕtvi americkí chlapci v plastikových vreciach zvyšovali šance Donalda Trumpa na výhru v prezidentských voľbách a to naozaj nie je cieľom Obamovej administratívy.