NAŽIVO

Prezident Peter Pellegrini v piatok vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Pri tejto príležitosti prezident vyjadril presvedčenie, že Keketiho doterajšie manažérske skúsenosti sú predpokladom pre kompetentné a zodpovedné zvládnutie tejto úlohy.

Vymenovanie viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS)
Na snímke zľava v popredí Dušan Keketi počas vymenovania za viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) prezidentom SR Petrom Pellegrinim (v popredí vpravo) v Prezidentskom paláci v Bratislave / Foto: TASR-Jaroslav Novák
Čítať viac | 11:25

 

 

11:10

 

10:47

 

10:27

Trump môže už na budúci týždeň znížiť clo na čínsky tovar zo 145 % na 50 %, uviedol denník New York Post s odvolaním sa na svoje zdroje.

Obchodné rokovania medzi USA a Čínou sa čoskoro začnú vo Švajčiarsku a Trump je pripravený znížiť clá.

09:16

V týchto minútach sa v Moskve začína víťazná prehliadka. Putin sedí na pódiu vedľa Si Ťin-pchinga. Čínsky líder má na hrudi stuhu svätého Juraja.

Na snímke Si Ťin-pching a Vladimir Putin / Foto: Telegram
09:05

 

 

08:54

Po raste zhruba o 3 % počas štvrtkového (8. 5.) obchodovania pokračovali ceny ropy v raste aj v piatok, pričom cena Brentu prekročila 63 USD a cena WTI 60 USD za barel (159 litrov). Informovali o tom správy agentúr Bloomberg a Reuters.

08:52

Americké ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že armáda „okamžite“ začne s procesom vyraďovania zo služby približne 1000 transrodových ľudí. Príslušníci armády, ktorí neodídu dobrovoľne do júna, budú donútení armádu opustiť. Informovala o tom agentúra AFP.

Ide o vykonanie nariadenia Donalda Trumpa z januára tohto roka, ktoré potvrdil aj Najvyšší súd USA.

08:42

Bývalý americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že berie na seba určitú zodpovednosť za víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA. Svojho nástupcu v úrade zároveň obvinil, že nebráni záujmy Spojených štátov.

Odpovedal tak moderátorke stanice ABC v živom televíznom rozhovore na otázku, či sa cítil byť zodpovedný za to, že si „nevypočul“ obavy voličov z imigrácie alebo inflácie, alebo za to, že Trump vlani zvíťazil nad vtedajšou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, čo mu zabezpečilo druhé funkčné obdobie v Bielom dome.

08:39

 

 

08:37

Export Číny v apríli vzrástol a výrazne prekonal očakávania, napriek tomu, že vývoz do USA zaznamenal pokles. Aj dovoz sa od odhadov analytikov výrazne líšil. Informovala o tom v piatok čínska colná správa, ktorej údaje priniesli agentúra Reuters a portál RTTNews.

Vývoz Číny vzrástol v apríli oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 8,1 %.

08:21

Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu. Hasičom sa podarilo zachrániť dvoch zavalených ľudí. Najmenej tri osoby utrpeli zranenia, informoval server Novinky.cz.

Hovorkyňa hasičov Petra Lukášová pre server potvrdila, že k mimoriadnej udalosti došlo približne o 23.00 h v budove hotela Zámeček.

08:19

Spojené štáty sa podľa viceprezidenta J.D. Vancea v konflikte medzi Indiou a Pakistanom obmedzia len na diplomatické úsilie. „To, čo môžeme urobiť, je povzbudiť týchto ľudí, aby (situáciu) trochu deeskalovali,“ povedal vo štvrtok Vance v rozhovore pre spravodajskú stanicu Fox News.

Šéf americkej diplomacie Marco Rubio zároveň naliehal na Islamabad, aby ukončil akúkoľvek podporu „teroristickým skupinám“, cituje AFP.

08:16

Budovu Empire State Building v New Yorku vysvietili vo štvrtok svetlami v zlatej a bielej farbe na počesť zvolenia prvého amerického pápeža – bývalého kardinála z Chicaga Roberta Francisa Prevosta, ktorý prijal meno Lev XIV. Informovala o tom agentúra DPA.

Vatican Conclave New Pope Reax New York nový pápež Lev XIV.
Na snímke Empire State Building je osvetlená zlatou a bielou farbou na počesť pápeža Leva XIV. vo štvrtok 8. mája 2025 v New Yorku / Foto: SITA/AP-Frank Franklin II
07:59

Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pricestoval vo štvrtok na svoju prvú návštevu Ukrajiny od svojho nástupu do funkcie. Zúčastní sa na piatkovom neformálnom stretnutí šéfov diplomacií EÚ v meste Ľvov, informovala agentúra DPA.

Na rokovaniach v tomto meste bude aj šéf ukrajinskej diplomacie Andrij Sybiha a zamerané budú na pokračujúcu podporu pre Ukrajinu.

France Germany Johann Wadephul
Na snímke novovymenovaný nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul / Foto: TASR/AP-Abdul Saboor/Pool via AP
07:54

Pakistan vo štvrtok raketami a dronmi opätovne útočil na vojenské stanovištia v Indiou kontrolovanom spornom regióne Džammú a Kašmír. Uviedla to vo štvrtok indická vláda, informovali agentúry Reuters a DPA.

Vláda v Naí Dillí vyhlásila, že v noci zaútočila na systémy protivzdušnej obrany na viacerých miestach v Pakistane. Islamabad zas tvrdí, že počas noci zostrelil 25 indických dronov.

India Pakistan ostreľovanie
Na snímke indická vlajka leží pred poškodeným obchodom po nočnom delostreleckom ostreľovaní z Pakistanu v dedine Gingal v okrese Uri v Indiou kontrolovanom Kašmíre / Foto: TASR/AP-Dar Yasin
07:51
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Roman Michelko: Kde pramení prosperita Švajčiarska? Pozrime sa na to, ako funguje politický systém

Väčšine ľudí sa pri Švajčiarsku vynoria nasledujúce asociácie: banky, hodinky, syr, neutralita a referendá. Táto alpská krajina má skutočne špecifický politický systém a podľa mnohých práve takéto usporiadanie vytvára predpoklady pre nebývalú a trvalú prosperitu

❚❚
.

 

Vývoj Švajčiarska pritom nebol priamočiary.  Už v roku 1291 sa spojili tri kantóny Uri, Schwyz a Unterwalden a vytvorili takzvanú “Večnú alianciu”, ktorá plnila obrannú úlohu proti vonkajšiemu nebezpečenstvu. Toto zoskupenie bolo veľmi úspešné a postupne sa rozširovalo o nové kantóny, pričom si však udržiavalo svoju nezávislosť. Významným medzníkom  sa stal rok 1648, keď po Vestfálskom mieri získalo Švajčiarsko neutralitu. Tá bola potvrdená aj Viedenským kongresom roku 1815, ktorým  bolo zafixované politické usporiadanie Európy po napoleonských vojnách. Práve Viedenský kongres akceptoval trvalú neutralitu ako nemenný politický status, ktorý bol po celé devätnáste, ale aj dvadsiate storočie, na rozdiel od iných neutrálnych krajín, napríklad Holandska, Belgicka, akceptovaný. Ako vieme, na rozdiel od spomenutých krajín sa Švajčiarska nedotkla ani prvá, ani druhá svetová vojna.

Okrem trvalej a medzinárodne akceptovanej neutrality je Švajčiarsko špecifické aj svojou polopriamou demokraciou. Tradícia kantonálnych zhromaždení siaha vo Švajčiarsku do stredoveku, ale až v ústave z roku 1848 bolo zavedené povinné referendum, pri zmenách ústavy. Odvtedy je nutné každú zmenu ústavy ratifikovať referendom, rovnako ako vstup Švajčiarska do medzinárodných organizácii. Aj preto vstúpilo Švajčiarsko do OSN až v roku 2002.

.

Napriek tomu, že sa o Švajčiarsku  hovorí ako o takmer priamej demokracii, nie je to celkom tak. Okrem častých referend má Švajčiarsko aj zastupiteľskú demokraciu s dvojkomorovým parlamentom. Švajčiarsko je teda zväzovým, zloženým štátom, ktorý sa skladá z dvadsiatich šiestich  kantónov. Vo Švajčiarsku sa veľmi dbá na princíp subsidiarity, teda jasné rozdelenie kompetencií medzi  jednotlivé zložky moci.

Na úrovni federácie má štát kompetencie  v oblastiach  obrany, medzinárodných vzťahov, poľnohospodárstva a sociálneho zabezpečenia. Kantóny majú kompetencie v oblastiach  spravodlivosti, zdravotníctva, polície, vzdelania a výskumu. Na úrovni obcí sú kompetencie v oblastiach  životného prostredia a kultúry.

Kantóny však  majú relatívne významný vplyv aj pri tvorbe federálnych politík. Silným nástrojom na obhajobu záujmov predovšetkým menších kantónov je paritné zastúpenie ich zástupcov v Rade kantónov, čo umožňuje efektívne presadzovanie záujmov aj menších kantónov na federálnej úrovni, ktorá je kompetenčne rovnocenná druhej komore parlamentu.

 

Na snímke politológ Roman Michelko Foto:Štefan Puškáš
Na snímke politológ Roman Michelko Foto:Štefan Puškáš

Ďalšou z možností kantónu, ako sa vymedziť sa voči rozhodnutiu federálnej vlády, je zablokovať rozhodnutie referendom.

.

Kantóny majú aj kompetenciu zákonodarnej iniciatívy na federálnej úrovni, môžu teda navrhovať federálne zákony. V konečnom dôsledku je veľmi efektívna prax  konzultácií s federálnymi orgánmi pred prijatím zákona. Takáto prax sa uplatňuje približne pri – v deväťdesiatych  percentách  prijatej legislatívy.

Zákonodarnú moc vo Švajčiarsku vykonáva Federálne zhromaždenie, ktoré je dvojkomorové.

Prvá komora – Národná rada –  (Conseil national) má  dvesto poslancov bez ohľadu na kantonálnu príslušnosť. Od roku 1919 sú volení podľa proporcionálneho volebného systému, pričom na vstup do parlamentu nie je určené žiadne kvórum.

Druhou komorou je Rada kantónov, ktorá má celkom štyridsaťšesť  poslancov, pričom každý kantón deleguje dvoch poslancov a každý polkantón jedného, teda  dvadsať kantónov po dvoch a šesť polkantónov po jednom.

Rada kantónov je volená rôznymi volebnými systémami podľa kantonálnych ústav. Niekde je teda voľba väčšinová vo všeobecných voľbách, niekde zase nepriama, keď kantonálne parlamenty  vyšlú svojich poslancov do Rady kantónov. V niektorých polkantónoch  sú poslanci volení poslanci na Zhromaždeniach voličov. Poslanci v tejto komore majú rozdielnu dĺžku mandátu, tú si určujú jednotlivé kantóny samostatne a podľa svojich pravidiel,  čo niekedy spôsobuje asymetrickosť politických strán v parlamente.

.

Obe komory švajčiarskeho parlamentu sú rovnocenné a k schváleniu zákona je potrebný súhlas oboch komôr.

Federálne zhromaždenie však, na rozdiel od iných parlamentov, často naráža na limity, ktoré predstavuje nebývalé využívanie  prvkov priamej demokracie, teda referend. Parlament totiž oproti iným krajinám nezasadá stále, ale len  dva až tri mesiace v roku a pri prijímaní legislatívy má veľký vplyv  predparlamentná fáza prejednávania zákonov. Aj  preto je frekvencia prijímania zákonov vo Švajčiarsku podstatne nižšia než v iných európskych krajinách, a nie je výnimkou, že od ideového zámeru po prijatie zákona ubehne aj niekoľko rokov. Existujú zákony, ktoré  boli prijaté až desať  rokov od predloženia.

V oblasti výkonnej moci riadi Švajčiarsko takzvaná Federálna rada. Je to v podstate vláda, ktorá však vykonáva ako kolektívny orgán aj úlohy hlavy štátu.  Federálna rada je závislá od podpory oboch komôr parlamentu a pozostáva zo siedmych členov – ministrov: zahraničia, vnútra,  spravodlivosti, obrany, financií,  hospodárstva a nakoniec životného prostredia,  dopravy a spojov. Ich funkčné obdobie je štvorročné, rovnako ako mandát poslancov Federálneho zhromaždenia.

Z členov Federálnej rady sú každoročne volení prezident a viceprezident na dobu jedného roka, pričom po ukončení svojho mandátu nesmú byť  ihneď  znova zvolení. Prezident Švajčiarska je však viac-menej čestná funkcia, má skôr postavenie prvého medzi rovnými a nedisponuje viacerými kompetenciami iných prezidentov, napríklad rozpustením parlamentu či menovaním členov vlády.

Pri kreovaní Federálnej rady sa dbá na viaceré špecifiká. Žiaden kantón v nej nesmie byť zastúpený viac ako jedným členom. Federálna rada bola v rokoch 1959 – 2003 tvorená štyrmi najvýznamnejšími švajčiarskymi stranami -politickými stálicami  v pomere 2 : 2 :2 : 1. Boli to:  Liberálnodemokratická strana (FDP), Sociálnodemokratická strana Švajčiarska (SPS), Kresťanskodemokratická ľudová strana (CVP) a Švajčiarska ľudová strana (SVP). Tento politický kartel  pretrval  vyše tridsaťštyri rokov a viedol k nebývalej stabilite politického systému, keďže priemerná životnosť ministra v takejto vláde bola na európskej pomery takmer nepredstaviteľná –  vyše jedenásť rokov.

Ako už bolo spomenuté,  Federálna rada vykonáva kompetencie akejsi federálnej vlády. Okrem riadenia rezortov v zbore  rozhoduje medzi jednotlivými ministerstvami   a kantónmi, garantuje dodržiavanie ústav kantónov a preskúmava ich legislatívnu agendu. Zaujímavosťou je, že napriek tomu, že je zodpovedná za armádu, ktorej v čase vojny jej velí, vláda nemá kompetenciu udržiavať stálu armádu. Tá má skôr dobrovoľnícky charakter, v zásade nie je profesionalizovaná.

Veľmi významným prvkom v politickom systéme Švajčiarska je Federálne kancelárstvo, na čele ktorého stojí kancelár. Toho na obdobe štyroch rokov volí Federálne zhromaždenie. V jeho kompetencii je riadiť spoločný sekretariát Federálnej rady a Federálneho zhromaždenia, pričom však podlieha pokynom Federálnej rady.

Zaujímavosťou švajčiarskeho systému je aj absencia niektorých kompetencií parlamentu voči vláde. Aj keď je vláda formálne podriadená parlamentu, je ním volená, paradoxne, parlament nemá kompetenciu už zvolenú vládu v priebehu jej štvorročného mandátu odvolať. Na druhej strane má Federálna rada voči Federálnemu zhromaždeniu viacero povinností. Každoročne musí predkladať Federálnemu zhromaždeniu ročnú správu o svojej činnosti, je podrobovaná priebežnej kontrole, na čom sa zakladá jej legitimita.

Zásadné špecifiká švajčiarskeho politického systému by sme mohli zhrnúť do viacerých bodov.

Výrazný kantonalizmus – jednotlivé zložky  federácie majú vlastné špecifiká, nezameniteľnú identitu jazykovú a náboženskú. Pre Švajčiarsko je typická dvojitá identita. Kantonálna a celoštátna. Švajčiarsko nie je len federáciou kantónov, ale aj etník,  konfesií a jazykových skupín – nemeckej, francúzskej a talianskej.  Retrorománska je marginálna, hovorí ňou približne pol percenta Švajčiarov.

.

Z toho potom rezultuje vysoká miera jazykovej a konfesionálnej tolerancie, ktorej začiatky siahajú až do neskorého stredoveku. Napríklad už v roku 1520 si kantóny mohli slobodne vybrať,  či ostanú katolícke, alebo príjmu protestantizmus.

Táto veľmi široká nezávislosti švajčiarskych kantónov sa však prejavuje aj v niektorých politických bizarnostiach. Napríklad volebné právo získali ženy v kantónoch Vaud a Neuschatel  až v roku 1959, ale v polokantone Apptzel/ Rhodes – Interiuer oveľa neskôr, v roku 1991, aj to až na základe rozhodnutia Federálneho súdu.

Švajčiarsko je zaujímavé aj veľmi fragmentovaným straníckym systémom, ako aj tým, že existujú akoby tri politické úrovne: komunálna politika, kantonálna politika a politika na federálnej úrovni.

Najzásadnejším špecifikom švajčiarskeho politického systému je nadmerné využívanie inštitútov priamej demokracie. Celkový počet referend vo Švajčiarsku na všetkých troch úrovniach moci, teda obecnej, kantonálnej či federálnej, je porovnateľný s počtom referend v celom svete, ktorých je ročne v priemere – okolo dvesto. Kým v iných štátoch je referendum len trpeným a marginálnym doplnkom politických procesov,  vo Švajčiarsku má referendum konštitutívny charakter a zásadným spôsobom ovplyvňuje charakter jeho politického systému. Pre ilustráciu treba uviesť, že medzi rokom 1848, keď bola prijatá prvá švajčiarska ústava a rokom 1874, keď došlo k jej jedinej zásadnej revízii významným navýšením právomocí orgánov centrálnej moci, až do súčasnosti bolo vo Švajčiarsku stotridsať zmien ústavy, ktoré, samozrejme, odobrilo referendum.

Inak od roku 1848 do roku 2004 sa na federálnej úrovni uskutočnilo 531 – päťstotridsaťjeden referend. Z toho 187 bolo obligatórnych(záväzných), 152 fakultatívnych a 192 bolo ľudových iniciatív. V referendách sa však obyvateľstvo rozhodovalo zväčša konzervatívne a schválilo približne len 10 % – desať občianskych návrhov. Oveľa častejšie bol prijatý vládou prepracovaný či kompromisný návrh.

.

Dnes pozná Švajčiarsko viacero foriem referend či iných inštitútov priamej demokracie:

  • obligatórne (zaväzujúce) referendum pri zmene ústavy,
  • fakultatívne (odporúčacie) referendum o prijatí zákona,
  • ľudovú iniciatívu o čiastočnej revízii ústavy,
  • fakultatívne finančné referendum ( v devätnástich kantónoch je obligatórne),
  • povinné, ak rozpočet prekročí stanovenú výšku výdajov,
  • referendum o konvenciách – teda o obsahu zmlúv medzi kantónmi (v deviatich kantónoch je obligatórne a v siedmich fakultatívne),
  • ľudovú iniciatívu pre prijatie zákona,
  • ľudovú iniciatívu pre administratívne rozhodnutie

Referendá či ľudové iniciatívy sú v Švajčiarsku časté aj na lokálnej (komunálnej) či kantonálnej úrovni. V priemere sa ročne na všetkých troch úrovniach moci komunálnej (obecnej), kantonálnej a federálnej uskutoční už spomínaných približne dvesto referend.

Na iniciovanie záväzného referenda o zmene ústavy je potrebné získať  podpisy päťdesiattisíc občanov. V roku 1949  bol zavedený aj inštitút fakultatívneho (odporúčacieho – nezáväzného) referenda, ktoré sa môže týkať všetkých rozhodnutí  Federálneho zhromaždenia, avšak ak referendum zmení, či upraví ústavu, musí byť  do roka  schválená  záväzným referendom. Inštitút ľudovej iniciatívy, ktorým možno požadovať revíziu ústavy či federálnych zákonov,  potrebuje stotisíc podpisov.

Švajčiarsky politický systém je špecifický. Podľa mnohým práve táto jeho vlastnosť spôsobuje relatívne vysokú mieru blahobytu v tejto spoločnosti.  Otázkou je, či  práve takýto systém je prenosný aj do iných teritórií a politických kultúr, či na prosperitu Švajčiarska v rovnakej miere ako politický systém nevplýva vývoj a historický kontext švajčiarskej polopriamej demokracie, tradície, životný štýl, zdieľané hodnoty, dlhoročné demokratické tradície a podobne. Podľa mnohých totiž asi nie je možné vybudovať Švajčiarsko bez Švajčiarov, to však neznamená, že niektoré prvky ich politického systému nie sú hodné inšpirácie a aplikácie aj v iných systémoch.

Roman Michelko

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Juraj Tušš

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Michal Durila

Marek Brna

.
.
.

NAŽIVO: Prehliadka Dňa víťazstva na Červenom námestí v Moskve 2025. Putin už privítal Fica

Pozrite si prenos z Pochodu víťazstva 2025, ktorý sa uskutoční na počesť 80. výročia Veľkého víťazstva. Priamy prenos slávnostného sprievodu,…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Daňo o neúčasti na MS: Neprebehla žiadna komunikácia a nezistil som prečo

Slovenský hokejista Marko Daňo nedostal pozvánku do prípravy a ani na samotné majstrovstvá sveta. Vynorilo sa tak mnoho otáznikov, prečo…

09. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Štefuca pre HS: Je to choré! Na sklonku existencie spaľovacích motorov vytvoríme ťažko splniteľnú normu, podľa ktorej sa budú nové motory predávať len pár rokov

V EÚ z trhu úplne zmizli lacné autá za nejakých 10, 12 alebo 14 tisíc, ktoré by boli nielen moderné…

09. 05. 2025 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov

“To je taková idiocie!” Silné vyjadrenie Bartošku, ktoré by sme si mali pripomínať opakovane

Vo štvrtok nás zasiahla smutná správa. Po dlhom boji s chorobou zomrel Jiří Bartoška. Společnost pro obranu svobody projevu sa…

09. 05. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Estónsko, maják európskej demokracie a morálky? Čo odhalil zákaz pre slovenskú delegáciu

Prelet slovenského vládneho špeciálu nad svojím územím zakázali tri krajiny – Lotyšsko, Litva a Estónsko. Aké hodnoty vyznávajú elity tejto…

09. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

V symbolickom čase. Návšteva Si Ťin-pchinga v Rusku má mnoho tajných cieľov

Čína je znepokojená zbližovaním Ruska a USA, píše Anadolu. Návšteva Si Ťin-pchinga má za cieľ zabezpečiť vzťahy s Moskvou, ktoré…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Liberálne médiá naznačili, že Orbán chystá vojnu. Teraz znášajú potupu

Aj v Maďarsku sa liberálna tlač snaží pomocou opozície poškodiť svojej vláde – model podobný tomu nášmu. Teraz vytiahli starú…

09. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Drucker predstavil plány v odbornom vzdelávaní, tzv. priemyslovky čakajú zmeny

Stredné priemyselné školy by sa mali vyčleniť ako osobitný druh strednej školy , časom by mohli byť aj päťročné. Na…

09. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Fico sa v Moskve stretol so srbským prezidentom Vučičom. Zverejnili aj video s odkazom

Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, informuje TASR podľa srbského…

09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

.

Opozícia nemá nič, len nenávisť. Naď požaduje voči komunistom “hlbokú orbu”

Z demonštrácie s názvom Stojíme na správnej strane, organizovanej opozičnými politickými subjektmi, vystreľovala nenávisť a hnev…

08. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Augustinián, ktorý sa pozná s novým pápežom prezradil: Na Slovensku bol veľakrát

Slovenský augustinián Juraj Pigula hovorí o bezprostredných dojmoch po zvolení jeho rehoľného spolubrata kardinála Roberta Francisa Prevosta za novú hlavu…

09. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nie priateľský akt

Človek sa nestačí čudovať, kam až zašla európska politika dnešných čias

09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nový pápež sa v minulosti nebránil komentovaniu politiky, zdieľal kritické články o Trumpovi a Vanceovi

Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Výzva z Ameriky: Je najvyšší čas prehodnotiť tabletky na potrat. Príliš veľa žien trpí v tichosti

Podľa najnovších prelomových výskumov uskutočnených v Spojených štátoch amerických je jeden z najčastejšie predpisovaných liekov na umelé prerušenie tehotenstva –…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vance posiela odkaz Putinovi

Viceprezident DJ Vance povedal, že Rusko nemôže počítať s ukrajinskými územiami, ktoré ešte nezískalo. Uviedol tiež, že nadsadené požiadavky Ruska mu…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Viete, čo robili komunisti s vašimi starými rodičmi? Oslobodzovali spolu Európu!

Neuveriteľné sa stáva pravdou: Brusel začal prepisovať realitu 2. svetovej vojny . Všimol si to Braňo Ondruš na pôde europarlamentu.…

08. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

V jednom z útvarov Ozbrojených síl SR utrpel vojak strelné zranenie

V jednom z útvarov Ozbrojených síl SR utrpel profesionálny vojak strelné zranenie. Na sociálnej sieti o tom informovali OS SR …

09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Dominik Duka k voľbe pápeža: Myslím, že pro mnohé bylo toto vystoupení určitou úlevou

Zařadil jsem se mezi věřící Katolické církve a obyvatele světa a papežskou volbu jsem sledoval stejně jako oni – ne…

09. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Si sa stretol s Putinom. Prvé podrobnosti

Čínske ministerstvo zahraničných vecí informovalo o podrobnostiach rozhovorov medzi Siom a Putinom o Ukrajine

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kto je nový pápež Lev XIV.

Prinášame krátky životopis nového pápeža

08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Stačí na ni dlouhodobě močit…

Zatímco se u nás pěkně přepisuje historie a vládní politici se předhánějí v umění, jak nemluvit o sovětském osvobození a…

09. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nie každé priateľstvo je zdravé. Spoznajte varovné znaky skôr, než bude neskoro

Nie každé priateľstvo je zdravé. Spoznajte varovné znaky skôr, než bude neskoro: Niekedy skutočné zlomené srdce nepochádza z romantiky -…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

Je dobré mít doma pár kilo rýže, aneb dodatečné úvahy post-blackoutové

Milí čtenáři, ač oficiální vyšetřování španělského blackoutu ještě nepřišlo s žádnou příčinou, máme k dispozici aspoň něco – příběhy samotných…

09. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

IQ test s levom: Dokážete do 19 sekúnd nájsť 3 rozdiely na dvoch fotografiách?

IQ test s levom: Dokážete do 19 sekúnd nájsť 3 rozdiely na dvoch fotografiách? Rozlišovacie hádanky testujú koncentráciu a pamäťové…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Veterán Vladimír Strmeň predniesol silné slová, ktoré by si mal vypočuť každý jeden z nás

Zabráňte, aby znova nezahorel oheň vojny nad našim milým Slovenskom, lebo vo vojne tečie krv, umierajú nevinní ľudia a rozpadajú…

08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Očný test: Len 1 z 20 dokáže nájsť slimáka ukrytého medzi korytnačkami - dokážete to aj vy?

Očný test: Len 1 z 20 dokáže nájsť slimáka ukrytého medzi korytnačkami - dokážete to aj vy? Otestujte si svoje…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

Nie EÚ ale USA a Rusko diskutujú o obnovení dodávok ruského plynu do Európy

USA a Rusko diskutujú o obnovení dodávok ruského plynu do Európy za účasti Američanov v rámci mierového urovnania situácie na…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Musk varuje pred koncom sveta: "Slnko zničí Zem, musíme kolonizovať Mars"

9.5.2025 Redakcia Auto trendy . Najbohatší muž sveta, Elon Musk, šokoval svojimi apokalyptickými vyhláseniami o budúcnosti ľudstva. Podľa neho je…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

.


.

Zo Sixtínskej kaplnky stúpa biely dym, kardináli zvolili nového pápeža

Kardinálom sa podarilo zvoliť nového pápeža, krátko po 18:00 začal z komína Sixtínskej kaplnky stúpať biely dym. Stalo sa tak…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Američania utopili v Červenom mori ďalšiu stíhačku F/A-18 Super Hornet

USA, 8. mája 2025 - USA naďalej strácajú lietadlá v Červenom mori. Podľa CNN, ktorá sa odvoláva na svoje zdroje, sa…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

Zomrel obľúbený herec Jiří Bartoška

Zomrel herec a prezident Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch Jiří Bartoška

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Aktuálne. Delegácia odletela úplne inou trasou. Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko neumožnili prelet cez svoje územie

Estónsko zamietlo prelet slovenského vládneho špeciálu s premiérom Robertom Ficom na palube na oslavy konca 2. svetovej vojny do Moskvy…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Došlo v Kyjeve k stretu špeciálnych jednotiek SBU a GUR?

V Kyjeve kolujú povesti, že v apríli, počas pokusu príslušníkov Bezpečnostnej služby Ukrajiny o vyšetrovanie v Hlavnom spravodajskom úrade, došlo…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Juraj Tušš

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Michal Durila

Marek Brna

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov