Profesor Nicolai Petro pre The Guardian: Dnes potrebuje Ukrajina Rusko viac ako kedykoľvek predtým

Profesor Nicolai Petro pre The Guardian: Dnes potrebuje Ukrajina Rusko viac ako kedykoľvek predtým

Londýn 18. marca 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena, Pool)

 

Kyjev si zvolil veľmi zlú hospodársku politiku, spolieha sa na európske a americké pôžičky a zrušil spoluprácu s Ruskom. Je to cesta do pekla. Podobný názor má profesor politických vied univerzity Rhode Island Nicolai Petro

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin (vpravo)
Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin (vpravo)

Vo svojom článku „Why Ukraine needs Russia more than ever“ (“Prečo Ukrajina potrebuje Rusko viac, ako kedykoľvek“) pre známe britské noviny The Guardian prízvukuje, že v súčasnosti Ukrajina bez spolupráce s Ruskom jednoducho neprežije. Prezentujeme našim čitateľom skrátený preklad tohto článku profesora Nicolaia Petroa.

Reklama

„Pretože Ukrajina vážne riskuje, že neuspeje ako štát, Kyjev musí priznať, že jeho ekonomické prežitie závisí od Moskvy, a v žiadnom prípade nie od Západu. Prezident Petro Porošenko slávnostne blahoželal v januári Ukrajincom k ukončeniu prvej zimy bez ruského plynu. Namiesto toho sa Ukrajina zohrievala európskym palivom, ktoré, ako hrdo poznamenal ukrajinský prezident, stalo štátnu pokladnicu o 30 % viac, než je cena ruského plynu.

Toto blahoželanie výstižne odráža hlavný problém ukrajinskej ekonomiky: je ideologickou voľbu v prospech prerušenia všetkých vzťahov s Moskvou, ktorá bola po celé dejiny veľkým obchodným partnerom a hlavným investorom Ukrajiny. Za menej ako rok klesla životná úroveň na Ukrajine o polovicu, národná mena stratila 350% svojej hodnoty, inflácia dosiahla 43 %. Napriek tomu vláda tvrdohlavo pokračuje vo svojej „samovražednej politike.”

Reklama

V roku 2014 prišlo ukrajinské obranné a letecké odvetvie po zrušení zmlúv s Ruskom o 80% svojich príjmov. Zrušením spolupráce s ruskými bankami Kyjev taktiež zrušil prítok investícií, ktoré boli do určitej miery zárukou ekonomickej prosperity krajiny. Ukrajinská vládnuca elita doposiaľ stále odpútavala pozornosť obyvateľov od svojich ekonomických chýb tým, že zo všetkého vinila Rusko. Ukrajinskí lídri sa často odvolávajú na „anexiu” Krymu a povstanie na východe krajiny ako na príčiny pádu HDP.

Tieto udalosti síce uškodili  ukrajinskej ekonomike, ale ich následky boli značne prehĺbené politikou samotnej ukrajinskej  vlády. Namiesto toho, aby sa pokúsila zachovať celistvosť krajiny a zdôrazniť, že rusky hovoriace regióny východnej Ukrajiny sú súčasťou jednotného štátu, vláda sa snažila potrestať obyvateľov východu za blízke vzťahy s Moskvou a zrušila s nimi hospodárske styky.

Zničenie priemyslovej základne krajiny, ktorá bola sústredená hlavne na východe krajiny, zmenilo pomer síl: ekonomický a politický vplyv sa skoncentroval v západných regiónoch. To umožnilo umlčať odporcov vládneho kurzu. Vládnuca elita podporuje pocity krízy, čím v očiach obyvateľov ospravedlňuje svoj pobyt pri moci. Lenže nie je jasné, či táto stratégia stihne niečo vyniesť skôr, než ekonomika definitívne skrachuje.

Západ nemôže podporiť túto politiku. Bez ohľadu na politické sympatie žiadna západná vláda sa nemôže zmieriť s tým, ako ukrajinské úrady zámerne zbedačujú obyvateľstvo kvôli politickým výhodám. Riziko premeny Ukrajiny v zbankrotovaný štát, a ako následok ďalší prílev utečencov do Európy, je príliš veľké. Najúčinnejší spôsob, ako sa tomu vyhnúť, je priznať, že ekonomické prežitie Ukrajiny nezávisí na západných pôžičkách, ale na obnovení ruských investícií,“ zdôrazňuje v závere svojho komentáru profesor Nicolai Petro.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali