Prieskum ukazuje, že  Slováci sa stále obávajú migrantov a ich kultúry

Prieskum ukazuje, že  Slováci sa stále obávajú migrantov a ich kultúry

Bratislava 8. marca 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giannis Papanikos)

 

Až 75,5 percenta oslovených sa obáva toho, že príchodom azylantov na Slovensku môže vzrásť kriminalita a iba  7,6 percenta  si myslí, že utečenci môžu byť prínosom pre Slovensko

Slováci majú stále strach z témy utečeneckej krízy. Väčšina z nich sa nevie stotožniť s rozširovaním moslimskej kultúry na Slovensku. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robilo od 1. novembra 2015 do 31. januára 2016 Celouniverzitné pracovisko Katedra politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TnUAD) v Trenčíne na vzorke 1033 respondentov. O výsledkoch dnes informoval koordinátor prieskumu Marcel Lincényi.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Z prieskumu vyplýva, že podľa 61,3 percenta opýtaných by mala Európska únia prijať predovšetkým tých migrantov, ktorých donútili ujsť z domova vojnové konflikty. Jedenásť percent respondentov súhlasí s prijatím azylantov v prípade náboženských dôvodov, 10,2 percenta z politických dôvodov, a 6,8 percenta z ekonomických dôvodov. Ostatní sú úplne proti prijatiu migrantov alebo sa nerozhodli pre odpoveď.

“Iba 7,6 percenta zo všetkých respondentov si myslí, že utečenci môžu byť prínosom pre Slovensko. Naopak, až 75,5 percenta oslovených sa obáva toho, že príchodom azylantov na Slovensku môže vzrásť kriminalita,” uviedol Lincényi. Obavy obyvateľov podľa neho znásobili aj niektorí politici, ktorí namiesto toho, aby zodpovedne vysvetľovali problém migrácie, si na negatívnych vyjadreniach robili predvolebnú kampaň.

Reklama

Prieskum tiež zistil, že Slováci by nechceli bývať vedľa azylanta. Väčšine respondentov (70,6 percenta) by prekážalo, keby sa v ich okolí otvorilo utečenecké zariadenie. Až 88,2 percenta opýtaných si neželá, aby v jeho meste vyrástla v budúcnosti mešita. Podľa odborníka na medzinárodné vzťahy z TnUAD Rudolfa Kucharčíka sú obavy obyvateľov z azylantov podobné v krajinách Vyšehradskej skupiny. “Je na politikoch, aby občanom vysvetľovali túto nepopulárnu tému,” poznamenal.

Podľa prieskumu 76,8 percenta zo všetkých respondentov si myslí, že povinné kvóty pre rozdelenie utečencov v EÚ nepomôžu vyriešiť situáciu s imigráciou. Ešte viac opýtaných, až 81,9 percenta, považuje za nesprávne, aby únia diktovala členským štátom utečenecké kvóty. “Najefektívnejším riešením utečeneckej krízy je boj proti jej príčinám, teda vojnám a teroru v Sýrii a Iraku. S týmto tvrdením sa stotožnilo 63,3 percenta opýtaných,” uvádzajú tvorcovia prieskumu.

Ľudí sa pýtali aj na to, či súhlasia, aby azylanti získali trvalý pobyt na Slovensku. Väčšina oslovených Slovákov – 82,55 percenta – s tým nesúhlasí. “Až 76,5 percenta všetkých respondentov sa totiž obáva toho, že utečenci nie sú schopní rešpektovať slovenské tradície a normy,” vysvetlil Lincényi. Sami Slováci by podľa prieskumu neboli ochotní prijať niektoré zvyky migrantov (80,3 percenta respondentov), ktoré by azylanti priniesli na Slovensko.

“Takmer polovica oslovených by nezamestnala utečenca vo svojej firme, naopak 22,6 percenta opýtaných si to vie predstaviť, zvyšní respondenti na túto otázku nevedeli odpovedať,” doplnil Lincényi.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

11:35

Austrálsky súd predĺžil do 10. mája platnosť príkazu, ktorým sociálnej sieti X prinútil odstrániť videá z minulotýždňového útoku nožom na biskupa, ku ktorému došlo v kostole v Sydney.

Súdny príkaz požadovala po útoku austrálska komisia pre elektronickú bezpečnosť, podľa ktorej spoločnosť X ignorovala predchádzajúce oznámenia o stiahnutí takýchto videí.

11:20

Šesť ľudí utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku v Charkove na východe Ukrajiny. Oznámil to v stredu gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov s tým, že rakety tam poškodili tri obytné budovy, dva úrady, tri ďalšie budovy a tiež plynovod v centre mesta.

10:46

Nemecký europoslanec Maximilian Krah ešte v stredu prepustí svojho asistenta, ktorého zatkli pre obvinenia zo špionáže pre Čínu, zostáva však lídrom kandidátky pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) vo voľbách do Európskeho parlamentu. Oznámil to po stretnutí so spolupredsedami AfD Tinom Chrupallom a Alice Weidelovou.

Maximilian Krah
Nemecký europoslanec za Alternatívu pre Nemecko (AfD) Maximilian Krah odchádza po vyhlásení
10:34

Austrálska polícia v stredu pri protiteroristických raziách zadržala sedem ľudí, ktorí podľa nej predstavovali neprijateľné riziko pre verejnosť a boli spojení s mladíkom obvineným z nedávneho útoku v kostole. Informovala agentúra AFP.

10:20

Taiwanská vláda sa zaviazala odstrániť takmer 800 sôch čínskeho vojenského diktátora Čankajška, ktorý na tomto ostrove vládol niekoľko desaťročí v rámci stanného práva. Jeho dedičstvo je naďalej predmetom sporných diskusií v krajine.

09:57

Nemecká vláda čoskoro obnoví spoluprácu s Agentúrou OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA), ktorá pôsobí v Pásme Gazy a ďalších regiónoch. Oznámilo to v stredu ministerstvo zahraničných vecí spolu so spolkovým rezortom pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

09:37

Argentínska vláda pod vedením prezidenta Javiera Mileiho, ktorá spochybňuje počet nezvestných z čias brutálnej diktatúry v krajine, oznámila, že pozastavuje vyplácanie odškodného jej obetiam až do jeho úplného auditu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali