Výcvikové letecké veliteľstvo americkej armády umiestnilo na webstránke štátnych objednávok USA objednávku 12 vzoriek molekúl DNA (nachádzajú sa vo všetkých živých bunkách a zúčastňujú sa na odovzdávaní genetickej informácie) a 27 vzoriek sinoviálnej kvapaliny (dôležitá zložka sústavy, zabezpečujúca jej životnosť) od donorov z Ruskej federácie. Vzorky tkanív z Ukrajiny sa nebudú hodnotiť. Vzorky formálne zakupuje útvar, ktorý sa zaoberá prípravou letcov. Avšak v Lecklande (štát Texas), kam sa posielajú vzorky DNA, sa nachádza 59. zdravotnícke krídlo. Ciele nákupu kurátor kontraktu Marcus Mattingley nekomentuje.
„USA skúšajú vyvinúť nové typy biologických zbraní a potrebujú europoidov, lebo títo predstavujú väčšinu obyvateľov nášho štátu. Všimnite si, že požadujú DNA dospelých zdravých mužov, ktorí slúžia v armáde,” hovorí ruský vojenský expert a bývalý člen komisie OSN pre biologické zbrane Igor Nikulin. V USA bol vypracovaný program na vývoj biologickej zbrane, najmä tej, ktorá sa používala v čase vojny vo Vietname. V roku 1975 Washington ratifikoval Ženevský protokol a Konvenciu OSN o biologických zbraniach, a preto oficiálne boli práce na vývoji zastavené. Ale neoficiálne, ako podozrievajú experti, práce pokračujú.
„Pentagon minul viac ako miliardu dolárov na vybudovanie stoviek biologických laboratórií po celom svete, teraz je ich už 400,” uvádza I. Nikulin. „Sú rozmiestnené predovšetkým v Afrike, Latinskej Amerike a Ázii. Na území bývalého ZSSR je ich najmenej 20 : v Gruzínsku, Kazachstane, Uzbekistane, Tadžikistane, Kirgizsku, Ukrajine. V minulom roku otvorili tri v Arménsku, na rade je Azerbajdžan. Ukrajine na tieto ciele vydelili 175 miliónov dolárov, Gruzínsku 150 miliónov a Kazachstanu 120 miliónov. Potom prišlo u nás k vypuknutiu rôznych epidémií. Z Ukrajiny prichádza africký mor ošípaných, z Gruzínska atypická pneumónia. Nedávno sa objavil dokonca vírus Zika, pochádzajúci z Južnej Ameriky. Myslím si, že Rusko cieľavedome obkľučujú laboratóriami. Najčastejšie využívajú bývalé sovietske vedeckovýskumné inštitúty zo systému Biopreparáty, napr. odeský a almaatský protimorový inštitút.”
Podľa slov I. Nikulina, v laboratóriách pracujú výlučne vojenskí mikrobiológovia a vírusológovia USA a vlády štátov, v ktorých sa centrá nachádzajú, nemôžu kontrolovať, čím sa zaoberajú. Naviac Ukrajina, Gruzínsko, Azerbajdžan a Kazachstan odovzdali Američanom kolekcie pôvodcov nebezpečných chorôb, vrátane sovietskych bojových kmeňov mikroorganizmov. Aj toto poskytlo Pentagonu možnosť poznať, akým potenciálom v tejto oblasti Rusko disponuje.
Podľa oficiálnej verzie USA tak postupujú preto, aby zvýšili bezpečnosť a ochranu kolekcií zvlášť nebezpečných patogénov. Experti však poukazujú na to, že rozmiestnenie laboratórií v Eurázii dovoľuje Pentagonu nielen zbierať informácie o mikroorganizmoch, ale aj ich skúšať v reálnych podmienkach.
Ukrajina otvorila dvere svojich laboratórií pre vedcov z USA už po prvom majdane. Dohoda z roku 2005 počíta s vybudovaním 13 laboratórií (napr. v Kyjeve, Odese, Charkove, Užhorode). Prvé ukrajinské vojensko-biologické laboratórium USA bolo otvorené v roku 2009 v Odese. Odvtedy postihol Ukrajinu rad zvláštnych epidémií. Pozoruhodné je, že na boj s každou z nich Kyjev musel kúpiť vakcínu od amerických farmaceutických spoločností. Iba na ochranu obyvateľstva pred prasacou chrípkou štát zaplatil 40 miliónov dolárov.
Koncom roka 2016 zakázala EÚ import ukrajinského kuracieho mäsa, pretože v Chersonskej oblasti objavili výskyt vtáčej chrípky nebezpečnej pre ľudí. Tento vírus môže zabrániť exportu ukrajinského kuracieho mäsa a vajec do Afriky a na Blízky východ, čo predstavuje 75 % ukrajinského exportu hydiny. Mimochodom, v médiách Bieloruska, Ruskej federácie a Pridnesterska nazvali Ukrajinu za rozšírenie epidémií „biologickou bombou”.
Moskva neraz žiadala od Washingtonu garancie bezpečnosti vojensko-biologického programu Pentagonu. Na jar tohto roku vyjadrilo Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie znepokojenie nad rozmiestnením biologických laboratórií pri hraniciach Ruska. Osobitne bolo poukázané na posilnenie Veliteľstva medicínskeho výskumu pozemných vojsk USA v lokalite Aleksejevka v Gruzínsku.
„Ministerstvo zahraničných vecí vydáva vyhlásenia, ale náš vedecký svet mlčí,” hovorí I. Nikulin. „Mnohí vedci využívajú granty a je pre nich nevýhodné protestovať. Avšak nie je všetko beznádejné. Laboratórium v Aleksejevke už zatvorili. V rámci OBSE musíme žiadať od všetkých štátov – členov tejto organizácie – aby oslobodzovali svoje územia od takýchto laboratórií. Mnohí už pochopili, akú nebezpečnú záťaž dostali vo forme „humanitárnej” pomoci. Všetky vypuknutia nepochopiteľných epidémií je potrebné dokumentovať, aby to bolo možné predložiť Američanom.”
„Zveličovať nebezpečenstvo týchto laboratórií netreba, ale je nesporné, že podobné výskumy sa môžu využívať na destabilizáciu celých štátov,” upozorňuje ruský bezpečnostný expert Igor Nikolajčuk. Napr. ak sa zanedbajú v kritickom čase kmene určitého druhu, vtedy môžu vymrieť celé chovy ošípaných alebo kráv. A to je pre niektoré štáty hlavná časť príjmu. Podobne je to aj s poľnohospodárskymi plodinami – zemiakmi, pšenicou, pohánkou …