Popri informačnej a kybernetickej vojne prebieha aj mikrobiologická vojna

Popri informačnej a kybernetickej vojne prebieha aj mikrobiologická vojna

Svet 29. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Leo Correa)

 

Prečo Pentagon kupuje vzorky molekúl DNA (deoxyribonukleovej kyseliny) živých tkanív vojakov Ruskej federácie europoidnej rasy a buduje výskumné biologické laboratóriá pri hraniciach Ruska ? – pýta sa ruský printový týždenník Argumenty i fakty

Ilustračná snímka

Výcvikové letecké veliteľstvo americkej armády umiestnilo na webstránke štátnych objednávok USA objednávku 12 vzoriek molekúl DNA (nachádzajú sa vo všetkých živých bunkách a zúčastňujú sa na odovzdávaní genetickej informácie) a 27 vzoriek sinoviálnej kvapaliny (dôležitá zložka sústavy, zabezpečujúca jej životnosť) od donorov z Ruskej federácie. Vzorky tkanív z Ukrajiny sa nebudú hodnotiť. Vzorky formálne zakupuje útvar, ktorý sa zaoberá prípravou letcov. Avšak v Lecklande (štát Texas), kam sa posielajú vzorky DNA, sa nachádza 59. zdravotnícke krídlo. Ciele nákupu kurátor kontraktu Marcus Mattingley nekomentuje.

Reklama

„USA skúšajú vyvinúť nové typy biologických zbraní a potrebujú europoidov, lebo títo predstavujú väčšinu obyvateľov nášho štátu. Všimnite si, že požadujú DNA dospelých zdravých mužov, ktorí slúžia v armáde,” hovorí ruský vojenský expert a bývalý člen komisie OSN pre biologické zbrane Igor Nikulin. V USA bol vypracovaný program na vývoj biologickej zbrane, najmä tej, ktorá sa používala v čase vojny vo Vietname. V roku 1975 Washington ratifikoval Ženevský protokol a Konvenciu OSN o biologických zbraniach, a preto oficiálne boli práce na vývoji zastavené. Ale neoficiálne, ako podozrievajú experti, práce pokračujú.

„Pentagon minul viac ako miliardu dolárov na vybudovanie stoviek biologických laboratórií po celom svete, teraz je ich už 400,” uvádza I. Nikulin. „Sú rozmiestnené predovšetkým v Afrike, Latinskej Amerike a Ázii. Na území bývalého ZSSR je ich najmenej 20 : v Gruzínsku, Kazachstane, Uzbekistane, Tadžikistane, Kirgizsku, Ukrajine. V minulom roku otvorili tri v Arménsku, na rade je Azerbajdžan. Ukrajine na tieto ciele vydelili 175 miliónov dolárov, Gruzínsku 150 miliónov a Kazachstanu 120 miliónov. Potom prišlo u nás k vypuknutiu rôznych epidémií. Z Ukrajiny prichádza africký mor ošípaných, z Gruzínska atypická pneumónia. Nedávno sa objavil dokonca vírus Zika, pochádzajúci z Južnej Ameriky. Myslím si, že Rusko cieľavedome obkľučujú laboratóriami. Najčastejšie využívajú bývalé sovietske vedeckovýskumné inštitúty zo systému Biopreparáty, napr. odeský a almaatský protimorový inštitút.”

Reklama

Podľa slov I. Nikulina, v laboratóriách pracujú výlučne vojenskí mikrobiológovia a vírusológovia USA a vlády štátov, v ktorých sa centrá nachádzajú, nemôžu kontrolovať, čím sa zaoberajú. Naviac Ukrajina, Gruzínsko, Azerbajdžan a Kazachstan odovzdali Američanom kolekcie pôvodcov nebezpečných chorôb, vrátane sovietskych bojových kmeňov mikroorganizmov. Aj toto poskytlo Pentagonu možnosť poznať, akým potenciálom v tejto oblasti Rusko disponuje.

Podľa oficiálnej verzie USA tak postupujú preto, aby zvýšili bezpečnosť a ochranu kolekcií zvlášť nebezpečných patogénov. Experti však poukazujú na to, že rozmiestnenie laboratórií v Eurázii dovoľuje Pentagonu nielen zbierať informácie o mikroorganizmoch, ale aj ich skúšať v reálnych podmienkach.

Ukrajina otvorila dvere svojich laboratórií pre vedcov z USA už po prvom majdane. Dohoda z roku 2005 počíta s vybudovaním 13 laboratórií (napr. v Kyjeve, Odese, Charkove, Užhorode). Prvé ukrajinské vojensko-biologické laboratórium USA bolo otvorené v roku 2009 v Odese. Odvtedy postihol Ukrajinu rad zvláštnych epidémií. Pozoruhodné je, že na boj s každou z nich Kyjev musel kúpiť vakcínu od amerických farmaceutických spoločností. Iba na ochranu obyvateľstva pred prasacou chrípkou štát zaplatil 40 miliónov dolárov.

Koncom roka 2016 zakázala EÚ import ukrajinského kuracieho mäsa, pretože v Chersonskej oblasti objavili výskyt vtáčej chrípky nebezpečnej pre ľudí. Tento vírus môže zabrániť exportu ukrajinského kuracieho mäsa a vajec do Afriky a na Blízky východ, čo predstavuje 75 % ukrajinského exportu hydiny. Mimochodom, v médiách Bieloruska, Ruskej federácie a Pridnesterska nazvali Ukrajinu za rozšírenie epidémií „biologickou bombou”.

Moskva neraz žiadala od Washingtonu garancie bezpečnosti vojensko-biologického programu Pentagonu. Na jar tohto roku vyjadrilo Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie znepokojenie nad rozmiestnením biologických laboratórií pri hraniciach Ruska. Osobitne bolo poukázané na posilnenie Veliteľstva medicínskeho výskumu pozemných vojsk USA v lokalite Aleksejevka v Gruzínsku.

Reklama

„Ministerstvo zahraničných vecí vydáva vyhlásenia, ale náš vedecký svet mlčí,” hovorí I. Nikulin. „Mnohí vedci využívajú granty a je pre nich nevýhodné protestovať. Avšak nie je všetko beznádejné. Laboratórium v Aleksejevke už zatvorili. V rámci OBSE musíme žiadať od všetkých štátov – členov tejto organizácie – aby oslobodzovali svoje územia od takýchto laboratórií. Mnohí už pochopili, akú nebezpečnú záťaž dostali vo forme „humanitárnej” pomoci. Všetky vypuknutia nepochopiteľných epidémií je potrebné dokumentovať, aby to bolo možné predložiť Američanom.”

„Zveličovať nebezpečenstvo týchto laboratórií netreba, ale je nesporné, že podobné výskumy sa môžu využívať na destabilizáciu celých štátov,” upozorňuje ruský bezpečnostný expert Igor Nikolajčuk. Napr. ak sa zanedbajú v kritickom čase kmene určitého druhu, vtedy môžu vymrieť celé chovy ošípaných alebo kráv. A to je pre niektoré štáty hlavná časť príjmu. Podobne je to aj s poľnohospodárskymi plodinami – zemiakmi, pšenicou, pohánkou …

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali