Prízvukuje, že na pokračovaní vojny majú záujem rôzne sily. „Ak hovoríme o Ukrajine, sú to aj jednotliví oligarchovia typu Kolomojského, ktorí si pekne zarábajú na vojne a majú obrovský vplyv na rozvoj udalostí. Pozor: Ukrajina bude v tomto roku jadrom vnútropolitického boja aj v samotných Spojených štátoch. Amerika bude ešte viac podporovať Petra Porošenka. Na váhe získajú neokonzervátori, prívrženci presadzovania univerzálnych hodnôt a amerických ideálov,“ predpokladá novinár.
Poukazuje na to, že bude mimoriadne dôležité, kto bude budúcim pánom Bieleho domu – Hillary Clintonová, alebo niekto iný. „Myslím si, že sa rozpúta búrlivý predvolebný boj. Republikáni už dnes hovoria o konce demokracie v Amerike. Skrátka, čaká nás turbulentné obdobie, pretože zaoceánske búrky budú mať vplyv na Európsku úniu – vrátane Česka. Budeme musieť určiť svoj vzťah k USA. A taktiež musíme pochopiť ešte niečo: ak je tam „koniec demokracie“, aká je u nás situácia v politickom systéme? Domnievam sa, že Európa na demokratickom poli zjavne prehráva, čo sa negatívne odrazí na rozvoji ukrajinskej krízy. Ako konkrétne? Zostáva iba hádať,“ hovorí Petránek.
Nemyslí si, že sa v blízkej budúcnosti zníži napätie vo vzťahoch Rusko – EÚ a dupľom Rusko – USA. Priznáva však, že by sa našli nejaké cestičky k normalizácii vzťahov Východ – Západ. „USA sa snažia postaviť proti Rusku celú Európu. Vo svojej hre využívajú v prvom rade Nemecko. V skutočnosti sa rozpútala tretia svetová vojna – obchodná, humanitárna. Vedie sa bez pravidiel. Mimoriadne ma poteší, ak sa kolízie medzi Európou a Ruskom predsa skončia – mierom. Bolo by to prospešné pre všetkých,“ podčiarkol.
Pripomenul dokonca aj „zásluhy Nemcov na tom, že sa Krym stal ruským územím“: „Pani Merkelová stvárňujúca celú Európsku úniu, by si mala spomenúť, že jej krajanka, princezná Sofia Federica Angalt-Zerbská, teda ruská imperátorka Katarína II. vybojovala Krym v roku 1783 pre Rusko a že Krym je ruské územie. Áno, Rusko ho niekoľkokrát stratilo. Hitler sníval osídliť polostrov Nemcami. To sa mu však nepodarilo. Ukrajinec Nikita Chruščov „daroval“ túto ruskú zem Ukrajine. V súčasnosti sa obnovuje historická spravodlivosť. A my za to Rusko zúfalo bičujeme. No ešte Masaryk varoval: žiadna superveľmoc sa nedá chladnokrvne urážať. To nedopadne dobre,“ varuje český novinár.
Nesúhlasí, že Rusko položí hospodárska a politická kríza. Pripomína, že veľa razy zvládlo aj horšie situácie: „Myslím si, že Rusko, tak ako to vždy bolo v dejinách, dokáže prekonať ťažkosti. Prekoná aj hospodársku krízu, aj silný nátlak Západu. Kedysi sa Madeleine Albrightová posťažovala, že Rusko zdedilo veľmi veľa nerastného bohatstva, že Sibír by nemala patriť iba jemu. Áno, niekomu sa to nepáči, ale fakt zostáva faktom: Rusko je mimoriadne dôležité pre Európsku úniu ako krajina s obrovskými perspektívami rozvoja. Moje novoročné prianie Rusom je, aby sa im čo najskôr podarilo zlepšiť stav poľnohospodárstva. Domnievam sa, že sa z tohto odvetvia začnú infraštruktúrne ekonomické reformy tak potrebné pre Rusko,“ podčiarkol v závere známy český novinár Ján Petránek.
eu