Americký prezident Barack Obama vyzval na prístup k dátam v mobilných telefónoch vo “výnimočných” prípadoch. Mobilné zariadenia by mali byť nastavené tak, aby bola vláda schopná pristupovať k osobným informáciám s cieľom predísť teroristickým útokom alebo vymáhať daňové zákony, povedal Obama v piatok na umeleckom festivale South by Southwest v Texase. Aj keď sa Obama nevyjadril k prebiehajúcemu súdnemu sporu Apple s orgánmi Spojených štátov, dal jasne najavo, že vláde musí byť umožnené v určitých prípadoch dešifrovať zariadenia.
Z tohto Obamovho tvrdenia jasne vyplýva, že americká vláda chce vyšetrovať daňovníkov prostredníctvom ich mobilných zariadení.
Nie je prekvapujúce, že aj Francúzsko sa k tomuto návrhu pripojilo: V spore s Apple o dešifrovaní iPhonu, francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve vyjadril podporu americkému Federálnemu úradu pre vyšetrovanie. Má “plné pochopenie” obáv amerických orgánov, povedal Cazeneuve v piatok vo Washingtone. Musí byť vyvinutá metóda pre dešifrovanie mobilných dát – pod dohľadom sudcu.
Cazeneuve vyjadril nádej, že sa nájde riešenie s Apple a ďalšími technologickými firmami. Spor však nie je v záujme korporácií. “Nemajú záujem byť našimi partnermi,” povedal minister v prejave na Univerzite Georgea Washingtona.
Prípad viedol v USA k novej diskusii o šifrovaní a bezpečnosti. CEO Apple Tim Cook povedal vo februári v rozhovore, že skupine nejde o súkromie teroristov, “ale o súkromie všetkých ostatných.”
V USA a v Európe prebieha už nejakú dobu kampaň za zrušenie hotovosti. V nej sú platby prostredníctvom mobilných telefónov často vykresľované ako obzvlášť pohodlné. Toto však v skutočnosti povedie iba k ďalšej neslobode a sledovaniu.