Na pozadí zmeny vlády v USA spolková kancelárka Angela Merkelová požiadala partnerov EÚ o posilnenie spolupráce. Dokonca ani v transatlantických vzťahoch neexistuje “žiadna záruka úzkej spolupracuje s nami Európanmi,” povedala Merkelová v Bruseli vo štvrtok. “Preto som presvedčená, že Európa a Európska únia sa musia naučiť prevziať väčšiu zodpovednosť vo svete.”
Americký novozvolený prezident Donald Trump volal v predvolebnej kampani po väčších finančných záväzkoch európskych spojencov v rámci NATO. Jeho vzťah k nemeckej kancelárke prakticky neexistuje. Trump masívne kritizoval Merkelovú vo volebnej kampani kvôli otvoreniu hraníc a nekontrolovanému prisťahovalectvu. Vo svojich nedávnych prejavoch Trump Nemecko nezmienil. S Veľkou Britániou a Japonskom Trump od svojho zvolenia udržiava pomerne intenzívne kontakty.
Pre Nemecko je nová priemyselná politika Trumpa veľkou výzvou. Nemecký automobilový priemysel by mohol mať bezprostredne ťažké časy. Trump chce uvaliť likvidačné clá na vozidlá, ktoré sú lacno vyrábané v Mexiku a následne dovážané do Spojených štátov. Kým Američania, Japonci a Taliani už signalizovali zmenu kurzu, VW chce stále vyrábať v Mexiku.
Merkelová evidentne vidí ešte väčší problém: Nie je jasné, či vystúpenie Británie z EÚ nebude viesť ďalšie krajiny EÚ k snahe presadzovať svoje záujmy bez Bruselu. Merkelová preto naliehala, že EÚ nebude „prechytračená“ v rokovaniach o brexite. “Všetkých 27 krajín musieť stáť počas rokovaní pri sebe,” povedala. Britská vláda chce podať žiadosť o odstúpenie od EÚ do konca marca. S cieľom udržať krajinu aj napriek vystúpeniu z EÚ atraktívnu pre firmy, vláda sľúbila daňové škrty.
Američania tiež chcú dramaticky znížiť firemné dane, čo by bolo prínosom pre veľké nadnárodné spoločnosti. Je teda viac, než jasné, že dôjde k daňovému dumpingu. Merkelová si je vedomá tohto problému – a chce mu zabrániť. Z tohto dôvodu sa všetkých 27 členských štátov EÚ musí dohodnúť na konzistentnom prístupe k daniam právnických osôb. “Všetci vieme, že potrebujeme viac harmonizácie,” povedala Merkelová vo štvrtok počas návštevy Luxemburgu. V prípade, že britská vláda bude uvažovať o znížení daní právnických osôb, je dôležité, aby “sme my Európania skúsiť aspoň čiastočne dorovnať zvýhodnenie,” naliehala Merkelová.
Problémom ostáva, že ani v oveľa jednoduchších otázkach, ako je napríklad rozdelenie utečencov, sa krajiny EÚ nezhodli. Ani pri záchrane bánk Taliani v súčasnej dobe nemajú v úmysle riadiť sa spoločne dohodnutými pravidlami. Je preto veľmi nepravdepodobné, že by sa EÚ jednoducho dohodla na tému daní.