Podľa Kedmiho slov, sýrska armáda získala obrovskú strategickú výhodu, keď ju začalo podporovať ruské letectvo. Jakov Kedmi potvrdil, že v októbri 2015 bolo postavenie sýrskej armády katastrofálne. Vďaka Rusom, podpore Iránu, libanonského Hizballáhu i palestínskych šiítov sa bojaschopnosť sýrskej armády výrazne zlepšila.
Sýrska armáda, najmä jej elitné oddiely – Republikánska garda, Tigre, Sokoli, tankové jednotky a výsadkári prevzali strategickú iniciatívu a uštedrili teroristom i opozícii viacero tvrdých úderov. Všetky úspechy sa však niesli v znamení podpory ruského letectva a strategické plány ofenzívy vypracovali ruskí odborníci. Sýrska armáda nikdy neútočila “do plných” a vždy nastupovala až po tvrdých útokoch ruského letectva na pozície teroristov.
Ruský kontingent v Sýrii je však obmedzený a nie je v jeho silách útočiť súčastne na viacerých frontoch. Napríklad dnes sa Rusi sústredia na čistenie územia okolo Aleppa, takže Deir ez-Zor sa nemôže spoliehať na masívnejšiu podporu ruských lietadiel a jednotiek.
Podľa Jakova Kedmiho v roku 2016 sýrske vládne jednotky zlyhali 3x. Zlyhali v Palmýre, ktorú pred niekoľkými mesiacmi získali s ruskou podporou. Teroristi ISIS, ktorí náhle zaútočili, pričom do bojov vrhli aj posily z Iraku obsadili okolie Palmýry.
Druhým zlyhaním bola priama strata Palmýry, s ruskou pomocou však zachránili vojenské letisko T-4 a podarilo sa zastaviť útok teroristov na Homs.
Tretím zlyhaním bola strata viacerých pozícií počas oslobodzovania Aleppa. Vďaka ústupu sýrskych vládnych jednotiek sa predĺžilo oslobodzovanie Aleppa o tri mesiace.
Podľa Kedmiho, ak by neboli tieto tri neúspechy, vojna v Sýrii by sa už skončila. Kedmi je presvedčený, že chyba neleží len na sýrskej vojenskej rozviedke.
Veliteľ bojovej jednotky musí vedieť zaujať kvalifikovanú obranu aj bez informácií špeciálnych služieb. V Aleppe navyše mali sýrske vládne jednotky k dispozícii aj niekoľko desiatok tankov a bojových transportérov. Dôstojníci sýrskej regulérnej armády podľa jeho slov nezvládli strategicky situáciu. Kedmi však chápe situáciu, v ktorej sa sýrska armáda nachádza.
Počas 5 rokov konfliktu sýrska armáda utrpela ťažké straty, väčšina nových dôstojníkov bola povýšená z radov poddôstojníckeho zboru a chýbajú im skúsenosti. Rýchle kurzy, ktorými prešli, nemôžu byť adekvátnou náhradou za niekoľkoročné štúdium na špeciálnej vojenskej vysokej škole. (Kedmi to pravdepodobne nevie, ale Slovensko dokáže vytvoriť plnohodnotného a skúseného kapitána z poddôstojníka bez najmenších problémov, stačí k tomu minister).
Podľa Kedmiho Rusi pilne pracujú na zlepšovaní bojovej úrovne sýrskej armády. Vybraní sýrski dôstojníci si zvyšujú kvalifikácie v Rusku, pomáhajú ruskí inštruktori a dôstojníci. Sýrsky generálny štáb úzko spolupracuje s ruskými odborníkmi, Rusi však sami potvrdili, že aj sýrsky generálny štáb potrebuje zvýšiť svoju kvalifikáciu a pripravujú už aj nových dôstojníkov generálneho štábu a rozviedky.
Víťazstvá sýrskych vládnych vojsk však oslabili potenciál teroristov, zvýšil sa počet záujemcov, ktorí chcú vstúpiť do radov regulérnej sýrskej armády. Kedže v Sýrii momentálne nefunguje systém brannej povinnosti, ide o dobrovoľníkov rôzneho veku a rôznej fyzickej či odbornej úrovne, ktorí slúžia za žold.