Bezkonkurenčné tempo tlačenia peňazí zo strany centrálnych bánk zvýšilo v európskych krajinách obavy o svoje zlaté rezervy uložené v zahraničí.
Holandská centrálna banka – De Nederlandsche Bank – minulý piatok oznámila, že sa do Holandska vrátila pätina z celkových 612,5 ton zlata.
Cieľom návratu zlata bol podľa vysvetlenia menovanej banky vyváženejší spôsob prerozdelenia zásob zlata a posilnenie dôvery verejnosti.
Holandské zlaté rezervy sú po tomto kroku rozdelené nasledovne: 31 percent sa nachádza v Amsterdame, 31 percent v New Yorku, 20 percent v Ottawe, v Kanade a 18 percent v Londýne.
Francúzsko
K aktuálnemu trendu sa pripája aj Francúzsko. Líderka pravicovej strany Národný Front Marine Le Penová vyzýva centrálne banky, aby vrátili zlaté rezervy krajiny.
Podľa informácií zverejnených na Russia Today Le Penová v otvorenom liste, ktorý adresovala riaditeľovi franúczskej banky Banque de France, Christianovi Noyerovi, okrem iného požadovala kontrolu 2 435 ton zásob zlata.
Nemecko
Podobnou cestou sa vydalo aj Nemecko, ktoré v roku 2013 oznámilo plán návratu niektorých zlatých rezerv zo Spojených štátov a Francúzska.
Od úsilia sa upustilo počas letných mesiacov tohto roka, kedy Nemecko oznámilo, že sa rozhodlo ponechať v Spojených štátoch zlato v hodnote 635 miliárd eur (takmer 509 miliár eur), píše RT.
Nemecko doma drží len jednu tretinu svojho zlata. V New Yorku má uložených 40 percent. V Londýne sa nachádza 13 percent, 11 percent je v Paríži a len 31 percent v Bundesbanke vo Frankfurte.
Švajčiarske referendum
Zlato chcú mať doma aj Švajčiari, a preto už túto nedeľu organizujú referendum. „Zachráňme naše švajčiarske zlato,“ alebo inými slovami tiež povedané „chráňme majetok ľudí“. Týmito slovami vyzývajú stúpenci referenda Švajčiarov, aby sa zúčastnili hlasovania týkajúceho sa zlata, ktoré sa uskutoční 30. novembra.
Pre iniciátorov referenda má zlato charakter poistky. Menové rezervy, hlavne tie zlaté, sú pre nich základom stabilného a ekonomického poriadku. Zatiaľ čo zlato sú peniaze, ktoré vzdorujú kríze, papierové peniaze je možné “ľubovoľne“ tlačiť a manipulovať s nimi – „papier sa rozpadá, zlato pretrváva“, hlása jedno z hesiel referenda.
Tri otázky
Podľa informácii zverejnených na českom portáli Tyden.cz stúpenci ľudového hlasovania žiadajú tri základné veci: 1. Podiel zlata na aktívach Švajčiarskej národnej banky musí byť najmenej 20 percent, 2. Zlato sa nesmie viac predávať, 3. Zlaté rezervy sa musia skladovať vo Švajčiarsku.
Aktuálne je vo Švajčiarskej národnej banke podiel zlata na aktívach 8 percent. Iniciátori tiež banke vyčítajú, že od roku 2011 predala nadmerne lacno približne 1550 ton zlata. Podľa informácii Týden.cz išlo z časti aj o predaj pod medzinárodným tlakom.
Aktuálne má národná banka 30 percent zlatých rezerv v trezoroch vo Veľkej Británii (20 percent) a v Kanade (10 percent). Iniciátori referenda však žiadajú, aby všetky rezervy boli uložené len vo Švajčiarsku, keďže „kto by vážne veril, že v prípade vážnej krízy by sme mohli naše zlato dopraviť späť do Švajčiarska,“ zverejnil český portál vyjadrenie poslanca Luziho Stamma. Zlatom skladovaným v zahraničí je podľa neho Švajčiarsko vydierateľné.
Oponenti novembrového hlasovania okrem iného tvrdia, že nikto presne nevie, ako sa bude cena zlata vyvíjať v dlhodobom horizonte. Okrem toho sa údajne po prípadnom víťazstve iniciatívy obmedzí priestor pre rokovania národných bankárov.
ru