Novo navrhované zmeny dublinských pravidiel by mali zaistiť napr. to, aby sa každý členský štát spravodlivo podieľal na spracúvaní žiadostí o azyl. Členské štáty prvého vstupu, tj. krajiny, vstupom na územie ktorých sa migranti dostanú do EU, by podľa nových návrhov europoslancov už nemali byť automaticky zodpovedné za spracovanie azylových žiadostí, no migrant by mal byť urýchlene premiestnený do jedného z členských štátov na základe pevného distribučného kľúča. Europoslanci navrhujú vytvoriť trvalý a automatický systém prerozdeľovania migrantov medzi členské štáty EU podľa takého kľúča, na základe ktorého budú mať migranti, ktorí do EU neprišli v rámci zjednocovania rodín, možnosť vybrať si podľa vlastného želania nové miesto pre život zo 4 krajín, ktoré v danej dobe prijali najmenej migrantov! EU chce teda takýmto spôsobom naimportovať migrantov najmä do krajín strednej Európy.
Tí migranti, ktorí do EU prišli a majú už v nejakej krajine svojich príbuzných, budú automaticky a rýchlejšie v rámci tzv. zjednocovania rodín prevezení do krajiny, kde žijú ich rodinní príslušníci. A je toho samozrejme viac. Ak ale členské štáty nebudú tieto nové pravidlá rešpektovať a odmietnu sa podieľať na relokačných mechanizmoch, budú mať limitovaný prístup k eurofondom a nebudú môcť využívať prostriedky EU na návrat tých žiadateľov o azyl, ktorých žiadosti odmietli. A to je v podstate nepriame pretlačenie povinných kvót iným, pre verejnosť až tak neviditeľným spôsobom.
Výbor EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) už schválil k pôvodnému návrhu reformy azylového systému z dielne EK pozmeňujúce návrhy, ktoré sa stanú rokovacím mandátom EP s Radou ministrov EU, pokiaľ voči nim nebude do polnoci z utorka na stredu vznesená námietka, ktorú podporí aspoň desatina všetkých poslancov. V prípade vznesenia námietky rozhodnú o rokovacom mandáte všetci
europoslanci hlasovaním. Práve na základe tohto mandátu EP bude potom parlamentný tím viesť rozhovory s predstaviteľmi Rady ministrov EÚ o finálnom znení nových azylových predpisov. Preto kto môžte, píšte našim europoslancom, prípadne ich stranám, aby na najbližšom zasadnutí EP vzniesli voči tomuto návrhu zmien azylových predpisov námietku a vyjadrili tak nesúhlas s povinným prerozdeľovaním migrantov do
členských štátov EU a so sankciami v podobe zablokovania prístupu k eurofondom v prípade ich nesúhlasu. Ide tu o našu budúcnosť. Sme to totiž my občania, kto máme ako jediní právo rozhodovať o tom, s kým budeme v našej krajine žiť.
Martin Bago