Belgický federálny premiér Charles Michel dnes napoludnie oznámil, že federálna vláda a predstavitelia regionálnych vlád sa dohodli na spoločnej deklarácii, ktorá je prijateľná pre všetky zložky belgickej federácie.
Valónsky premiér Paul Magnette, ktorý odmietal podpis dohody s Kanadou v jej pôvodnom znení, po dosiahnutí kompromisu vyhlásil, že “Valónsko je nesmierne šťastné, že jeho požiadavky boli vypočuté”.
Účastníci tzv. vnútrobelgických rokovaní, ktoré začali v utorok (25. 10.) poobede a s prestávkami pokračovali celú stredu (26. 10.), sa dohodli, že regionálne parlamenty poskytnú svoje stanovisko k tejto dohode najneskôr v piatok do polnoci.
Valónsky parlament v Namure už oznámil, že zvolal plenárne zasadnutie v piatok 28. októbra o 11.00 h. Po preštudovaní deklarácie budú valónski poslanci hlasovať okolo 16.00 h. Rovnaká debata prebehne súčasne aj v parlamente valónsko-bruselskej federácie v Bruseli, ktorej členovia stanovili hlasovanie na 18.00 h.
Parlament bruselského regiónu urobí všetko možné, aby zasadal tiež v piatok a prijal konkrétne stanovisko, uviedol jeho predseda Charles Picqué. Parlament frankofónnej jazykovej komunity, ktorý sídli v Bruseli by mal zasadať ešte dnes, oznámila jeho šéfka Fadila Laananová.
Text vnútrobelgickej dohody bol zaslaný aj veľvyslancom pri EÚ (COREPER), aby sa aj členské štáty EÚ dozvedeli o kompromisnom výsledku politických rokovaní a dostane sa aj k zodpovedným kanadským úradom, ktoré sa k tomuto textu musia vyjadriť ešte pred oficiálnym podpisom CETA.
Televízna stanica RTBF medzitým upozornila, že medzi dôležitými bodmi, ktoré viedli k dosiahnutiu kompromisu a upokojeniu valónskej strany, je aj ten, že Belgicko bude môcť požiadať Súdny dvor Európskej únie, aby preskúmal, či nový systém arbitrážnych sporov medzi štátmi a investormi, ktorý nahradí súčasný arbitrážny mechanizmus, je kompatibilný s CETA.