V Českej republike sú na rodičovskej dovolenke prevažne ženy. Cieľom jej snáh je, aby boli na rodičovskej dovolenke aj muži a následne sa zamestnávatelia nepozerali na ženy, ako na tie, ktoré budú automaticky doma.
Za vzor zdieľanej starostlivosti považuje Česká republika krajiny západnej Európy. V niektorých z nich však trvá rodičovská dovolenka deväť mesiacov, tri mesiace je potom doma druhý rodič. V Čechách trvá rodičovská dovolenka rovnako ako na Slovensku tri roky.
„Musíme vymyslieť, ak to zvládnuť u nás. Podľa mňa je reálne začať na jednom až dvoch mesiacoch. Ak by to druhý rodič nevyužil, o tú dobu by sa rodičovská skrátila,“ uviedla Marksová-Tominová.
Zdieľaná rodičovská dovolenka by podľa ministerky mohla priniesť aj úspory. V prípade, že by nárok prepadol, štát by poskytol menej financií. „Pri dovolenke otcov by bol nárok na nemocenské poistenie. Rodí sa u nás asi 90 tisíc detí ročne a nie každý si to vyberie. Dopad do rozpočtu nebude veľký,“ dodala ministerka.
“Hrozba gender”
Petr Vrabec z českého portálu Reflex.cz vo svojom komentári označil ministerku práce na základe jej návrhu za feministku vo farbách socialistov. Podľa neho by česká mladá rodina s malým dieťaťom, ktorá počíta každá korunu, v prípad neúčasti otca na rodičovskej dovolenke prišla o dvadsať tisíc českých korún (takmer 730 eur).
Vrabec tiež upozorňuje na fakt, že nápad ministerky prichádza v čase, kedy pápež František prirovnal “hrozbu gender“ k hrozbe jadrovej katastrofy. „Ak pokladáme jadrové zbrane za možnosť, kedy počas krátkeho okamihu zahynie vysoký počet ľudských bytostí, musíme uvažovať rovnako i v prípade genetickej manipulácie alebo genderovej teórie. Tie tiež nedodržujú rad stvorenia sveta,“ vyhlásil pápež František.
Redaktor zdieľa podobný názor a na záver uvádza: „Dúfajme len, že toto sociálno-inžinierské dobrodružstvo, ktoré sa volá feminizmu a gender čoskoro skončí, pretože by sme sa mohli čoskoro dočkať toho, že nám štát bude nariaďovať aký a kedy máme mať sex. A raz možno i – s kým!“
ru