ZŠ má momentálne 590 žiakov v 27 triedach od nultého po deviaty ročník a 54 učiteľov, pričom všetkých zamestnancov je 75. “Sídlisko starne, tým pádom nám počet žiakov momentálne klesá. Ale predpokladám, že je to otázka možno piatich – desiatich rokov a deti sa vrátia naspäť, tak ako teraz na sídliskách Hliny a na Vlčince,” povedala Halečková.
“Ako rástlo sídlisko Hájik, rástla i škola a počet žiakov v nej. Znie to priam neuveriteľne, ale prvý rok, keď sme začínali, stála iba časť školy – pavilón G. Bolo nás máličko, z každého ročníka po jednej triede, aj to len do piateho ročníka. Nemali sme jedáleň a na obedy sme chodili do vedľajšej škôlky, ako zborovňa nám slúžila trieda, hodiny telesnej výchovy sme učili v určenej triede a na chodbách,” zaspomínali si pri príležitosti 25. výročia školy Katka Kalmanová a Lenka Muščíková, ktoré v škole začali učiteľskú kariéru.
Riaditeľka školy doplnila, že jednotlivé pavilóny so spojovacími chodbami a hlavným vstupom do školy pribúdali v rôznych časových obdobiach. “Za prelom považujem rok 2011, v ktorom sme uvítali zrod moderného telovýchovného pavilónu. Skvalitnilo to výučbu, záujmovú i športovú činnosť. Výstavba školy je dlhodobý proces, ktorý ešte stále nie je ukončený,” dodala Halečková.
Po dobudovaní telocvične sa ZŠ na Hájiku v Žiline zamerala na šport
Základná škola (ZŠ) na sídlisku Hájik v Žiline sa po dobudovaní telovýchovného pavilónu pred piatimi rokmi sústredila na športovú a záujmovú činnosť.
Podľa riaditeľky ZŠ Janky Halečkovej využívali pred dobudovaním telocvične veľmi intenzívne prírodu v okolí sídliska. “Telesná výchova bola naozaj v prírode, pokiaľ sa dalo a bolo na to počasie. Pokiaľ nebolo, využívali sme chodbové priestory. Naše deti sú vynikajúce práve v terénnych behoch a v behoch v prírode. A myslím si, že je to práve pre to, že naši učitelia využívajú aj napriek tomu, že už máme pavilón telesnej výchovy, aj prírodu,” povedala Halečková.
Doplnila, že v škole je viac ako 34 krúžkov a väčšina je zameraná na športové aktivity. “Šport je pre deti dosť podstatný, pretože momentálne viac-menej sedávajú za počítačmi. Zameriavame sa okrem iného aj na telesnú výchovu a jej vyučovanie máme od prvého ročníka rozšírené. Dosahujeme výborné výsledky vo florbale, futsale, basketbale, vybíjanej. Dokonca máme aj jednotlivcov – bicyklistov, plavcov, tenistov,” uviedla riaditeľka ZŠ.
Dažďová záhrada ZŠ Hájik v Žiline má byť študijný aj oddychový priestor
Na udržateľnosť prírodných zdrojov a ekológiu je zameraný projekt Dažďová záhrada, ktorý Základná škola (ZŠ) na sídlisku Hájik v Žiline buduje vďaka podpore z nórskych fondov.
“Je to malé arborétum, o ktoré sa postupne budú deti starať. Je tam malé jazierko, stromy, políčka, na ktorých sadíme kvety, rastlinky, kríčky. A v rámci pestovateľských prác, environmentálnej výchovy a prírodovedy deti fungujú v podstate v prírode. Vďaka projektu sme si prírodu doniesli bližšie k nám. Skrášľujeme si tak prostredie, aby sa tu deti a ich rodičia cítili príjemne,” povedala riaditeľka školy Janka Halečková.
Dažďovú záhradu podľa nej realizovala ZŠ v rámci projektu Prispôsobenie sa zmene klímy a prevencia povodní a sucha. “Projekt by mal pomôcť aj celému okoliu sídliska Hájik vzhľadom na to, že je na kopci a je tu predpoklad zavodnenia. Dažďová záhrada je síce priestor, ktorý pomáha životnému prostrediu, ale my ju máme aj ako študijný priestor pre aktivity školy. Pre záujmovú činnosť, ale aj výchovno-vzdelávaciu činnosť počas hodín a aktivít školy. Môže to byť aj oddychové centrum,” dodala riaditeľka ZŠ na Hájiku.
Projekt s finančnou dotáciou 40.000 eur sa začal realizovať vo februári v roku 2014. Škola pri realizácii projektu aktívne spolupracuje s mimovládnymi a neziskovými organizáciami – občianskym združením (OZ) Hájik deťom, Školou ochrany prírody Varín, úpravňou vody Nová Bystrica, čističkou odpadových vôd v Dolnom Hričove a s OZ Priatelia Zeme – CEPA.