Zločiny a ožobračovanie komunistami, ktoré doteraz zakúšame. Reakcia na Blahu

Bratislava 19. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Ako ináč, pre marxistov je 17. november každoročne príležitosťou oslavovať komunizmus, ktorý označujeme za zločinecký režim nie pod dojmom emócií, ale na základe faktov, ktoré si pripomeňme

Na snímke kniha Ľuboša Blahu

Pre dnes poslanca Blahu bola Nežná revolúcia len štátnym prevratom. Nevšimol si, že prevzatie moci komunistami v roku 1948 bolo násilným prevratom na rozdiel od nenásilných demonštrantov v roku 1989, ktorým komunistickí vodcovia ustúpili, lebo pochopili, že ich režim nie je udržateľný a lepšie budú svoje osobné ambície realizovať v sociálno-demokratickom systéme. Niežeby sme ten mali oslavovať, ale aspoň viaceré porušovania ľudských práv skončili.

Hneď na začiatku svojej moci komunisti ožobračili ľudí o ich úspory tzv. menovou reformou. Okradli ich o pôdu v nanútenej kolektivizácii, ktorá bolo tak dobrovoľná, že keď gazda odmietol dať pôdu do družstva, tak musel splácať tzv. kontingenty v produktoch zo zvierat či poľa. Tie boli nastavené tak, aby týchto farmárov zruinovali. Aj fyzické násilie či väzenie bolo prostriedkom donútenia. Vyše 3000 súkromných podnikov, kde pracovalo vyše 60% ekonomicky činného obyvateľstva, bolo zoštátnených. Komunisti možnosť podnikania stopli.

Zabavené aj fabriky, bane, kaštiele… Politika vedená závisťou voči bohatším si postupne získavala svojich podporcov, lebo veď dostávali automaticky z toho, čo sa iným ukradlo. Všetok príjem z práce patril štátu, ktorý ho „spravodlivo“ rovnostársky rozdeľoval. Dnes ešte stále náš príjem patrí štátu, len nám dovoľuje si necelú polovicu svojho zamestnaneckého príjmu ponechať. Aj za komunizmu sa podarilo vyprodukovať všeličo, aj kvalitné veci, nie však vďaka marxistickej ideológii, ale vďaka rozvoju technológií, ktoré prišli vo svete po 2. svetovej vojne, a oveľa intenzívnejšie sa rozvinuli na Západe ako v našom plánovanom hospodárstve. Práve viac kapitalových statkov je dôvod, prečo práca na Západe je lepšie platená, ako u nás.

Ekonomicky efektívne nie je žiaden úradník, manažér ani politik schopný naplánovať výrobu a spotrebu s kontrolovanými cenami, ktoré neodrážajú dopyt a ponuku. Ak trh nemá voľnú tvorbu ceny, tak sa presne stane to, čo si pamätáme z čias komunizmu – dlhé rady na banány, zhánanie bonov na rifle z Tuzexu, prázdne regály a pod. Jednoducho štát nemôže poznať želania, potreby, očakávania miliónov ľudí vo všetkých oblastiach. Tie často nepoznáme ani my rok vopred, nieto ešte na 5 rokov dopredu. Slobodná tvorba ceny a sloboda podnikania sú naozaj kľúčové, nečudo, že ich prijali už aj hard-core čínski komunisti, lebo len tak je možné rýchlo a efektívne reagovať na meniace sa potreby v prostredí konkurencie, ktorá poháňa pokrok.

Keď aj dnes hospodári štát v nejakej oblasti, nie je tam žiadna osobná zodpovednosť politikov či manažérov, že stratia svoje peniaze, ktoré do podnikania normálne podnikateľ dáva. Možno prídu o svoju pozíciu, ale rozhodujú o štátnych peniazoch, či investíciach, ktorých je napokon vždy dosť. V oblasti, kde štát hospodári, nieto ani konkurencie, preto ani tlak znižovať náklady, či zefektívňovať služby tam nie je. Aj preto komunistický systém nevedel držať tempo s rozvojom Západu, čo si dobre uvedomovali aj komunistickí papaláši. Nedostatok konkurencie, osobnej zodpovednosti a motivácie vo vnútri centrálne plánovaných ekonomík bol dôvod zaostávania. Nedostatok slobody bol celkovo nepochopením ľudskej prirodzenosti, hoci komunisti pochopili dobre pokušenie človeka „mať istoty“ za akúkoľvek cenu.

Sloboda vlastniť súkromný majetok je predsa len pilier ľudskej dôstojnosti, ako ju bránili voči komunizmu pápeži minimálne v dvoch encyklikách – pri jeho nástupe a pri jeho páde. Veľmi rýchlo komunisti pochopili, že si treba podriadiť Cirkev, ktorej odpor voči ateistickej ideológii bol jasný. Začiatkom 50-tych rokov pozatvárali pre vieru nielen kňazov a rehoľníkov, ale aj množstvo otcov kresťanských rodín. Mnohí prišli ak nie o život, tak isto o zdravie. Zrušili gréckokatolícku cirkev a začali účinnú kontrolu Cirkvi cez kňazské združenie Pacem in Terris /Pokoj na zemi/.

Komunizmu, ktorého zločiny vo svete boli vyčíslené na 100 miliónov /vrátane Číny a Sovietskeho zväzu/, treba, pán Blaha, ďakovať aj za „výdobytok“ modernej doby – legalizáciu potratov. Počet potratených do tohto čísla nebol započítaný. Útok na právo na život nenarodených a vlastne na život každého začali tiež komunisti. Hodnotu ľudského života merajú podľa chcenosti. Dnes sú marxizmom oveľa viac ovplyvnené západné krajiny, kde už ajnarodení nechcení – či postihnutí alebo starí – majú právo na život upreté. Dieťa je závislé od maternice, tak ho možno zabiť? Veď aj novorodenec je závislý od iných a našťastie ešte nie je legálne sa ho zbaviť. V starobe budeme závislí aj my…

Áno, pán Blaha, na Západe, ktorý tak nenávidíte, prekvitá marxizmus práve v genderovej ideológii. No doštudujte si Engelsa, ktorý videl už v diele O pôvode štátu, majetku a rodiny nebezpečenstvo pre rovnosť v postavení muža a ženy. Tak ako ten robotník mal rebelovať proti svojmu „buržoáznemu“ zamestnávateľovi, tak žena zviazaná jarmom manželstva sa má oslobodiť od muža – potratom, antikoncepciou, rozvodom má mať rovnaké právo si užívať sex bez dôsledkov. A feministkami dotiahnuté do konca – má aj právo si zvoliť akúkoľvek sexuálnu identitu, pohlavie, nebyť spútaná stereotypnými rolami, očakávaniami, či biologickým telom. Nie boj tried, ale tzv. cleavages, tak učia dnes neomarxistické univerzity na Západe gender ideológiu, ktorá prišla až po páde Východného bloku.Zrekapitulujme si ešte. Lenin ako prvý začal frontálny útok na rodinu. V roku 1920 zaviedol legálne potraty /aj rozvody/ v Sovietskom zväze, ktoré pred vojnou Stalin zakázal pre demografické dôvody. Pre rasové dôvody zakázal potraty Hitler v Nemecku, no legalizoval ich na okupovaných východných územiach v roku 1939. Od 50-tych rokov celý komunistický blok mal potraty legálne. Žena mala mať právo zbaviť sa potomka, lebo veď režim potreboval len nahradiť populáciu a 2,2 detí na ženu výdatne stačilo. Mala sa realizovať nielen rodením predsa, ale pre udržanie ekonomiky režimu aj v ekonomicky prínosnom zamestnaní, ktoré samozrejme malo byť genderovo neutrálne, napr. ako propagovaný ideál traktoristky.

Západ sa len postupne inšpiroval potratovými zákonmi, ktoré salámovo boli zavádzané socialistickými vládami počnúc v Škandinávii, na Islande, v roku 1967 v Británii, 1973 v USA, 1978 v Taliansku atď. V roku 1986 boli v Československu legalizované potraty na žiadosť bez udania dôvodu. Kým dovtedy počet potratov schválených komisiou predstavoval každé piate počaté dieťa, niekoľko rokov po tejto liberalizácii potratov štatisticky každé druhé počaté dieťa bolo umelo potratené. Okolo roku 2000 to bolo každé tretie dieťa a dnes je to už „len“ cca 20 detí denne – taký jeden autobus denne, jedno mesto ako Veľký Krtíš ročne.

Mobilizácia ku kontrarevolúcii /v reakcii na socialistickú revolúciu/ Verejnosti proti násiliu potratu je o to aktuálnejšia.V tento novembrový čas si to treba pripomenúť. A zároveň reagovať na klamstvá ideológov socializmu, ktorým nepatrí priestor v kresťanských či konzervatívnych médiach. Mám pocit, že sa nikto toho neujíma. Tak znova, ako keď v roku 1999 som sa ako vysokoškoláčka podujala zorganizovať oslavu 10. výročia nežnej revolúcie na Námestí SNP, beriem si to za svoju výzvu. Nie, nebola som platená zo zahraničných zdrojov. Sama som ako predsedníčka mládežníckej organizácie zháňala sponzorov, dala dokopy program, ktorý som aj moderovala. STV vysielala z pódia koncert s Händleho Hudbou pre kráľovský ohňostroj, ktorý dirigoval Anton Popovič. Už kto ten ohňostroj strieľal, nepamätám. Pekná spomienka je to.

Jana Tutková

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovenská ženská hliadka 3x K1 bronzová, zlato pre Britky

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Slovensko vybojovalo medailu hneď v prvej súťaži na majstrovstvách sveta v slalome a šprinte na divokej vode v bratislavskom Čunove. Je bronzová a postarala sa o ňu hliadka kajakárok v 3x K1 v zložení Eliška Mintálová, Jana Dukátová a Soňa Stanovská. V konkurencii…

Zrušenie obmedzení pre cestujúcich z Únie do USA považuje štátny tajomník za dobrú správu

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) považuje za dobré, že Spojené štáty americké od novembra zrušia obmedzenia pre zaočkovaných cestujúcich z Európskej únie (EÚ). Klus to v utorok uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti „Po tom, čo EÚ po dlhšom…

Počet zranených pri streľbe na univerzite v Perme vzrástol na 43

0 icon

Perm 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)   Na 43 vzrástol počet ľudí, ktorí utrpeli zranenia pri pondelňajšej prestrelke na univerzite v meste Perm na východe európskej časti Ruska. V kritickom stave je však iba strelec, ktorému od kolena amputovali nohu. V stredu to oznámila ministerka zdravotníctva Permského kraja Anastasija Kruteňová,…

Remarque v novom vydaní. Nebo nepozná obľúbencov

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:IKAR)   Táto kniha odráža krutú realitu života, no Remarque ju vtesnal do nádherného príbehu. Áno, je smutný, clivý, ale dokáže sa dotknúť vášho srdca, duše i mysle. Úžasné dialógy a vierohodne popísané myšlienky hlavných hrdinov. Román, ktorý je aktuálny dodnes Príbeh o umieraní a túžbe žiť. Krehké…

Pod rúškom ochrany policajtov si politici chcú zaviesť obmedzenie svojej kritiky. Pokuta má byť až 500 eur. Čo si o tom myslia niektorí z nich?

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay, TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Pavol Zachar, Facebook)   Ministerstvo vnútra SR predložilo novelu zákona o Policajnom zbore. Voči jednotlivým bodom novely boli vznesené viaceré pripomienky. Jednou zo sporných častí zákona je aj návrh, podľa ktorého by sa priestupku dopustil ten, kto „uráža verejného činiteľa pre…

Naď: Ozbrojené sily sú nezastupiteľnou zložkou bezpečnosti štátu

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ozbrojené sily SR (OS SR) sú nezastupiteľnou zložkou bezpečnosti štátu. Pripomenul to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v súvislosti s dnešným Dňom ozbrojených síl SR. Vo svojom profile na sociálnej sieti zároveň poďakoval vojakom za ich službu „22. septembra si tradične pripomíname oddanú…

Pellegrini podporil homosexuálov. Za uznesenie na podporu menšín hlasovali aj vládne strany OĽaNO, SaS a Za ľudí. Kto z Hlasu hlasoval za?

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pellegriniho strana HLAS-SD výrazne liberálnie   Liberál Pellegrini Líder opozície Peter Pellergini sa dlhodobo snažil zatajiť hodnotovú orientáciu svojej strany. Zrejme predpokladal, že mu to prinesie politické body. Pomaly sa však chtiac/nechtiac začal vyfarbovať. Pellegrini prednedávnom napríklad vyhlásil, že Slovensko by malo prijať…

V Českej republike tvorili až jednu tretinu pacientov na Jednotkách intenzívnej starostlivosti plne zaočkované osoby

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Zaočkovaní ľudia tvoria až tretinu pacientov na Jednotkách intenzívnej starostlivosti s diagnózou covid-19. A nie sú to bezpodmienečne len osoby staršie ako 65 rokov, ale aj mladší. A jediné, na čo sa lekári zmohli, je tlak na preočkovanie sa treťou dávkou Český internetový portál aktualne.cz…

Prezident Joe Biden neočakáva rýchlu dohodu o voľnom obchode s Veľkou Britániou

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Americký prezident Joe Biden nevyjadril veľké očakávanie dosiahnutia postbrexitovej dohody o voľnom obchode s Veľkou Britániou. Pred rozhovorom s britským premiérom Borisom Johnsonom v Bielom dome Biden novinárom povedal, že budú „trochu“ diskutovať o obchode. „Budeme musieť na tom pracovať,“ dodal. Informuje o…

“Absolútna lož.” Advokát rodiny Jozefa Chovanca reaguje na belgické médiá, ktoré zverejnili posudok, podľa ktorého si vraj smrteľné zranenia spôsobil sám

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP)   Vo francúzskych a nemeckých médiách sa začiatkom tohto týždňa objavil údajný nový znalecký posudok o smrti slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý zomrel v roku 2018 po zásahu belgickej polície v letiskovej cele. Informovala o tom v utorok televízia Joj. Médiá informovali, že v prípade…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

Pavel Jacz

Remišová: „Samozrejme, že to viem. DPH je 21%.“ Hotová úžasnosť!

0icon

Televízia Markíza nám v relácii Na telo s účasťou Veroniky opäť ponúkla zábavný programový bonbónik Kabaret Remišová. Možno by výstižnejší názov relácie pri účasti bojovnej buldočky bolo lepšiezmeniť na názov Na uterák! Po dlhšom čase som sa opäť zabával na tom, že naša sladká Veronika zo zásady neodpovedá priamo na…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 3. časť: Čo sme počuli a čo nie?

0icon

Posol z Ríma sa stretol so všeobecným nadšením médií, skoro ako tzv. pandémia. Návštevu pápeža Františka považujú takmer všetci naši europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy, a zviditeľnila spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú. Na počudovanie sa…

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

5 miest na svete, kde je zákaz fotografovania

0 icon

Dovolenka je dlho očakávaný (zvyčajne rok ťažkej práce) čas cestovania a voľného času. Počas tejto doby by sme si mali zanechať čo najviac spomienok a samozrejme k tomu patria aj fotografie. Avšak v niektorých krajinách platia určité zákony. Medzi ne patrí aj napríklad zákaz fotografovania. Ten sa vzťahuje na ľudí,…

20 ľudí našlo svojho dvojníka v múzeu. Nemohli uveriť vlastným očiam

0 icon

Obľúbená webová stránka Boredpanda zhromaždila týchto 20 fotografií, na ktorých môžeš vidieť obyčajných ľudí, spoločne so svojimi neobyčajnými dvojníkmi. Zbytočne ti to budeme opisovať, tú podobu musíš jednoducho vidieť. Tomu sa teda povie poriadna náhoda! Tvárou tvár v múzeu

Ako vyzerali najznámejšie produkty kedysi?

0 icon

Dnes sa nájde zrejme minimálne množstvo ľudí, ktorí nevedia ako vyzerá zariadenie od Applu alebo Samsungu. Avšak tieto ale aj ostatné značky a ich produkty vyzerali kedysi úplne inak. Dnes si preto ukážeme, ako vyzerali kedysi tie najznámejšie produkty. A takto vyzerali najznámejšie produkty kedysi: Prvý počítač Apple 1

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

Armádny Magazín

Lapin: "Aj keď do útoku pôjdu tisíce Talibancov, ich sily budú zničené za menej ako hodinu"

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Vedúci dočasnej vlády Afganistanu Mullah Mohammad Hasan Akhund, vymenovaný radikálnym Talibanom, má v Kábule stretnutie so zástupcami Ruska, Číny a Pakistanu. Oznámila to 21. septembra agentúra TASS s odvolaním sa na twitterovú stránku predstaviteľa radikálov Ahmadullaha Muttakiho.   K správe sú pripojené fotog

Irán a Azerbajdžan uviedli armády do plnej pohotovosti. Video

0 icon

Irán, 22.september 2021 (AM) – Sťahovanie iránskej vojenskej techniky a ťažkých zbraní do oblastí hraničiacich s Azerbajdžanom hrozí potenciálnym ozbrojeným konfliktom.   https://twitter.com/i/status/1439872195052793862   Podľa dostupných informácií potom, čo iránske jednotky začali vykonávať vojenské manévre pomocou tanko

Ján Čarnogurský odkazuje všetkým Rusom: "Nemôžete si byť istí spravodlivosťou krajín Európskej únie"

0 icon

Slovensko, 22.september 2021 (AM) – Bývalý predseda vlády Slovenska hodnotil zadržanie ruského občana Alexandra Frančhettiho v Českej republike na žiadosť Ukrajiny. Expremiér a bývalý šéf Ministerstva spravodlivosti Slovenska, vedúci Koordinačnej rady medzinárodného združenia „Priatelia Krymu“ Ján Čarnogurský sa vyjadril k zadržaniu občana Ruska Alexander Franch

Alexander Rogers: Ako USA zhodili Francúzsko (dvakrát)

0 icon

Ukrajina, 22.september 2021 (AM) – Pred niekoľkými dňami britský premiér Boris Johnson, austrálsky premiér Scott Morrison a americký prezident Joe Biden oznámili vytvorenie nového partnerstva obrany a bezpečnosti AUKUS.   Čo je na tom tak skvelé? Po prvé, táto aliancia, na rozdiel od NATO, ktoré bolo vytvorené proti ZSSR a v posled

Čo by mali kontinentálni Európania vedieť o rodiacom sa pakte?

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Prvoplánoví európski politici sa vyjadrujú o konaní trojstranného bezpečnostného paktu (Austrálie, V. Británie a USA) len ako o „biznis“ projekte, ktorý vraj urazil Francúzsko a neopodstatnene rozdeľuje Západ.   Čo je však v druhom pláne tohto projektu? To, že priamo pred očami sa nám tvorí fenomén 21. storočia, vznik etnickej koalí

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali