Zdechovský opakovane upozorňoval na niektoré pochybenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktoré podľa jeho názoru viedli minimálne z časti k rozšíreniu súčasnej pandémie Covid-19.
Organizácia je navyše v posledných niekoľkých rokoch predmetom systematickej kritiky a škandálov, ktoré podľa europoslanca vedú k tomu, že s ňou, obrazne povedané, mnoho demokratických štátov už nechce mať nič spoločné.
V blogu ďalej uvádza niekoľko kontroverzií, ktoré mali organizácii poškodiť.
Tradičná čínska medicína
Prvou kontroverziou je uznanie tradičnej čínskej medicíny. Ako uvádza Zdechovský, pod vedením generálneho riaditeľa Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, WHO smeruje k uznaniu tradičnej čínskej medicíny.
“Na organizáciu za to dopadla úplne pochopiteľná kritika zo strany vedeckej a lekárskej komunity. Predovšetkým kvôli tomu, že tieto praktiky nie sú založené na vedeckých dôkazoch, a potom tiež kvôli ohrozeniu divokých zvierat, ktoré sú lovené a týrané za účelom ich využitia. Pripomeniem, že na liečbu koronavírusu napríklad odporúčajú injekcie s výťažkom žlče medveďov malajzijských a tabletky, ktoré môžu obsahovať nastrúhané rohy nosorožca,” píše Zdechovský.
Neplodnosť ako ochorenie jedinca
Ďalšou kontroverziou sú pokusy o zmenu definície neplodnosti ako “ochorenia jedinca”.
“Neplodnosť primárne znamená neschopnosť páru počať dieťa po jednom roku pravidelného nechráneného styku. Kvôli tlaku menšín sa ale táto definícia začína posúvať k ‘právu jednotlivca mať rodinu’, z čoho mnohým lekárom a bioetikom vstávajú vlasy hrôzou na hlave. Ak sa totiž definícia oficiálne zmení na ‘neschopnosť jedinca počať dieťa, pretože nemá partnera opačného pohlavia alebo chce dieťa len sám pre seba’, povedie to len k posilneniu výroby detí na zákazku cez umelé oplodnenie a kontroverzné využitie náhradných matiek,” ozrejmil europoslanec s tým, že silná kritika odbornej verejnosti nakoniec WHO donútila k vyhláseniu, že definíciu neplodnosti meniť nebudú a budú pracovať len na novej klasifikácii toho, čo všetko bude pod neplodnosť patriť.
Mugabe
Treťou kontroverziou je podľa Zdechovského návrh Ghebreyesusa vymenovať Mugabeho za ambasádora dobrej vôle.
Dňa 18. októbra 2017 totiž vyššie spomínaný generálny riaditeľ WHO Ghebreyesus vymenoval bývalého zimbabwianskeho diktátora Roberta Mugabeho ambasádorom dobrej vôle organizácie. Kvôli pobúreniu bolo však vymenovanie nakoniec behom pár dní zrušené.
Taiwan
Ďalšou kontroverziou je otázka členstva Taiwanu vo WHO.
Taiwan patrí ku krajinám, ktoré najlepšie zvládajú pandémiu Covid-19, nie je ale členom WHO, ani členom OSN, pod ktoré WHO patrí (vstupe dlhodobo bráni ČĽR), preto nie je ani súčasťou debát WHO o boji s koronavírusom.
“Dôsledkom aktuálnej pandémie koronavírusu je tak aj volanie po tom, aby bolo Taiwanu umožnené podieľať sa na činnosti WHO. Podporu vyjadril napríklad kanadský premiér Justin Trudeau či japonský premiér Šinzó Abe. Účasť Taiwanu podporila v januári aj hovorkyňa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Virginia Battu-Henrikssonová,” pokračuje Zdechovský.
Pripomína, že medzi rokmi 2009-2016 bolo Taiwanu dovolené zúčastniť sa stretnutí WHO ako pozorovateľ, teraz to ale neplatí.
Covid-19
Poslednou kontroverziou, ktorú europoslanec spomína v svojom blogu, je reakcia WHO a jej predstaviteľov na Covid-19.
Zdechovský poukazuje na to, že riaditeľ WHO, ktorý sa dlhodobo netají svojím ľavicovým marxistickým myslením, chválil na začiatku februára “transparentnosť” čínskej reakcie na vypuknutie pandémie v ranom štádiu.
“A to napriek mnohým správam, že čínske autority umlčali lekárov, ktorí sa snažili na nové neznáme ochorenie upozorňovať na sociálnych sieťach. To vyvolalo posmech WHO nielen v ázijských krajinách,” tvrdí Zdechovský.
Dodáva, že kvôli čínskemu vplyvu požadoval japonský vicepremiér Taro Aso na konci marca premenovanie WHO na CHO (Chinese Health Organisation). A aj keď neskôr vysvetlil, že išlo z časti o žart, ukázal to podľa europoslanca roztrpčenie a hnev demokratických štátov s postupom WHO, ktoré je podľa rady svojich kritikov značne ľavicové a snaží sa až príliš vychádzať v ústrety vo svojich záveroch rôznym nedemokratickým štátom.
“Preto ak sa WHO v blízkej dobe nezačne meniť, čaká ju zrejme, ako rad ďalších organizácií OSN, úpadok a postupné ignorovanie. A to by bola napriek všetkým výhradám a kritike súčasného stavu tejto dôležitej organizácie bojujúce s radom svetovo rozšírených chorôb, neskutočná škoda,” konštatuje Zdechovský v závere.
Tatiana Stará