Zbabraná geopolitika a Orbánove autonómie

Zbabraná geopolitika a Orbánove autonómie

Maďarsko 20. mája (HSP/Foto:TASR)

 

Podpisom Helsinského záverečného aktu v roku 1975  sa mala  zabezpečiť nemennosť povojnového usporiadania v Európe, predovšetkým však nemennosť nedobrovoľnej úpravy hraníc. Politika dvojitých štandardov však viedla k otvoreniu Pandorinej skrinky. Nečestnosť, falošnosť  a pokrytectvo svetových lídrov, ktoré sa prejavilo umožnením vzniku Kosova,  a samozrejme aj jeho oficiálnym uznaním, sa im dnes vracia aj s úrokmi. Krym bol už len logickým dôsledkom toho, čo sa zasialo v roku 2008.

Na snímke predvolebný bilbórd Viktora Orbana

Iste, už pred tým si Európa prežila zložité turbulencie. Všetci si dobré pamätajú krvavý rozpad Juhoslávie, predovšetkým vojnu medzi Srbmi a Chorvátmi, ako aj  krvácajúcu Bosnu. Práve kríza na Balkáne ukázala nepripravenosť svetového spoločenstva riešiť zložité etnické konflikty, predovšetkým však absolútne zlyhanie európskych politických elít. Konflikt medzi Srbmi a Chorvátmi sa skončil bez zásadného vplyvu svetového či európskeho spoločenstva a model riešenia etnicky extrémne heterogénnej Bosny je viac než rozpačitý. Daytonská mierová zmluva z roku 1995 v podstate nič nevyriešila, len konflikt zmrazila. Dnes je Bosna de facto európsky protektorát  v ekonomickom rozvrate, skrz naskrz prerastený korupciou a klientelizmom. Je to v podstate zlyhaný štát s veľmi iluzórnou centrálnou mocou a je skôr výkričníkom európskej politickej nemohúcnosti než nasledovaniahodným príkladom.

Reklama

Jediným úspešným modelom civilizovaného a  pokojného rozdelenia sa štátu bolo okrem rozpadu ČSFR osamostatnenie sa Čiernej hory od malej alebo srbsko-čiernohorskej Juhoslávie. Bolo to asi len preto, že Čiernohorci (je to vôbec národ?) sa „odtrhli“ od Srbov a riešenie etnických konfliktov na úkor Srbov sa stalo štandardom.  V prípade  rozpadu malej Juhoslávie sa ukázalo, že rozdelenie krajiny referendom sa vníma ako legitímne a je dokonca medzinárodne akceptované (samozrejme, len ak sa tak deje na úkor Srbov). Ako sa ukázalo, svetové spoločenstvo  bez problémov takéto referendum uznalo, v prípade Krymu je však všetko inak.

Ak máme spomenúť ďalšie etnické konflikty v Európe a „blízkom okolí“, nemôžeme zabudnúť na pôvodne moldavské Podnestersko, ktoré má v rámci svojho územia ešte aj Gagauzskú autonómiu, ako aj odštiepenecké republiky v Gruzínsku – Abcházsko a Južné Osetsko. Pre úplnosť ešte musíme spomenúť aj gruzínske Adžarsko, kde však „demokratický diktátor“ Michail Saakašvili snahu o samostatnosť potlačil brutálnou vojenskou okupáciou. O tom sa však bežný smrteľník v našom mediálnom prostredí sotva niečo dozvie.

Reklama

Poďme však k najnovším iniciatívam Viktora Orbána, ktorými len logicky reaguje na aktuálnu situáciu v Európe.  Najprv si musíme priblížiť, aké je dnes vlastne jeho postavenie, napriek tomu, že len nedávno obhájil víťazstvo v parlamentných  voľbách, v ktorých dokonca obhájil ústavnú väčšinu. Treba však zdôrazniť, že tento výsledok dosiahol len vďaka veľmi účelovým zmenám  ústavy a volebných zákonov. Sám si iste veľmi dobre uvedomuje, že už je za svojim politickým zenitom, o čom svedčí aj skutočnosť, že oproti voľbám v roku 2010 prišiel o viac než 600 000 hlasov.

Jeho politická iniciatíva žiadať pre svoje menšiny autonómiu, ako aj masovo rozdávať dvojité občianstvo ponad hranice, je jasne smerovaná predovšetkým domácemu publiku. Môžeme si o Orbánovi myslieť všeličo, je však nepravdepodobné, že by úplne stratil súdnosť. Faktom je, že pri riešení svojej vnútropolitickej situácie sa jasne inšpiroval Putinom. Sám si však musí uvedomovať, že Maďarsko nie je Rusko a že pomer mocenský a vplyvový  medzi susedmi Ruska  a susedmi Maďarska je diametrálne odlišný. Takmer všetci susedia Maďarska (okrem Ukrajiny) sú ako členmi EÚ a NATO (okrem Rakúska). Preto Orbán  nemôže použiť Putinov model  na svojich susedov. Zjavne si to skôr alebo neskôr uvedomí (a asi si to aj uvedomuje) a jeho kroky ostanú len v deklaratívnej rovine. Súčasné medzinárodne postavenie Maďarska je najslabšie za posledných dvadsať rokoch.

Z toho, čo sa dnes deje, si však musíme zobrať vážne ponaučenie. Iredentistické koncepcie sú v maďarských politických stratégiách vždy latentne prítomné. To, že dnes nemajú nádej na úspech, nás však nemôže  nechať ľahostajnými. Orbán, či jeho nástupcovia vždy čakajú, či budú čakať len na vhodnú príležitosť. S týmto vedomím sa musíme naučiť žiť a byť na to vždy politicky  pripravení.

Politológ Roman Michelko

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

06:50

 Muž, ktorý sa polial horľavinou a zapálil pred súdom v New Yorku, kde prebieha pojednávanie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave.

06:49

Americký občan Russell Bentley, ktorý v rokoch 2014 – 2017 bojoval na strane proruských separatistov na Ukrajine, bol zabitý v Moskvou okupovanom východoukrajinskom meste Doneck. 

06:47

Vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom v Bavorsku prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií. Manželia Navaľní dostali toto ocenenie “za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku”.

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií
Na snímke Julija Navaľná, vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií v nemeckom Gmund am Tegernsee
06:43

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zopakoval, že administratíva prezidenta Joea Bidena “nemôže podporiť” veľkú vojenskú operáciu izraelskej armády v meste Rafah v palestínskom Pásme Gazy.

 

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Včera 19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

Včera 19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

Včera 18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali