Zapojené koruny stromov chránia život v lese pred globálnym otepľovaním

Zapojené koruny stromov chránia život v lese pred globálnym otepľovaním

Bratislava 19. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

 

Klenba zapojených korún stromov zmierňuje vysoké teploty a chráni tak život v lese pred globálnym otepľovaním. Vo svojej štúdii publikovanej v odbornom časopise Science to tvrdí medzinárodný kolektív vedcov, ktorého súčasťou bol aj František Máliš z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene a Národného lesníckeho centra

Ilustračné foto

Vedecká komunita dokazuje otepľovanie klímy na základe presných meraní tisícok klimatických staníc na celom svete, ktoré sú zväčša umiestnené na otvorenom priestranstve. Medzinárodný tím vedcov, ktorý viedol Švajčiarsky federálny inštitút pre výskum lesa, snehu a krajiny (WSL) a Cambridgeská univerzita, však analyzoval klimatické otepľovanie vnútri lesných porastov a preukázal, ako sa otepľovanie pod korunami stromov líši od toho na otvorenom priestranstve. Florian Zellweger z WSL spolu s kolegami merali teplotu v lesoch na sto lokalitách v Európe vrátane oblasti Poľany, kde ich realizoval Máliš. Merania vedci následne skombinovali v počítačovom modeli s historickými údajmi o hustote zapojenia korún stromov, ku ktorým zase prispeli historické záznamy z trvalých typologických plôch Národného lesníckeho centra zaradené do databázy forestREplot.

Reklama

Otepľovanie klímy zaznamenané na otvorenom priestranstve podľa vedcov nedostatočne odzrkadľuje zmeny teplôt v lesoch. Ak je zápoj korún hustejší, lepšie chráni organizmy žijúce v lese pred otepľovaním. Ak sa však zápoj korún zníži, teplota vnútri lesného porastu rýchlo stúpa. “Toto poznanie je kľúčové pre pochopenie pôsobenia klimatickej zmeny na biodiverzitu lesa,” vysvetlil Zellweger.

Všetky organizmy majú optimálne klimatické podmienky, v ktorých sa im darí najlepšie. S narastajúcimi teplotami sa viac darí teplomilnejším druhom, ktoré nahrádzajú chladnomilnejšie organizmy, ktoré zase môžu migrovať na iné miesta. Podľa štúdie sú však optimálne teploty lesných druhov rastlín významne nižšie ako aktuálne hodnoty, čo znamená, že je lesná vegetácia oneskorená v prispôsobení sa na nové klimatické podmienky. V kontexte globálnej klimatickej zmeny to znamená, že mnohé druhy žijú v menej vhodných podmienkach, ktoré sa stále zhoršujú.

Reklama

Ak sa navyše k tejto situácii pridá aj strata ochranného pôsobenia zápoja korún stromov, organizmy žijúce v lesoch za normálnych okolností sú náhle vystavené dodatočnému silnému otepleniu, na ktoré nie sú dostatočne pripravené. Mnohé druhy nie sú schopné zmenu prostredia prežiť a nahradia ich iné, ktoré sa lepšie prispôsobia novým podmienkam, ako napríklad suchšej pôde. Často to pritom môžu byť invázne, nepôvodné druhy. “Tieto procesy ovplyvňujú budúci charakter lesných porastov na dlhé roky a môžu negatívne pôsobiť na plnenie rôznorodých funkcií lesa,” priblížil Máliš. Ako dodal, v súčasnosti, keď sa klimatická zmena stupňuje, je veľmi dôležité “implementovať aktuálne vedecké poznatky do spôsobov obhospodarovania lesa”.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:44

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v piatok dekrétom oznámil zostavenie novej vlády, ktorej predsedom bude jeho dlhoročný poradca Muhammad Mustafá.

14:44

Pomaly sa pohybujúca tropická cyklóna Gamane, ktorá sa nečakane obrátila smerom k Madagaskaru, si vyžiadala najmenej 11 obetí. Silný vietor lámal stromy a prívaly vody sa valili cez dediny a vytopili domy, uviedli miestni predstavitelia.

14:43

Poľská Agentúra pre vnútornú bezpečnosť (ABW) vykonala v spolupráci so svojimi európskymi partnermi prehliadky budov v rámci vyšetrovania ruskej špionážnej siete. “Boli zdokumentované akcie zamerané na organizovanie proruských iniciatív a mediálnych kampaní v krajinách EÚ,” oznámila ABW. V stanovisku spomenula webovú stránku voice-of-europe.eu, ktorá mala zverejňovať proruské materiály.

14:42

Na Václavskom námestí v centre Prahy vo štvrtok napoludnie horela lepenka na streche jednej z budov ležiacej pri centrále Českej pošty. Z vnútrobloku tam stúpal hustý čierny dym, ktorý bolo vidieť z celej Prahy. Požiar sa podarilo lokalizovať a podľa hasičov sa už ďalej nešíri. Do nemocnice previezli jedného muža, ktorý sa nadýchal splodín.

14:21

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok uviedol, že so zahraničnými partnermi prebiehajú rozhovory o možnej výmene amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorého od vlaňajšieho marca zadržiavajú v Rusku pre obvinenia zo špionáže.

14:19

Veliteľ estónskych ozbrojených síl Martin Herem vo štvrtok vyzval na zdvojnásobenie výdavkov na obranu Estónska v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Podľa neho je to potrebné na vytvorenie dostatočných zásob munície na rýchle odrazenie prípadnej ruskej invázie.

14:11

Lotyšský minister zahraničných vecí Krišjanis Kariňš oznámil, že k 10. aprílu odstúpi z funkcie.

14:09

Grécku metropolu Atény zahalili oblaky hustého prachu zo Sahary, ktorý tam cez východnú časť Stredozemného mora privial vietor zo severnej Afriky. Negatívne účinky prachu ešte umocňuje nezvyčajne teplé počasie.

13:40

Federálna vláda USA poskytne pôžičku vo výške 1,5 miliardy dolárov na obnovenie prevádzky jadrovej elektrárne v štáte Michigan. Má ísť o prvý takýto reštart v dejinách USA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali