Na tlačovej konferencii, na ktorej bilancoval svoj prvý rok v premiérskej funkcii, Zaev povedal, že Skopje a Atény neboli nikdy bližšie k dosiahnutiu dohody o názve pre Macedónsko, čo bol dlhoročný predmet sporu oboch krajín.
Macedónska televízna stanica Telma v stredu informovala, že v dlhoročnom spore medzi Macedónskom a Gréckom sa našlo konečné riešenie. Budúci názov Macedónska má byť Republika Severné Macedónsko (Republika Severna Makedonija).
K takejto dohode majú v stredu podľa televízie dospieť v telefonickom rozhovore premiéri Macedónska a Grécka Zoran Zaev a Alexis Tsipras. Potom by mala nasledovať ich schôdzka v macedónskom meste Prespa, kde potvrdia 11-bodovú dohodu k vyriešeniu sporu o názve krajiny, informuje agentúra APA.
V máji sa objavil návrh Skopje, podľa ktorého by nový názov mal byť Ilindenské Macedónsko (Republika Makedonija Ilindenska).
Grécko však označilo návrh “Ilindenské Macedónsko” za “neprijateľný” napriek tomu, že ho Zaev nazval “kompromisným a akceptovateľným pre obe strany”.
Zaev v stredu na tlačovej konferencii vyhlásil, že bez ohľadu na to, aké riešenie sa pre spor nájde, nový názov krajiny bude predmetom referenda. Plebiscit sa uskutoční v septembri alebo v októbri, dodal Zaev.
Spor medzi Macedónskom a Gréckom pretrváva od rozpadu bývalej Juhoslávie. Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko (Makedonija), pretože sa zhoduje s názvom severogréckeho regiónu (Makedoniá). Atény to dávajú do súvislosti s možnými územnými nárokmi zo strany Skopje. Vyriešenie sporu je podmienkou prípadného vstupu Macedónska do Severoatlantickej aliancie či Európskej únie.
Macedónsko využíva dočasne – kým sa spor úplne nevyrieši – so súhlasom gréckej strany názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM), pod ktorým túto krajinu v roku 1993 prijali aj do Organizácie Spojených národov.