Možný odchod Británie z EÚ bude mať vplyv aj na štáty, ktoré nie sú členmi EÚ, ako je napríklad Švajčiarsko. Pre vládu v Berne je referendum samo o sebe problémom, pretože Európska únia zastavila všetky rokovania o praktickom vykonávaní v januári prijatej iniciatívy “masovej imigrácie”. Väčšina švajčiarskych voličov obhajovala reguláciu neobmedzenej imigrácie do Švajčiarska. Vzhľadom na to, že EÚ vidí porušenie základného práva Schengenskej dohody, otázka voľného pohybu teraz musí byť opätovne prerokovávaná.
Avšak vo svetle britského referenda, Európska komisia rozhodla rokovania so Švajčiarskom prerušiť. Existuje obava, že ústupky by mohli dať podnet k EÚ-kritickým hnutiam v krajinách.
Vynútená prestávka už aj tak pomerne ťažkých rozhovorov prichádza v nevhodnú dobu: vláda v Berne musí predložiť do leta dohodu o strope pre cudzincov. Potom musí priniesť legislatívny proces do praxe, píše Reuters. Ak do tej doby nebude existovať žiadna dohoda s EÚ, Švajčiarsko by mohlo byť nútené obmedziť príliv cudzincov na vlastnú päsť.
To by znamenalo eskaláciu situácie a ohrozenie ostatných bilaterálnych dohôd medzi oboma partnermi. Podľa odhadu poradenskej firmy BAKBasel by zrušenie týchto zmlúv znížilo ekonomickú výkonnosť krajiny do roku 2035 o zhruba sedem percent, teda 64 miliárd frankov. Európska únia je hlavným obchodným partnerom Švajčiarska, naopak, Švajčiarsko sa radí na štvrté miesto medzi hlavných obchodných partnerov EÚ.
Pre švajčiarske banky by sa však Brexit mohol vyplatiť. Očakáva sa, že pri uvoľnení britských peňažných tokov by sa zvýšili švajčiarske aktíva. Švajčiarsko je garantované ako politicky aj finančne neutrálny medzinárodný finančný trh v očiach mnohých bohatých. Preto by ich prvotný krok pri nestabilite Londýna bol presun prostriedkov do Švajčiarska.
Švajčiarsko je podľa Boston Consulting Group so zahraničnými aktívami 2,3 bilióna $ najdôležitejším miestom na investovanie na celom svete. Na druhom mieste sa so zahraničnými aktívami 1,3 bilióna $ radí Veľká Británia. “V oblasti správy majetku je pravdepodobné, že Švajčiarsko by z Brexitu malo prospech,” tvrdí švajčiarsky predseda BCG Matthias Naumann.
Úlohu krajiny ako “bezpečného prístavu” pre investorov umocňuje zhodnocovanie švajčiarskeho franku. To v minulom týždni posilnil už o 2 percentá voči euru. Centrálna banka sa snaží niekoľko mesiacov oslabiť frank nákupmi cudzej meny, pretože príliš silná národná mena má nepriaznivý vplyv na domácu ekonomiku.
V tomto ohľade by Brexit mohol mať opäť negatívny dopad na Švajčiarsko. “Výsledok referenda 23. júna 2016 rozhodne nielen o budúcnosti Spojeného kráľovstva – je rizikovým faktorom aj pre Švajčiarsko. Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ by mohlo mať vplyv na rôzne výmenné kurzy a ďalšie premenné na finančných trhoch, ako aj podnikové investície a možno aj svetový obchod,” píše Štátny sekretariát pre ekonomiku vo vyhlásení.
Švajčiarske banky sú v súčasnosti pred prípravou na vlnu nových peňazí. Bankári tvrdia, že nechcú byť zaskočení výsledkom britského referenda a je lepšie sa na situáciu pripraviť vopred.