Prezident Donald Trump totiž vyhlásil, že Čína v situácii s objavením sa Covidu-19 “urobila chybu a pokúsila sa ju skryť”.
Podľa jeho slov Spojené štáty zvažujú verziu, že vírus pochádza z wu-chanského laboratória. Prezident tiež pohrozil dôsledkami, ak sa ukáže, že Čína dovolila vypuknutie koronavírusu. V reakcii na to čínske ministerstvo zahraničia zdôraznilo, že Peking od samého začiatku epidémie zachovával v situácii s vírusom otvorené a zodpovedné stanovisko.
Ryan vyhlásil, že WHO nedostala od americkej strany žiadne údaje týkajúce sa možného pôvodu koronavírusu.
“Rovnako ako akákoľvek iná organizácia, ktorá sa opiera o potvrdené údaje, by sme chceli dostať akúkoľvek informáciu o pôvode vírusu, pretože je to veľmi dôležitá časť informácií, ktoré sa týkajú zdravotníctva a nutné pre budúcu kontrolu. Takže ak takéto údaje a svedectvo existujú, vláda USA bude rozhodovať, či sa o ne bude deliť a kedy to bude robiť. Ale pre WHO je v tomto prípade ťažké pracovať v informačnom vákuu,” povedal.
Vedúci oddelenia mimoriadnych chorôb WHO Maria Van Kerkhoveová sa opäť odvolala na názor odborníkov, ktorí sa domnievajú, že koronavírus je živočíšneho pôvodu.
“Čo potrebujeme zistiť, tak to je medzičlánok. Zviera, ktoré bolo infikované netopiermi a potom infikovalo človeka v najskorších prípadoch. A to je veľmi dôležité vedieť z hľadiska verejného zdravia, aby sme zabránili opätovnému výskytu,” povedala.
Podľa genetickej sekvencie Covidu–19 a ďalších koronavírusov všetky pochádzajú od netopierov, povedala Kerkhoveová. Zástupkyňa WHO pripomenula, že medzičlánkom respiračného syndrómu na Strednom východe sa stali ťavy.
“Podľa všetkých dôkazov, ktoré sme videli, na základe všetkých sekvencií, ktoré máme, predpokladám, že sa jedná o viac ako 15 tisíc genetických sekvencií, tento vírus je prírodného pôvodu. A my musíme nájsť medzičlánok a v tom podporujeme svojich kolegov v Číne,“ uzavrela.