ruská vlajka

NAŽIVO

Indická armáda uviedla, že Pakistan presúva svoje jednotky k hraniciam, čo „naznačuje útočné zámery s cieľom ďalšej eskalácie“.

Indická strana tiež uviedla, že nepriateľ pomocou bezpilotných lietadiel, zbraní dlhého dosahu, zátarasovej munície a stíhačiek útočí na indické civilné ciele. Konkrétne – chrám Šambhu a obytné oblasti v Džammú.

Pakistan tvrdí, že jeho kroky boli nevyhnutné na „ochranu suverenity krajiny a jej utláčaných občanov“, a dianie označuje za „účinnú odpoveď na indickú agresiu“.

Orgány krajiny uviedli, že pakistanská armáda zničila jedno z veliteľských centier indickej vojenskej formácie.

08:28

Desaťtisíce ľudí sa v piatok zhromaždili v Bukurešti a ďalších rumunských mestách, aby vyjadrili podporu proeurópskemu smerovaniu krajiny. Udialo sa tak týždeň po prvom kole opakovaných prezidentských volieb, v ktorom zvíťazil euroskeptický kandidát George Simion. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

08:17

 

07:18

Holandský premiér Dick Schoof informoval, že Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom samite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

Včera 19:58

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul sa v piatok snažil zmierniť frustráciu Európy z politiky Berlína v oblasti migrácie a hraníc, ktorá podľa neho nevyvoláva napätie s Poľskom.

Včera 19:45

Izraelská armáda oznámila, že zachytila raketu vypálenú z Jemenu. K útoku sa prihlásili húsíovia s tým, že zaútočili na Medzinárodné letisko Bena Guriona v Tel Avive.

Včera 19:03

Luiz Inácio Lula da Silva vyzval na posilnenie strategického partnerstva s Ruskom. Po boku Vladimira Putina zároveň ostro kritizoval obchodnú politiku Donalda Trumpa.

Včera 19:01

Bulharský prezident Rumen Radev ostro skritizoval podporu EÚ pre Ukrajinu, pričom snahy Kyjeva na víťazstvo vo vojne s Ruskom sú podľa jeho slov odsúdené na neúspech.

Včera 18:47

Donald Tusk odsúdil svetových lídrov, ktorí sa v Moskve zúčastnili na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Ich prítomnosť na podujatí označil za hanbu.

Včera 18:46

Orbán odkázal budúcemu prezidentovi Rumunska, že Rumuni a Maďari sú a zostanú plnoprávnymi občanmi EÚ a v boji za kresťanstvo a suverenitu sa musia vzájomne na seba spoľahnúť.

Včera 18:45

Najvyšší predstavitelia EÚzdôraznili odhodlanie presadzovať medzinárodný poriadok založený na pravidlách, posilňovať multilateralizmus a konať ako spoľahlivý globálny partner. Ursula von der Leyenová a Roberta Metsolová potvrdili v spoločnom vyhlásení svoj záväzok voči európskemu projektu ako nástroju mieru, prosperity a solidarity.

Včera 18:44

Volodymyr Zelenskyj uviedol, že európski lídri z tzv. koalície ochotných sa stretnú v sobotu na Ukrajine.

Včera 17:34

Dmitrij Peskov vyhlásil, že návšteva Roberta Fica a Aleksandara Vučiča v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe bola aktom hrdinstva.

Včera 17:23

Jurij Ušakov informoval, že Vladimir Putin a Donald Trump si tento týždeň prostredníctvom svojich poradcov vymenili pozdravy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

Včera 17:22
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Vzostup ostatných: Ako Rusko vidí budúci svetový poriadok

Clint Reach, politický analytik v RAND Corporation, sa na portáli National Interest zamyslel z pohľadu kolektívneho Západu nad tým, akú víziu má Rusko o budúcom svetovom poriadku a aký jeho vývoj uprednostňuje. RAND Corporation na svojom portáli uvádza, že je výskumná organizácia, ktorá hľadá riešenia výziev verejnej politiky s cieľom pomôcť komunitám vytvoriť bezpečnejší, zdravší a prosperujúcejší svet. Jeho zaujímavý pohľad na možné verzie budúceho vývoja vám prinášame v plnom znení:

ruská vlajka
Ilustračné foto
❚❚
.

Rusko sa usiluje o nástup nového politického vedenia v celom západnom svete, ktoré by nepodporovalo súčasný stav, v ktorom je možné izolovať Rusko od kapitálu a technológií, ktoré v dlhodobom horizonte potrebuje na zaistenie bezpečnosti a prosperity.

Geopolitické prognózy sú nedokonalým umením. Počas celej studenej vojny Sovieti až do konca sebavedome tvrdili, že sily socializmu zvíťazia nad dekadentným a skorumpovaným kapitalistickým modelom. Zdalo sa, že „rovnováha síl” sa vždy nakloní na ich stranu, až kým sa tak raz nestalo. Americkí lídri si zasa boli istí, že ak sa Vietnam stane komunistickým, môže to znamenať koniec šírenia demokracie v regióne a vo svete. Dokonca aj vtedy, keď je zrejmé, aké sily formujú geopolitiku, správny záver je niekedy mylne odhadnutý. Koncom 90. rokov 19. storočia poľský bankár Jan Bloch slávnostne predpovedal desivý charakter budúcej vojny v Európe a tvrdil, že takáto vojna by bola príliš ničivá a nelogická na to, aby sa o nej uvažovalo.  Následne však vypukla prvá svetová vojna a vyzerala presne tak strašne, ako predpovedal.

Napriek zložitosti si štáty vytvárajú prognózy, aby si vytvorili stratégiu pre svoju národnú bezpečnosť. Ministerstvo obrany USA sa snaží predvídať, ako sa môže vyvíjať geopolitická situácia, aby mohlo prijímať rozhodnutia o akvizíciách, operačných koncepciách a štruktúre síl. Podobný prístup má aj Rusko, ktorému to nariaďuje zákon o strategickom plánovaní. To, čo je na takýchto štátnych prognózach užitočné, však nie je ich presnosť. Môžu sa totiž minúť s cieľom. Prognózy skôr odhaľujú, čo si krajina predstavuje ako žiaducu tak aj nežiaducu budúcnosť. A to vypovedá o tom, ako by sa mohla správať, aby vytvorila želané výsledky.

.

V rokoch 2019 – 2020 som viedol štúdiu zameranú na ruské vojenské prognózy. Zistili sme, že Rusko vidí vývoj sveta v jednom z dvoch základných smerov. Prvým je ten, v ktorom Spojené štáty naďalej dominujú medzinárodnému systému spôsobom, ktorý ohrozuje ruské záujmy (napr. uvalenie sankcií, ktoré Rusku znemožňujú prístup ku kapitálu a technológiám). Druhým je svet s obmedzeným globálnym vplyvom USA, v ktorom má Rusko menšie zábrany budovať vojenskú silu a ovplyvňovať regionálne a geopolitické výsledky, o ktoré sa usiluje. Podobne ako ich sovietski predchodcovia, aj ruskí analytici majú tendenciu vidieť druhú možnosť ako výsledok prirodzených síl pôsobiacich proti Spojeným štátom. Napriek tomu je potrebné aj vytrvalé postrkovanie týmto smerom. Vojna na Ukrajine je toho zjavnou ukážkou. Ukrajina sa politicky, vojensky, ekonomicky a kultúrne približovala k Západu a Rusko sa rozhodlo, že svoju regionálnu víziu nedokáže uskutočniť inak ako vojenským konfliktom.

Domnievam sa, že Rusko pravdepodobne správne odhadlo podmienky súťaže, v ktorej sa budú Spojené štáty a ich spojenci snažiť udržať systém, ktorý najviac vyhovuje ich národným záujmom, ako ich definovali kľúčoví rozhodovatelia. Budúcnosť bude nakoniec závisieť od udržateľnosti modelov riadenia a ekonomických modelov obhajcov súčasného stavu a jeho vyzývateľov, ako sú Rusko a Čína. Tieto modely budú vystavené ideologickým a praktickým útokom, a to tak zvonka, ako aj zo strany domácich aktérov, ktorí chcú svoje krajiny posunúť iným smerom. Zodpovedné západné vedenie – verejné aj súkromné – bude mať prvoradý význam pri zabezpečovaní životaschopnosti systému, ktorý sa v súčasnosti zdá byť zneistený.

 

Ako Rusko buduje svoju prognózu vojensko-politickej situácie

Ruskí prognostici spájajú prognózy špecifické pre vojenské oblasti, ako napríklad globálny vývoj zbraní a rozvoj a rozmiestnenie síl. To všetko sa spája do VPS – ruského termínu pre globálnu vojensko-politickú situáciu. VPS opisuje pravdepodobnosť, charakter a dejisko budúcej veľmocenskej vojny po zohľadnení strategickej odstrašujúcej schopnosti Ruska.

Ruské prognózy sa začínajú analýzou globálnej situácie: Aké sily ju budú formovať? Akými trajektóriami sa môže uberať medzinárodný systém? Ako tieto ovplyvnia dynamiku moci medzi vedúcimi krajinami, charakter veľmocenskej súťaže, technologický rozvoj a budúcu vojnu?

.

Rusko sa o tieto veci zaujíma, pretože ovplyvňujú to, ako a či vôbec môže Rusko dlhodobo zvyšovať svoj vojenský potenciál v porovnaní so svojimi protivníkmi. Napríklad, ak sú Spojené štáty dominantným hráčom so silnými a podobne zmýšľajúcimi spojencami, mohli by obmedziť schopnosť Ruska plne využiť svoje ekonomické výhody, prístup k zahraničnému kapitálu alebo získať najvyspelejšie technológie. Naopak, znížený vplyv USA by Rusku uľahčil zvyšovanie vojenskej sily a udržanie kroku s konkurentmi. Z ruského pohľadu by to viedlo k spravodlivejšiemu rozdeleniu globálnej moci, a tým aj k zníženiu miery ohrozenia Ruska.

Červenou čiarou pre Rusko by bola situácia, v ktorej by jeho vojenská sila neodradila od invázie protivníka s vyšším vojenským potenciálom. Najčastejším ruským príkladom je budúci scenár 40. rokov 21. storočia, v ktorom Spojené štáty a ich spojenci vybudovali masívny arzenál konvenčných prostriedkov presného úderu dlhého dosahu a rozmiestnili robustnú architektúru protiraketovej obrany po celom svete, aby znegovali presvedčivý odvetný ruský jadrový úder.

 

Globalizácia ako kľúčový problém

Ruskí analytici sústavne tvrdia, že najdôležitejšou premennou v nasledujúcich dvadsiatich rokoch je charakter globalizácie. Ruské prognózy definujú „intenzívnu globalizáciu” ako globalizáciu s „hegemonistickým charakterom”, v ktorej Spojené štáty dominujú medzinárodnému systému a sú schopné „vnútiť svoju vôľu všetkým aktérom medzinárodných vzťahov bez výnimky”.

Nie je prekvapujúce, že pre Rusko je to najhorší možný scenár. Podľa prognózy z roku 2018 by bol rast ruského technologického rozvoja najslabší v podmienkach „intenzívnej globalizácie”, okrem iného aj v dôsledku vplyvu západných sankcií na zahraničné a ruské investičné aktivity. V tejto analýze sa zistilo, že vojenský potenciál USA – pozostávajúci z vojenských aj nevojenských ukazovateľov – by bol do roku 2040 o 60 % vyšší ako ruský. A to bez zahrnutia amerických spojencov s vysokým vojenským potenciálom, ako sú Spojené kráľovstvo, Nemecko, Francúzsko a Japonsko.

.

Výsledok? V čase vojny by bolo pre Rusko náročné poraziť alianciu, ktorá by disponovala takou prevahou skrytej vojenskej sily – najmä vzhľadom na skutočnosť, že vojny veľkých mocností často trvajú oveľa dlhšie, než sa očakáva, čo v dlhotrvajúcom konflikte dáva výhodu silnejšej strane. Ale aj v čase mieru „intenzívna globalizácia” zvyšuje vojenskú hrozbu pre Rusko prostredníctvom postupného budovania nadradenej vojenskej sily v celej Európe a časti Ázie a odmietania dodávok vojenskej technológie, na ktorú sa Rusko spolieha pri modernizácii vlastných síl. To vytvára výzvy aj pre Rusko, ktorému chýba to, čo ruskí prognostici nazývajú „sieťová sila” alebo mäkká sila, aby mohlo rozšíriť svoj vplyv a presadzovať svoje národné záujmy.

Protichodným trendom, ktorý by podľa ruského odhadu vytvoril najpriaznivejšie geopolitické prostredie, je „bipolarita 2.0″. Bipolarita 2.0 predstavuje rozptýlenie moci do nezápadného bloku krajín, ako sú Čína, Rusko a India, ktoré „nie sú ochotné znášať ambície USA na globálnu hegemóniu”. Podľa tohto scenára Čína do roku 2040 prekoná Spojené štáty vo vojenskom potenciáli a rozdiel medzi Ruskom a USA klesne na 20 %, uvádza sa v spomínanej prognóze z roku 2018. Vplyv na amerických spojencov je podľa tohto scenára zanedbateľný. Ruskí analytici poukazujú na BRICS (organizácia, ktorá zahŕňa Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku) a Šanghajskú organizáciu spolupráce ako na základy takejto „nezápadnej” koalície. Teoreticky bude mať tento blok inú víziu globálneho poriadku, ktorá bude tolerantnejšia k autokratickým režimom; časom bude silnejší a globálne vplyvnejší, a preto bude lepšie vybavený na to, aby odolal pokusom USA formovať medzinárodný systém podľa vlastných predstáv. Tým by sa mocenská dynamika stala priaznivejšou pre Rusko, a tým by sa znížila vojenská hrozba.

Geopolitický scenár Bipolarita 2.0 predpokladá rozdelenejšiu Európu, ktorá by mohla nastať, ak sa väčšine v niektorých krajinách podarí zvrátiť integračné inštitúcie, ktoré sa vybudovali za posledných niekoľko desaťročí. To by podľa Ruska viedlo k menšiemu odporu voči jeho politike, a tým aj k menšiemu obmedzovaniu jeho hospodárskej činnosti a prístupu k technológiám a kapitálu. To všetko sú pre Rusko priaznivé výsledky, takže z toho vyplýva, že Rusko využije všetky nástroje, ktoré má k dispozícii, aby zabezpečilo naplnenie proroctva o bipolarite 2.0. Jedným z najvýznamnejších ruských nástrojov je naratív, ktorý nevznikol v Rusku, že „liberálne elity” prijímajú sociálno-kultúrne normy, ktoré nezodpovedajú presvedčeniu bežných občanov a ani nevedú k spoločnosti, ktorú si títo občania želajú. Opierajúc sa o tento naratív sa Rusko propaguje ako ochranca tradičných hodnôt, ktoré sú ohrozené vedúcimi západnými politickými stranami. Ide o to, že Rusko by sa mohlo spojiť s podobne zmýšľajúcimi politickými stranami, ako je Fidesz v Maďarsku alebo Národné zhromaždenie vo Francúzsku, na základe ochrany „tradičných hodnôt” a na oplátku získať priateľskejšiu zahraničnú politiku európskych krajín. Rusko by prinajmenšom mohlo podporovať politických lídrov v Európe, ktorí nemusia byť priateľskí voči Rusku, ale sú nepriateľskí voči Európskej únii, ktorú niektorí vnímajú ako hrozbu pre národné dedičstvo a tradičné kultúrne normy.

Rusko sa usiluje o nástup nového politického vedenia v celom západnom svete, ktoré by nepodporovalo status quo, ktorý môže izolovať Rusko od kapitálu a technológií, ktoré potrebuje na zaistenie bezpečnosti a dlhodobej prosperity.

Podľa ruskej verzie invázie na Ukrajinu vo februári 2022 je vojna násilným, ale nevyhnutným posunom smerom k novému poriadku pripomínajúcemu bipolaritu 2.0. Rusko sa vidí ako predvoj obnovy rovnováhy v medzinárodnom systéme, ktorý bol vykoľajený historickou odchýlkou americkej hegemónie. Ruské vojenské akcie mali oddeliť Euráziu od Západu a umožniť Rusku zohrávať vedúcu politickú, vojenskú, hospodársku a kultúrnu úlohu vo svojom regióne s podporou (alebo tichým súhlasom) Číny, Indie a ďalších krajín. Potom by v nasledujúcich dvoch desaťročiach medzinárodný vplyv týchto krajín uľahčil vznik menej homogénneho medzinárodného systému a znížil by americkú dominanciu.

Je však vojna na Ukrajine účinným prostriedkom na dosiahnutie týchto cieľov? Po prvé, nie je jasné, či Rusko môže zvíťaziť bez výraznej mobilizácie, ktorej sa Kremeľ zrejme chce zatiaľ vyhnúť. Po druhé, ruské personálne a materiálne straty počas prvých štyroch mesiacov vojny boli zjavne značné. Jeho zásoby konvenčných rakiet dlhého doletu – kľúčový pilier jeho strategického nejadrového odstrašenia sa znížili. Hoci nie je presne známe, koľko svojich najmodernejších rakiet Rusko spotrebovalo, nahradenie týchto strát bude údajne trvať roky. Spojené štáty navyše zostávajú hlavným aktérom v reakcii na inváziu. Spojenectvo pod vedením USA, ktoré ruskí prognostici považujú za také škodlivé, sa v skutočnosti stalo súdržnejším a silnejším po predpokladanom vstupe Fínska a Švédska do NATO.

Proti Rusku boli zavedené sankcie, hoci rozsah ich vplyvu sa stále skúma. Jednou z kľúčových oblastí, ktoré treba sledovať, bude vplyv oznámených kontrol vývozu technológií. Prístup k technológiám bol rozhodujúcim faktorom, na ktorý upozorňovali ruskí prognostici. Ich vysvetlenie poklesu vojenského potenciálu v roku 2040 podľa scenára intenzívnej globalizácie spočívalo v tom, že Spojené štáty presvedčia kľúčové krajiny, aby Rusku zamedzili prístup k požadovaným technológiám. Prvé analýzy strateného ruského vybavenia na Ukrajine skutočne odhalili, ako veľmi je závislé od západných komponentov.

Čína a India však Rusko neopustili. Rozhodnutie Indie zdržať sa hlasovania v rezolúciách odsudzujúcich ruský útok nie je nevyhnutne prekvapujúce vzhľadom na históriu týchto dvoch krajín. Strategické partnerstvo Číny s Ruskom by rovnako neumožnilo prerušenie vzťahov, aj keď Čína považuje konanie Ruska na Ukrajine za destabilizujúce a problematické z viacerých hľadísk. V tomto ohľade existuje určitý náznak ruskej vízie nezápadného bloku krajín odolných voči nadvláde USA, ale vojna na Ukrajine zatiaľ neprináša zjavné známky priaznivého posunu smerom ku globálnemu usporiadaniu v prospech Ruska.

 

Záverečná prognóza: Dlhodobá bitka vôle

Pokračujúca dominancia USA v medzinárodnom systéme pravdepodobne prinesie Rusku v nasledujúcich dvoch desaťročiach negatívne hospodárske a vojenské výsledky. Priame použitie vojenskej sily proti Spojeným štátom alebo NATO nemožno vylúčiť, ale ruské analýzy – a vyjadrenia samotného Putina – pomerne jasne poukazujú na veľký rozdiel v sile medzi oboma stranami a na stratové dôsledky jadrovej vojny. Rusko sa teda usiluje o nové politické vedenie v celom západnom svete, ktoré by nepodporovalo status quo, ktorý môže izolovať Rusko od kapitálu a technológií, ktoré potrebuje na zaistenie bezpečnosti a prosperity v dlhodobom horizonte.

.

Má však Rusko prostriedky na realizáciu tejto vízie? Celkový mocenský nepomer medzi NATO a Ruskom je obrovský a Spojené štáty majú v súčasnosti robustný systém spojenectiev a partnerstiev v Európe aj Ázii. Rusko sa v blízkej budúcnosti nemôže vyrovnať americkej „sieťovej sile”. Ruský úspech bude teda čiastočne závisieť od toho, či sa Spojené štáty a ich spojenci dopustia nákladných vnútropolitických a zahraničnopolitických chýb, ktoré poškodia ich vlastné postavenie. Úspech môže závisieť aj od pretrvávajúcej stability Číny a Indie a ich ochoty časom spochybniť pozície USA v globálnych záležitostiach.

Keďže sa súťaž bude pravdepodobne točiť rovnako okolo sociálno-kultúrnych ako vojenských otázok, ruskí vyzývatelia sa budú snažiť využiť sťažnosti skupín, ktoré môžu sympatizovať s myšlienkami, ako je autoritárstvo, sféry vplyvu a „tradičné” hodnoty, alebo ktoré sú prinajmenšom agnostické v takýchto diskusiách. Spojené štáty a ich spojenci by mali očakávať zintenzívnenie politickej, hospodárskej a informačnej konfrontácie bez dohodnutých pravidiel. Pomocou opatrení pod prahom vojny Rusko pravdepodobne podkope dôveryhodnosť vlád, ktoré sa bránia „prirodzenému prechodu” k spokojnejšiemu systému, ktorý ignoruje eróziu demokratických noriem. Stávky sú jasné. Postupom času by akýkoľvek posun smerom k bipolarite 2.0 mohol mať pre obrancov USA a spojencov viaceré dôsledky, z ktorých najzávažnejším by bolo vytvorenie bloku dostatočne vplyvného na to, aby mohol živiť rast sveta s menšou politickou slobodou a ekonomickou prosperitou, ako je tomu dnes.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

Zdeno Drdol

Miroslav Urban

Juraj Tušš

.
.
.

V boji o moc prituhuje: Stáva sa z KDH diablov advokát?

Kresťanskí demokrati na Slovensku majú bohatú minulosť vyznamenanú snahou držať sa tradičných, nadčasových hodnôt, ktoré odolajú módnym trendom. Koniec koncov,…

10. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Premiér sa hlási z Moskvy. Prvé vyjadrenia a podrobnosti

Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom. Išlo…

10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Politické nápady alebo provokácie? Aj tak sa dá chápať pozvánka Matoviča

Politické nápady alebo provokácie ? Aj tak sa dá chápať pozvánka Matovič pre parlamentnú opozíciu do Kyjeva na oslavy ukončenia…

10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin „stratil” hlavu, Vašáryová by hnala ľudí svinským krokom: Aj taký bol piatok pred Úradom vlády

9. máj bol vskutku pestrý na udalosti, a nemám na mysli len moskovskú návštevu predsedu vlády. Tu doma, na Slovensku…

10. 05. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov

Český splnomocnenec pobúril Rusov ponožkami. N ech sa ide liečiť, odkázali mu

Špeciálny vyslanec českej vlády pre obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný, ktorý si na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským obliekol ponožky…

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Máme bronzovú medailistku z majstrovstiev sveta v boxe žien! Rozhovor o športe, kde víťazí srdce

Milí čitatelia, dnes sa pozrieme do zákulisia športu, ktorý je u nás často opomínaný médiami hlavného prúdu, a to aj…

10. 05. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov

Bude prímerie vyhlásené už tento víkend?

Mertz dnes vyjadril nádej, že 30-dňové prímerie bude vyhlásené už tento víkend

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Konflikt medzi Pakistanom a Indiou postupne prerastá do plnohodnotnej vojny

Prudká eskalácia medzi Indiou a Pakistanom. Konflikt medzi týmito dvoma krajinami, ktoré disponujú jadrovými zbraňami, postupne prerastá do plnohodnotnej vojny

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Gorazdove stopy na Balkáne? Albánsko – zem tajomná

Jedného dňa mi napísal kamarát Henrich Sobotka: Našiel som Moravský kríž v Albánsku a neďaleko akoby stopa po nejakej rotunde.…

10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Nemáš absolútne žiadnu právomoc kritizovať suverénneho premiéra suverénnej krajiny, odkázal premiér Kallasovej

Predseda vlády Robert Fico sa ohradil voči výroku vysokej predstaviteľky Európskej únie pre zahraničnú politiku Kaje Kallasovej, že návštevou Moskvy…

09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Škoda predstavuje nový dúhový model Elroq Respectline ako „poctu rozmanitosti“

Mesiac máj je v celej Európskej únii vyhlásený ako „Európsky mesiac rozmanitosti“ a pri tejto príležitosti automobilka Škoda predstavila nový…

10. 05. 2025 | Zaujímavosti | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zaujímavosti | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ohlédnutí za oslavami..

Tak nám naše hodnotová mééédia sdělila, že na naší akci k osmdesátému výročí osvobození, které jsme měli na Klárově, policie…

10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Jak zastavit Green Deal – IV.

V prvních dvou částech textu

10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slováci vstúpili do turnaja prehrou so Švédmi, inkasovali päťkrát a neskórovali ani raz

Slovenskej hokejovej reprezentácii nevyšiel otvárací zápas na majstrovstvách sveta 2025, keď v základnej A-skupine v Štokholme podľahli domácemu Švédsku hladko…

10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

Planned Parenthood ordinuje neplnoletým transrodovým deťom hormonálnu liečbu

Reportéri Live Action sa vydávali za 16-ročného transgendera a kontaktovali organizáciu Planned Parenthood – chceli získať hormonálne lieky, ktoré sa…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

EÚ vytvorí špeciálny tribunál pre Putina

V Luxembursku bude budúci týždeň oficiálne otvorený špeciálny tribunál pre Rusko za inváziu na Ukrajinu, vyhlásil minister zahraničných vecí tejto…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Svet ako ho (ne)poznáš: Prekvapivé mapy z iného uhla pohľadu

Svet ako ho poznáš: Prekvapivé mapy z iného uhla pohľadu. Mapy už dávno nie sú len navigačným nástrojom, ale aj…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

Dojemný odkaz. Ramsay verí slovenským hokejistom: Môžete zdolať každého

Tréner slovenských hokejistov Craig Ramsay poslal hráčom spod Tatier dojemný odkaz prostredníctvom sociálnych sietí. Majstrovstiev sveta sa nemôže zúčastniť, keďže…

09. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Postihlo vás nešťastie? Tieto fotografie vám zmenia názor!

Vravieva sa, že nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch. Ak máte zlý deň, nezúfajte. Nikdy nie je tak zle,…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

NAŽIVO: Prehliadka Dňa víťazstva na Červenom námestí v Moskve 2025. Fico na tribúne nebol, neskôr sa objavil vedľa Putina

Pozrite si prenos z Pochodu víťazstva 2025, ktorý sa uskutoční na počesť 80. výročia Veľkého víťazstva. Priamy prenos slávnostného sprievodu,…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Nová Zastava Yugo útočí na trón Dacie! Návrat legendy z Balkánu

10.5.2025 Redakcia Auto trendy . Kultová Zastava Yugo sa chystá na veľkolepý návrat. Nová generácia ikonického auta z bývalej Juhoslávie…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

Konflikt medzi Indiou a Pakistanom sa vyostril

Konflikt medzi Indiou a Pakistanom sa vyostril, informovala Al-Džazíra

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo je vo vnútri? Fascinujúce pohľady pod povrch každodenných vecí

Čo je vo vnútri? Fascinujúce pohľady pod povrch každodenných vecí: Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo sa nachádza vo…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

Keď Fico do Moskvy, tak on do Kyjeva. Matovič sa snaží získať percentá ďalším výletom

Igor Matovič, Roman Mikulec a Gábor Grendel dnes navštívili ukrajinské hlavné mesto Kyjev. Ako informovali, návštevou dávajú najavo, že odmietajú…

09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Historické video: Hitlerove zástavy vynesené na prehliadku a potupne hodené k nohám mauzólea

Rusko, 9. mája 2025 - 9. máj 1945 je dňom, ktorý sa zapísal do histórie a do sŕdc miliónov ľudí.…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

Kallasová sa opäť pustila do Fica. “Je to facka,” pridal sa Xavier Bettel

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v piatok vytkla predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi jeho…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Štefuca pre HS: Je to choré! Na sklonku existencie spaľovacích motorov vytvoríme ťažko splniteľnú normu, podľa ktorej sa budú nové motory predávať len pár rokov

V EÚ z trhu úplne zmizli lacné autá za nejakých 10, 12 alebo 14 tisíc, ktoré by boli nielen moderné…

09. 05. 2025 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov

Von der Leyenová tvrdí, že EÚ je „stále mierovým projektom“. Naozaj?!

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojom prejave pri príležitosti osláv ukončenia druhej svetovej vojny zdôraznila, že Európska…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Indická armáda uviedla, že Pakistan presúva svoje jednotky k hraniciam, čo „naznačuje útočné zámery s cieľom ďalšej eskalácie“.

Indická strana tiež uviedla, že nepriateľ pomocou bezpilotných lietadiel, zbraní dlhého dosahu, zátarasovej munície a stíhačiek útočí na indické civilné ciele. Konkrétne – chrám Šambhu a obytné oblasti v Džammú.

Pakistan tvrdí, že jeho kroky boli nevyhnutné na „ochranu suverenity krajiny a jej utláčaných občanov“, a dianie označuje za „účinnú odpoveď na indickú agresiu“.

Orgány krajiny uviedli, že pakistanská armáda zničila jedno z veliteľských centier indickej vojenskej formácie.

08:28

Desaťtisíce ľudí sa v piatok zhromaždili v Bukurešti a ďalších rumunských mestách, aby vyjadrili podporu proeurópskemu smerovaniu krajiny. Udialo sa tak týždeň po prvom kole opakovaných prezidentských volieb, v ktorom zvíťazil euroskeptický kandidát George Simion. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

08:17

 

07:18

Holandský premiér Dick Schoof informoval, že Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom samite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

Včera 19:58

.

Fico sa v Moskve krátko stretol s Putinom, rozprával sa aj s Lukašenkom. Ten mu adresoval posolstvo

Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny…

09. 05. 2025 | Aktualizované 09. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Aktualizované 09. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

“To je taková idiocie!” Silné vyjadrenie Bartošku, ktoré by sme si mali pripomínať opakovane

Vo štvrtok nás zasiahla smutná správa. Po dlhom boji s chorobou zomrel Jiří Bartoška. Společnost pro obranu svobody projevu sa…

09. 05. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Estónsko, maják európskej demokracie a morálky? Čo odhalil zákaz pre slovenskú delegáciu

Prelet slovenského vládneho špeciálu nad svojím územím zakázali tri krajiny – Lotyšsko, Litva a Estónsko. Aké hodnoty vyznávajú elity tejto…

09. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Daňo o neúčasti na MS: Neprebehla žiadna komunikácia a nezistil som prečo

Slovenský hokejista Marko Daňo nedostal pozvánku do prípravy a ani na samotné majstrovstvá sveta. Vynorilo sa tak mnoho otáznikov, prečo…

09. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Liberálne médiá naznačili, že Orbán chystá vojnu. Teraz znášajú potupu

Aj v Maďarsku sa liberálna tlač snaží pomocou opozície poškodiť svojej vláde – model podobný tomu nášmu. Teraz vytiahli starú…

09. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

Zdeno Drdol

Miroslav Urban

Juraj Tušš

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov