Bratislava 5. júla (TASR) – Verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) uvedie na Jednotke k 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu v sobotu 6. júla v premiére prvú časť štvordielnej filmovej ságy Cyril a Metod – Apoštoli Slovanov. Ďalšie tri časti tejto dokudrámy uvedie Jednotka STV vždy v sobotu. Režisérom je Petr Nikolajev, scenáristami Miroslav Osčatka a Petr Hudský, producentom projektu je Viktor Krištof. Dokument sleduje významný úsek našich dejín medzi rokmi 826 až 885.
V jednotlivých postavách filmu sa predstavia Roman Zach (Metod), Ondřej Novák (Cyril), Josef Abrhám (Fotios), Milan Bahúl (Rastislav), Vladimír Javorský (Žrec), Radka Fidlerová (Živena), Petr Borovec (cisár Michal III.), Jan Jankovský (Svätopluk), Kajetán Písařovic (Eiben), Vilém Udatný (Lutimír), Marian Roden (Hermanrich) a ďalší umelci.
Svätí Cyril a Metod boli byzantskí bratia narodení v 9. storočí, ktorí sa stali významnými kresťanskými misionármi. Ich misia ovplyvnila kultúrny rozvoj všetkých slovanských národov, za čo im prináleží titul Apoštoli Slovanov. Stáli pri zrode hlaholiky, prvej slovanskej abecedy, využitej k prekladu Starého zákona a v pravoslovanskej cirkvi sú uctievaní ako svätí s titulom Rovní Apoštolom. Pápež Leo XIII. zaradil ich sviatok do rímsko-katolíckeho kalendára a pápež Ján Pavol II. ich vymenoval za Svätých spolupatrónov Európy. V roku 2013 si celá kresťanská Európa pripomína 1150. výročie ich odkazu.
Film prináša výpravné spracovanie historicky a nábožensky veľmi citlivej témy. Na projekte pracoval skúsený tím, ktorý realizoval desiatky obdobných projektov, na čele s uznávaným režisérom Petrom Nikolaevom. Téma je pojatá paneurópsky a do úvahy sa brali aj historické udalosti a fakty dôležité pre ostatné národy, ako sú Bulhari, Poliaci, Rusi, Macedónci, Srbi či Gréci. Projekt bol tiež s pozitívnym ohlasom predstavený Jeho všesvätosti Bartolomejovi – arcibiskupovi Konštantínopola, Nového Ríma a ekumenickému patriarchovi, predsedajúcemu arcibiskupovi svetovej Pravoslávnej cirkvi. Projekt je previazaný na ďalšie dianie spoločenského, kultúrneho, náboženského a politického života a mapuje celý život vierozvestcov od ich detstva až po smrť a odkaz.
„Náročnosť toho projektu leží predovšetkým v obsiahlosti témy, ktorá rozdeľovala historikov tisíc rokov, takže nebolo ľahké nájsť konsenzus. Samotný režisér Nikolajev uviedol, že to bol vôbec najnáročnejší filmový projekt, ktorý režíroval. Téma bola veľmi ťažká nielen po stránke filmárskej, ale hlavne faktografickej, pritom projekt nesie zodpovednosť spoločenskú a kultúrnu. Bolo zložité spracovať tému tak, aby sme nikoho neurazili, na druhej strane aby sme boli s výsledkom spokojní. Prvý diel je ľahko didaktický, pretože sa potrebujeme dostať do deja a pochopiť, prečo postavy konajú tak ako konajú, objasniť divákovi ich detstvo a vôbec pozadie, ktoré v Byzancii bolo veľmi turbulentné. Takže prvý diel ja takou otvorenou knihou,“ uviedol pre TASR producent Viktor Krištof.
Podľa jeho slov príprava a realizácia trvala takmer dva a pol roka, celková cena projektu je skoro 60 miliónov Kč. Zároveň s hranou dokudrámou vznikne rovnako celovečerný film určený pre distribúciu do kín. Oproti televíznej verzii v ňom bude rozvinutá hlavne postava hlavného protivníka Konštantína a Metoda, falošného kňaza Eibena, ktorý v pozícii dvojitého agenta a stredovekého lobistu nenápadne ovplyvňuje chod vtedajších dejín.
„Tvorcovia čerpali z písomných prameňov, ktoré sa zachovali až do dnešných čias. Ľudia si predstavujú, že keď sa niekto vydal na tak dlhú cestu, tak musí byť vysokého vzrastu. Ale v prameňoch sa opisuje, že Konštantín bol útlejší, drobnejší, určite mal veľkú vytrvalosť a odvahu, keď znášal tie útrapy z cesty, ktorú absolvoval,“ dodala pre TASR historička Slovenskej akadémie vied Tatiana Štefanovičová.