VŠB-TU Ostrava „vytlačila“ kolobežku. Ako prvá na svete

Ostrava 6. marca 2019 (HSP/Foto:VŠB–TU)

 

Technológia 3D tlače zaznamenala pozoruhodný míľnik – prvá kolobežka s unikátnym rámom z 3D tlačiarne bola vytlačená na Vysokej škole banskej – Technickej univerzite Ostrava. Prototyp s bionickou konštrukciou z nehrdzavejúcej ocele je plne funkčný a úplne obstojí v porovnaní s klasickou kolobežkou. Unikátna kolobežka vznikla na 3D tlačiarni Renishaw AM400, ktorá jemný kovový prášok úplne roztaví a následne ho kladie do priestorového modelu po vrstvách

Kolobežka s unikátnym rámom z 3D tlačiarne

„Náš prototyp sa odlišuje hmotnosťou, rám o váhe 3,2 kilogramu je zhruba o štvrtinu ľahší, ako keby bol vyrobený tradičnou metódou. Okrem úspory materiálu, ktorú sme docielili tým, že súčiastky sú odľahčené a duté, sme najväčší dôraz kládli na atraktívny dizajn kolobežky a jej výrazný športový vzhľad,“ uvádza Marek Pagáč, ktorý tím strojných inžinierov z VŠB-TU Ostrava riadi pod hlavičkou centra 3D tlače Protolab.

Pri navrhovaní konštrukcie boli uplatnené princípy bioniky, teda odboru, ktorý využíva poznatky zo štúdia živých organizmov a ich štruktúr pre vývoj nových technológií. Dizajn a výroba rámu sa nakoniec ukázali byť najväčšou výzvou. „Chceli sme zachovať tuhosť rámu a súčasne znížiť hmotnosť. Komplikované to bolo najmä u jeho prednej časti, ktorá je dutá a náročnejšia na výrobu. Nakoniec sme všetko vyriešili tým, že sme rám rozdelili a vytlačili štyri diely, ktoré bolo treba znovu zvariť,“ vysvetľujú Lukáš Jančar a Jakub Nechtík, bionickí konštruktéri a výpočtári topologickej optimalizácie.

 

Kolobežka je moderný trend

Projekt vzišiel zo spolupráce s globálnou spoločnosťou Renishaw, ktorá VŠB-TU Ostrava pred dvoma rokmi zapožičala stroj Renishaw AM 400 pre 3D tlač z kovového prášku. „Teší nás, že to bola práve naša 3D tlačiareň, na ktorej bola vytlačená prvá kolobežka na svete. Podobne pred dvoma rokmi z našich technológií prišiel na svet prvý bicykel z titánovej zliatiny,“ pripomína prvenstvá  strojárskej firmy známe svojím inovatívnym prístupom Josef Sláma, generálny riaditeľ Renishaw pre Českú republiku.

K nápadu vytlačiť kolobežku dospel tím vylučovacou metódou. „Z prieskumu trhu sme zistili, že sa automobilový koncern BMW zaoberal 3D tlačou konštrukcie elektromotocyklu a letecký koncern Airbus poukázal na výhody 3D tlače pred dvoma rokmi bionickou konštrukciou motocykla z ľahkej kovovej zliatiny. Z titánovej zliatiny 3D tlačou postavila spoločnosť Renishaw rám bicykla. Chceli sme ísť cestou niečoho, čo doteraz nebolo realizované. Navyše kolobežky v súčasnosti zažívajú obrodenie, veľa ľudí na nich jazdí, čo nám tiež pripadalo príťažlivé. Doteraz sme nenarazili na informáciu, že by niekde vo svete existovalo niečo podobné,“ hovorí Petr Štefek, business development manager Protolabu a mentor tímu.

Nikto z tímu konštruktérov sám na kolobežke nejazdí, a preto realizačný tím vychádzal z modelu českého výrobcu Kostka, ktorý sa im stal referenčnou predlohou pre vlastný návrh. „Potrebovali sme zmerať základné geometrické parametre, aby sme ich mohli preniesť do vlastnej konštrukcie,“ dodáva Jakub Měsíček. Z tejto úvahy malo vzísť rozhodnutie, či konvenčne vyrábanú kolobežku možno vôbec replikovať pomocou aditívnej výroby.

 

Ako to bude ďalej? Kolobežka druhej generácie

Počas testovania v areáli univerzity získal vývojársky tím užitočné podnety pre vývoj kolobežky druhej generácie, ktorú v súčasnej dobe konštruujú. Vývoj inovovanej kolobežky práve prebieha a v júni sa očakáva zahájenie výroby 3D tlačou, v auguste by mala byť kolobežka prevádzkyschopná. Nový model bude podľa predpokladov predstavený v októbri tohto roka na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Brne.

Tvorcovia odhadujú, že náklady na vývoj a výrobu unikátnej kolobežky sa pohybujú v radoch niekoľkých stoviek tisíc českých korún, pretože väčšiu časť rozpočtu projektu pokrývajú réžie na rozvoj skúseností s topologickou optimalizáciou a navrhovaním bionickej konštrukcie. Ak by mal byť projekt komercializovaný, potom sa s počtom výroby kolobežiek cena pravdepodobne zníži. Výhodou je tzv. kustomizácia, kde možno navrhnúť kolobežku skutočne na mieru zákazníkovi. Rám je možné optimálne prepočítať na váhu človeka a konštrukciu podriadiť ergonómii.

Projekt by sa neobišiel bez spolufinancovania, ktoré podporil rozpočet Technologickej agentúry ČR v rámci projektu PRE SEED fond VŠB-TU Ostrava, kde je riešiteľom Centrum podpory inovácií. Budúcnosť projektu záleží na výsledku druhej generácie kolobežky a na ďalšom vývoji technológií, napríklad na tom, ako sa bude zväčšovať stavebná komora 3D tlačiarní a s ňou i objem produktov, ktoré pôjde tlačiť naraz. S ohľadom na veľkosť predného rámu by bola na prospech tlač z jedného dielu, čím by sa odstránil technologický proces zváraním.

Kolobežka s unikátnym rámom z 3D tlačiarne

Aditívna výroba ako samostatný predmet vo výučbe

Aditívna výroba čoby proces používaný pre tvorbu trojrozmerných objektov z digitálnych dát, ako sa niekedy 3D tlač na priemyselné účely nazýva, je veľmi mladý odbor. „Pohybujeme sa v ňom len tretím rokom, ale vidíme v ňom veľkú perspektívu,“ hovorí vedúci centra 3D tlače Marek Pagáč. Aj to je dôvodom, prečo sa 3D tlač ako predmet Aditívne technológie začal v rekordne krátkom čase vyučovať na Fakulte strojní ako voliteľný predmet. V súčasnej dobe sa s 3D tlačou stretnú študenti nadväzujúceho magisterského štúdia v študijnom programe Strojné inžinierstvo a o štúdium prejavuje záujem čoraz viac študentov.

Cieľom je preniesť predmet do bakalárskeho štúdia študijného programu Strojárstvo, kde by bola osnova predmetu zameraná predovšetkým na možnosti technológií 3D tlače a študentom by bol predmet prezentovaný populárno-vzdelávacou činnosťou. Odborne-vzdelávací charakter s vedecko-výskumným potenciálom by bol prezentovaný následne v nadväzujúcom magisterskom či doktorandskom študijnom programe Strojné inžinierstvo, odbor Strojárenské technológie. Odozvu má centrum 3D tlače aj od študentov zo stredných škôl, ktorí už zisťujú, čo sa na VŠB-TU Ostrava naučia a aké má škola vybavenie.

V súčasnej dobe má Fakulta strojní dve 3D tlačiarne pre tlač z práškových kovov a jednu pre 3D tlač z polymérnych práškových materiálov. V nasledujúcich troch mesiacoch sa centrum 3D tlače pod hlavičkou Protolab rozrastie o 3D tlačiareň pre tlač z práškových kovov, jednu 3D tlačiareň pre tlač z práškových polymérov a jednu 3D tlačiareň pre tlač metódou FDM s vystuženými vláknami z kompozitných materiálov.

Okrem toho pripravuje zavedenie medziuniverzitného odboru Priemyselný dizajn spoločne s Univerzitou Palackého v Olomouci, kde bude pre účely výučby zakúpená 3D tlačiareň pre tlač z práškových kompozitných materiálov. Protolab sa tak stane najväčším centrom 3D tlače v Česku a na Slovensku, čo sa týka počtu priemyselných 3D tlačiarní zameraných na tlač z práškových materiálov. Okrem toho centrum pre účely spolupráce s priemyslom a výučbu študentov používa profesionálny softvér pre konštruovanie, topologickú optimalizáciu, simuláciu a predikciu 3D tlače.

 

Ako prvá „vytlačená“ kolobežka prišla na svet

Pre vytvorenie trojrozmerného dielu sa spravidla využíva technológia nanášania či tuhnutia tenkých vrstiev materiálu. Vďaka tomu možno vytvárať zložité tvary, ktoré nemožno vyrobiť tradičnými technológiami ako sú odlievanie, kovanie a trieskové obrábanie. Aditívna výroba prináša nové konštrukčné možnosti. Umožňuje vyrábať zložité dielce, ktoré by inak museli byť vyrobené z viacerých kusov. Znižuje nároky na množstvo materiálu a tiež znižuje náklady na nástroje.

Kolobežka z Ostravy však nie je čisto produktom 3D tlače, ale vznikla aj s prispením tradičných metód. „Zváranie jednotlivých dielov rámu v ochrannej atmosfére argónu bolo jednou z nich, vedľa toho sme lepili prvky z uhlíkového kompozitu a obrábali funkčné plochy. Tie bolo treba okrem toho ešte omieľať, aby sme získali ich hladký povrch,“ upresňuje Lukáš Jančar z Technickej univerzity Ostrava.

 

Video VŠB – TU o vývoji a výrobe kolobežky vrátane 3D tlače z kovového prášku – ukážka tavenia laserom

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Slovensko čakajú ďalšie tri kolá testovania na koronavírus

0 icon

Bratislava 23. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko čakajú ďalšie tri kolá testovania na ochorenie COVID-19. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO), ktorý na brífingu informoval o výsledkoch dnešného rokovania Ústredného krízového štábu. Testovanie štáb schválil, použije sa naň osem miliónov antigénových testov „Určite tento víkend nestíhame. Reálne to vieme…

Štyri nové expresné autobusové linky

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:PekneRuska.sk)   Vzhľadom na vývoj aktuálnej situácie, ktorá nie je priaznivá pre cestovný ruch nielen v zahraničí ale ani doma, sa v Cestovnej kancelárii DAKA rozhodli využiť ľudské a hlavne technické kapacity pre služby širokej verejnosti. Občania budú môcť využívať nové pravidelné a hlavne expresné autobusové…

Inflácia na Slovensku je najvyššia v celej eurozóne. Väčšina krajín s eurom pritom zažíva pokles cien

0 icon

Bratislava 23. novembra 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   V rámci eurozóny má najrýchlejší rast cien Slovensko, keď v októbri u nás dosiahla inflácia 1,6 percenta. Česká republika si zase "uhájila" pomyselnú bronzovú priečku podľa miery inflácie v rebríčku celej EÚ. Vôbec najrýchlejšie v celej Európskej únii rástli v októbri medziročne spotrebiteľské ceny…

Plastického chirurga obvinili za smrť dvoch žien po zväčšení pozadia

0 icon

Düsseldorf 23. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Dve ženy požadujúce oblejšie tvary zadnej časti tela zomreli po absolvovaní plastickej operácie v Nemecku, čo viedlo v pondelok k obvineniu lekára. Informovala o tom tlačová agentúra DPA Chirurg čelí dvom obvineniam zo spôsobenia fyzického zranenia z nedbanlivosti s následkom smrti a jednému obvineniu…

Biden vybral šéfa diplomacie aj osobitného vyslanca pre klímu

0 icon

Washington 23. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Novozvolený americký prezident Joe Biden oznámil v pondelok kľúčové postavy svojho kabinetu. Za ministra zahraničných vecí vybral dlhoročného poradcu pre zahraničnú politiku Antonyho Blinkena a za osobitného vyslanca pre klímu bývalého šéfa americkej diplomacie Johna Kerryho. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP Biden tiež…

EÚ: Počas jarnej vlny pandémie sa v niektorých mestách Európy zlepšila kvalita ovzdušia

0 icon

Brusel 23. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Flightradar24,com via AP)   Vo viacerých európskych metropolitných oblastiach sa vďaka prísnym opatreniam na potlačenie šírenia koronavírusu v jarných mesiacoch výrazne zlepšila kvalita ovzdušia. Uviedli to v pondelok predstavitelia Európskej únie Pozoruhodné zlepšenie zaznamenali predovšetkým v prípade oxidu dusičitého a jemných tuhých častíc, ktoré môžu mať…

Čína predkladá návrhy na svetový poriadok po pandémii

0 icon

Peking 23. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Maurizio Gambarini)   Čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý vystúpil v sobotu na samite G20, predložil návrhy týkajúce sa úlohy "dvadsiatky" v medzinárodnom poriadku a svetovom poriadku po skončení pandémie covidu-19 V novembri tohto roku, kedy sa najvyšší predstavitelia krajín G20 zúčastňujú 15. samitu, svet čelí ešte…

V Anglicku sa skončí lockdown, na niektoré štadióny sa opäť dostanú fanúšikovia

0 icon

Londýn 23. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)   Britský premiér Boris Johnson v pondelok informoval zákonodarcov, že vláda 2. decembra ukončí lockdown platný na území Anglicka. Opäť sa tak otvoria obchody, kaderníctva, kozmetické salóny či fitness centrá. Na niektoré štadióny navyše opäť budú môcť zavítať športoví fanúšikovia Štvortýždňový lockdown v Anglicku…

Katar identifikoval matku novorodenca odhodeného v koši na letiskových toaletách

0 icon

Dauha 23. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin, Pool)   Katar v pondelok oznámil, že identifikoval matku novorodeného dievčatka, ktoré našli v odpadkovom koši na toaletách medzinárodného letiska v hlavnom meste Dauha. V súvislosti s incidentom muselo niekoľko pasažierok podstúpiť invazívnu gynekologickú prehliadku, ktorá vyvolala všeobecné rozhorčenie, uviedla agentúra AFP Tamojšia prokuratúra…

Saudská Arábia poprela správy o stretnutí Netanjahua s princom Muhammadom

0 icon

Rijád 23. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mandel Ngan/Pool Photo via AP)   Saudská Arábia v pondelok poprela správy izraelských médií o rozhovoroch medzi izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom počas nedeľňajšej návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea v Saudskej Arábii. Informovali o tom agentúry AFP a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Danko

Bidenovo víťazstvo zmení Ukrajinu na vojenský obvod

0icon

Ukrajina nemá dôvod radovať sa z výsledkov volieb v USA. Je zbytočné dúfať, že od Spojených štátov získa nejaké výhody. Nie je také dôležité, kto by sa presne stal prezidentom USA – Biden alebo niekto iný z jeho členov politickej strany. Demokrati sa k moci dostanú v Spojených štátoch. Ale sú najagresívnejšou časťou americkej politiky.…

Gabriel Dragon

Izrael ako ďalší aspekt vo vojne o Karabach

0icon

Na to aby sme pochopili úlohu Izraela v konflikte Arménska a Azerbajdžanu o Náhorný Karabach sa musíme preniesť o 12 rokov späť a pripomenieme si konflikt Gruzínsko – Južné Osetsko. Gruzínsko-Južné Osetsko 2008 Rusko podporovalo separatistov z Južného Osetska a susedného Abcházska, ktoré ležia na území Gruzínska a v ktorých žije početná ruská menšina. V 90.tych rokoch oba regióny…

Štefan Paulov

Minister školstva rúbe ypsilonky.

0icon

               MINISTER ŠKOLSTVA RÚBE YPSILONKY.         Dnes o 9.00 podpredseda vlády, minister hospodárstva Richard Sulík, minister školstva Branislav Grohling a poslankyňa národnej rady Janka Bittó-Cigániková predstavili svoj plán „Semafor zdravia“. Semafor sa zdal celkom zaujímavý, ale pri treťom obrázku mi stŕpli zuby, keď som si prečítal: NOSENIE RÚŠOK

Ivan Štubňa

Farmaceutické megaspoločnosti idú v Mengeleho stopách...

0icon

Farmaceutické megaspoločnosti, ktoré môžeme tiež označiť ako Mengele korporácie sú pripravené na frontálny útok proti ľudstvu!!! Americký neofašizmus sa demaskuje...A to všetko za podpory politikov vrátane Matoviča. Článok má veľkú výpovednú hodnotu lebo otvorene zverejnil plány amerického prehnitého systému v nadväznosti na farmaceutické spoločnosti. Článok bol zverejnený na českom portáli ZVEDAVEC, a uverejňujem…

Peter Švec

Vďaka vám vojaci, dokázali ste zabrániť občianskej vojne. Vrabčiak s jastrabími chúťkami pustil do gatí.

0icon

Dôstojnícku a poddôstojnícku česť sme si v očiach národa nepošpinili. Zásah ozbrojených síl by znamenal občiansku vojnu. Toto si uvedomuje každý vojak so strategickým vzdelaním a myslením. Toto ale nemusí tušiť vrabčiak s jastrabím apetítom, ktorému za jeho služby vykonávacieho agenta cudzej protištátky zahraniční sponzori dohodili funkciu ministra obrany v kolaborantskej vláde národnej zrady. Výzva…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Kde sa nachádza najdaždivejšie miesto na Zemi?

0 icon

Ak  sa niekto spýta, kde je asi najdaždivejšie miesto na Zemi, čo by ťa napadlo ako prvé? Dažďové pralesy alebo možno Anglicko? Prekvapivo to je v Indii. Podľa Guinessovej knihy svetových rekordov je najdaždivejšie miesto, tzn. z najvyššími priemernými ročnými zrážkami, dedina Mawsynram. Nachádza sa na severovýchode Indie a podľa získaných údajov tam…

Smrť Johna Lennona a konšpirácie: 1. časť

0 icon

Prinášame vám sériu článkov o velikánovi nielen svojej doby, členovi legendárnej skupiny Beatles – Johnovi Lennonovi a jeho smrti, ktorá šokovala verejnosť. V súvislosti s ňou sa vynorilo kopec možných otázok, na ktoré nepoznáme ani do dnešných dní odpovede. Práve v súvislosti s tým sa rozmohli aj rôzne konšpiračné teórie, okrem iných aj s FBI. Je na…

Páry, ktoré dokazujú, že čas nezničí pravú lásku

0 icon

Zamilovať sa je ľahké, ale roky zostať v láske s tou istou osobou si vyžaduje určitý seriózny záväzok. Hovorí sa, že láska mizne s časom, a preto sa moderné vzťahy tak ľahko rozpadajú, ale to nie je vždy pravda. Keď sú dvaja ľudia šialene zamilovaní, ich lásku nezničí nič a nikto. Dôkazom…

Škandál Watergate a konšpirácia, ktorá sa ukázala ako pravdivá. 4. časť

0 icon

Prinášame vám záverečnú časť rozsiahleho článku o Škandále Watergate. Najprv sa zdalo, že ide len o obyčajnú lúpež v hotelovom a kancelárskom komplexe s názvom Watergate. Pomaly, ako všetky skutočnosti začali vyplavovať na povrch, sa zistilo, že do celého škandálu boli zapletené vládnuce špičky Spojených štátov. Okrem iných aj znovu zvolený prezident Nixon. Pozrime sa…

Policajti na týchto fotografiách ukázali svoju pravú tvár

0 icon

Policajti sú často terčom výsmechu - teda najmä v našej krajine. Samozrejme, na celom svete sa nájdu ľudia, ktorí si dokážu robiť srandu takmer z čohokoľvek. V dnešnom článku sa však určite nechceme vysmievať policajtom. Tí si svoju prácu plnia v rámci svojich možností. Ukážeme si však policajtov, ktorí na…

Vo svete IT

Tímu vedcov sa podarilo vytvoriť najdetailnejšiu mapu červenej planéty

0 icon

Tím zložený z amatérskych, ale aj profesionálnych astronómov, priniesol mapu Marsu, ktorá má väčšie rozlíšenie, ako ktorákoľvek iná, globálna mapa červenej planéty, píše portál Universe Today. Zábery boli zhotovené pomocou metrového teleskopu, ktorý sa nachádza v observatóriu Pic-du-Midi. Fotografie vznikali počas niekoľkých nocí na prelome októbra a novembra tohto roka. Pre astronómov išlo…

Asimove zákony robotiky už vraj nie sú aktuálnymi. Myslí si to profesor, ktorý ich navrhuje takto upraviť

0 icon

Isaac Asimov ešte v roku 1942 prišiel s 3 zákonmi robotiky, ktoré sa stali akousi „mantrou“ robotizácie. Ide o zákony, ktoré hovoria pravidlách, ktoré by roboty nemali nikdy porušiť. Robot nesmie ublížiť človeku, ani nečinnosťou pripustiť, aby človek utrpel hocakú škodu. Robot musí poslúchať rozkazy, ktoré mu dá človek, okrem…

Xiaomi začalo s testovaním Androidu 11 na ďalších smartfónoch. Je medzi nimi aj váš?

0 icon

Posledné dni priniesli viacero veľkých softwarových aktualizácií pre telefóny spoločnosti Xiaomi. Bohužiaľ však mnohé z nich sú zatiaľ dostupný len pre čínsky trh. Ide napríklad o novú verziu nadstavby MIUI 12.2, ktorá je založená na Androide 11. Dostupnou je pre modely smartfónov Mi 10, Mi 10 Pro a Redmi K30 Pro (resp.…

Najlepšie filmy na Netflixe: Týchto 10 filmov by ste nemali prehliadať

0 icon

Služba Netflix je stále populárnejšiu a to aj v našom regióne. Dôvodom je, že je neustále aktualizovanou o nový  a zaujímavý video obsah. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti niekoľko zaujímavých filmov, ktoré pribudli v nedávnej minulosti. Pevne veríme, že výber filmov nižšie sa vám bude…

EMUI 11 nadstavba bude už čoskoro dostupnou pre prvé smartfóny v Európe. Tu je očakávaný harmonogram!

0 icon

Spoločnosť Huawei ešte koncom októbra zverejnila zoznam smartfón, pre ktoré plánuje uvoľniť aktualizáciu s EMUI 11 nadstavbou. Celkovo má byť aktualizovaných približne 40 modelov smartfónov. Najnovšie sa dozvedáme približné termíny, kedy má byť nová nadstavba v stabilnej verzii dostupnou naprieč jednotlivými regiónmi sveta. Zoznam prvých zariadení vrátane očakávaného termínu dostupnosti…

Armádny Magazín

Zúfalá situácia vo Francúzsku vyžaduje zúfalé činy - budú môcť vojaci používať svoje zbrane aj mimo služby?

0 icon

Francúzsko, 23. november 2020 (AM) - Vo francúzskom parlamente sa objavil ďalší návrh, aby mohli vojaci nosiť a prípadne použiť svoju služobnú zbraň aj mimo služby v prípade teroristického útoku.   Po útokoch z 13. novembra 2015 boli policajti a žandári vo Francúzsku oprávnení ponechať si svoje zbrane mimo svojej pracovnej…

Vyvíjajú Američania nového "nepriateľa" pre ruské tanky Armata?

0 icon

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda

Mike Pompeo sa pri návšteve posnažil: Grécko má v úmysle kúpiť až 24 stíhačiek F-35

0 icon

Grécko, 23. november 2020 (AM) - V októbri grécky denník Estia informoval, že možnosť nákupu lietadiel F-35A pre grécke letectvo sa zvýšila počas cesty do Grécka, ktorú pred niekoľkými týždňami uskutočnil Mike Pompeo, šéf americkej diplomacie. Vysvetlil, že šesť lietadiel odobratých z dávky objednanej Tureckom bolo možné dodať veľmi rýchlo, pričom…

5 hlavných záhad Druhej Karabašskej vojny

0 icon

Arménsko, 23. november 2020 (AM) - Ukončenie Druhej karabachskej vojny zrodilo množstvo záhad a konšpiračných verzií. A to z dôvodu, že podľa obyčajnej vojenskej logiky sú niektoré jej okolnosti naozaj záhadné, či dokonca paradoxné. Ktoré záhady vyvolávajú najviac otázok a provokujú objavenie sa (nielen) v Arménsku „teórie sprisahania“? &

Prečo Poľsko neodpovedá na otázky o ukrajinských SS?

0 icon

Poľsko, 23. november 2020 (AM) - Vyšetrovací výbor RF v rámci vyšetrovania o zločinoch, ktoré spáchali počas 2. sv. vojny Ukrajinci z divízie Waffen SS Halič (Galizien), poslal Poľsku požiadavku o právnej pomoci, na ktorú však nedostal odpoveď. Na medzinárodnom fóre „Poučenia Norimbe

Svetlo sveta

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

Dva spôsoby ako odkláňa diabol cnostných ľudí od svätosti

0 icon

Aj ľudia, ktorí žijú cnostným životom sú vystavení boju diabla. Ten dokonca samotnú cnosť vie využiť ako prostriedok a príležitosť na odpadnutie od Boha. V 16 storočí kňaz Lorenzo Scupoli predstavil a rozobral dve diablove stratégie, kedy je cnosť a túžba po dosiahnutí cnosti, využitá diablom na odklonenie duše od…

Je ľahšie uveriť v prítomnosť Ježiša v Eucharistii alebo, že dieťa v maštali je Bohom?

0 icon

Raz na sviatok Zjavenia Pána jeden svätec povedal: „Boh sa nezjavuje ľuďom, ktorým stačí jedna kniha na celý život. Boh sa zjavuje buď úplne jednoduchým ľuďom ako boli pastierikovia alebo mudrcom, ako boli Traja králi. Obe skupiny ľudí totiž vedia, že o Bohu nič nevedia a sú pokorní. Tá tretia kategória ľudí…

icon FOTO DŇA