Von der Leyenová chce v novej čínskej doktríne “odstránenie rizika”, nie “oddelenie”

Von der Leyenová chce v novej čínskej doktríne “odstránenie rizika”, nie “oddelenie”

Brusel 1. apríla 2023 (HSP/Euractiv/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

 

Nie je v záujme Európy úplne sa oddeliť od Číny a namiesto toho by sa mal blok zaoberať diplomatickým a hospodárskym “odstraňovaním rizika”, uviedla vo štvrtok (30. marca) predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Informuje portál EURACTIV

Ursula von der Leyenová
Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

Bolo to po prvýkrát, čo von der Leyenová predniesla úplný prejav o vzťahoch bloku s Pekingom.

Reklama

“Som presvedčená, že nie je životaschopné – a ani v záujme Európy – oddeliť sa od Číny,” povedala von der Leyenová, keď vystúpila na podujatí think tanku v Bruseli a predstavila svoju víziu budúcnosti vzťahov bloku s druhou najväčšou ekonomikou sveta.

“Naše vzťahy nie sú čierne ani biele – a ani naša reakcia nemôže byť taká – preto sa musíme zamerať na odstránenie rizika – nie na oddelenie,” povedala von der Leyenová na podujatí, ktoré spoločne zorganizovali Európske politické centrum (EPC) a Merics.

Reklama

Jej “čínska doktrína” prichádza pred jej očakávanou cestou s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom do Pekingu, ktorá sa uskutoční budúci týždeň po návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve, kde naznačil pokračujúcu podporu ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Prichádza tiež v čase, keď si EÚ v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu začala viac uvedomovať svoju závislosť a začala sa snažiť o obnovenie rovnováhy hospodárskych vzťahov s jedným zo svojich najväčších obchodných partnerov.

“To, ako bude Čína pokračovať v interakcii s Putinovou vojnou, bude určujúcim faktorom pre vzťahy EÚ a Číny v budúcnosti,” zdôraznila Von der Leyenová.

O postoji Pekingu k Taiwanu, porušovaniu ľudských práv v Sin-ťiangu a hospodárskych odvetných opatreniach voči Litve Von der Leyenová povedala: “Tieto eskalačné kroky poukazujú na Čínu, ktorá sa stáva represívnejšou doma a asertívnejšou v zahraničí.”

“Sme znepokojení tým, čo sa skrýva za týmto návratom na svetovú scénu,” dodala.

Reklama

“Už nejaký čas sme svedkami veľmi zámerného pritvrdzovania celkového strategického postoja Číny. A teraz sa k tomu pridali aj čoraz asertívnejšie kroky,” dodala.

Blok zápasí s rastúcimi obavami z prehlbujúcich sa vzťahov Pekingu s Moskvou, ktoré podčiarkuje jeho odmietnutie odsúdiť agresiu Kremľa voči Ukrajine.

“Najvýstižnejšie,” povedala von der Leyenová, “boli slová prezidenta Si na rozlúčku s Putinom na schodoch pred Kremľom, keď povedal: ‘Práve teraz dochádza k zmenám, aké sme nevideli už 100 rokov. A my sme tí, ktorí tieto zmeny spoločne riadia.”

Jasným cieľom Komunistickej strany Číny “je systémová zmena medzinárodného poriadku s Čínou v jeho centre (…) Videli sme prejav priateľstva v Moskve, ktorý hovorí tisíc slov o tejto novej vízii medzinárodného poriadku,” povedala Von der Leyenová.

Používanie donucovacích nástrojov

Reklama

Ako druhý pilier stratégie EÚ Von der Leyenová uviedla, že blok by sa mal usilovať o “odstránenie hospodárskych rizík”, pričom východiskom by malo byť “mať jasnú predstavu o tom, aké sú riziká”.

Von der Leyenová požiadala členské štáty EÚ, aby “odvážnejšie a rýchlejšie využívali” nové hospodárske nástroje proti Číne vrátane kontroly zahraničných dotácií a novej politiky proti hospodárskemu nátlaku.

V uplynulých rokoch boli členské štáty EÚ opatrné voči prílišnému posilňovaniu právomocí Európskej komisie pri prijímaní rozhodnutí o potrestaní donucovacích krajín.

Von der Leyenová tiež oznámila, že EÚ ešte v tomto roku zavedie novú stratégiu hospodárskej bezpečnosti, aby riešila to, čo nazvala “nevyváženými” hospodárskymi vzťahmi.

“Európa by mala vypracovať cielený nástroj na zahraničné investície. Týkal by sa malého počtu citlivých technológií, pri ktorých môžu investície viesť k rozvoju vojenských kapacít, ktoré predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť,” povedala.

“Musíme zabezpečiť, aby sa kapitál, odborné znalosti a vedomosti našich spoločností nevyužívali na posilnenie vojenských a spravodajských kapacít tých, ktorí sú zároveň systémovými rivalmi,” dodala.

Okrem toho dodala, že blok musí “definovať svoje budúce vzťahy s Čínou” v citlivých oblastiach špičkových technológií, ako sú mikroelektronika, kvantová výpočtová technika, robotika, umelá inteligencia a biotechnológie.

Zabíjanie CAI?

Von der Leyenová tiež zrejme naznačila, že blok by mohol ukončiť snahu o dosiahnutie prelomovej obchodnej dohody s Čínou.

“Musíme uznať, že svet a Čína sa za posledné tri roky zmenili – a musíme prehodnotiť CAI vo svetle našej širšej stratégie pre Čínu,” povedala Von der Leyenová.

Reklama

Výkonná moc EÚ pozastavila úsilie o podporu komplexnej dohody o investíciách (CAI) s Čínou, pretože uznala, že bude ťažké získať podporu Európskeho parlamentu, kým Peking zachováva sankcie voči piatim zákonodarcom EÚ.

“Vieme, že existujú oblasti, v ktorých obchod a investície predstavujú riziko pre našu hospodársku alebo národnú bezpečnosť, najmä v súvislosti s explicitným spájaním čínskeho vojenského a obchodného sektora,” povedala Von der Leyenová.

“Týka sa to niektorých citlivých technológií, tovaru dvojakého použitia alebo dokonca investícií, ktoré sú spojené s vynúteným transferom technológií alebo znalostí,” dodala.

 

Skôr odmeraný tón

Reklama

Zdalo sa však, že šéfka Európskej komisie sa počas svojho prejavu zamerala aj na tvrdý tón.

Hoci na jednej strane poukazovala na porušovanie ľudských práv a asertívnejší tón Pekingu na svetovej scéne, Von der Leyenová akoby naznačila, že dvere pre dialóg nie sú zatvorené.

“Ale náš príbeh o tom, ako sa vzťahujeme k Číne,  ešte nie je úplne napísaný – a nemusí byť obranný,” dodala v zmierlivejšom tóne.

Ruská vojna na Ukrajine zmenila optiku toho, ako sa mnohé štáty bloku pozerajú na Peking, pričom niektoré z nich začali venovať väčšiu pozornosť posolstvu Washingtonu o nebezpečenstve závislosti.

Diplomatická služba EÚ (ESVČ) vlani na jeseň odporučila, aby blok vnímal Čínu predovšetkým ako konkurenta s obmedzenými oblasťami potenciálnej spolupráce, a nie ako partnera.

Reklama

Napriek tomu mnohé členské štáty EÚ naďalej váhali, či sa stiahnuť z výnosného čínskeho trhu, pričom na prvom mieste sú Nemecko a Francúzsko, ktorých najväčším obchodným partnerom je práve Čína.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali