Vojna v Sýrii. Časť II. “Hladká” arabská jar, komplikovaná Líbya a tvrdý múr svätého Pavla

Bratislava/Damask 16. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Syrian Central Military Media, via AP)

 

V  štyroch častiach vám prostredníctvom politika a prekladateľa sýrskeho pôvodu Jalala Suleimana objasňujeme príčiny vzniku vojnu v Sýrii, jej priebeh a perspektívy vývoja po jej skončení.

Ilustračné foto

Ing. Jalal Suleiman, PhD. sa narodil v roku 1965 v Sýrii v kresťanskej komunite. Na Slovensku žije od roku 1985. Je absolvent Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Je orientalistom, súdnym prekladateľom a tlmočníkom. Je tiež autorom publikácie Slovensko-arabská konverzácia. 

Po takmer siedmych rokov od začiatku Sýrskej vojny je správny čas  rekapitulovať a analyzovať to, čo sa stalo, čo sa deje a čo sa môže udiať. Dnes síce ešte vojna neskončila, ale jej koniec je už na dosah. Kto sú tí, ktorí to všetko začali, prečo a s akým zámerom? Kto je pravdepodobný  víťaz a kto je porazený? Pokúsim sa o to prostredníctvom tohto portálu, nezdráhajúceho sa priblížiť  k sledovaniu geopolitickej situácie v oblasti Blízkeho východu a Severnej Afriky.

 

Časť II. “Hladká” arabská jar, komplikovaná Líbya a tvrdý múr svätého Pavla

Najdôležitejším prvkom legitimity je, zdá sa, snaha medzinárodného spoločenstva “chrániť” v posledných rokoch civilné obyvateľstvo najprv v Líbyi a neskôr v Sýrii a Jemene pred údajnými masakrami vládnych bezpečnostných síl. Alebo tu ide o presadzovanie záujmov veľmocí  pod rúškom ochrany civilného obyvateľstva?

Rezolúcia BR OSN číslo 1973, zo dňa 19. 3. 2011 mala za úlohu poskytnúť legitimitu tejto agresii. Treba však povedať, že táto rezolúcia vznikla na základe úbohých neoverených mediálnych správ! Jej báza bola založená na idey nového konceptu, ktorého účelom je  prekonať štatút suverenity štátov, ktoré sú členmi medzinárodného spoločenstva. Rezolúcia vôbec nerátala s bombardovaním infraštruktúry v Líbyi, ani nerátala s odstránením osoby Kaddáfiho a legitímnej vlády v Tripolise. Najdôležitejšie je, že vôbec nepovoľuje ozbrojovať či poskytovať vojenskú pomoc rebelom na východe krajiny. Realizácia rezolúcie OSN je výsostne úlohou medzinárodného spoločenstva a nie samozvaného celosvetového policajta, akým je vojenská aliancia NATO, ktorá ani nie je členom OSN!  A tak si kladiem otázku: “Kto pasoval túto vojenskú organizáciu do pozície výkonnej vojenskej sily medzinárodného spoločenstva?”

Nie je možné hovoriť o revolúcii v Líbyi v kontexte tuniskej či egyptskej revolúcie, kde sme boli svedkami mierových protestov veľkej masy politicky nespokojných a ekonomicky utláčaných občanov týchto krajín. Viac než 12 miliónov občanov Egypta sa zhromaždilo na námestiach veľkých miest Egypta. A čo v Líbyi?  Priebeh bol úplne iný.

16.2.2011 protestovali v Benghazi rodinní príslušníci obetí vzbury vo väznici Bu Sleem. Bezpečnostné sily tvrdo a brutálne zakročili a rozohnali protestujúcich.

17.2.2011 (na druhý deň) vypovedal veliteľ armádnej jednotky v Benghazi svoju poslušnosť oficiálnemu režimu a v priebehu 3 hodín obsadil mesto Benghazi.

18.2.2011 bola spustená obrovská mediálna kamufláž o počte mŕtvych. Minister spravodlivosti odstupuje zo svojho postu a vycestoval do Benghazi.

19.2.2011 oficiálna moc v Tripolise vyhlásila ministra vnútra za nezvestného (mimochodom bol spolu druhom samotného Kaddáfi počas jeho prevratu v roku 69).

20.2.2011 sa obaja ministri ozvali z Benghazi a začali riadiť rozsiahle vojenské operácie rebelov na východe krajiny proti oficiálnym bezpečnostným silám.

  1. 3. 2011 rezolúcia BR OSN číslo 1973

Z tohto sledu je zrejmé, že v daných súvislostiach išlo o čistý vojenský prevrat so silnou podporou takzvaného medzinárodného spoločenstva pod totálnou hegemóniou Spojených štátov amerických. Taký scenár chceli tieto bývalé koloniálne mocnosti spolu s terajším policajtom sveta USA a ich žoldnierov realizovať na území Sýrie.

 

Zrod predstaviteľov Sýrskej opozície

Počas obdobia vlády bývalého prezidenta Hafiza Al-Assada nastalo viacero rozkolov vo všetkých stranách vládnuceho frontu. Aktéri týchto rozkolov sú dnes zväčša v exile ako oponenti súčasného režimu. Ide o osobnosti s  bývalým marxistickým a vlasteneckým zmýšľaním.

Skutočná opozičná sila režimu bola  sústredená okolo Hnutia moslimského bratstva, ktoré sa začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia dostalo do ozbrojeného konfliktu s oficiálnym sýrskym režimom, s veľkými následkami tak pre obyvateľstvo, ako aj pre samotné strany konfliktu. Po porážke tohto hnutia v roku 1982 našlo jeho vedenie útočisko v Turecku, čo bolo jednou z príčin  ktoré na dlhý čas negatívne ovplyvnili vzájomné vzťahy oboch krajín.

Strana Baath sa pri svojom nástupe k moci tešila veľkej podpore vidieckeho obyvateľstva, pretože práve táto strana sa odvážila dokončiť proces rozdelenia pôdy, v dôsledku čoho úzka vrstva veľkostatkárov stratila svoj rozsiahly ekonomický a politický vplyv v spoločnosti. Chudobné vrstvy obyvateľstva s pomocou najmä bývalého Východného bloku získavali vzdelanie a postupne obsadzovali riadiace miesta v ekonomickom, sociálnom a politickom živote. Vrstva donedávna utláčaných sa po prvýkrát dostala do veliteľských štruktúr armády Sýrskej arabskej republiky.

Mladý sýrsky prezident sa ujal  moci v roku 2001 s víziou silného programu, zameraného na obnovu a zmenu krajiny. Zmeny, ktoré avizoval v žiadnom prípade, neznamenali zmenu charakteru ekonomického systému. Nebol privatizovaný ani jeden podnik strategického významu. Bolo evidentné, že stranícka  špička  ktorá mu po smrti otca dláždila cestu do prezidentského paláca len s obrovskou nevôľou prijímala spôsob riadenia zmien a realizáciu jeho vízií obnovy. Nespokojná vládna  špička postupne “odstúpila” zo svojich pozícií, pričom im časti realizovaných zmien neboli po vôli a odišli do exilu. Väčšina predstaviteľov “starej gardy” dnes spolupracujúce s opozíciou, pričom ju spája spoločný cieľ, ktorým je odstránenie súčasného “nepohodlného” režimu. Ten je nevyhovujúci pre každú stranu z iného dôvodu.

 

“Darebácky” kurz zahraničnej politiky

Sýria v priebehu posledných 40 rokov vyvíjala a vyvíja politiku, ktorá je protizápadná a konkrétne protiamerická. Jej postavenie v arabskom svete bolo, a stále je  vnímané ako postavenie krajiny odporu – odporu ku koncepciám západu, snažiaceho sa o ovládnutie Blízkeho východu ako aj krajín s najväčšou podporou palestínskych a libanonských síl národnooslobodzovacieho hnutia v rámci arabsko-izraelského konfliktu.

Mladému prezidentovi sa len veľmi pomaly a s ťažkosťami darilo presadzovať svoju víziu zmien a obnovy krajiny. Nešlo len o subjektívne, ale predovšetkým o objektívne príčiny týchto ťažkostí. Udalosti v oblasti boli nemilosrdné k jeho deklarovaným snahám. V prvom rade išlo o inváziu USA do Iraku v roku 2003. Počas nej počet irackých utečencov na území Sýrie presiahol 2 milióny ľudí. Tých bolo treba  minimálne nasýtiť a s tým bol spojený nesmierny politický a ekonomický nátlak spojencov na Sýriu. Tento štát  od prvej chvíle stál proti vpádu koaličných síl do Iraku. V druhom rade veľký vplyv mal aj vpád Izraela do Libanonu v roku 2006 kedy opäť milióny utečencov našli útočisko na území Sýrie. V neposlednom rade mu nepriala vojna v pásme Gazy, v roku 2009. Táto vojna priamo ovplyvnila Sýriu tým, že tlak Západu sa stupňoval najmä preto, lebo všetky radikálne palestínske sily  vrátane Hamasu a islámskeho Džihádu sídlili a doposiaľ sídlia v Damasku.

 

Sloboda alebo sprisahanie?

Vývoj udalostí v Sýrii od marca 2011 má rovnaké črty scenára zasahovania cudzích síl do vnútorných záležitostí krajiny tak, ako aj scenáre v ostatných arabských krajinách. Obyvateľstvo, tešiace sa veľkej domácej bezpečnosti z večera do rána túto istotu stratilo. Režim síce dosť spomalene reagoval na legitímne ekonomické a politické požiadavky časti obyvateľstva, ale zvrat nastal ohromujúco náhle.

Nepokoje sa začali  na juhu v meste Darra, mesta spočívajúceho tesne pri jordánskych hraniciach. Kým armáda stihla upokojiť situáciu v meste, vypuklo násilie  západne v ďalšom meste Tel Kalakh, ležiaceho tesne pri libanonských hraniciach. Ako náhle armáda dokázala dostať veci pod kontrolu, vypukli nepokoje na severe v meste Tel Elshugour, blízko pri tureckých hraniciach. Priebeh nepokojov sa ako po kružnici presunul na východ krajiny do mesta Deir EL Zour. To je neďaleko hraníc s Irakom. Vedenia krajiny zvládlo všetky nepokoje a nepodarilo sa vytvoriť nárazníkovú zónu na hraniciach krajiny z ktorej by sa destabilizácia preniesla do vnútra krajiny. Bolo preto nevyhnutné  vytvoriť ohnisko nepokojov priamo vo vnútri, v meste Homs v centre krajiny, kde následne nepokoje prepukli a trvali päť mesiacov. Mesto Homs má svoje špecifiká. V tomto meste nemá žiadne náboženstvo prevahu. Sú tam relatívne rovnomerne zastúpené všetky cirkvi. Ide jednoznačne o zámer rozpútať náboženské strety a rozvrátiť pokojné náboženské spolunažívanie v Sýrii!

Azda je toto všetko náhoda? Je náhoda, že nepokoje vypukli vždy pri hraniciach? Či ide o ten istý scenár ako v prípade Líbye? Sýrske oficiálne kruhy informovali o stanoch pre utečencov na tureckom území už 10 dní pred vypuknutím nepokojov na severe krajiny. Počet mŕtvych z radov vojakov a bezpečnostných síl ďaleko presahuje počet usmrtených z radov civilistov. Zadržané zbrane a munícia poukazujú na konkrétne regionálne a medzinárodne sily podporujúce nepokoje a časť sýrskej opozície.

Predstavitelia Sýrskeho režimu, tak ako je o nich známe nie sú z tých, čo by odovzdali moc a utiekli do zahraničia. Svedčí o tom jednota sýrskej armády a politickej špičky i napriek doposiaľ nevídaným mediálnym útokom a zinscenovanej kamufláže. Napriek mediálnemu tlaku a falošným správam súčasný režim sa teší ohromnej podpore domáceho obyvateľstva nielen v Sýrii ale aj v ostatných arabských krajinách najmä tých susedných. Ide o krajinu s veľmi citlivým postavením v arabskom svete. Nik nevie odhadnúť reálne dôsledky vojenskej invázie Severoatlantickej aliancie. Z histórie vieme, že vo všetkých významných zlomoch v dejinách arabského národa a národov v ich blízkosti, zohral Damask rozhodujúcu úlohu. Nie je dôvod prečo by tomu nemalo byť rovnako aj dnes.

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Pápež sa ospravedlnil obetiam za výroky obraňujúce čilského biskupa

Rím 22. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Andrew Medichini)   Pápež František sa v pondelok ospravedlnil za svoje výroky, v ktorých bránil čilského biskupa Juana Barrosa, podozrivého z krytia pedofilného kňaza Fernanda Karadimu. Pápež na tlačovej konferencii počas letu z týždňovej návštevy Čile a Peru naspäť do Vatikánu uviedol, že sa nesprávne vyjadril,…

Po streľbe v bratislavskej Petržalke našli dvoch mŕtvych a bábätko

Bratislava 22. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Streľba v jednom z obytných domov v bratislavskej Petržalke si v pondelok vyžiadala dvoch mŕtvych. Na chodbe tam našli telo ženy a muža. Informovala o tom polícia na svojom facebookovom profile. Oznámenie o streľbe v dome na Rovniankovej ulici prijala polícia krátko po…

Schäuble na výročie Elyzejskej zmluvy hovoril v Paríži o spoločnej zodpovednosti

Paríž 22. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)   Francúzsko a Nemecko nesú osobitnú zodpovednosť za Európu. Predseda nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) Wolfgang Schäuble to povedal v pondelok počas vystúpenia na pôde francúzskeho Národného zhromaždenia v Paríži pri príležitosti 55. výročia podpisu tzv. Elyzejskej zmluvy, ktorá vytvorila základ pre súčasné francúzsko-nemecké priateľstvo.…

Tillerson: USA pracujú s európskymi partnermi na “oprave” dohody s Iránom

Londýn 22. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Toby Melville)   Spojené štáty spolupracujú s troma európskymi krajinami, pokiaľ ide o požadovanú "opravu" jadrovej dohody s Iránom, obavy z iránskych raketových programov a iné otázky týkajúce sa islamskej republiky. Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson to povedal podľa agentúry AP v pondelok pred novinármi…

Kaliňák zrušil diskriminačný poplatok kresťanom za svadbu v kostole

Bratislava 22. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Administratívny poplatok na cirkevný sobáš vo výške desať eur sa zruší. Dohodli sa na tom minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na stretnutí so signatármi petície Fóra kresťanských inštitúcii v Bratislave. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu vnútra Andrea Dobiášová. Kaliňák prijal v pondelok…

Senátori sa dohodli na obnovení financovania federálnych úradov

Washington 22. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/J. Scott Applewhite)   Americkí senátori dosiahli v pondelok dohodu o obnovení financovania federálnych úradov, ktorej schválenie sa očakáva ešte v priebehu dňa. Takzvaný shutdown, v rámci ktorého je ochromená činnosť mnohých vládnych inštitúcií v USA, by sa tak po troch dňoch mal skončiť. Líder demokratickej…

Na strednej škole v Texase postrelil tínedžer tínedžerku

Italy 22. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/Jennifer Lindgren/KTVT Dallas Fort Worth via AP)   Streľba v priestoroch školskej kaviarne na strednej škole v mestečku Italy v americkom štáte Texas si v pondelok vyžiadala zranenie 15-ročnej študentky. Oznámil to úrad miestneho šerifa s tým, že 16-ročného študenta tej istej školy vzali do väzby.…

Talianskeho mafiána zatkli v Španielsku po 15 rokoch na úteku

Rím 22. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/Alessandro Di Meo/ANSA via AP)   Talianskeho mafiána Fausta Pellegrinettiho, niekdajšieho člena obávaného zločineckého syndikátu, ktorý od 70. rokov 20. storočia ovládal Rím, zatkli v pondelok v Španielsku po 15 rokoch na úteku. Pellegrinettiho (78) zadržali v luxusnom byte v centre prístavného mesta Alicante na juhovýchodnom…

Zeman v predvolebnom spote varuje pred imigráciou, Drahoš hovorí o slušnosti

Praha 22. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)   Súčasný český prezident Miloš Zeman sa pred druhým kolom prezidentských volieb snaží osloviť voličov volebným spotom, v ktorom varuje pred moslimskou imigráciou. Jeho súper Jiří Drahoš vo svojom videu, ktoré v porovnaní so Zemanovým nie je útočné, vyzdvihuje, že mu záleží na…

Výskum ozrejmil, kedy sa modlia ateisti

Londýn 22. januára 2018 (HSP/theguardian.com/Foto:TASR/AP/Czarek Sokolowski)   Britský The Guardian zverejnil informácie o výsledkoch prieskumu, ktorý  vykonala agentúra ComRes (Communicate Research Ltd.) pre kresťanskú charitu Tearfund. Z výskumu vyplynuli zaujímavé zistenia. Napriek tomu, že vo Veľkej Británii v rokoch 1980-2015 poklesol počet ľudí navštevujúcich bohoslužby zo 6,5 milióna na 3 milióny, viac…

Kde urobili sýrski Kurdi chybu?

Afrin 22. januára 2018 (HSP/Politikus.ru/Foto:TASR/AP/Raqqa Media Office)   Ruský internetový portál Politikus.ru priniesol úvahu o tom, kde sa sýrski Kurdi dopustili tragického omylu, ktorý mal za následok, že zostali prakticky úplne osamotení zoči-voči tureckej intervencii. Prečo situácia dospela až do takého stavu, že Turecko neberie žiadne ohľady na takticko-strategické zámery USA…

V Rakúsku chceli dve Slovenky prinútiť vydať sa účelovo za Indov

Linz/Rohrbach/Bratislava 22. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Benoit Tessier)   Devätnásťročnú Slovenku, ktorú chceli evidentne prinútiť k účelovému sobášu s istým Indom a ktorú zadržiavali v hostinci v hornorakúskom Rohrbachu, vyslobodila tamojšia polícia. Na piatich ľudí, troch Turkov a dvoch Indov, podali v tejto súvislosti trestné oznámenie, pričom ich budú stíhať na slobode.…

Vybrali sme z blogu

Rozhovor s Róbertom Švecom, predsedom Slovenského Hnutia Obrody

Slovenské Hnutie Obrody je činné od roku 2004. Za toto obdobie majú za sebou rôzne pochody, protesty,  vystúpenia v diskusiách či dobročinné akcie. V súčasnosti zbierajú podpisy, aby mohli kandidovať v najbližších parl

Adorátorom vysokej sledovanosti

Keď som bol teeneger, tak som hrával za Prievidzu basketbal. Mal som ho plnú hlavu a túto hru som miloval. Sledovali sme kto koľko dal bodov, kto zvíťazil a kto prehral, kto postupuje vyššie a kto vypadáva, kde je naše mužstvo v tabuľke, kto bol majster SSR a kto už nie je. Také správanie asi…

Rebríček popularity relácií na Slobodnom vysielači

Slobodný vysielač 14. januára 2018 oslávil 5. výročie svojho vzniku a ja som si povedal, že pri tejto príležitosti by bolo zaujímavé pozrieť sa na to, ktoré relácie sa teda po piatich rokoch vysielania stali najpopulárnejšie.  Nebolo jednoznačné, akou cestou sa pri hodnotení vydať, pretože niektoré relácie zanikli, niektoré naopak…

Skorumpovaní politici a iní vlastizradcovia by sa mali mať na pozore. Radikáli oznámili vznikajúcu stranu!

Jeden z najznámejších ,,extrémistov“, ako ho nazývajú médiá, Marián Magát, dnes na svojom profile oznámil, že v najbližšom období sa začnú zbierať podpisy pre vznik novej politickej strany. Bližšie informácie o pripravovanej strane ešte nie sú známe, podrobnosti by mal Magát zverejniť vo februári tohto roku.

MIMORIADNA SPRÁVA: OČTK – orgány činné v trestnom konaní predvolali podávateľa trestného oznámenia na JUDr. Roberta Fica vo věci zneužitie právomoci verejného činiteľa, aby doplnil svoje oznámenie.

OČTK –orgány činné v trestnom konaní odoslali dňa 8.1.2018 PREDVOLANIE osoby v zmysle § 196 ods. 2 veta druhá Trestného poriadku Jána Molnára. Predmetom výsluchu je: doplnenie Vášho trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívanie právomoci verejného činiteľa podľa § 326 Trestného zákona, ktorého sa mal dopustiť JUDr. Robert Fico.

RYTMUS "vychytil" rytmus a „vezie sa“ na údajnom slovenskom rasizme

Patrik Vrbovský (* 3. január 1977, Kroměříž, Česko), známy najmä pod umeleckým menom Rytmus (používal meno Pa3k Metamorfolord) je slovenský reper, ktorý na hip-hopovej scéne pôsobí od roku 1992. Vezie sa na anti sociálnej proti systémovej mestskej hip hopovej popovej subkultúrnej vlne. Správa o tom, že "Slováci sú skrytí rasisti"…

TopSpeed

Prečo sa Hyundai N nenaháňa za časom na Nürburgringu?

13

Nová divízia kórejskej značky, Hyundai N, nepotrebuje ohurovať časom na okruhu. Tvrdí to boss N divízie, Albert Biermann. Po skúsenostiach z BMW M to najlepšie zo seba dal do ešte stále čerstvého počinu i30 N. Áno, aj skvelý nový hothatch mohol mať viac ako 300 koní. Vydali sa však inou…

Toto sú finalisti ankety Európske auto roka z roku 1970

3

Rok 1970 v ankete Európske auto roka priniesol zásadnú zmenu. Všetky tri miesta obsadili ľudovejšie autá. Dve z nich dokonca zdieľali časť platformy. Posledným z nich bola pre našinca Dacia 1300 v originálnej podobe, čiže Renault 12. Všetky tieto autá boli populárne. Vyrábali ich dlhé roky. Keď sa zastavila originálna výroba,…

Tomu vravím jazda na limite podvozku 2CV

0

Poznáte auto, ktoré sa hodí na rezanie zákrut menej, ako svetoznáma "kačica", navyše v úžitkovej verzii Fourgonnette? Určite by sa nejaké našli, každopádne ani ultramäkký podvozok Citroenu 2CV, ktorý bol na to, aby po ceste z trhu nerozbil vajíčka, nie je konkurentom VW up! GTI. Práve na akcii predstavenia nového malého…

Legendárna história Lamborghini v kocke. Perličky vás dostanú

2

Vedeli ste, že Diablo po facelifte používalo svetlá z Nissanu 300ZX? Alebo že Miura mala spoločnú olejovú náplň pre motor a súčasne prevodovku? Aj takéto perličky sa dozviete z podareného videa kanálu Cars Evolution, ktoré vám priblíži legendárne autá zo Sant'Agaty. Je sa na čo pozerať. Vizuálnu stopu už tradične…

TOP3 jazdenky s najväčšou porciou kilometrov v SR!

18

Nie je to tak dávno, čo som vám prvýkrát priniesol seriál z prostredia najviac vylietaných osobných áut na webe nášho partnera Autobazar.eu. Vtedy to suverénne vyhrala benzínová Toyota Camry. Dnes sa k téme vrátim a pozriem sa na zub slovenským jazdenkám. Kritéria boli nasledovné. Musí to byť osobné auto, žiadna dodávka, a ponuka len od súkromnej osoby.…

Mustang Shelby GT500 bude mať viac ako 700 k

7

Ford chystá športiak, ktorý bude najvýkonnejší aký kedy vyrobili a pustili na cestu. Bude mať viac koní ako famózny Ford GT. Tušíte správne, že pôjde o Mustang, ale nie hocijaký, bude to Mustang Shelby GT500, ktorý poslúži ako výkladná skriňa automobilky. Nová GT500 bude mať dvakrát viac koní ako originál z roku 1967.

KAMzaKRÁSOU

Zmena farby vlasov z blond na hnedú? Naše rady ti pomôžu s výberom!

0

Hovorí sa, že blondínky majú v živote viac zábavy. No častokrát sú práve ony stredobodom posmechov a žartíkov. Niektoré to privedie až k rozhodnutiu zmeniť svoju farbu vlasov na niečo tmavšie, napríklad na hnedú, či čiernu. Zmena farby vlasov z blond na hnedú však nie je jednoduchou záležitosťou. Celá transformácia…

Čo ti prezradí farba menštruačnej krvi? Mala by si spozornieť!

0

Telo každého z nás je nastavené tak, že nám dokáže samo povedať, keď niečo nie je v poriadku. A rovnako to platí aj pri menštruácii. Určite si každá z nás spomenie na ten zlomový deň v živote, keď prvýkrát dostala svoje dni. Najprv sme sa vytešovali, že sme sa konečne stali ženami a že sme dospeli, no…

Buď zdravá ako repa: Povieme ti, prečo jesť cviklu oveľa častejšie

0

Červená repa, alebo ľudovo cvikla, nás pomyselne prenáša do čias detstva, kedy nás možno svojou sýtou červenou farbou desila na tanieroch napríklad v školských jedálňach. Má však obrovské množstvo skvelých zložiek a výživných látok pre ľudský organizmus. Poďte sa s nami pozrieť na to, prečo jesť cviklu!

Sebarozvoj s koučkou: Čo s nevyjadrenými emóciami?

0

Pocity, ktoré nedáte najavo, nezomierajú. V podstate ich iba zaživa pochováte a skôr či neskôr vstanú z mŕtvych a sú z nich príšery.   Ako trefne podotkla psychlogička Oľga Kostelníková: „Nevyjadrené emócie sa nikdy nestratia, a hlavne, nesplnia svoje poslanie. Nemôžu motivovať k zmene a rastu. Takže potom plnia opačnú úlohu. Nevypovedané emócie…

Hormonálna joga dokáže zázraky: Prečo ju začať praktizovať?

0

Hormonálna joga alebo hormonálna jogová terapia vás zbaví hormonálnych problémov vo vašom tele. Odstraňuje nepríjemný predmenštruačný syndróm, pocity stresu či nespavosť, no blahodarne pôsobí aj pri emocionálnej nestabilite a podráždenosti. A čo to hormonálna joga vlastne znamená?

Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

0

Dlhodobé štúdie populácie ukázali, že ľudia, ktorí vedia striedmo piť alkohol žijú o trochu dlhšie. Okrem toho sa potvrdilo, že veľmi veľa ľudí, ktorí prijímajú alkohol s mierou, majú nábeh na zdravý životný štýl a šport. Takže nám z toho vychádza jednoduchá rovnica: Jedno vínko denne + aktivita + zdravé…

TopDesat

Dizajnérske faily: Keď sa hračky nepodaria tak, ako boli plánované...

0

Dizajnérskym failom sme sa na našom webe venovali už v niekoľkých samostatných článkoch, no vždy je o čom písať. Obchody sú stále plné mnohých predmetov, pri pohľade na ktoré si jednoducho musíš klepnúť rukou na čelo. Výnimkou nie sú ani hračky. Hračky sú obyčajne navrhnuté a vyrobené dospelými, takže je len logické očakávať, že sa ich návrhu…

Napodobňovanie originálu sa nevypláca. Títo ľudia sa o tom presvedčili na vlastnej koži

0

Je veľmi ťažké zopakovať úspech niekoho iného, najmä ak sa jedná iba o obyčajné napodobňovanie. Nikoho tak nedokážeš prekvapiť a väčšinou sa tvoja napodobenina vôbec nepodobá na originál - dokonca je to v mnohých prípadoch hotová katastrofa. Je jedno, či sa jedná o nejaké dielo, pesničku, klip alebo obrázok. Dnes…

Čierna mačka: Symbol radosti alebo blížiaceho sa nešťastia?

0

Na čo myslíš, ak pri tebe prejde čierna mačka? Nešťastie, čarodejnice, poverčivosť? Blížiaca sa skazka a smola? Alebo naopak nádej? Pokiaľ ide o čierne mačky, neexistuje nedostatok mýtov a povier. Ak ťa táto téma zaujíma, tak si na správnom mieste. Tu je 10 zaujímavých faktov o čiernych mačkách. Do ktorej skupiny ľudí patríš ty?…

Neuveriteľné veci, ktoré sa udejú v priebehu jednej minúty

0

Možno si ani len netušil, koľko veľa bláznivých vecí sa udialo za posledných 60 sekúnd. V priebehu jednej minúty sa na celom svete dejú naozaj neuveriteľné veci. Celý svet sa za tak krátku dobu zmení. V skutočnosti, kým dočítaš tento článok, svet sa zmení v mnohých veciach. Túto obrovskú zmenu…

10+ zvláštne uspokojujúcich fotografií s jedlom v hlavnej úlohe. Raj pre perfekcionistov

0

Hoci vizuálna prezentácia jedla je už dlho dôležitým aspektom stravovania v mnohých kultúrach, s rastom popularity Instagramu sa zdalo, že sa dostala na ďalšiu úroveň. Týchto pár fotografií s dokonalým jedlom v hlavnej úlohe je skutočný raj pre perfekcionistov.  V dnešnej dobe sa môže stolovanie zdať ako výlet do virtuálnej galérie. Jedlá sú starostlivo zdokumentované a naaranžované pre…

Tak tomu sa povie skutočne extrémna zima

0

Zime je jedno krásne a úžasné obdobie. Mnoho ľudí si ju spája so sviatkami, darčekmi a samozrejme aj s radovánkami na zasnežených svahoch. Zima má však aj druhú stranu, ktorú množstvo ľudí neznáša. Bavíme sa o extrémnom chlade. Bohužiaľ, patrí to k zime a nám neostáva nič iné, iba si…