Bratislava 19. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Vláda cez víkend rozhodla o tohtotýždňovom skríningovom pretestovaní obyvateľstva na ochorenie covid-19, ktoré sa má následne opakovať v polovici okresov, ktoré sa ukážu ako najviac postihnuté. Opýtali sme sa vládnych poslancov parlamentu, ako sa na tento krok vlády pozerajú

Podľa Petry Hajšelovej z hnutia Sme rodia je výsledná dohoda kompromis medzi tou časťou koalície, ktorá mala predstavy o viackolovom celoplošnom testovaní a druhou časťou koalície, ktorá naopak hovorila o jednom kole celoplošného testovania.
Na otázku, či bolo celonárodné testovanie potrebné aj vzhľadom na názory niektorých odborníkov, že čísla nakazených sa pomaly zlepšujú vzhľadom na platný lockdown Hajšelová dodala: „Časť odborníkov tvrdí jedno, časť druhé. Ani jeden variant nie je úplne ideálny. Aby sme predišli hospodárskym a ekonomickým škodám, museli sme si vybrať kompromis a rozumnejšiu cestu.“
To, že líder opozičného Hlasu-SD Peter Pellegrini chce testovanie využiť na zber podpisov občanov v súvislosti s referendom o predčasných voľbách komentuje predstaviteľka hnutia Sme rodina neutrálne. „Je to vecou tejto strany, akým spôsobom si bude robiť svoju politiku resp. akou cestou sa vyberie.“
Lockdown už prináša výsledky
Poslanec NR SR a šéf Výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) uviedol, že nárazové plošné testovanie celej populácie podľa neho nie je dobrý nápad ani v „mierových časoch“. „Od 1. januára máme skutočne silný lockdown a zákaz vychádzania, ktorý prináša výsledky. Neboli sme schopní nasadiť koncom novembra a v decembri na lokálnej úrovni kapacity na testovanie, a pomôcť tak samosprávam v ohniskách. A teraz sa púšťame do masívnej akcie na celoštátnej úrovni,“ doplnil pre Hlavné správy.
„Nesúhlasím po testovaní Ag testami s dlhodobou priepustkou na slobodu pre tých, ktorí mali v určitom momente negatívny test. Je to nebezpečná hra s ohňom, je to falošná istota namiesto priebežnej zodpovednosti,“ pokračuje poslanec Viskupič.
Oveľa lepšie by podľa neho bolo kontinuálne testovanie v ohniskách na dobrovoľnej báze a hlavne kontinuálne testovanie ľudí, ktorí musia byť i napriek lockdownu v pohybe. „Teda testovanie priamo vo firmách alebo bezplatné testovanie v mobilných odberových miestach (MOM). Dôležité je aj testovanie blízkych kontaktov pozitívneho človeka.“
„Myslím, že ľudia sú väčšinou veľmi zodpovední. Veľmi dobre na sebe vnímajú, kedy sa necítia dobre a kedy dáva zmysel, aby si urobili test. Toto dokazujú oveľa vyššie percentuálne záchyty vo vytvorených mobilných odberových miestach, ako sú záchyty na plošných testovaniach. Čo ľudia potrebujú, je mať kontinuálny, bezplatný a dobrovoľný prístup k testovaniu. Podporujem posilnenie testovacích kapacít PCR testovania a aj Ag testovanie v mobilných odberových miestach. Kvitujem aktuálnu výzvu Ministerstva zdravotníctva na vytvorenie nových MOM.“
Viskupič z SaS dodal, že so stúpajúcim premorením populácie, má stále väčší význam testovanie protilátok, ktoré dokazujú prekonanie choroby a vytvorené protilátky. „Znamená to, že človek už prekonal covid a je imúnny minimálne pre aktuálnu vlnu. Toto testovanie by malo byť tiež bezplatné a prístupné.“
Bolestivé, ale fungujú
K polemikám, či zaberá lockdown a v akej miere môže pomôcť masívne testovanie, Viskupič pre náš portál odpovedal: „Na príkladoch mnohých iných krajín, ktoré po prekročení určitých hraníc zaviedli prísne opatrenia, sme mohli vidieť výsledky zavedenia lockdownov. Netrvali krátko a niekde boli a sú zavádzané opakovane. Je to to povestné tancovanie na krivke výskytu vírusu v populácii. Alebo inak povedané držanie vírusu na uzde, tak aby výskyt komplikovaných prípadov neprekročil možnosti zdravotníctva.“
„Lockdowny sú bolestivé, ale fungujú. Nebuďme netrpezliví. Skutočný lockdown sme na Slovensku zaviedli až na začiatku roka. Výrazne sa obmedzil pohyb obyvateľov, pričom sme dokázali zachovať výrobu v priemysle, niektoré služby, funguje nám doprava i zásobovanie a samozrejme aj práca v zdravotníctve a v opatrovateľských domovoch,“ pripomína poslanec.
Zároveň podľa Mariána Viskupiča preto zostalo veľa pracujúcich aj mobilných. „Efektívne sme v treťom týždni lockdownu a začína byť vidieť zlepšujúce sa čísla. Potrebujeme veľmi pozorne vyhodnocovať dáta, čísla, trendy. Tešme sa aj z čiastočných úspechov. Som optimista. Verím že v najbližších týždňoch dokážeme relevantne znížiť počet prípadov, komplikovaných prípadov a postupne aj tlak na nemocnice. Ešte nás však čakajú, hlavne v ohniskách, ťažké týždne. Verím, že prebiehajúce očkovanie tiež bude situáciu postupne zlepšovať. Chcem zároveň poďakovať zdravotníkom za ich ťažkú prácu. Ďakujem tiež odborníkom, ktorí nám pomáhajú covid vidieť a správne mu rozumieť.“
O stanovisko k tejto téme sme požiadali aj poslancov z hnutia OĽaNO a Za ľudí. Asistent poslankyne Vladimíry Marcinkovej (Za ľudí) uviedol, že na otázky Hlavných správ neodpovedajú.