Vnútorná stavba vírusov je perfektne prispôsobená tomu, aby mohli bunky „zajať“, vniknúť do nich a potom ich premeniť na fabriky produkujúce už len vírusy.
Rôzne druhy vírusov vyvinuli rôzne stratégie ako parazitovať na bunkách, bez ktorých sa nedokážu rozmnožovať. Biológovia sú presvedčení, že na druhej strane to bolo práve toto bunkové parazitovanie vírusov, ktoré bolo jedným z najdôležitejších motorov evolúcie.
Niektorí z biológov sú dokonca toho názoru, že život má svoj pôvod v nejakých vírusom podobným štruktúram.
Samotné vírusy biológia nezaraďuje k živým organizmom, o.i. preto, že nemajú metabolizmus a že nemajú schopnosť sa sami rozmnožovať.
Experti odhadujú, že dnes existuje okolo 100 miliónov typov vírusov a že sú všade tam, kde existuje život.
Ľudia vo všeobecnosti nevedia o nich takmer nič, azda len to, že sú pre nás nebezpečné a že prinášajú smrť.
Nevedia nič o tom, že veľmi významne ovplyvňujú život na Zemi, a to takmer vo všetkom. Sú v najväčších hĺbkach oceánov, sú na rovníku a sú i na Antarktíde.
Morskí biológovia sú presvedčení, že v hlbinách oceánov sú vírusy zodpovedné za to, že tam mikrorganizmy odumierajú, čím sa uvoľňuje veľké množstvo uhlíka, ktorý je potom k dispozícii iným organizmom. Vírusy tam vo veľkom rozsahu ovplyvňujú ekosystémy.
Mimochodom, v súvislosti s virologickými ochoreniami je dôležité vedieť, že antibiotiká vôbec nepomáhajú v prípadoch vírusových infekcií. Zaberajú len vtedy, keď ide o baktériové infekcie.
Na záver sa ešte zmienim o tom, že virológia pozná aj tzv. dobré vírusy. Existujú napr. vírusy, ktoré sú nápomocné hrubému črevu, že sa pri rôznych infekčných procesoch, ktoré v ňom prebiehajú, nezapáli.
V inom prípade pomáhajú pri terapii rakoviny. Je to nová metóda, kde sú vírusy tak „usmernené“, že napádajú rakovinové tumory, kde sa potom lavínovite rozmnožujú, a tak ich ničia.
Roman Bednár