Agentúra uvádza, že PDVSA tiež nariadila všetkým svojim spoločným podnikom, aby deponovali zisk z predaja ropy na ruské konta. Spoločnosť zároveň požiadala zahraničných partnerov (Equinor, Chevron a Total), aby poskytli odpoveď, či budú pokračovať v účasti v spoločnom podniku ťažby v ložiskách pozdĺž rieky Orinoko.
USA vyhlásili koncom januára sankcie proti Venezuele. Zahraničné konta PDVSA, na ktoré sú ukladané peniaze z exportu, boli zablokované a činnosť americkej dcérskej spoločnosti Citgo bola zakázaná. Zákaz môže byť odvolaný za podmienky, ak sa príjmy Citgo budú ukladať na zablokovaných kontách, ku ktorým získal čiastočne prístup vodca opozície Juan Guaidó, ktorý sa vyhlásil za prezidenta Venezuely.
Rusko neuznalo prechod moci od legitímneho prezidenta Nicolasa Madura.
5. februára bola uverejnená správa, že Venezuela má značné problémy s vývozom ropy kvôli americkým sankciám. Problémy v exporte majú hneď niekoľko príčin. Hlavná z nich spočíva v amerických sankciách. Preto PDVSA hromadí ropu v nádržiach.
Americké sankcie voči ruskej Gazprombankke boli vyhlásené v júli 2014.
Vo Venezuele od 21. januára prebiehajú masové protesty proti súčasnému úradujúcemu prezidentovi Nicolasovi Madurovi. Súčasne s tým sa Juan Guaidó sám vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny.
V pondelok krajiny ako Rakúsko, Veľká Británia, Nemecko, Dánsko, Španielsko, Lotyšsko, Litva, Holandsko, Portugalsko, Francúzsko, Česko a Estónsko uznali Guaida dočasným venezuelským prezidentom.
Toto rozhodnutie prijali po tom, čo vypršalo osemdňové ultimátum, ktoré európske krajiny dali Madurovi k vyhláseniu predčasných prezidentských volieb. Podporu Guaidovi vyjadrili tiež Švédsko, Fínsko a Belgicko.
Nicolás Maduro označil svojho oponenta Guaida za bábku z Washingtonu. Moskva jeho postoj zdieľa. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov zdôraznil, že Rusko je pripravené pomôcť legitímnemu prezidentovi a opozícii s nadviazaním dialógu.
Maduro okrem Ruska podporili aj Čína, Turecko a niekoľko ďalších krajín.