“AKE2 je receptor na povrchu bunky. Vzájomne pôsobí s koronavírusom a umožňuje mu preniknúť a infikovať zdravé bunky… V pľúcach vzniká vysoká koncentrácia AKE2, preto sa domnievame, že tieto enzýmy hrajú rozhodujúcu úlohu v rozvoji pľúcnej choroby spojenej s Covidom–19,” vysvetlil vedúci výskumu, profesor kardiológie z Univerzitného lekárskeho strediská v Groningene (UMCG), doktor Adrian Voors.
Tím vedcov zmeral koncentráciu AKE2 vo vzorkách krvi odobratých viac ako 3,5 tisíc pacientov so srdcovou nedostatočnosťou z 11 európskych krajín. Ukázalo sa, že muži mali vyššiu koncentráciu AKE2 ako ženy.
Výskum sa začal pred pandémiou koronavírusu, takže o pacientov s Covidom–19 nešlo. Keď však výsledky iných prieskumov ukázali, že AKE2 hrá úlohu v prenikaní nového koronavírusu do buniek, Voors a jeho tím si všimli, že sa to prelína s ich prácou.
“Keď sme zistili, že jeden z najvýraznejších bioindikátorov AKE2 mali muži oveľa vyšší ako ženy, pochopil som, prečo je pravdepodobnosť úmrtia na Covid–19 u mužov väčšia ako u žien,“ povedala spoluautorka výskumu, doktorka Izaya Sama z UMCG.
Kardiologická spoločnosť pripomenula, že AKE2 je prítomný nielen v pľúcach, ale aj v srdci, obličkách a cievnych tkanivách, zvlášť vysoká je jeho koncentrácia v semenníkoch. Vedci predpokladajú, že tento posledný faktor dokáže čiastočne objasniť vyššiu koncentráciu AKE2 u mužov, a teda aj príčinu ich častejšieho úmrtia na Covid–19.
Výskum uverejnený v pondelok v European Heart Journal tiež ukázal, že pacienti so srdcovou nedostatočnosťou, ktorí užívajú lieky zamerané na renín–angiotenzín–aldosterónový systém (pozn. PAAC, hormonálny systém, ktorý reguluje krvný tlak a objem krvi v organizme), tiež ako inhibítory angiotenzínu – konvertujúceho enzýmu, alebo blokátory receptorov angiotenzínu (BRA), nemali vyššiu koncentráciu AKE2 v krvi.
Niektoré prieskumy už skôr ukázali, že inhibítory AKE alebo BRA uplatňované v liečbe hypertenzie môžu zvýšiť koncentráciu AKE2 v plazme, čo údajne zvyšuje riziko nákazy a úmrtia na Covid–19 pacientov so srdcovo–cievnymi chorobami, ktorí užívajú tieto lieky.
Voors poznamenal, že z výsledkov tejto práce nevyplýva, že sa pacienti s Covid–19 majú vzdať liekov proti hypertenzii. ESC ale dodáva, že prieskum nemôže poskytnúť presvedčivé dôkazy pôsobenia blokátorov PAAC u pacientov s novým typom koronavírusu, pretože sa ho zúčastnili iba pacienti so srdcovou nedostatočnosťou, bez Covidu–19.
“V dvoch nezávislých skupinách pacientov so srdcovou nedostatočnosťou bola koncentrácia AKE2 v plazme vyššia u mužov ako u žien, avšak ani inhibítor AKE, ani BRA nesúviseli s vyššou koncentráciou AKE v plazme. Tieto údaje môžu vysvetliť väčšiu nákazlivosť a úmrtnosť na Covid–19 mužov, ale nepotvrdzuje to predchádzajúce správy o tom, že inhibítory AKE alebo BRA zvyšujú náchylnosť voči Covidu–19 kvôli zvýšenej koncentrácii AKE2 v plazme,” napísali na záver autori výskumu.