Odborníci z Lekárskej školy Univerzity Jonesa Hopkinsa zistili, že v bunkách na povrchu oka je prítomná nielen bielkovina ACE–2, ktorú považujú za miesto vstupu vírusu, ale tiež TMPRSS2, ferment, ktorý pomáha prenikaniu vírusu po spojení vírusovej bielkoviny s ACE–2.
Prítomnosť ACE–2 a TMPRSS2 v rovnakej bunke je dostatočnou podmienkou pre efektívnu replikáciu vírusu. Odborníci dospeli k záveru, že bunky očného povrchu sú nielen náchylné voči nákaze SARS–CoV–2, ale môžu slúžiť ako “nádrž“ na vírus.
“Infikovanie buniek očného povrchu môže spôsobiť, že sa oko stane nosičom vírusu a slzná tekutina obsahujúca častice vírusu bude závažným mechanizmom jeho prenosu na iných ľudí,“ domnievajú sa vedci.
Pandémia covid-19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu.
WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie Covid–19. Dňa 11. marca generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie Covid–19.
Pandémia Covid–19 sa rozšírila takmer do všetkých krajín. Podľa dát WHO sa nakazilo vyše 4,1 milióna ľudí, zomrelo vyše 282 tisíc.